Фундаментальна основа гуманізму (Омбудсмен Б.Байкадамов розмовляє з головою Конституційної ради РК І.Роговим)

Фундаментальна основа гуманізму

Про гідність особистості, цієї фундаментальної основі гуманізму, омбудсмен Болат БАЙКАДАМОВ розмовляє з головою Про гідність особистості, цієї фундаментальної основі гуманізму, омбудсмен Болат БАЙКАДАМОВ розмовляє з головою   Конституційної ради РК Ігорем рогів Конституційної ради РК Ігорем рогів

Основою повноцінної участі громадянина в соціальному житті є усвідомлене їм почуття людської гідності, яке визнається державою і поважається суспільством.

Не випадково вітчизняна Конституція 1995 року, що увібрала в себе кращі демократичні норми, трактує права людини, в тому числі право на захист гідності особистості як основний фактор розвитку громадянського суспільства. Здійснена в поточному році конституційна реформа ознаменувала новий етап в історії Казахстану. Поправки до Конституції послужать імпульсом для подальших демократичних перетворень, спрямованих на забезпечення балансу інтересів держави, суспільства і особистості. Своєрідним іспитом на громадянську зрілість стануть майбутні вибори депутатів Мажилісу Парламенту і масліхатів республіки. Бо тільки людина з почуттям власної гідності здатний відповідально підійти до процедури голосування і зробити мотивований вибір.

Беручи до уваги важливість людської гідності для концепції прав людини, організатори V Серпневих читань темою майбутньої події зробили конституційний принцип недоторканності людської гідності.

З обговорення значущості даного конституційного принципу, а також основних питань державної політики в сфері поваги та визнання гідності людини, виховання громадянськості і починається цикл бесід уповноваженого з прав людини в РК з представниками законодавчої, виконавчої та судової влади, консультативно-дорадчих органів при Президентові РК, академічних кіл, приурочений до V Серпневим читань.

Омбудсмен: Конституційні права і свободи людини становлять ядро правового статусу особи. У свою чергу, одним з найважливіших конституційних принципів є принцип недоторканності людської гідності. Ігор Іванович, як би ви охарактеризували даний інститут і моральну категорію?

І. Рогов: У юридичній науці і практиці все більшого значення набувають дослідження так званого людського фактора і його складового елементу - гідності особистості. Його різні аспекти залучаються до правовий аналіз по тій простій причині, що воно є провідним компонентом соціально-правової характеристики особистості, суб'єктивних прав, свобод і обов'язків людини і громадянина.

Гідність - поняття морального плану, що виражає уявлення про цінність кожної людини як моральної особистості, а також категорія етики, яка означає особливе моральне ставлення людини до самої себе і ставлення до нього з боку суспільства, держави, інших соціальних груп, в яких визнається цінність особистості. Утвердження і підтримання людської гідності передбачає створення об'ємної сукупності етичних, моральних, правових та інших соціальних норм і відповідних їм відносин.

Омбудсмен: Насправді людську гідність універсально, воно підкреслює значимість особистості і пов'язане із самою сутністю людяності, будучи основою, стрижнем цінностей людини.

І. Рогов: Абсолютно вірно, конституції більшості країн закріплюють даний інститут як абсолютної і недоторканною І цінності, встановлюють обов'язок держави по її поваги і захисту.

Сучасне казахстанське суспільство також розвивається в напрямку усвідомлення цінності кожної особистості, визнання і захисту її гідності, утвердження ідеї невід'ємних і невідчужуваних прав і свобод людини.

Конституція Казахстану, яка проголошує права і свободи людини і громадянина вищими цінностями держави, в статті 17 встановлює, що гідність людини недоторканна. Ніхто не повинен зазнавати тортур, насильству, іншому жорстокому або такому, що принижує людську гідність, поводженню чи покаранню.

Омбудсмен: Які основні документи міжнародного права вплинули на закріплення в Основному законі принципу недоторканності гідності людини?

І. Рогов: Конституційне закріплення права на недоторканність людської гідності випливає із загальновизнаних міжнародних актів з прав людини. У преамбулі Загальної декларації прав людини 1948 року говориться, що визнання гідності, яка властива всім членам людської сім'ї, рівних і невід'ємних прав їх є основою свободи, справедливості та загального миру. Всі люди є вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю і повинні діяти у відношенні один до одного в дусі братерства ( ст. 1 ). Нікого не може бути піддано катуванню або жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводження і покарання ( ст. 5 ).

В статті 7 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права від 16 грудня 1966 року ратифікованої Казахстаном, йдеться, що ... всі особи, позбавлені волі, мають право на гуманне поводження і повагу гідності, властивої людській особистості ( ст. 10 ).

Реалізація політичних, соціальних, економічних, культурних та інших прав людини неможлива без забезпечення гідності особистості. Очевидно, що формування гідності особистості повинна сприяти діяльність всіх органів державної влади: законодавчої, виконавчої, судової, а також органів місцевого самоврядування. Держава зобов'язана захищати гідність людини від його народження до смерті, і навіть після смерті, незалежно від самооцінки людини, його соціального статусу, наявності або відсутності у нього громадянства.

Омбудсмен: Дійсно, на повазі до людської гідності - невід'ємна ознака цивілізованого суспільства, показник його гуманізму і критерій оцінки діяльності законодавчої, виконавчої та судової гілок влади. Ігор Іванович, чи може при будь-яких умовах право на недоторканність гідності бути обмежена відповідно до Конституції Казахстану?

І. Рогов: Стаття 39 Конституції встановлює умови обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина з метою захисту конституційного ладу, охорони громадського порядку, прав і свобод людини, здоров'я і моральності населення. У пункті 3 цієї статті вказується, що «ні в яких випадках не підлягають обмеженню права і свободи, передбачені ... статтею 17 ... Конституції ». Тобто немає і не може бути такої екстремальної ситуації, при якій допускалося б обмеження права на недоторканність людської гідності. Воно повинно забезпечуватися навіть в умовах воєнного стану, стихійних лих та інших надзвичайних ситуацій!

Повага і охорона людської гідності складають фундаментальну основу гуманізму як одного з основоположних принципів права.

Омбудсмен: Яке, на вашу думку, значення конституційної реформи з точки зору захисту гідності людини?

І. Рогов: Конституційна реформа торкнулася цілий блок питань, який стосується прав і свобод особистості, в тому числі права на недоторканність людської гідності. Так, в результаті поправок, внесених в статтю 15 Конституції, в Казахстані фактично скасовується страта. Тепер Основний закон допускає її застосування як виняткової міри покарання лише за особливо тяжкі злочини, що здійснюються у воєнний час, а також теракти, пов'язані із загибеллю людей. При цьому у засудженого залишається право клопотати про помилування. Важливим кроком є ​​також введення судового санкціонування арешту.

Як мені видається, певний позитивний вплив на підвищення самооцінки особистості, а значить, і на забезпечення захисту гідності людини, надає розширення ступеня участі громадян у вирішенні важливих державних справ. Це стосується таких конституційних новел, як виділення квоти місць в Сенаті Парламенту для представництва національно-культурних та інших значущих інтересів суспільства, а в Мажилісу - Асамблеї народу Казахстану, призначення Президентом республіки акимів областей, міста республіканського значення і столиці за згодою масліхатів, що виражають волю населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці, і т. д.

Таким чином, проведена конституційна реформа посилила гарантії захисту гідності особистості, відкрила нові можливості для реалізації її творчого потенціалу.

Ігор Іванович, як би ви охарактеризували даний інститут і моральну категорію?
Ігор Іванович, чи може при будь-яких умовах право на недоторканність гідності бути обмежена відповідно до Конституції Казахстану?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация