Гагік Царукян повертається

  1. його університети
  2. різноманітність інтересів
  3. Поділитися багатством
  4. Ностальгія за "отеческому державі"
  5. Двопартійна система?

Гагік Царукян виступає перед натовпом його прихильників. Фото: Hamlet Kirakosi / YouTube. Деякі права захищені. Він один з найбагатших людей Вірменії, і він не соромиться виставляти своє багатство напоказ: золотий телефон, розкішні особняки. Як саркастично зауважив автор доступного на Вікілікс повідомлення Держдепу США, "на тлі Царукяна Дональд Трамп виглядає аскетом".

Це Гагік Царукян. Після двох десятиліть перемог правлячої партії і супроводжували їм протестів і звинувачень в шахрайстві зараз, перед квітневими виборами, він став для багатьох вірмен кандидатом, що втілює зміни. Він лідирує в передвиборних опитуваннях.

Царукян йде на вибори з популістськими обіцянками робочих місць і зниження податків, з патріотичними гаслами. Ніякої високочолою ідеологічної риторики. Мова Царукяна - короткі прості фрази, він часто говорить про себе в третій особі. Його фірмовий стиль в одязі - білі костюми з яскравими водолазками, настільки улюбленими пост-радянськими гангстерами в 90-е. Його харизма приваблює багатьох.

Як саркастично зауважив автор доступного на Вікілікс повідомлення Держдепу США, "на тлі Царукяна Дональд Трамп виглядає аскетом"

"Я з робітничої родини", невтомно нагадував Царукян під час недавнього передвиборного мітингу, де він купався в хвилях народної любові. Царукян дивно схожий на покійного венесуельського лідера Уго Чавеса. "Я не випускник Гарварда, моє життя було моїм університетом, я не переношу брехня, я за справедливість".

Народна підтримка Царукяна виглядає нез'ясовно в країні, де влада - і державна, і бізнес-еліти - нерідко стає предметом презирства. Його популярність реальна, але чи дійсно Царукян стане реальною альтернативою Республіканської партії Сержа Саргсяна? Або ж вся його кампанія - це маневр, покликаний захистити інтереси еліт?

його університети

60-річний Царукян, широко відомий у Вірменії, вже був великим бізнесменом, коли вперше був обраний до парламенту в 2003. Хоча його сімейна компанія називається "Закрите акціонерне товариство" Вірменія ", його старт в підприємництві був скромним. Сім'я Царукяном з 80-х років володіла кількома невеликими компаніями в квітковому бізнесі, а також в молочному і взуттєвому виробництвах в містечку Аріндж - всього 6000 жителів - між Єреваном і Абовяну. Царукян досі живуть там.

Прийнято вважати, що в 1989 році Царукян закінчив Єреванський інститут фізкультури. Неясно, чи дійсно він там навчався або просто купив диплом, але абсолютно точно, що до цього моменту йому було 33 роки і він був відомим армрестлери. Приблизно в цей же час він одружився на місцевій дівчині Джаваір, і зараз у них чотири дочки і два сина. Офіційна біографія Царукяна замовчує про те, що відбувалося протягом періоду часу між закінченням середньої школи та одруженням.

Резиденція Г. Царукяна, недалеко від села Аріндж, Котайкская Область, Вірменія. Фото CC-by-1.0: Аршавір / Вікісховища. Деякі права захищені.

деякі джерела наполегливо стверджують , Що будучи постовим міліціонером в радянські часи, Царукян був засуджений за серйозний злочин і відбував покарання в колонії для співробітників міліції в Нижньому Тагілі. Вважається, що Царукян був звільнений достроково, а пізніше її судимість було знято Верховним Судом вже незалежної Вірменії. Деякі вірменські медіа стверджують, що влада використовувала тюремний епізод , Щоб шантажувати Царукяна, змусити його знизити градус антиурядової риторики і відмовитися від участі в президентських виборах в 2013 році.

різноманітність інтересів

В середині 90-х, коли економіка Вірменії перебувала у вільному падінні, сім'я Царукяном купила у Castel Group of France виробничу лінію і запустила перший комерційно успішний вірменський пивний бренд, "Котайк". Перший прибуток Царукян інвестували в приватизацію державних активів - і таким чином увійшли в частку самих різних підприємств, від від фармацевтичних фабрик до меблевих майстерень.

Однак вирішальний момент в кар'єрі Царукяна стався в 1998, коли президентом Вірменії був обраний Роберт Кочарян. C цього року Царукян почав отримувати ключові державні підряди, зокрема, обслуговування армії і національної авіакомпанії, а так же, щедрі частки в інших підприємствах, включаючи продажі пального і газу. Ймовірно, тут допомогло те, що Царукян і брат Кочаряна Валерій були друзями і партнерами по бізнесу. Валерій Кочарян, який став інвалідом після Карабахської війни, жив в селі Балаовіт, зовсім поруч з Аріндж. Валерій загинув під час аварії дельтаплана в 1999, але його дочка Ірина продовжувала працювати в компанії Царукяна.

Царукян був одним з тих, хто виграв від відновлення вірменської економіки в 2000-е. Його холдинг, який тепер став називатися "Мульти Груп", купив Араратський цементний завод, коньячний завод "Арарат" (Не плутати з заводом компанії Pernod Ricard, який виробляє бренді "Арарат"), будував готелі і казино. Після того, як Царукян подарував частки в деяких своїх компаніях родичам Кочаряна і незабаром став президентом Сержу Саргсяну, його не турбували податкові інстанції. Царукян поширив свою діяльність за межі Вірменії, інвестуючи в Болгарії та Білорусі ( він і Олександр Лукашенко - близькі друзі ). Будівельні матеріали, вироблені його компаніями, продають і в США.

Царукян зумів встановити родинні зв'язки з ключовими фігурами ділової та політичної еліти Вірменії. Одна з його дочок вийшла заміж за сина одного з найвпливовіших політиків останніх 15 років - Овіка Абрамяна (недавно Абрамян вийшов з Ресупбліканской партії, а його син йде в парламент за списком Царукяна). Інша дочка вийшла заміж за сина Андраніка Манукяна, колись найбільшого імпортера автомобілів, міністра транспорту, а останнім часом - посла в Україні.

Але Царукян іноді демонстрував і схильність до незалежного поведінки. У 2008 році він відмовився купувати завод з виробництва мінеральної води, який уряд відібрав у Хачатура Сукіасяна, найбагатшого вірменського бізнесмена 90-х. Сукіасяна звинуватили в несплаті податків, що було очевидною помстою за підтримку на виборах колишнього президента Левона Тер-Петросяна. Царукян ясно дав зрозуміти, що він не збирається привласнювати майно іншого олігарха, нехай і потрапив у немилість.

Поділитися багатством

Царукян раніше, ніж багато вірменські нувориші, став щедрим благодійником. Він почав з підтримки своєї малої батьківщини: в 2001 відремонтував школу в школу в Аріндж , Де сам навчався, платив за освіту студентам з Абов'янського району і за медичне обслуговування тим, хто не міг собі це дозволити.

Мати Царукяна Роза, відповідаючи на питання про податки, відрізала: "І правильно робимо. Якщо нам вдається зробити це, значить, добре робимо. А що, платити податки, щоб чиновники вирушали в Монте-Карло грати ...

Після розчарування літньою Олімпіадою 2004 року, де Вірменія не виграла жодної медалі, Царукян став главою Національного олімпійського комітету та його головним спонсором. Коли традиційно сильні вірменські борці і штангісти знову стали вигравати медалі, Царукян отримав свою частку загальнонародного визнання. До цього доклали зусиль медіа, контрольовані або фінансуються Царукяном , серед яких Kentron TV і газета " Аравот ".

Незабаром вірменські ЗМІ помітили, що компанії Царукяна систематично недоплачують податки. Мати Царукяна Роза, відповідаючи на питання про податки, відрізала : "І правильно робимо. Якщо нам вдається зробити це, значить, дуже добре робимо. А що, платити податки, щоб [урядовці] відправлялися в Монте-Карло грати ...? "

Собор Святого Іоанна Хрестителя в горде Абовян, відкритий в 2003-му році, і побудований за фінансової підтримки Царукяна. Фото CC-by-2.0: Vahe Martirosyan / Flickr. Деякі права захищені.

Доходи, з яких не заплатили податки і були витрачені на благодійність, почали приносити плоди, коли Царукян заснував свою політичну партію - "Процвітаюча Вірменія". Він виграв приблизно 15% голосів виборців на парламентських виборах 2007 року і приблизно 30% в 2012. Партію розглядали як політичну силу Кочаряна, і багато оглядачів зауважували, що її успіх заснований на відкритих хабарах виборцям. Царукян залишається вірним своїй виборчій стратегії. Під час передвиборчого турне в одному з регіонів Вірменії минулого тижня він обіцяв допомогти десяткам потенційних виборців, які просили про матеріальну підтримку.

У 2007-2012 "Процвітаюча Вірменія" входила до складу коаліції, де провідною силою була Республіканська партія, але коли взаємини Кочаряна і Саргсяна погіршилися, Царукян відмовився від входження в коаліцію після виборів 2012 року. Відмовившись від участі в президентських виборах в 2013, Царукян оголосив про плани змістити Саргсяна шляхом вуличних протестів. В на початку 2015 він різко припинило кампанію після того, як Саргсян дуже різко і дуже особисто висловився про Царукяном. З чуток, кінець конфронтації був покладений за посередництва впливового російсько-вірменського бізнесмена Самвела Карапетяна.

Ностальгія за "отеческому державі"

Як свідчать опитування, весь цей час Царукян залишається найпопулярнішим політиком Вірменії. Його вплив визнано іншими політичними силами. В останні роки все лідируючі опозиційні кандидати на президентських виборах - Раффі Ованесян, Левон Тер-Петросян і Степан Демірчян - шукали союзу з Царукяном.

Масова підтримка Царукяна відображає прагнення суспільства немає демократії і влади закону, але до дбайливого "отеческому державі" і харизматичному лідерові

Арман Мусінян, прес-секретар партії Тер-Петросяна, відмовився давати коментарі з приводу Царукяна. Ваге Енфіаджян, депутат парламенту від "Процвітаюча Вірменія", також відмовився відповідати на питання openDemocracy Russia.

Очевидно, що масова підтримка Царукяна відображає прагнення суспільства немає демократії і влади закону, але до дбайливого "отеческому державі" і харизматичному лідерові, "одному з нас" - такого не було в Вірменії з часів незалежності. У Росії є Володимир Путін, в Туреччині - Реджеп Ердоган, в Азербайджані - Алієви , А тепер і Бідзіна Іванішвілі в Грузії. Жоден з трьох президентів Вірменії не продемонстрував подібну ступінь авторитетності і не отримував такої ж народної підтримки.

Гагік Царукян і його прихильники, 16 березня 2017. Фото: a1plusnews / YouTube. Деякі права захищені.

Починаючи з колишнього лідера Радянської Вірменії Карена Демірчяна в 1998 році, розрізнені сегменти вірменської громади постійно зверталися до харизматичних фігур з минулого, вважаючи за краще їх непопулярним чиновникам. Царукян - найсвіжіший і, можливо, найяскравіший приклад того, як розчароване в політичному процесі суспільство готовий закликати повновладного і справедливого Царя замість виборів відповідального лідера. (На вірменському "Царук" - це "невелике дерево", асоціацій з монархією в цьому імені немає).

Але очевидно, що у підтримки Царукяна є свої межі і для більш освічених вірмен він представляється недоречною фігурою. Готуючись до виборів, президент Саргсян почав реформувати Республіканську партію, запросивши популярного політика, колишнього мера Єревана, Карена Карапетяна на посаду прем'єр-міністра і призначивши багаторічного керівника свого апарату Вігена Саргсяна (вони не родичі) на ключову посаду міністра оборони. Ці кроки трохи підвищили популярність правлячої партії перед квітневими виборами.

Двопартійна система?

У виборах візьме участь ще сім партій і об'єднань. Нікол Пашинян, журналіст, що став політиком, є популярним опозиціонером, а зараз, за ​​опитуваннями, його блок посідає третє місце. Крім того, є об'єднання, яке побудовано навколо колишнього міністра оборони Сейрана Оганяна - туди входять Раффі Ованесян, і ще один колишній міністр закордонних справ, Вартан Осканян, а також колишній командувач армією Карабаху Самвел Бабаян, який недавно був заарештований. Цей блок вважається силою, пов'язаної з екс-президентом Роберта Кочаряна. Нарешті, є ключові "молодші партнери по коаліції" Республіканської партії - "Вірменська революційна федерація - Дашнакцутюн" і колишня "Країна законності", недавно перейменована в "Вірменське відродження". Але ні в однієї з цих партій недостатньо ресурсів, щоб змагатися з республіканцями і Царукяном. Всі вони будуть боротися за подолання електорального бар'єру для проходження в парламент: 5 відсотків для окремих партій, 7 відсотків для блоків.

Вірменська політична традиція вимагає для політика, занявщего друге місце, оголосити вибори сфальсифікованими і закликати до вуличних виступів для повалення "незаконного уряду". Ця може стати головним тестом - чи дійсно Царукян протистоїть республіканцям

За новими виборчими правилами, якщо коаліційна більшість не сформоване, другий раунд виборів повинен проходити між двома партіями - лідерами. Це позбавляє менші партії можливості стати ключовим учасником коаліції.

Вірменська політична традиція вимагає для політика, занявщего друге місце, оголосити вибори сфальсифікованими (зазвичай для цього вистачає свідчень) і закликати до вуличних виступів для повалення "незаконного уряду". Ця може стати головним тестом - чи дійсно Царукян протистоїть республіканцям. Поки незрозуміло, чи готовий він піти цим шляхом.

Еміль Даніелян, відомий політичний аналітик з Єревана, переконаний, що Царукян уклав негласна угода з Саргсяном і може повернутися в уряд після виборів або, як і раніше, грати роль "конструктивної опозиції". І дійсно, нещодавно Царукян натякав, що на певних умовах нова коаліція з Саргсяном можлива .

"Це очевидно" - говорить Даніелян, "Царукян дуже вразливий перед тиском від уряду: його бізнеси платять дуже незначні податки. Його було легко підпорядкувати два роки тому, і Саргсян міг би запросто зняти його з виборчих перегонів ".

Але успіх Царукяна на виборах може кинути виклик і з цим прогнозом.

Переклад: Михайло Калузький

Його популярність реальна, але чи дійсно Царукян стане реальною альтернативою Республіканської партії Сержа Саргсяна?
Або ж вся його кампанія - це маневр, покликаний захистити інтереси еліт?
Двопартійна система?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация