Гаррі Каспаров: зірка шахів і тринадцятий чемпіона світу

  1. стрімке старт
  2. становлення
  3. Претендент на титул
  4. Перший матч з чемпіоном
  5. Сходження на трон
  6. Ера Каспарова
  7. проти машини
  8. жива легенда

День добрий, дорогий друже!

Гаррі Каспаров був відведений в шаховий гурток Палацу піонерів міста Баку сусідом по двору, семикласника Ростиком Корсунським. Тоді Гарику було 7 років.

Тренер був вражений талантом хлопчика і вже після пари занять сказав:

«Я не знаю, чи були такі початківці в інших містах, але в Баку такого ще не було!».

Педагога здивувало те, що першокласник, практично ще не вмів грати, швидко вирішував складні завдання.

Педагога здивувало те, що першокласник, практично ще не вмів грати, швидко вирішував складні завдання

стрімке старт

У 1972 році Гаррі, вже має перший розряд і виходить у фінал першості міста з бліцу .

Рік по тому в Баку пройшов турнір тренерів ДЮСШ проти першорозрядників. У цьому турнірі хлопчик виконав норматив кандидата в майстри.

На Каспарова звернув увагу московський майстер Олександр Нікітін. І через місяць Гарік за його рекомендацією був запрошений на сесію школи Михайла Ботвинника . З тих пір спортивний зростання його перебував під постійною увагою екс-чемпіона світу.

Три рази в рік на своїх сесіях Ботвинник розбирав всі партії юного учня, даючи йому вказівки для подальшої роботи під керівництвом А. Нікітіна і А. Шакарова.

Шакарова

Ботвинник тоді написав про Каспарова:

«Головна гордість нашої заочної школи - Г. Каспаров. Він займався в школі 6 років, виріс в усіх відношеннях. Досить сказати, що під час лютневої сесії 1978 року, коли я залишився без асистента, мені допомагав Гарік (в міттельшпілі і ендшпілі я сам справляюся, а в дебюті і частково в аналізі він будь-якого заткне за пояс, і вельми успішно! »)

становлення

У лютому 1978 року Гаррі Кімович приїхав до Мінська на турнір пам'яті А. Сокольського. Організатори спочатку не хотіли його включати в число учасників, так як він ще не мав звання майстра. Але вони все-таки зробили виняток.

В результаті, Гарік виграв перший приз, перевиконавши норму майстра на 3,5 очка! Це був найвищий результат, якого коли-небудь досягав молодий шахіст в Радянському Союзі!

Аналогічний успіх чекав Каспарова в березні 1979 року в югославському Баня-Лука, де відбувся великий міжнародний турнір.

У цьому змаганні взяло участь 15 гросмейстерів і один майстер - Каспаров

Він і став беззаперечним лідером це турніру, випередивши найближчих переслідувачів Тиграна Петросяна і Яна Смейкала на 2,5 очка! Гаррі «перестрибнув» норму гросмейстера на 3,5 очка!

У 1980 році він завоював три золота: в командній першості Європи і на всесвітній шаховій Олімпіаді в складі збірної СРСР, а також він стає чемпіоном світу серед юнаків у Дортмунді.

Незважаючи на серйозне навантаження на спортивній арені, Гаррі встигає в цьому ж році закінчити школу із золотою медаллю!

Претендент на титул

Після таких приголомшливих результатів про нього заговорили як про майбутнє претендента на шахову корону.

Але тут йому довелося подолати випробування, пов'язані з першими «запаморочливими» успіхами. На великому міжнародному турнірі в Тілбурзі в 1981 році він показує середній результат, посівши 6-8 місце.

Гаррі сприйняв цей підсумок турніру як серйозну невдачу. Він зі своїми тренерами проаналізував недоліки в своїй грі. Важливість аналітичної роботи над своїми партіями він добре засвоїв від «патріарха» радянських шахів - Михайла Ботвинника.

За підсумками аналізу своїх партій в Тілбурзі він виявив, що у нього є складнощі з реалізацією отриманого переваги.

За підсумками аналізу своїх партій в Тілбурзі він виявив, що у нього є складнощі з реалізацією отриманого переваги

Гаррі негайно почав роботу над усуненням цієї прогалини. Незабаром самокритичність і працьовитість молодого спортсмена принесли свої плоди.

У цьому ж році він стає чемпіоном СРСР.

Гаррі Кімович з дитинства був дуже амбітний. Для нього важлива була тільки одна мета - звання чемпіона. У ті роки на шаховій арені домінував Анатолій Карпов, який кілька разів уже встиг відстояти чемпіонський титул в протиборстві з Віктором Корчним.

Каспаров успішно проходить відбірковий цикл, перемігши досвідчених бійців Корчного і Смислова .

Перший матч з чемпіоном

І в 1984 році відбувся 1-й матч між Каспарова і Карпова за шахову корону. Почалася епоха великого протистояння двох «К».

Перший матч між ними складався дуже драматично, і він так і не був завершений. За регламентом переможцем матчу оголошувався той, хто зможе здобути 6 перемог. Кількість партій не лімітований.

Дебют для нього в цьому поєдинку виявився катастрофічним. Після 9 партій Анатолій Карпов попереду 4: 0! Йому залишалося виграти всього 2 партії.

Каспаров починає гру на «знемога» супротивника, користуючись недоліками в регламенті матчу. З 10-ї по 26-у партію жодному супернику не вдалося виграти! Однак у наступній партії Карпов знову перемагає. Рахунок 5: 0!

Карпов знаходиться всього в одному кроці від перемоги в матчі.

Карпов знаходиться всього в одному кроці від перемоги в матчі

Гаррі Кімович продовжив свою тактику, і вона почала приносити свої плоди. Слідувала одна нічия за одною. Матч затягнувся. Але Каспарову вдається здобути три перемоги.

Після 48- ї (!) Партії матчу рахунок став 5: 3. У цей момент президентом ФІДЕ Кампоманесом було прийнято одне з найбільш суперечливих рішень за всю історію.

Матч був припинений під приводом того, що учасники матчу виснажені морально і фізично. Таким рішенням були незадоволені обидва учасники матчу.

Сходження на трон

Новий матч відбувся в 1985 році в Москві на нових умовах, за якими кількість партій обмежувалося до 24.

Продемонструвавши відмінну гру, він здобув перемогу 13:11. Каспаров став наймолодшим чемпіоном світу. Йому тоді було всього 22 роки!

Йому тоді було всього 22 роки

Після втрати титулу Карпов ще не раз намагався повернути корону. У 1986 році в матч-реванш в Ленінграді Гаррі його знову перемагає 12,5: 11,5.

Карпов був дуже близький до перемоги в 1987 в році в матчі в Севільї, але Гаррі зумів в останній партії виграти «на замовлення» і зрівняти рахунок в матче- 12:12.

За регламентом при нічийному результаті діючий чемпіон зберігав свій титул. У 1990 році пройшов ще один матч між двома великими «К». Каспаров знову виграє з різницею в одне очко.

Ера Каспарова

У 90-х роках триває «ера» Гаррі Кимовича. Він перемагає в багатьох великих турнірах, досягаючи рекордного рейтингу - 2851 пункт. Але його шахова кар'єра супроводжувалася конфліктами з організацією ФІДЕ, головним чином, через фінансових питань.

На початку 90-х років Каспаров створює ПША (професійна шахова асоціація), яка стала організовувати чемпіонати світу за своєю версією.

Шаховий світ виявився розколотий. За період «двовладдя» з'явилося багато нових чемпіонів за версією ФІДЕ. Але тоді всі розуміли, що найсильнішим шахістом світу залишається він.

Ситуація почала змінюватися в 2000 році, коли Каспаров поступився Володимиру Крамнику титул чемпіона світу за версією своєї організації (ПША). Гаррі продовжував ще протягом 5 років показувати дуже високі результати у великих турнірах.

проти машини

Дуже великий інтерес серед громадськості викликали його поєдинки з сильними комп'ютерними програмами. Наприклад, - deep blue.

Спочатку Каспаров брав верх над машиною, але програми постійно вдосконалювалися, і він згодом був змушений визнати, що комп'ютер став грати сильніше людини.

У 2005 році Гаррі Кімович вирішив покинути шахи.

Багато хто до цих пір вважають, що його відхід був передчасним. Він цілком ще міг повернути собі шахову корону. Однак Каспаров вирішив кардинально змінити своє життя і став займатися політикою.

Його опозиційна діяльність до діючої влади не принесла йому великий підтримки серед громадян Росії. У 2013 році Гаррі Кімович прийняв рішення залишитися за кордоном, де і живе зараз.

жива легенда

Незважаючи на свою суперечливість він залишається живою легендою шахів. Він зробив дуже багато для популяризації шахів та підвищення гонорарів провідних шахістів світу.

Стиль гри Каспарова - дуже ризикований, який супроводжувався ефектними жертвами і нестандартними рішеннями за дошкою.

Красива гра Каспарова до сих приваблює любителів шахів. Вивчення партій, його книги допоможуть любителям шахів «зануритися» на небувалу глибину розуміння стародавньої гри.

Вашій увазі пропонується позиція з 16-ї партії матч-реваншу Каспаров-Карпов (Ленінград, 1986 р)

Хід білих. Виграш.

Так само пропонуємо подивитися відео про шахового чемпіона:

Дивитися повний плейлист всіх 16-и чемпіонів світу з шахів (Підписуйтесь на оновлення).

Дякую за інтерес до статті.

Якщо ви знайшли її корисною, зробіть наступне:

  • Поділіться з друзями, натиснувши на кнопки соціальних мереж.
  • Напишіть коментар (внизу сторінки)
  • Підпишіться на оновлення блогу (форма під кнопками соцмереж) і отримуйте статті до себе на пошту.

Вдалого дня!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация