Гарем шаха Ірану: унікальні фото, які вас шокують

Насреддін-шах Каджар (16 липня 1831 - 1 травня 1896) - четвертий шах Персії династії Каджаров, правил з 17 вересня 1848 року до самої смерті. 47-річне правління Насреддіна - найдовше в новій історії Ірану і третє за тривалістю у всій трьохтисячолітньої історії Персії. Але, що ще дуже цікаво, Насер ед-Дін Шах увійшов в історію і як перший іранський фотолюбитель. Він залишив нащадкам рідкісні і безцінні фото в тому числі і дружин свого гарему.

Будучи ще юним, в 13 років Насер ед-Дін Шах вперше познайомився з фотографією і так був захоплений процесом, що, ставши монархом, в 1858 році запросив до Тегерана французького фотографа Франсіса Карліана, щоб створити в своєму палаці першу офіційну фотостудію. Росіяни теж не дрімали і в Персію прибутку фотоспеціалісти.

Так в кінці 1870-х років російський фотограф Антон Севрюгин відкрив в Тегерані фотоательє на паях зі своїми братами.

Після цього Севрюгин став придворним фотографом Насер ед-Дін Шаха, створив справжню фотолітопис Ірану з 1870 по 1930 рік і за свої заслуги навіть отримав звання хана!

Однак, і сам Насер ед-Дін Шах займався фотографією: для себе він залишив ексклюзивне право знімати свій гарем - ці фотографії він друкував власноруч в палацової лабораторії.

Насер ед-Дін Шах витрачав великі кошти на утримання палаців і закордонні поїздки, які він намагався здійснювати щорічно, на відміну від своїх попередників (він був першим іранським правителем, який відвідав Європу).

У 1873 році він побував в Парижі, а потім на запрошення Олександра II відвідав Санкт-Петербург.

В обох столицях шах побував на балеті, і був так зачарований танцівницями і їх костюмами, що, повернувшись в Тегеран, змусив своїх дружин одягатися в короткі пишні спідниці, на кшталт балетних пачок (в Ірані їх назвали шалітех) - поверх квітчастих штанців, жилетки, білі або чорні шкарпетки і атласні туфлі.

Єдине, від чого жінки мусульманки не відмовилися, це хустку, що покриває голову так, щоб ні шия, ні вуха не було видно.

З шахського гарему мода на шалітех примудрилася вибратися на волю, і в деяких будинках жінки теж одягали короткі спідниці, а в ательє Севрюгина знімалися навіть з непокритою головою.

Екстраординарність фотографій полягає в тому, що в середині XIX століття по шиїтським законам вважалося недозволітельно фотографувати обличчя людей (тим більше жінок), і можливо це було лише тому що, закон порушував наймогутніший в країні людина - шах, і богослови не могли йому протистояти.

Насер ед-Дін Шах ввів також моду на документальну фотографію, вимагаючи, щоб були відображені його подорожі, палацові церемонії, він посилав фотографів знімати військові дії, архітектуру та історичні місця і зобов'язав місцевих правителів надсилати йому фотографії разом зі своїми доповідями. Знімки часто підписувалися і сортувалися за категоріями.

Фотографії жінок оскаржують загальноприйняте уявлення про життя в гаремі - шахські дружини виглядають цілком сучасними для того часу і впевненими в собі, вони спокійно дивляться в об'єктив фотоапарата, що не кокетуючи і не боячись. У дружин в гаремі були дружні відносини - на деяких фотографіях зображені групи на пікніку. А ось оцінити зовнішність 84 дружин шаха складно - за нинішніми канонами вони зовсім не красуні.

А ось оцінити зовнішність 84 дружин шаха складно - за нинішніми канонами вони зовсім не красуні

Підписуйся на наш Telegram . Отримуй тільки найважливіше!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация