Гаррі Каспаров

  1. біографія Гаррі Каспаров - «Великий і Жахливий» шахіст, якого називають найбільшим гравцем шахового...
  2. шахова кар'єра
  3. Гаррі Каспаров vs Deep Blue
  4. Чемпіон світу
  5. Гаррі Каспаров vs Анатолій Карпов
  6. політика
  7. Особисте життя
  8. зараз

біографія

Гаррі Каспаров - «Великий і Жахливий» шахіст, якого називають найбільшим гравцем шахового світу. Восьмикратний переможець шахових олімпіад, 13-й чемпіон світу з шахів, 11-кратний шаховий оскароносець. У 2005 році він пішов з професійного спорту в політику і очолив опозиційну коаліцію «Інша Росія», метою якої було відновлення демократії в країні. Сьогодні великий шахіст - яскравий опозиціонер, який обвинувачує російську владу в незаконному приєднання Криму до РФ і участі в збройному конфлікті на Донбасі.

Дитинство і юність

Народився Гаррі Кімович Каспаров 13 квітня 1963 року в столиці Азербайджану в родині інтелігентів. Національність шахіста не раз викликала суперечки в радянському суспільстві і спортивних колах. Відомо, що Каспаров єврейського походження по батьківській лінії і вірменського - по материнській. Кім Мойсейович і Клара Шагеновна, батьки гросмейстера, вважалися елітою бакинського суспільства.

Батьки майбутнього шахового короля працювали інженерами, а також серйозно захоплювалися грою в шахи. Тому захопленість шахового генія цим видом спорту почалася з самого народження - вже в п'ятирічному віці юний Гаррі став вчитися грі у професійного тренера.

Гаррі Каспаров з матір'ю

У дитинстві весь вільний час майбутній чемпіон світу присвятив шахів, які стали для нього сенсом життя, адже з юних років Каспарова не цікавили ні іграшки, ні вулиця, він захоплювався тільки шахами, книгами і газетами. У 12 років юний вундеркінд став чемпіоном СРСР з шахів серед юнаків, а в 17 отримав звання майстра спорту. Тоді ж молодий чемпіон світу закінчив школу із золотою медаллю і вступив в Азербайджанський педагогічний інститут на факультет іноземних мов, куди «медаліста» зарахували після єдиного іспиту, який юнак здав на тверду "п'ятірку".

У 1980 році вже зоряний шахіст виборов звання шахового короля світу і гросмейстера, що стало відправною точкою у великій кар'єрі шахіста. Його професійним тренером стала рідна матір, яка після смерті чоловіка в 1970 році присвятила життя єдиному синові і його кар'єрі. Клара Шагеновна (по паспорту Аїда) їздила з Гаррі по різних країнах світу і вирішувала побутові проблеми шахіста, ставши його головним радником і помічником. Тоді ж жінка вирішила поміняти синові не тільки національність, а й прізвище - з тих самим пір єврейський шахіст Вайнштейн став вірменином Каспаровим.

шахова кар'єра

Професійна спортивна кар'єра Гаррі Каспарова насичена перемогами і нагородами. Найбільший шахіст протягом 13 років був незмінним лідером престижного рейтингу Ело з відміткою 2800 балів, а завдяки численним перемогам на світових чемпіонатах з шахів зайняв своє місце в рейтингу кращих професіоналів.

Найбільший шахіст протягом 13 років був незмінним лідером престижного рейтингу Ело з відміткою 2800 балів, а завдяки численним перемогам на світових чемпіонатах з шахів зайняв своє місце в рейтингу кращих професіоналів

Гаррі Каспаров в юності

У 1990 році після початку масових розправ з вірменами Гаррі Каспарову довелося покинути Баку і переїхати в Москву. У 1993 році він вирішив вийти зі складу ФІДЕ і створити «Професійну шахову асоціацію». З тих пір в світі відбувся поділ титулу чемпіона світу з шахів, але це не завадило «Великому і Жахливому» зміцниться на престолі шахового Олімпу.

У 1996 році чемпіон світу з шахів створив віртуальний шаховий «Клуб Каспарова», який став популярним в Інтернеті, а в 1999 році Гаррі Каспаров переміг у матчі проти всіх користувачів всесвітньої Мережі, організований компанією Microsoft. Тоді напружену і захоплюючу гру шахового короля з шахістами-любителями, яка тривала чотири місяці, подивилися більше 3 млн чоловік. Це кращий показник переглядів за всю історію віртуального шахового спорту.

Це кращий показник переглядів за всю історію віртуального шахового спорту

Гаррі Каспаров в молодості

У 2005 році Гаррі Каспаров заявив, що йде з професійного спорту в політику, тому що досяг в шахах всього, чого хотів. Тоді гросмейстер відзначав, що в російській політиці багато полковників і генералів, але мало інтелекту, тому він вирішив за допомогою своєї здатності до стратегічного мислення допомогти батьківщині, внести цінний внесок в розвиток Росії. Незважаючи на це, геніального спортсмена в шаховому світі сприймають як людину з фантазією, оригінальними ідеями і тонким розрахунком, а також називають професіоналом, дивує уболівальників результативною грою і унікальними рішеннями.

Гаррі Каспаров vs Deep Blue

У 1996 році американська корпорація IBM запропонувала Гаррі Каспарову зіграти проти шахового суперкомп'ютера Deep Blue. Розробники запевняли, що програма здатна оцінювати до 200 млн позицій в секунду, оперативно приймаючи правильні ходи.

Першу зустріч представник Росії виграв з рахунком 4: 2, але поступився в першій партії. Поразка Каспарова в матчі проти Deep Blue - перший випадок, коли комп'ютер виграв партію у людини.

Гаррі Каспаров в матчі проти Deep Blue

У 1997 році відбулася друга партія зустрічі. Гра була дуже цікавою, адже в одній із ситуації шахіст виявився в скрутному становищі, пожертвував пішака, а Deep Blue задумався над 37 ходом, витративши на «роздуми» цілих 15 хвилин, хоча раніше зупинявся в діях лише на три хвилини. Проте після 45 ходу російський шахіст здався.

Каспаров з поразки не змирився, зажадавши надати лог-файл партії, але в IBM відмовилися показати необхідні документи. На думку гросмейстера, в декількох випадках не обійшлося без втручання людини, а комп'ютера допомогли із зовні, оскільки програма грала з перервами, іноді обираючи ходи, нехарактерні для технологічного устрою.

Чемпіон світу

У 1985 році Каспаров став 13 чемпіоном світу в історії шахів, здолавши Анатолія Карпова . Поєдинок, що проходив в Москві, пізніше назвуть прикладом феєричної гри.

Поєдинок, що проходив в Москві, пізніше назвуть прикладом феєричної гри

Матч на звання Чемпіона світу між Гаррі Каспаровим та Анатолієм Карповим, 1985 рік

Каспаров зумів виграти першу партію, застосувавши білими малопоширене продовження в захисті Німцовича. У свою чергу, Карпов вийшов вперед, взявши верх над суперником в 4 і 5 партіях, але наступні 5 закінчилися внічию. Переломною виявилася 16 партія, в якій Каспаров застосував гамбітний варіант і здобув ефектну перемогу.

Гаррі Каспарову вдалося стати наймолодшим чемпіоном світу в 22 роки 6 місяців і 27 днів. У 2013 році світову першість виграв шахіст з Норвегії Магнус Карлсен , Який теж не досяг 23 років, але скандинав був на кілька місяців старше росіянина.

Гаррі Каспаров vs Анатолій Карпов

З 1994 року Гаррі Каспаров вів серйозне суперництво з шахістом Анатолієм Карповим, який став його головним конкурентом на світовій шаховій арені. «Два К», як називали суперництво Карпова і Каспарова в шаховому світі, за 6 років провели 5 матчів на першість світу, зігравши 144 партії, в ході яких шахового короля вдалося обіграти суперника і довести перевагу. Ці ігри залишаються в пам'яті уболівальників і сьогодні.

Ці ігри залишаються в пам'яті уболівальників і сьогодні

Гаррі Каспаров і Анатолій Карпов

Початком епохи великого шахового протистояння називають вересень 1984 року, коли в Москві матч на першість світу з шахів між Анатолієм Карповим, хто був у той час чемпіоном світу, і Гаррі Каспаровим, переможцем змагання претендентів. Цей поєдинок став найтривалішим в історії світових першостей, адже зустріч тривала 48 партій. Карпова визнали неофіційним переможцем зустрічі.

1985 рік став вдалим для Каспарова. Поєдинок в столиці Радянського Союзу завершився перемогою Гаррі Кимовича.

Після цього офіційно радянські шахісти зустрічалися ще три рази. Матч-реванш, який відбувся в 1986 році Лондоні та Ленінграді, знову опинився тріумфальним для Каспарова.

Гаррі Каспаров, Маргарет Тетчер і Анатолій Карпов. Лондон, 1986 рік

У 1987 році в Севільї майстри провели чергову гру. Протистояння було напруженим, адже Карпов вигравав зустріч з перевагою в одне очко. Проте Каспаров доклав максимум зусиль, зрівнявши рахунок. Це дозволило йому зберегти звання чемпіона світу.

У 1990 році Каспаров продовжив свою переможну ходу. Матчі в Нью-Йорку і Ліоні закінчилися перемогою шахіста з рахунком 12,5: 11,5.

Після серії чемпіонських протистоянь шахісти не раз грали один з одним, але вже не в рамках чемпіонських матчів, а в офіційних і неофіційних турнірах.

політика

Після відходу з професійного спорту великий шахіст створив і очолив опозиційний рух «Об`єднаний громадянський фронт», робота якого була спрямована на протидію чинним російським властям. Так почалася політична біографія Каспарова. Тоді він зі своїми соратниками голосно виступав проти політики президента РФ Володимира Путіна і організовував численні «Марші незгодних», за що неодноразово затримувався поліцією.

Тоді він зі своїми соратниками голосно виступав проти політики президента РФ   Володимира Путіна   і організовував численні «Марші незгодних», за що неодноразово затримувався поліцією

У 2008 році Гаррі Каспаров створив опозиційний демократичний рух «Солідарність»

У 2008 році Каспаров створив опозиційний демократичний рух «Солідарність» і почав вести роботу по організації протестних мітингів за відставку Путіна. Але так як ідеї шахіста не отримали підтримки і освітлення в ЗМІ, йому не вдалося стати членом Координаційної ради опозиції - на виборах Каспарова обійшов Олексій Навальний , Який набрав більшу кількість голосів виборців.

У 2013 році Гаррі Каспаров заявив, що не має наміру повертатися в Росію, продовжуючи вести боротьбу з «кремлівськими злочинами» на міжнародному рівні. У березні 2014 року сайт Каспарова, на якому відкрито публікувалися заклики до протиправної роботі і масовим заходам, був заблокований Роскомнадзором.

У березні 2014 року сайт Каспарова, на якому відкрито публікувалися заклики до протиправної роботі і масовим заходам, був заблокований Роскомнадзором

Гаррі Каспаров пішов в політику

Після подій в Україні Гаррі Каспаров став відкрито підтримувати нову київську владу і звинувачувати Росію в незаконній анексії Криму та участі в збройному конфлікті на Донбасі. При цьому великий шахіст закликає Захід посилити тиск на президента Путіна, а санкції проти РФ вважає адекватними і раціональними. У грудні 2014 року політик-опозиціонер відвідував Київ і давав сеанс одночасної гри волонтерам і українським військовим в підтримку Збройних сил України.

У 2015 році Каспаров опублікував книгу «Зима настає: чому треба зупинити Володимира Путіна і ворогів вільного світу», в якій політик представив своє бачення проблем сучасної Росії, місце країни на геополітичній карті світу, а також піддав критиці дії російського лідера. Особливо в новому виданні опозиціонер відкинув також роль Рональда Рейгана , Який обіймав посаду президента США з 1981 по 1989 рік, позитивно оцінивши заслуги американця в розгромі «Імперії зла».

Особисте життя

Особисте життя Гаррі Каспарова не менше насичена, ніж його спортивна кар'єра і суспільно-політична діяльність. Шаховий король був тричі одружений.

Першою дружиною Каспарова в 1989 році стала гід-перекладач «Інтуриста» Марія Арапова, яка так само, як і мати чемпіона світу з шахів, все своє життя присвятила чоловікові. У 1992 році в родині Каспарова народилася дочка Поліна, але незабаром сімейний союз дав тріщину, подружжю довелося розлучитися з ініціативи Гаррі Кимовича. Шлюборозлучний процес з першою дружиною у Каспарова тривав півтора року. Зараз Марія і Поліна живуть в Америці.

Гаррі Каспаров з першою дружиною Марією

Другий раз шахіст одружився на 18-річній студентці Юлії Вовк. У 1996 році друга дружина Каспарова народила йому сина Вадима. Через 9 років другий шлюб чемпіона світу з шахів також розпався.

Відразу ж після розлучення шаховий король знову занурився в любовні відносини. На цей раз обраницею Гаррі Кимовича стала світська левиця Дарина Тарасова, яка молодша за Каспарова на 20 років. У 2005 році Гаррі Кімович одружився з Дарією, яка подарувала йому доньку Аїду, яку назвали на честь матері шахіста. У липні 2015 роки сім'я Каспаровим поповнилася спадкоємцем - Дарина народила чоловікові сина Миколи.

У липні 2015 роки сім'я Каспаровим поповнилася спадкоємцем - Дарина народила чоловікові сина Миколи

Гаррі Каспаров з дружиною Дариною

Крім офіційних відносин Гаррі Каспаров також був у близьких зв'язках з актрисою театру і кіно Мариною Нейолової , Яка народила шахісту дочка Ніку. Але на вимогу матері її відмовився визнавати шаховий король, незважаючи на те, що дівчинка схожа на батька як «дві краплі води». Сьогодні артистка з дочкою перебуває в Каліфорнії.

зараз

У 2017 році екс-чемпіон світу з шахів продовжує брати активну участь у політичних процесах. Цікаві публікації і роздуми Каспарова можна знайти в сервісі мікроблогів Твіттер , Де політик ділиться зі своїми читачами важливими новинами, фото, а також подіями, які відбуваються в російському суспільстві.

Цікаві публікації і роздуми Каспарова можна знайти в сервісі мікроблогів   Твіттер   , Де політик ділиться зі своїми читачами важливими новинами, фото, а також подіями, які відбуваються в російському суспільстві

Гаррі Каспаров активно брати участь в політичних процесах

Опозиціонер критикує представників влади з приводу конкретних рішень, а його позиція щодо прозахідного вектора розвитку РФ залишається незмінною. Каспаров як і раніше вважає, що «Росія повинна повернутися в європейську сім'ю народів».

Російські користувачі часто критикували Каспарова за висловлювання про Росію. На думку політика, країну очікує катастрофа, оскільки почався «процес впровадження імперського вірусу в російське суспільство», а це, як вважає опозиціонер, означає тільки одне - європеїзація держави під ударом, перспективи Росії жахливі. На думку політика, якщо ситуацію не змінити, розвитку країни чекати не варто, адже без технологічної підтримки Заходу російська держава завжди залишалося в програші.

На думку політика, якщо ситуацію не змінити, розвитку країни чекати не варто, адже без технологічної підтримки Заходу російська держава завжди залишалося в програші

Шахіст Гаррі Каспаров

З дружиною Дариною і дітьми від останнього шлюбу Каспаров в основному живе в Хорватії, де у нього є будинок в курортному містечку Макарська. Також у шахіста є нерухомість в Санкт-Петербурзі, Москві, Нью-Джерсі і Нью-Йорку. Лекції та майстер-класи з шахів, а також літературна діяльність - основні джерела доходу Гаррі Кимовича.

Сьогодні Гаррі Каспаров намагається внести свою лепту в розвиток шахового справи в Росії. З 2002 року колишній чемпіон світу і Шаховий фонд Каспарова проводять заходи щодо введення шахів як дисципліни в освітню систему в різних країнах світу. У 2017 році була розроблена спеціальна програма, яка призначена для франкомовних країн. За останні 15 років Каспаров створив цілу мережу співпраці з тисячами шкіл в Північній Америці, Європі та Азії.

За останні 15 років Каспаров створив цілу мережу співпраці з тисячами шкіл в Північній Америці, Європі та Азії

Гаррі Каспаров

На думку Гаррі Каспарова, методики 50-річної давності - проблема сучасної школи. Легендарний шахіст вважає, що потрібно змінити принципи подачі матеріалу, переглянути програми, створені 50 років тому:

«Якби людина 1960-х років потрапив в 2017 рік, він був би розгублений. Сьогодні все змінилося, залишилося тільки освіту. Молодь підштовхують до підприємництва, до роботи в групі і ініціативності. Одночасно в цьому процесі зберігаються односпрямовані відносини між учнями та вчителем. Шахи - той спосіб, який дозволяє вивести учнів на арену протистояння, де немає ніякої ієрархії крім ігрового поля ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация