Генетики: расових відмінностей по переносимості алкоголю немає!

Випуск передачі Олени Малишевої «Жити здорово» від 15 грудня , Присвячений темі споживання алкоголю в новорічні свята , Викликав обурення у представників азіатських народів. Резонанс ця тема отримала на сайті АРД.

Оскільки не тільки вводить в оману масового глядача (а адже це Перший канал), а й, на наш погляд, носить відверто расистський характер.

Своєю думкою з приводу грубих помилок, які прозвучали в передачі поділилася доктор біологічних наук, генетик г.н.с. лабораторії аналізу генома Інституту загальної генетики ім. Н.І. Вавилова Світлана Боринская.

- У програмі Олени Малишевої зроблено безліч помилкових тверджень, - каже Світлана Олександрівна. - Расові відмінності за кольором шкіри або формі очей існують. Вони нікого не роблять гірше або краще - просто все люди різні. А ось расових відмінностей по переносимості алкоголю немає. Ці відмінності НЕ расової. Називати їх расовими - груба помилка, яку генетики вже багато разів пояснювали. І наслідки її не такі вже нешкідливі.

- Які помилки прозвучали?

- З 7-ї по 9-ту хвилини в телепередачі безліч помилок.

Стверджується, що у всіх монголоидов не активний фермент, знешкоджує ацетальдегід, токсичний продукт, в який перетворюється алкоголь. Насправді це фермент не активний приблизно у половини японців, китайців, корейців. А ось у якутів неактивна форма взагалі не зустрічається. Обстежили десятки людей - не знайшли. Нормально ацетальдегід розщеплюється у якутів. І у чукчів теж.

Твердження, що всі монголоїди не здатні розщеплювати алкоголь або ацетальдегід - помилка.

А генетична особливість, яка насправді є у якутів, - це висока швидкість накопичення ацетальдегіду після випивки. Тут мова йде про інше гені, який впливає на перетворення спирту в ацетальдегід. Приблизно кожен третій серед якутів володіє таким геном. Це теж знижує стійкість до алкоголю і підвищує його токсичний вплив на організм. Найвища частота цього варіанту гена - знову ж у японців і китайців. Серед російських такою особливістю володіє один з 10 осіб. А ось серед арабів і євреїв, які зовсім не монголоїди - стільки ж, скільки серед якутів.

З цієї генетичною особливістю може бути пов'язано більш ранній розвиток порушень функцій серця і печінки у тих, хто зловживає алкоголем. Ми вивчали це у російських, є дані зарубіжних досліджень. Але для якутів поки дуже мало даних, треба вивчати питання.

- Тоді на що впливають ці гени?

- Ці гени впливають не на те, чи хочеться людині випити, а на те, як він себе буде почувати після випивки. І їх поширеність не пов'язана з расою. Монголоїди різні, і північні монголоїди сильно відрізняються від південних не тільки за культурними традиціями, а й по генам.

Тож не дивно, коли помилки в поясненні наукових даних тиражують журналісти. Але дивно, що в програмі лікаря Олени Малишевої не захотіли розібратися в питанні і успішно протранслювали ще раз ці хибні уявлення на всю країну.

- Звідки бере історію помилка, на якій Малишева побудувала ціле судження?

- Північним народам приписали особливості китайців.

У 1970-80-х роках з'ясувалося, що у китайця і японців ферменти печінки, переробні спирт в токсичний ацетальдігід і знешкоджують цей токсин, відрізняються від тих же ферментів у європейців. Більше половини населення Китаю і Японії погано переносить алкоголь, тому що спирт в токсичний ацетальдегід у них перетворюється швидко, в 30-100 разів швидше, ніж у європейців. А розщеплення ацетальдегіду йде дуже повільно.

Результати генетичних досліджень японців і китайців були перенесені на всіх монголоидов, в тому числі їх особливості приписали північним народам Росії. При тому, що ні чукчі, ні якути тоді вивчені були. А коли досліджували, виявилося, що північні монголоїди сильно відрізняються від південних. У чукчів, кетов, ненців поєднання ферментів метаболізму алкоголю таке ж, як у європейців. А ось у якутів кожен третій виявився володарем ферменту, прискорено що перетворює алкоголь в ацетальдегід.

- Часто доводиться зустрічати твердження, що у північних народів є генетична схильність до алкоголізму.

- Причина цієї помилки ще дивніше, ніж першої. У всіх наукових дослідженнях показано, що посилене накопичення ацетальдегіду знижує дозу споживаного алкоголю. Серед алкоголіків гени, про які йде мова, зустрічаються рідше, ніж серед тих, хто п'є помірно. Це і зрозуміло - погане самопочуття змушує утримуватися від пиятик.

Але в Росії чомусь всі стали стверджувати, що ці самі варіанти генів, що прискорюють накопичення ацетальдегіду, у північних народів викликають прагнення до пияцтва. Тобто мало того, що їм приписали китайські особливості генів, ще й заявили, що ці особливості привертають північні народи до алкоголю.

- До речі, нещодавно на НТВ вийшов фільм Сергія Малозёмова "Ген пияцтва" , В якій якраз досліджувалося питання наявності такого гена пияцтва.

- Так, в цьому фільмі ми якраз і намагалися пояснити, що такого гена взагалі немає. І у якутів теж немає. У частини людей є варіант гена, який трохи підсилює токсичну дію алкоголю - у одного з 10 росіян і у одного з 3 якутів.

Це не означає, що гени взагалі не впливають на пристрасть до "зеленого змія". Є безліч генів зі слабкими ефектами, дія яких підсумовується, та до того ж їх прояв сильно залежить від соціального середовища. У якутів ці гени поки мало вивчені. Але навіть коли все гени вивчати - не можна приписати народу схильність до алкоголю через гени. Соціальні фактори набагато важливіше, як на рівні народу або країни, так і для окремих людей.

- Тобто це наслідки неписьменності, яка продовжує тиражуватися?

- Помилка спростована. Але вже усталені помилкові погляди про їх "генетичної схильності" до пияцтва важко подолати.

- Чим вона шкідлива?

- Вважаю, що це веде до стигматизації корінних жителів півночі, так як гени не зміниш, а соціальні причини, з якими пов'язане пияцтво, змінити можна.

Історія помилки така:

У печінці алкоголь перетворюється в ацетальдегід під дією ферменту АДГ (алкогольдегідрогенази ADH1B). Ацетальдегід токсичний, і його швидке накопичення викликає неприємні відчуття. У Східній Азії і на Близькому Сході поширений "атиповий" варіант гена, що підвищує швидкість роботи АДГ в 100 разів. У володарів цього варіанту після споживання алкоголю швидко накопичується токсичний ацетальдегід. Через це вони споживають в середньому на 20% менше алкоголю, ніж ті, у кого "звичайний" варіант гена.

"Атиповий" варіант АДГ був виявлений в 1970-х роках у японців, китайців, корейців. Варіант був названий "атиповим" (тобто відмінним від того, який був раніше описаний у європейців). Широкій публіці в Росії він відомий під назвою "азіатський ген" або "ген Чингісхана".

У публікаціях 1980-х для позначення згаданих вище груп (японців, китайців, корейців) був використаний термін Orietnals. Потім висновок про наявність "особливого гена" у Orientals був неправомірно перенесений з монголоїдного населення згаданих країн на всіх монголоидов (в Росії - на чукчів, ненців і ін. Сіверян, хоча на той час їх гени ще ніхто не досліджував).

Проведене нами і зарубіжними авторами генетичні дослідження показують, що по частоті "азіатського гена" чукчі не відрізняються від північних європейців (частота 1-3%), а серед представників інших північних народів (кети, ханти) і зовсім "атиповий варіант" не зустрічається.

Паралельно з перенесенням характеристик японців і китайців на чукчів і якутів з'явилося дивне тлумачення, що "азіатський ген" є причиною їх схильності до алкоголізму. І це всупереч безлічі досліджень, що показують, що зовсім навпаки, цей варіант гена захищає від надмірного споживання алкоголю!

Однак якщо носії "атипового" варіанту гена все ж подолають неприємні відчуття і будуть зловживати алкоголем, у них швидше розвиваються порушення функцій серця і печінки через більш сильної інтоксикації (більш високих концентрацій ацетальдегіду після випивки).

- Тобто мова йде скоріше про шкоду здоров'ю?

- Тому у тих народів, де поєднується високе споживання алкоголю з високою частотою "атипового варіанту" гена АДГ (якути, буряти, тувинці, нанайці) наслідки споживання алкоголю можуть бути більш руйнівними для здоров'я. Цю проблему необхідно досліджувати, і ми готові запропонувати проект зі співробітництва з якутськими і тувинськими генетиками і наркологами.

- Що можете сказати з приводу інтонації в самій передачі, як ніби закликає до расової ворожнечі?

- Як генетик я можу прокоментувати наукову адекватність висловлювань, але не їх політичне забарвлення. А по-людськи вважаю, що не справа телеканалу радити своїм глядачам, з ким їм піднімати келихи. Тим більше за ознакою раси. І тим більше на основі хибних відомостей про расових відмінностях.

Які помилки прозвучали?
Тоді на що впливають ці гени?
Звідки бере історію помилка, на якій Малишева побудувала ціле судження?
Тобто це наслідки неписьменності, яка продовжує тиражуватися?
Чим вона шкідлива?
Тобто мова йде скоріше про шкоду здоров'ю?
Що можете сказати з приводу інтонації в самій передачі, як ніби закликає до расової ворожнечі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация