Франсуа Рабле - король гротеску і обжерливості

9 квітня - день пам'яті письменника, доктора медицини і священика, чиє ім'я стало прозивним, а сатиричний роман "Гаргантюа і Пантагрюель" маніфестом філософського напряму. Раблезіанство - це веселе світогляд з не дуже пристойними натуралістичними жартами і любов'ю до плотської стороні життя, доведеної в літературі до гротеску. 9 квітня - день пам'яті письменника, доктора медицини і священика, чиє ім'я стало прозивним, а сатиричний роман Гаргантюа і Пантагрюель маніфестом філософського напряму

Рік народження Франсуа Рабле точно невідомий: одні біографи називають 1483, інші 1494 або 1495. Точно відомо тільки те, що він народився в Шинон в родині адвоката. Всього дітей в сім'ї було четверо, коли Франсуа виповнилося дев'ять, його віддали на навчання у францисканський монастир. У монастирі майбутній письменник показав себе з хорошого боку і навіть домігся підтримки єпископа, який сприяв його вступу в бенедиктинський орден. Однак настільки аскетичний спосіб життя, який панував в ордені, був Франсуа не до душі: ченці повинні були забути про будь-які мирських бажаннях, умертвляти свою плоть, зраджуючи своє тіло усіляких фізичним випробуванням.

Незабаром Рабле в якості секретаря переїхав в будинок свого покровителя - єпископа, в той же час він став вхожий в коло знаменитих людей того часу, серед яких був поет К. Маро і богослов Ж. Кальвін.

Наступні два роки Рабле присвятив вивченню медицини в університеті Монпельє, де отримав звання бакалавра. Після закінчення навчання Франсуа переїжджає в Ліон, де починає працювати лікарем в міському госпіталі. У той час Рабле листувався з відомим мислителем Еразм Роттердамський, який, як прийнято вважати, сприяв тому, що той всерйоз зайнявся письменництвом, до того ж Рабле був прекрасно освічений, він знав щонайменше чотири іноземні мови, в тому числі грецький і латинь. У 1532 році виходить у світ перша книга про пригоди Гаргантюа, підписаний Алькофрібасом Назье, що було анаграмою, складеної з букв імені Франсуа Рабле. Книга стала популярною, причому слава її поширилася далеко за межі Ліона. Через рік Рабле випустив продовження книги, не залишаючи при цьому занять медициною. До слова сказати, першим ілюстратором книг Рабле був Гюстав Доре, який після публікації книги теж став відомим художником. На сьогоднішній день його малюнки і гравюри до роману вважаються кращими, незважаючи на те, що книги Рабле перевидавалися незліченну кількість разів.

Твір Рабле стало дзеркалом епохи Відродження, що ілюструє різні сторони життя людини 16 століття. Основний художній прийом - гротеск і гіпербола. У ньому багато іронії, глузування над усталеними цінностями, державним устроєм, церквою і традиціями. Крім того, твір рясніє фізіологічними подробицями, через які його забороняли, вважали непристойним, а, видаючи, вирізали цілі шматки, що не підходять для дитячого читання.

Читайте також: Гілберт Честертон проти американізації світу

Книгу про Пантагрюелі Франсуа задумує під час своєї поїздки в Рим, куди Рабле був відряджений у складі посольства короля Франциска. Перебуваючи в Римі, Рабле уважно вивчав папський двір, про що і написав у своєму новому творі. До речі, справжнє ім'я автора пригод Гаргантюа на той час вже було розкрито, і коли про його новому творі стало відомо французькій інквізиції, яка поставилася до нової книги Рабле вороже, автор поспішив сховатися від неї в Римі, а його книги потрапили у Франції під заборону. У Римі Рабле провів три роки.

В італійській столиці Франсуа перебував на службі у кардинала дю Беллі, завдяки якому зміг врятуватися від французької інквізиції. Однак на службі Рабле значився лише офіційно, насправді ж він продовжував займатися медициною, а потім і зовсім зайнявся археологією і навіть написав книгу про стародавніх пам'ятках Риму.

Через кілька років Рабле повертається до Франції, де отримує звання доктора медицини. У тому ж, 1537 році, французька інквізиція скасувала заборону на випуск книг Рабле.

У 1542 році видається повне зібрання творів Рабле, що включає сцени, що показують в іронічному світлі життя при дворі французького короля. Через чотири роки виходить наступна, третя, частина пригод Гаргантюа і Пантагрюеля, підписана справжнім ім'ям автора. І знову Рабле не догодив офіційної влади, через що був змушений виїхати до Німеччини. Повернутися до Франції він зміг лише через три роки, протягом яких завдяки своїм впливовим покровителям письменник жив досить спокійно, чого не можна було сказати про його творах, які через нападки на державний устрій Франції та Італії знову стали заборонені.

У 1551 році Рабле отримав парафію у французькому місті Медоне. Рабле помер в 1553 році в Парижі, за легендою він убрався в рясу і сказав: "Задёрніте завісу, фарс зіграно".

Твори Франсуа Рабле навіть письменники оцінюють неоднозначно: хтось називає їх хибними, хворими, хтось чудово написаними, однак ніхто не може применшити вкладу Рабле в скарбничку світової літератури.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация