Генерал Воробйов: Перспектив у Центральній групи військ не було

Едуард Воробйов в 1968 р (Фото: ЧТ24)   - Едуард Аркадійович, коли ви їхали в Чехословаччину в 1987 році, ви вже здогадувалися, що вам доведеться не просто керувати радянськими військами, але і виводити їх з ЧССР Едуард Воробйов в 1968 р (Фото: ЧТ24) - Едуард Аркадійович, коли ви їхали в Чехословаччину в 1987 році, ви вже здогадувалися, що вам доведеться не просто керувати радянськими військами, але і виводити їх з ЧССР?

«Коли я був призначений на посаду командувача Центральною групою військ, журналісти запитали у мене, чи вийдуть радянські війська з Чехословаччини. Я відповів - безумовно, вийдуть. На наступний день мені подзвонили з Москви і запитали: «Ти що, приїхав туди групу військ виводити?». Ні, сказав я, але договір називається «Про тимчасове перебування радянських військ в ЧССР», отже, війська неодмінно будуть виведені. У місцевих ЗМІ, до речі, висловили жаль з приводу того, що я не вказав дату виведення ».

- Якими були відносини між чехами і радянськими солдатами, які перебували в Чехословаччині?

«Найбільш хорошими. І не тільки на рівні командувача групою військ і міністра оборони, начальника генштабу. Ми проводили спільні навчання з Західним військовим округом, обмінювалися особовим складом цілими підрозділами. Відносини з чеськими військовими були навіть краще, ніж між підрозділами радянських військ, дислокованих на території частини ».

Міхаель Коцаба (в центрі) та Едуард Воробйов після оксамитової революції   - Чи легко вам було встановити особистий контакт з новим керівництвом Чехословаччини після «оксамитової» революції Міхаель Коцаба (в центрі) та Едуард Воробйов після оксамитової революції - Чи легко вам було встановити особистий контакт з новим керівництвом Чехословаччини після «оксамитової» революції?

«Після революції відносини між нашою групою військ і чехословацькими військовослужбовцями практично були припинені. Я дивувався, не розумів, чому це відбувається. Абсолютно офіційно було сказано про те, що Центральна група військ не братиме участі в тих подіях, які відбувалися в Чехословаччині. Військове керівництво рекомендувало нам обмежити контакти з місцевим населенням, відвідування питних закладів, для того, щоб виключити можливість провокацій. Хоча цього нічого не було ».

- Чехословаччина намагалася прискорити виведення радянських військ, тому що боялася, що Москва може дати задній хід. Наскільки виправдані були побоювання чехів?

«Ніяких даних про це у мене немає. Я вперше чую про те, що Москва могла переглянути своє рішення після офіційної заяви Михайла Горбачова і рішення Політбюро ЦК КПРС. Я цього не допускав. Інша справа, що зміна політичного керівництва в Чехословаччині спричинила за собою зміну військового керівництва, і контакти з нашою групою військ чехи припинили. Перспектив у Центральній групи військ не було. З висновком першого ешелону доцільність перебування всієї групи за кордоном «Ніяких даних про це у мене немає втрачала логіку. Кожна частина мала якесь завдання. Тому в душі я був прихильником мінімального терміну виведення військ. Чим швидше виводилися війська, тим менше у командування виникало складнощів. Психологія людини така - коли люди зрозуміли, що вони йдуть з території ЧССР, у них стали виникати бажання щось купити і продати, в тому числі, і незаконним шляхом. А це додатковий головний біль для командування. Пам'ятаю, що газета Rudé právo написала про якомусь прапорщика, який продавав автомати на Карловому мосту. Тут же ми його розшукали і покарали. Ось такими кроками ми збивали гострі ситуації ».

- У Чехії досі пишуть про те, що у чехословацького керівництва не було інформації про точне складі угруповання військ і видах використовуваних нею озброєнь. Це так?

«Коли я був призначений командувачем, напередодні 20-річчя введення військ, німецький журнал Soldaten Zeitung опублікував дані про Центральну групі військ. Там були всі пункти дислокації, повне найменування і повний склад військових частин. У мене це була секретна інформація. Тому таємниці ніякої не було. Щодо ядерних боєприпасів. Коли мене питали, чи були вони у нас, я відповідав так: «Ви уявляєте собі військову частину, ракетний дивізіон, для якого призначаються ракети, в тому числі, і в ядерному спорядженні, що він стоїть тут, в Чехословаччині, а ракети знаходяться де -то в Радянському Союзі? ». Так, таке спорядження у нас було ».

Едуард Воробйов (Фото: ЧТК)   - Уточніть ще, яка була чисельність Центральної групи військ, і які перед нею стояли завдання Едуард Воробйов (Фото: ЧТК) - Уточніть ще, яка була чисельність Центральної групи військ, і які перед нею стояли завдання?

«За домовленістю, вона мала налічувати близько 100 тисяч чоловік, але фактично це було 72 тисячі чоловік, з членами сімей близько 150 тисяч. Завдання моє полягала в тому, щоб підтримувати в бойовій готовності групу військ на рівні, який би в разі потреби забезпечив виконання бойового завдання. Самостійно, разом з Чехословацької народної армії або в складі військ Варшавського договору ».

На наступний день мені подзвонили з Москви і запитали: «Ти що, приїхав туди групу військ виводити?
Якими були відносини між чехами і радянськими солдатами, які перебували в Чехословаччині?
Наскільки виправдані були побоювання чехів?
Це так?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация