Функції грошей - поняття, значення. Сутність, види і еволюція грошових коштів

  1. еволюція
  2. види
  3. Післямова автора

Кожен елемент має своє призначення в системі, про функції грошей - найважливішого елемента фінансової системи буде присвячена ця чергова стаття Кожен елемент має своє призначення в системі, про функції грошей - найважливішого елемента фінансової системи буде присвячена ця чергова стаття. Функції в той же час розкривають саму сутність грошових відносин.

Звичайно ж, гроші виконують досить багато різних функції в економіці будь-якої країни, але до основних можна віднести лише такі функції:

  1. Функція звернення - полягає в тому, що за допомогою грошей будь-яка людина на ринку може купити собі все, що відповідає його бюджету і в той же час будь-який продавець (в тому числі робочий як продавець праці) має право отримати гроші за свій товар. Обмін благ на гроші безпосередньо більш зручний і надійний, ніж обмін в формі бартеру. Однак, грошові розрахунки припускають наявності стандартів грошових знаків - наприклад, дія єдиної валюти на території країни. Також, дана функція грошей може бути ослаблена в період товарного дефіциту. В даному випадку окрема угода може бути вигідна для партнерів по угоді, але в цілому негативно впливає на економіку.
  2. Гроші як міра цінності (вартості) - результат будь-якого виду діяльності може бути зведений до його грошового еквівалента. Обсяг і масштаби виконаної роботи можуть бути більш-менш об'єктивно оцінені через їх грошовий еквівалент. При цьому ціна на той чи інший товар або послугу складається під впливом ринкових відносин, а саме залежить від балансу попиту і пропозиції на ринку.
  3. Гроші як засіб заощадження і накопичення - часом гроші використовують як засіб накопичення на які мають досить високою вартістю активи. Чому гроші підходять для цієї функції практично ідеально? Справа в тому, що гроші не вимагають використання значного місця для зберігання (більш того, гроші можуть міститися в безготівковому електронному вигляді), а готівкові мають найбільшу (максимальної) ліквідністю. Під ліквідністю слід розуміти здатність активу бути проданим максимально швидко і без витрат (докладніше в статті «що таке ліквідність»). Якби ми використовували для накопичення якісь певні товари (наприклад, цеглу), то, по-перше, вони б вимагали наявності значної кількості місця для зберігання, а, по-друге, щоб їх обміняти на грошові кошти довелося б почекати певну кількість часу.
  4. Гроші як засіб платежу - виникнення цієї функції пов'язано з розвитком кредитних відносин між покупцем і продавцем. В даному випадку процес отримання грошових коштів за товар або послугу відсувається в майбутнє, оплата відбувається тільки в міру надходження чергового платежу. Іншими словами при купівлі товару в кредит в якості засобу обігу виступають не самі гроші, а взяті боргові зобов'язання. У міру розвитку ролі грошей, як засобів платежу, значення грошових коштів як засобу обігу постійно зменшується. Також розвиток даної функції пов'язане з появою кредитних грошей: векселів і банківських квитків (докладніше в статті « основні види цінних паперів »).
  5. Функція світових грошей - проявляється в забезпеченні обігу товарів і послуг, робочої сили і капіталу на світовому ринку. Певною мірою світові гроші можна порівняти з національними, але тільки на міжнародному рівні. В якості основних виступають як валюти провідних країн (долар або фунт стерлінгів), так і валюти, створені за угодою ряду країн (євро).

Істотний вплив на виконувані грошима функції здійснює інфляція. В даному випадку варто говорити про поділ цін на реальні (розраховуються виходячи з «базового» проміжку часу) і номінальні (ті, що становлять цінність в даний момент часу). Іншим аспектом є те, що накопичені грошові кошти неодмінно буде піддаватися знецінення в зв'язку з чим накопичення стає не завжди вигідним процесом (набагато вигідніше здійснювати інвестування грошових коштів, про те, куди інвестувати вільні гроші читайте тут). Слід зазначити, що дані функції актуальні тільки при ринкових відносинах. При натуральному обміні дані функції нездійсненні.

еволюція

Функції грошей, а також їх роль в господарстві суспільства складалася поступово з плином часу протягом всієї історії.

  • Спочатку, гроші стали використовувати в якості міри вартості - оцінки будь-якого товару.
  • Потім сфера впливу грошових потоків розширилася до купівельного кошти і вони стали засобом звернення.
  • На подальшому етапі виник розрив між часом здійснення покупки і оплатою за нього - так званий часовий лаг, який виник з появою кредиту, посприяв розвитку функції грошей як засобу платежу.
  • Гроші як засіб розподілу стали використовуватися ще пізніше. В даному випадку один економічний суб'єкт передає кошти іншому, не вимагаючи рівнозначною віддачі. На даному етапі закладаються передумови для виникнення державної фінансової системи.
  • Грошові кошти як інструмент для накопичення і заощадження стали необхідні в міру розвитку торгових відносин (торгівлі).
  • Грошові кошти як міра обміну різних валют сприяє формуванню їх курсу. Ця функція особливо актуалізувалася з глобалізацією світової економіки і поява нових міжнаціональних валют (наприклад, євро).

види

Сучасна система грошового обігу передбачає існування готівкових та безготівкових грошових коштів.

До готівковим можна віднести наступні види грошей:

  1. Розмінна монета
  2. Паперові гроші: серед них варто виділити казначейські білети, асигнації, векселі та банкноти.
  3. До кредитних грошей коштує відносити чеки, але в той же час кредитні гроші можуть бути не тільки готівкою, але ще і безготівковими.

Групи безготівкових грошових коштів складають в основі:

  1. записи на банківських рахунках (дебетові та кредитні пластикові карти)
  2. електронні гроші.

Післямова автора

Таким чином, гроші виконують ряд найважливіших для держави і суспільства в цілому функцій, не обмежуючись нашими традиційними уявленнями про них. З моменту свого походження гроші тільки розширювали свої функції, доповнюючи все новими видами (формами). До основних відносять п'ять функцій грошей, однак, не виключено, що їх список буде поповнюватися. Безпосередньо по темі грошей рекомендую прочитати кілька статей, серед яких:

  • Куди вкласти гроші під відсотки
  • Капіталізація відсотків за вкладами
  • Як залучити гроші до себе
  • Що робити, якщо хочеш багато грошей

Ну а в наступних статтях сайту finansiko.ru будуть розглянуті не тільки функції грошей, а й подальші питання макроекономіки, в тому числі ринкові механізми, грошова система і структура ринку.

Чому гроші підходять для цієї функції практично ідеально?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация