Газопровід в обхід Росії: Чим газ з Азербайджану загрожує Україні

Диверсифікація постачальників газу в ЄС - справа хороша і правильна. Але складається враження, що газопровід в Азербайджан рано чи пізно буде продовжений і до Ірану, що призведе до неминучого і масштабної економічної зіткнення ЄС і США Диверсифікація постачальників газу в ЄС - справа хороша і правильна

Канцлер Німеччини Ангела Меркель, провівши з Володимиром Путіним переговори про "виключно комерційний характер проекту" Північний потік - 2 ", на цьому тижні відправляється в Азербайджан. Мета візиту - обговорення питання будівництва трубопроводу для доставки газу до Європи з Каспійського регіону. Повз Росії.

В уряді Німеччини цей візит розглядають як "частина стратегії ЄС щодо диверсифікації поставок газу з інших регіонів, не тільки з Росії, в Європу".

Очевидно, розвиток газового коридору з Каспійського моря повинен, в кінцевому підсумку, привести до помітних змін в газовому балансі Європи. Де та сама Німеччина в цьому році 39% витраченого в першому півріччі газу купила у Росії.

Однак істотно змінити баланс європейського газового імпорту газопровід з Азербайджану не зможе. Оскільки наповнювати його Баку, швидше за все, буде з родовища Шахденіз-2. На якому, якщо все піде за планом, з 2020 року будуть добувати 15-16 млрд куб. м газу в рік. З яких 10 млрд. Кубометрів підуть в Європу, а 6 млрд - до Туреччини і Грузії. На тлі потужності того ж російського "Північного потоку - 2", яка становить 55 млрд кубометрів газу в рік, перспективи газопроводу з Азербайджану не вражають.

Інша справа, що Шахденіза-2 і однієї гілкою газопроводу справа може і не обмежитися. Бо, довівши трубу до Азербайджану - довести її до Ірану вже і недорого, і недалеко. А Іран, з 16% світових запасів газу, зможе забезпечити не те що Німеччину, а в разі необхідності - і всю Європу.

Інша справа, що масштабна закупівля газу у Тегерана примножить на нуль всі зусилля США з економічної ізоляції Ірану. І неминуче породжуватиме нові масштабною економічною зіткнень між ЄС і США. До чого в Німеччині, насправді, вже і почали готуватися.

"Необхідно, щоб ми зміцнювали європейську автономію, створюючи канали оплати, які є незалежними від Сполучених Штатів, Європейського валютного фонду і системи SWIFT", - заявив вчора міністр закордонних справ Німеччини Гейко Маас, явно натякаючи на можливість здійснення економічної діяльності, яку спробують заблокувати фінансові органи США.

Втім, як би не обернулося справу зі спробами ЄС налагодити співпрацю з Іраном, для України в цій історії є кілька новин, з яких тільки одна - хороша.

Яка полягає в тому, що в Берліні готові робити практичні кроки в справі зменшення газової залежності від Росії, а не тільки розповідати про "виключно комерційні проекти" російського Газпрому.

А ось погані новини полягають в тому, що спроби ЄС торгувати з Іраном зруйнують залишки трансатлантичної єдності, від якого сильно залежать узгоджені антиросійські дії з боку ЄС і США. Ще одна не дуже хороша новина полягає в тому, що азербайджанський і іранський газ, вступаючи в ЄС, так само будуть скорочувати транзит через Україну і Польщу, як і російські "Північний потік - 2" і "Південний потік".

У світлі цих енергетичних ініціатив Берліна, перспективи збереження транзиту російського газу в ЄС через Україну на економічно рентабельне рівні здаються все менш переконливими. Що, мабуть, слід враховувати українському уряду при середньо - і довгостроковому економічному плануванні.

Фото: EPA

Більше новин про події в світі читайте на Depo.Весь світ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация