FT: Чому йде війна на Близькому Сході

  1. Орфографічна помилка в тексті:

9 липня 2014 року, 8:25 Переглядів: 9 липня 2014 року, 8:25 Переглядів:   Боротьба за владу щосили використовує релігію

Боротьба за владу щосили використовує релігію. Фото: AFP.

Конфлікт, який стрясає Сирії та Іраку і розриває кордони в регіоні, пов'язують з релігійною війною, так само як і Тридцатилетнюю війну, спустошила Європу в першій половині XVII століття. Однак це не зовсім справедливо, пише The Financial Times (FT).

Воїнам нового каліфата - угрупованню "Ісламський держава Іраку і Шама "(ІГІШ), яка, в сп'янінні від раптового успіху, самосократілась до" Ісламської держави ", - в теологічному сенсі нічого особливого робити не доводиться. У регіоні вирує не так війна через релігію, як боротьба за владу. Конкуруючі ісламські конфесії - суннизм і шиїзм - замінили націоналізм як мобілізуючого елемента, а держави, найбільш зацікавлені в результаті, Саудівська Аравія і Іран , Перефразовуючи Шекспіра, посіяли смуту і спустили псів релігійної ворожнечі, передає " капітал ".

"Богослов'я іноді домішується. Визнаний авторитет великий аятолла Алі Сістані," Мардж ат-таклід "(" зразок для наслідування ") для мільйонів шиїтів в Іраку і по всьому світу, випустив фетву на захист іракського народу, яка де-факто закликає шиїтів підняти зброю проти сунітської джихадистської загрози ІГІШ. Релігійна ворожнеча не контролюється тими, хто має до неї відношення, а тим більше тими, хто її розв'язав ", - пише FT.

Саддам Хусейн, покійний тиран Іраку, в 1990-х брав приклад зі свого кумира, Сталіна, спираючись на релігійні цінності. Малося на увазі, що це зміцнить рішучість народу проти міжнародних санкцій, проте відкрилися двері для сунітського і шиїтського ірредентизму і тих, кого вчений Чарльз Тріпп, що спеціалізується на Іраку, назвав "ділками від релігії".

Однак тут можна багато кого звинувачувати. Вторгнення США в Ірак у 2003 р, котре змінило баланс сил в регіоні на користь шиїтів (які мають меншість в ісламі, але більшість в Іраку і в перської частини Ірану), знову розпалило тисячолітні вугілля стався в VII столітті розколу ісламу на сунітів і шиїтів. Жорстка релігійна політика Нурі аль-Малікі, дотримується влада і заступництво для своєї шиїтської партії "Дава", який починав як протеже США, а закінчив переслідуванням іранських клієнтів і гоніннями сунітських лідерів і активістів, роздула полум'я.

Коли уряд і опозиція - і держави, їх підтримують, наприклад Іран і Саудівська Аравія, - розігрують релігійну карту, це заважає народного невдоволення вилитися в суперечку між заможними і незаможними або з приводу доступу до влади і можливостям. Громадяни з претензіями, які прагнуть до створення громадських інститутів для відстоювання їх інтересів, натомість отримують ручне управління, що спирається на релігійну приналежність і підсвідомі принципи племінної вірності, і все це розходиться за межі Сирії і Іраку в Саудівську Аравію та Йорданію.

Наприклад, в Іраку Касем Сулеймані, ляльковод іранських Вартових Ісламської революції, сплітає мережу шиїтських ополчень, подібну до тієї, що скроїв в Сирії для Асада. Аль-Малікі спішно потрібні ці нерегулярні сили після того, як армія Іраку, командирів якої змістили і замінили некомпетентними, зате вірними людьми, була зметена атакою ІГІШ. Незважаючи на особистий контроль над обороною, аль-Малікі покладається на захист навчених в Ірані ополченців. Система відбору за релігійною ознакою настільки закостеніла в Іраку, що практично всі втягнуті в коло протекцій і влади.

ІГІШ підключилася до сунітської мережі живлення з армії Саддама і партії "Баас", начебто розігнаної під час американської окупації, і племен, вороже налаштованих проти джихадистського тоталітаризму, проте зараз більше незадоволених урядом аль-Малікі.

"Якщо це Тридцятирічна війна, вона скоріше нагадує потрясіння в Європі між 1914 і 1944 рр .: не конкурують націоналізми, а зіткнення ущемлених - в даному випадку за релігійною ознакою - груп в загальному просторі, яке вони не можуть розділити через прагнення до колишньої слави: тоді до рейху, зараз до каліфату ", - резюмує британське видання.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "FT: Чому йде війна на Близькому Сході". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация