Функціональна неграмотність - бич нашого часу

Автор: Дар'я Соколова

Давайте поговоримо про функціональної неграмотності? Почнемо, мабуть, з витримки з листа одного десятикласника, який підготував відгук на прем'єру фільму Л. Бунюеля "Скромна чарівність буржуазії" (1972). Ось, як воно звучало:

«Режисерові платять великі гроші як раз за те, щоб він нам, глядачам, все пояснив. Щоб нам все стало зрозуміло, а не щоб ми самі до всього здогадувалися ... �� як же нам розуміти, що режисер мав на увазі? Може, він нічого на увазі і не мав, а ти за нього думай ... Набридло. Заумнічалісь дуже »

Про функціональної неграмотності почали замислюватися на Заході десь в 80-х роках минулого століття Про функціональної неграмотності почали замислюватися на Заході десь в 80-х роках минулого століття. Проблема полягала в тому, що незважаючи на повальну грамотність, люди не умнелі, а все гірше справлялися з професійними обов'язками. Кілька досліджень показали, що хоча люди формально вміють читати і писати, вони не розуміють сенс прочитаної книги або інструкції, не можуть написати логічно зв'язний текст.

Люди, які страждають функціональною неграмотністю дізнаються слова, але не вміють декодувати мову, знаходити в ньому художній сенс або технічну користь. Тому читачі і глядачі з них нікудишні - вони вважають за краще саму грубу і прямолінійну поп-культуру. Деякі дослідники вважають, що функціональна неграмотність гірше навіть звичайної безграмотності, оскільки вказує на більш глибокі порушення в механізмах мислення, уваги і пам'яті. Можна взяти нігерійського негра (wd: афроамериканця), навчити його науковим премудростям, і з нього вийде тямущий чоловік. Тому що в його голові все пізнавальні і розумові процеси протікають адекватно.

Поява функціональної неграмотності в розвинених західних країнах співпало з першими відчутними кроками даних держав до переходу в інформаційне суспільство. Знання і талант швидко орієнтуватися в незнайомому середовищі стали критеріями соціального зростання індивіда. У MIT (як ви пам'ятаєте, там навчався сам Гордон Фрімен), був створений графік ринкової вартості співробітника залежно від просування за двома шкалами.

Перша - вирішення рутинних, повторюваних дій, відтворення, проста посидючість. А друге - вміння виконувати складні операції, які не мають готового алгоритму. Якщо людина здатна знаходити нові шляхи вирішення завдання, якщо він може на основі розрізнених даних побудувати працюючу модель, то він є функціонально грамотним. Відповідно, функціонально неписьменні люди пристосовані тільки до праці касирів і двірників, і то під наглядом. Вони непридатні до евристичної діяльності.

У 1985 році в США підготували аналітику, з якої виходило, що від 23 до 30 млн. Американців неграмотні повністю взагалі, а від 35 до 54 млн. Напівписьменним - їх читацькі навички та вміння писати набагато нижче, ніж це необхідно, щоб «впоратися з відповідальністю щоденному житті ». У 2003 році, частка громадян США, чиї навички письма і читання були нижче мінімуму, склала 43%, тобто вже 121 млн.

У Німеччині, якщо вірити сенатору з питань освіти Сандрі Шеерес, 7,5 мільйона чоловік (14% дорослого населення) можна назвати малограмотним. Тільки в Берліні таких людей живе 320.000.

У 2006 р відділення британського Міністерства освіти повідомило, що 47% школярів кинули школу в 16 років, не досягнувши базового рівня в математиці, і 42% не в змозі досягти базового рівня англійської мови. Щорічно британські середні школи відправляють в життя 100 000 функціонально неписьменних випускників.

Посміялися над проклятими імперіалістами? Тепер посміємося над собою. У 2003 році у нас (WD: в Росії) по школам збирали схожу статистику (по-моєму, серед 15-річних). Так, ось достатніми навичками читання володіли лише 36% школярів. З них 25% учнів здатні виконувати тільки завдання середньої складності, наприклад, узагальнювати інформацію, розташовану в різних частинах тексту, співвідносити текст зі своїм життєвим досвідом, розуміти інформацію, задану в неявному вигляді. Високий рівень грамотності читання: здатність розуміти складні тексти, критично оцінювати подану інформацію, формулювати гіпотези і висновки продемонстрували тільки 2% російських учнів.

Функціональна неграмотність, зрозуміло, формується не тільки в дитинстві. Вона може наздогнати і цілком дорослої людини, якого поглинула рутина монотонного існування.

Дорослі та люди похилого віку втрачають навички читання і мислення,

якщо вони не потрібні їм в повсякденному житті.

Адже ми в школі та університеті теж проходимо мільйон всього. А скажімо, хімію я взагалі не пам'ятаю, математика - так-сяк, про історію без вікіпедії під рукою взагалі соромно говорити. На щастя, я поки що не розучилася організовувати маленькі прості слова в гігантські навколонаукові тексти.

Треба визнати, що ми живемо в світі функціонально неписьменних людей. Я не хочу сказати, що він створений ними, але багато в чому він створений для них.

Втім, це все нудно. Давайте краще займемося вивченням функціональної неграмотності на практиці, а саме, вичленуємо її головні властивості і ознаки.

1) Функціонально неписьменні громадяни уникають складних завдань, заздалегідь впевнені у провалі, не мають мотивації братися за більш складні завдання, повторюють одні й ті ж системні помилки.

2) Такі люди часто намагаються відмазатися від будь-яких інтелектуальних завдань, посилаючись то на нежить, то на зайнятість, то на втому.

3) Чесно зізнаються, що не люблять читати.

4) Просять інших людей пояснити їм зміст тексту або алгоритм задачі.

5) Спроби читання пов'язані з суворою фрустрацією і небажанням цього робити. При читанні стрімко виникають психосоматичні проблеми: можуть розболітися очі, голова, відразу з'являється бажання відволіктися на щось більш важливе.

6) Наші функціонально безграмотні при читанні часто артикулюють губами або навіть озвучують прочитане.

7) Відчувають труднощі при виконанні будь-яких інструкцій: від вправ з шейпінгу до ремонту ядерного реактора.

8) Невміння вибудовувати і задавати питання після прочитання матеріалу. Не можуть повноцінно брати участь в дискусіях.

9) Дуже помітна різниця між зрозумілим на слух і зрозумілим від читання.

10) На проблему, викликану власним нерозумінням, реагують або вивченої безпорадністю, або наїздом на оточуючих, так як не до кінця розуміють, хто ж все-таки має рацію, а хто винен.

Додаткова складність в тому, що навик читання і письма має прямий зв'язок з умінням виробляти будь-якої інформаційний контент. Фактично, відповідає за креативність в мережевому розумінні терміна.

Треба визнати, що ми живемо в світі функціонально неписьменних людей Треба визнати, що ми живемо в світі функціонально неписьменних людей. Я не хочу сказати, що він створений ними, але багато в чому він створений для них. Я бачу це буквально у всьому, все прагне до первозданної, дитячій простоті і нав'язливості. Реклама, Twitter з 140 букв, рівень преси, рівень літератури. Спробуйте кому-небудь запропонувати уривок з Хайдеггера, Лакана або Томаса Манна. Читати, а вже тим більше писати великі, стрункі аналітичні статті вміють одиниці в процентному співвідношенні. Я була здивована, що ця хвороба не оминула в тому числі і медіасферу: нормально пишуть журналісти нині на вагу золота і швидко вибиваються в число редакторів. Просто тому, що у них майже немає конкурентів.

Деградація в першу чергу торкнулася всіх сфер діяльності, так чи інакше пов'язаних зі словом. І якщо раніше масу відрізняв тільки поганий смак, то тепер навіть цю погань їй треба пхати на ложечці у вигляді пережованого желе без твердих грудочок.

До речі, в дослідженні Literacy in the Adult Client Population - Jones & Bartlett Publishers наводилися рекомендації, як писати тексти для функціонально неписьменних людей, тобто, практично, для всього B2C-сегмента. Прямо поради по копірайту, оскільки більшість рекламних меседжів оформляються за цими законами. Я з вами поділюся:

1) Вони набагато гірше сприймають абстрактні і знеособлені тексти, ніж прямі звернення в дусі «ТИ записався добровольцем?». Треба складати адресний повідомлення, більш імперативне, більш персоналізоване. Вважається, що це найважливіше і ефективне правило роботи з безграмотною аудиторією. Ви згодні, адже так?

2) Слід використовувати слова з повсякденного словника, бажано не більше 3-4 складів. Не треба всіх цих довгих складені слів на кшталт німецької мови. Треба уникати наукоподібних слів (все одно вони не зможуть зрозуміти нашого дискурсу), технічних і медичних термінів. Бажано уникати слова, що допускають різночитання як за семантикою, так і по конотації. Не можна використовувати прислівники типу «скоро», «рідко», «часто» - оскільки таким людям важливо знати, як скоро і як рідко.

3) Абревіатури давати повністю, «і т.д.» замінювати на нормальне «і так далі», NB на полях взагалі не писати. Вступні слова теж треба виключати, хоча, звичайно, шкода.

4) Розбивати інформацію у вигляді красивих блоків. Побільше абзаців, ніякої простирадла з тексту. Розшифровувати статистику і графи з цифрами такі люди, як правило, не планують в принципі.

5) Пропозиції не повинні перевищувати 20 слів. Заголовки теж повинні бути короткими і ємними.

6) Чи хотіли урізноманітнити свій текст синонімами? Хрін. Таких читачів поява нових слів тільки заплутує. І те, що ви на початку тексту назвали «машинами», не повинно раптом ставати «автомобілями».

7) Найважливіша інформація виноситься в лід статті, в самий початок, оскільки великий ризик, що якщо навіть читач добереться до кінця, то ось здоров'я і сприйняття у нього будуть вже не ті.

8) Текст треба розбавляти щедрими пробілами, картиночками, виносками - все заради того, що читача не відлякала похмура стіна суцільного тексту.

9) Акуратніше з картинками. Не повинно бути ніяких декоративних елементів, ілюстрацій, перетягували на себе увагу. Між іншим, в соціальній рекламі для такої аудиторії рекомендують не використовувати, скажімо, фотографії кращих вагітних жінок або бухіх синців, що лежать під лавкою. Потрібно показувати тільки те, що ви від аудиторії хочете.

Які причини функціональної неграмотності? Тут вчені розходяться в думках, але особисто я впевнена, що це пов'язано із збільшенням числом інформаційних потоків, що обрушилися на людину. Феномен функціональної неграмотності почав формуватися, умовно, в 60-70-е, в момент, коли телебачення стало кольоровим і масово поширеним. Я пару років тому читала якесь добре дослідження з Франції, в якому стверджувалося, що діти від року до трьох, які проводять перед телевізором більше декількох годин в день, втрачали частину когнітивних функцій.

Я питала знайомих педагогів і педіатрів, вони в один голос говорять, що діти, народжені після 2000 року, поголовно страждають від СДУГ, не вміють ні вчитися, ні концентруватися, ні читати. Одночасно з цим спостерігається зростання соціальної дезадаптації. Дітям набагато зручніше і звичніше переписувати один з одним в мережі, ніж спілкуватися наживо. В Японії вже сформувалася культура геймерів і Хіккі, що не залишають власну кімнату. Нас це теж чекає.

Розумію, звучить дещо надзвичайно, що діти одночасно не вміють толком працювати з текстами і животіють в соцмережах, де на тексті все і будується. Але подивіться краще на рівень їх повідомлень. У мережі контент генерують кілька ентузіастів, та сотня-друга комерційних брендів - інше суцільний репост. При цьому неважливо, що репоста людина: котиків або пост про Бодріяра, це в одно ступеня може свідчити про функціональної неграмотності. Не дарма ж нове покоління відразу прозвали «вбиває рак».

Загальна грамотність оголила той факт, що шкільне навчання не завжди дає на виході компетентних людей. Однак тільки з поширенням нових каналів комунікації проблему стало неможливо ігнорувати.

І якщо сорок років тому вчені шукали спосіб боротися з функціональної неписьменністю, то тепер вони шукають шляхи взаємодії з нею. Настільки діагноз став загальним.

Я звинувачую саме телебачення, а потім і комп'ютеризацію, digital-media. Радіо - теж складна штука. Щоб сприймати на слух новини або «Бесіди біля каміна» Рузвельта треба напружуватися і концентруватися. Телебачення стало першим джерелом інформації, що не вимагав ніяких зусиль по сприйняттю та аналізу. Картинка замінює дикторський текст, стрілялки, часта зміна кадрів і декорацій не дають відірватися, занудьгувати.

В ті часи, коли мережа створювалася гиками, Інтернет був завалений розумними текстами. У міру популяризації мережі в неї приходили люди далекі від науки і кваліфікованої праці. Зараз більшості користувачів потрібно знати наскільки все слів, на кшталт «porn» або «flashgames», щоб отримати бажане. Можна миттєво перемикатися з гороскопів на новинну хроніку, з хроніки на анекдоти, а потім на youtube або «Веселу ферму». Майже як клацати канали на TV. Коли я росла, мені доводилося витрачати якийсь час і сили на те, щоб розважити себе. Гра більш-менш підстьобувала пізнавальні імпульси.

Чому Стів Джобс і Білл Гейтс забирали електронні гаджети у своїх дітей? Кріс Андерсон, запароліровавшій домашні девайси так, що на них не можна було працювати більше пари годин в день, розповідав:

«Мої діти звинувачують мене і дружину в тому, що ми фашисти, які надто переймаються технологіями. Вони кажуть, що жоден з їхніх друзів не має подібних обмежень в своїй родині. Це тому, що я бачу небезпеку надмірного захоплення інтернетом як ніхто інший. Я бачив, з якими проблемами зіткнувся я сам, і я не хочу, щоб ці ж проблеми мали мої діти »

А адже це люди, які, по ідеї, повинні обожнювати нові технології у всіх проявах.

Відділам реклами та SMM-маркетингу потрібні споживачі. А хто ще може стати найкращим споживачем, ніж функціонально неписьменна людина? Нехай у цих людей низький дохід, але їх легіон, а через низький IQ вони легко піддаються маніпуляціям.

Будемо чесні, до сих пір суспільство не виробило певної інформаційної культури Будемо чесні, до сих пір суспільство не виробило певної інформаційної культури. Навпаки, все стає гірше рік від року в міру того, як комерційно орієнтовані структури захоплюють інформаційний простір. Відділам реклами та SMM-маркетингу потрібні споживачі. А хто ще може стати найкращим споживачем, ніж функціонально неписьменна людина? Нехай у цих людей низький дохід, але їх легіон, а через низький IQ вони легко піддаються маніпуляціям. Наприклад, переважна більшість кредитних боржників - люди, які не в змозі правильно прочитати банківський договір, прикинути порядок виплат і розрахувати власний бюджет.

Злидні породжує злидні. У тому числі і в інтелектуальній сфері. Я часто бачу, як молоді батьки, щоб позбутися від дитини хоч на півгодинки, дають йому планшетку з іграми. І це в півтора-два роки. Особисто я почала грати і зависати перед телеком років в п'ять-шість, але до того моменту у мене в свідомості вже були сформовані прийоми інформаційної самозахисту. Я вміла отфільтровавать рекламний сміття і критично ставитися до будь-яких образів на екрані. Я могла сконцентруватися на читанні однієї книги протягом довгих годин. А ранній доступ до несучих задоволення і релаксацію інформаційним потокам веде до стрімкої деградації і атрофії синтетичних функцій мислення.

Ви, напевно, помітили, що в світі зростає нерівність між бідними і багатими. Так ось, незабаром у 10% людей буде не тільки 90% багатства, а й 90% інтелектуального потенціалу. Розрив збільшується. Одні люди стають все розумнішими, все спритнішим оперують нескінченними потоками інформації, а інші перетворюються в безсловесний і закредитувати худобу. Причому абсолютно по своїй волі. Навіть поскаржитися нікому. Очевидного зв'язку між бідністю і функціональної неписьменністю немає. Набагато більше значення має вплив і виховання батьків. А також наявність функціональної грамотності у них самих.

Пам'ятайте старовину Луначарського? Він, можливо, відкрив кращий рецепт проти будь-якого виду неписьменності. На одних зборах якийсь робочий запитав Анатолія Васильовича:

- Товариш Луначарський, ось ви такий розумний. Це ж скільки інститутів треба закінчити, щоб таким стати?

-Усього три, - відповів він, - Один повинен закінчити ваш дід, другий - ваш батько, а третій - ви.

Джерело: econet.ru

***

Нагадуємо, что в рубріці "На подуматі" Використовують лишь статті других авторів, сайтів, Які пишуть на Різні тими, включаючі: продуктивність, самоорганізацію та філософські ідеї "на подуматі".

? як же нам розуміти, що режисер мав на увазі?
Посміялися над проклятими імперіалістами?
Ви згодні, адже так?
Чи хотіли урізноманітнити свій текст синонімами?
Які причини функціональної неграмотності?
Чому Стів Джобс і Білл Гейтс забирали електронні гаджети у своїх дітей?
А хто ще може стати найкращим споживачем, ніж функціонально неписьменна людина?
А хто ще може стати найкращим споживачем, ніж функціонально неписьменна людина?
Пам'ятайте старовину Луначарського?
Це ж скільки інститутів треба закінчити, щоб таким стати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация