Геній з Харкова, жодного разу не побувавши в Мексиці, розгадав таємниці древніх майя

Юрій Кнорозов, Джерело фото - Інтернет

Світове визнання прийшло до Юрія Кнорозова, коли він розміняв третій десяток. Вчений винайшов систему дешифрування писемності майя. Історики й філологи билися над цією таємницею століттями, старанно досліджуючи святині древнього племені по всій Мексиці, але всі їхні спроби ні до чого не приводили. Кнорозову вдалося відкрити секрет не виходячи з кабінету, гортаючи сторінки стародавніх книг. Відкривши найбільшу таємницю людства, він одночасно створив свою. Адже вся його біографія сповнена незрозумілих і навіть часом містичних фактів.

ЮНИЙ ГЕНІЙ. Довгий час в старовинному особняку під Харковом, де народився Кнорозов і де пройшли його дитинство і юнацькі роки, зберігалися незвичайні малюнки, що нагадують з першого погляду звичайну дитячу мазанину. Корявим мазком ще на три роки майбутній дешифровщик малював дивовижних тварин і підписував їх якимись неймовірними карлючками. Виявилося, ще не навчившись російській алфавітом, він дряпав олівцем ієрогліфи, ідентичні тим, що були у загадкових майя. Де і як дитина могла їх бачити - до сих пір таємниця. Ставши дорослим, вчений так і не зміг пояснити цей факт своєї біографії. Таких загадок було чимало. "Про своє дитинство він розповідав дуже забавно і приводив в жарт випадок, яка пояснювала б його успіх в дешифрування. Начебто в дитинстві брати вдарили його по лобі м'ячем, після чого він став бачити все по-іншому ... Вже в п'ять років він навчився писати . Причому робив це так само незвично - він освоїв дзеркальне письмо і виводив слова дзеркальним способом ", - розповів директор центру краєзнавства ХНУ ім. Каразіна професор Сергій Куделко.

КЛЮЧ ДО секрету. Вважається, що Кнорозов покинув Харків в 1940 році і вступив на історичний факультет МДУ. Але в ХНУ зберігаються документи, де вказана інша дата - 1941 рік. "Війна прикрасила його біографію, - згадує в своїх статтях подруга Галина Єршова. - Він не брав участь у взятті Берліна. Але, за офіційною версією, саме з Берліна як військовий трофей він привіз дві важливі для дослідника майя книги, нібито врятовані з палаючої бібліотеки . Коли радянська ідеологічна машина була зруйнована, Юрій Валентинович намагався позбутися цієї "безглуздої і безглуздою" (як він сам говорив) легенди і по-новому представити ті події: книги лежали в ящиках підготовленої для евакуації німецької бібліотеки і Отту а були взяті радянськими офіцерами ". Відповіді на питання, як книги потрапили до нього і навіщо офіцерам знадобилися такі видання, як "Кодекси майя" в гватемальської публікації братів Вільякорта, вчений забрав з собою в могилу. "Ще в університеті, за кілька років до того, як він почне читати старовинні книги, йому попалася опублікована в 1945 р стаття" Дешифровка листи майя - нерозв'язна проблема ". Ця публікація різко змінила наукові плани вченого, - каже Сергій Михайлович. - Кнорозов не розумів: "Як це, нерозв'язна проблема? Те, що створено одним людським розумом, не може бути не розгадано іншим ".

Кабінетний учений. Молодшим науковим співробітником Кнорозов потрапив в Музей етнографії народів СРСР. Так почався ленінградський період життя історика. "Він оселився в самому музеї, по стінах розвісив замальовки ієрогліфів. З меблів були тільки письмовий стіл і солдатська ліжко. Розповідають, що вже тоді під столом стояла батарея пляшок - біда, яка переслідувала його все життя", - каже Єршова.

Всього за п'ять років, не виходячи з кабінету, Кнорозов зробив те, що не вдавалося до цього арміям вчених. Перша публікація про результати дешифрування вийшла в 1952 р Мала відбутися захист кандидатської, але матеріал суперечив висловлювань Енгельса, перекреслюючи одну з його догм, що могло обернутися великим скандалом. "Як розповідав сам Юрій Валентинович, він йшов на захист і не знав, чим все закінчиться, допускаючи навіть саме страшне - звинувачення в ревізіонізм марксистського вчення і арешт. Але йому на захист присвоїли звання чи не кандидата, а відразу доктора історичних наук. Це стало науковою сенсацією в Радянському Союзі. Здавалося парадоксом: жодного разу не побувавши в Мексиці, радянський дослідник зробив те, чого не домоглися багато вчених різних країн, роками проводили польові дослідження майя. Не виходячи з кабінету, він дешифрував древнє лист, спираючись на Екстім рукописів, що дозволило йому в подальшому придумати оборонну фразу: "Я - кабінетний учений. Щоб працювати з текстами, немає необхідності лазити по пірамідах ".

ДРУГА БАТЬКІВЩИНА. Почало налагоджуватися сімейне життя, він одружився на коханій жінці, але після пологів сильно захворіла дружина. "Батарея пляшок вибудовується під письмовим столом", - згадує Єршова. Тільки в 1990 році він побував на другій батьківщині, так він називав Мексику, на запрошення президента Гватемали. У 1995 році Кнорозов отримав нагороду в посольстві Мексики - срібний орден Ацтекського Орла. Тоді він сказав по-іспанськи: "Серцем я завжди залишаюся мексиканцем". Навесні 1999 року його не стало. Так сталося, що найбільший син людства помер на самоті в коридорі однієї з міських лікарень, де після інсульту у нього розвинулася пневмонія. Поховали вченого на околиці Петербурга.

КЛЮЧ францисканських монахів. Символи, залишені племенем майя, привернули увагу вчених ще в 1822 році. У Лондоні з'явилося повідомлення капітана драгунів Антоніо Дель Ріо про руїнах міста майя в Паленке (Юкатан, Мексика). Всі спроби прочитати, що відзначено на стінах зруйнованого міста, ні до чого не привели. Ближче всіх до дешифрування письма підійшов в 1881 році француз Леон де Роні. Він першим прочитав слово, записане алфавітними знаками, і вважав, що "алфавіт Ланди" міг бути цінним ключем. До середини ХХ століття в США склалася ціла школа майяніст, яку очолив англієць Ерік Томпсон. Він одразу заявив, "що Ланда помилився в спробі отримати алфавіт майя у свого інформатора. Знаки майя зазвичай передають слова, зрідка, може бути, склади складних слів, але ніколи, наскільки відомо, букви алфавіту". У той час як школа Томпсона стане найавторитетнішої в вивченні життя майя, на іншому континенті до Кнорозову потраплять дві книги з німецької бібліотеки. Перш за все він перевів їх з староіспанському на російську мову. І зрозумів, що алфавіт з 29 знаків, записаний в XVI в. францисканским ченцем, є ключем до дешифрування листа майя.

Мексиканець У ДУШІ. Під кінець життя харків'янин за походженням, ленінградець за пропискою і мексиканець в душі, слухаючи разом з президентом Мексики Салінасом де Гортарі концерт Паваротті в Чичен-Іца, сказав фразу, багаторазово повторюється і сьогодні мексиканцями: "Великий співак значно поступається чудовому юкатанским хору, який виконував кантату про Кукулькану. Адже у італійця техніка, а у юкатанцев - душа ". У той час Кнорозов готував монографію і жив в тропічній сельві у Карибського моря поруч з індіанцями майя і в двох кроках від стародавніх пірамід. Він насолоджувався тропічної природою, національної мексиканською кухнею і дихав тим же повітрям, що і індіанці сотні років назад.

Олександр Пасюта

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Кнорозов не розумів: "Як це, нерозв'язна проблема?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация