Геолог для Реріха

Проводити екскурсії Віктора Геннадійовича запрошують багато турфірми. Розроблені ним маршрути по Україні та Європі збирають туристів з Києва, Харкова, Москви, Петербурга та інших міст. Купити книги і листівки з унікального зібрання Віктора Киркевича можна у вихідні дні біля столичного Музею однієї вулиці на Андріївському узвозі.

Таємне вінчання і нові ідеї

- Віктор Геннадійович, розкажіть, як ви стали екскурсоводом?

- Не випадково. Після школи закінчив геолого-розвідувальний технікум, потім - геолого-розвідувальний факультет Інституту нафти і газу. Працював геологом і гідрогеологом. Завдяки цьому об'їздив всю Україну. І куди б не приїхав - всюди оглядав пам'ятки історії та архітектури. У 60-х роках минулого століття став проводити екскурсії для друзів. Потім закінчив курси Київського бюро подорожей - вони вважалися одними з кращих в країні - і пропрацював в штаті 10 років.

У 1984 р розробив першу і, на мій погляд, кращу свою екскурсію - «Мозаїки Реріха на Київщині». Проводив її один-два рази на тиждень в селі Пархомівка Володарського району, де знаходиться церква Покрови Пресвятої Богородиці, прикрашена мозаїками Миколи Реріха. Незабаром цей маршрут отримав визнання на Республіканському конкурсі «Краща екскурсія року».

У наступній екскурсії розповів про центральну площу міста - в ті роки вона називалась Жовтневої революції. Зараз хочу оновити її, зробити ще більш захоплюючий.

Потім придумав дводенний автобусний маршрут в Новгород-Сіверський Чернігівської області, присвячений «Слову о полку Ігоревім». Показую туристам найцікавіші, як на мене, місця України: Чернігів, Козелець та Сосниці - батьківщину Олександра Довженка.

Потім була одноденна автобусна екскурсія «Бальзак в Україні». Разом з туристами я вирушав до Верхівні (Житомирська обл.), Де романіст прожив три роки, а потім - до Бердичева. Тут в невеликому костелі Св. Варвари Оноре де Бальзак повінчався з Евеліною Ганською.

Останнім часом проводити пішохідні екскурсії мені нелегко - підводить здоров'я. Тому вважаю за краще транспортні.

- А на замовлення маршрути доводилося розробляти?

- Звичайно. На прохання Миколи Грицика, начальника Управління по туризму Київської міської державної адміністрації, підготував екскурсію для школярів, присвячену голодомору. У цьому пішохідному тригодинному маршруті по Києву спробував донести до слухачів, що Україна могла бути житницею Європи, а стала місцем трагедії. Думаю, місяця через півтора ця екскурсія з'явиться в буклеті Київського міського управління з туризму. З 11 нових маршрутів, над якими працюю на прохання Грицика, сім будуть присвячені Києву, чотири - околицях столиці. Вважаю, що кожна моя екскурсія повинна бути самою цікавою, стаття - найцікавішою, книга - найкращою.

- Скільки часу потрібно, щоб представити туристам новий маршрут?

- Все залежить від настрою і настрою. Придумати екскурсію можна за ніч, але буває, що і за місяць нічого не виходить.

- Які європейські країни показуєте нашим землякам?

- Проводжу для них автобусні тури по Польщі, Німеччини, Угорщини та Австрії. Показую співвітчизникам Париж, Мадрид, Зальцбург і Барселону. Дуже люблю Мюнхен і Нюрнберг. В основному екскурсії по Європі оглядові. Намагаюся познайомити мандрівників з іншою культурою та історією. У великих містах, наприклад в Парижі, Мадриді чи Мюнхені, зупиняємося на два-три дні, маленькі «пробігаємо» за два-три години.

В середньому екскурсії по Європі тривають 12-20 днів, а найдовша розтягнулася на 24. Але за цим маршрутом я возив туристів лише одного разу. Такий сміливою групи більше не знайшлося - 24-денну подорож витримає не кожен.

Зізнаюся, Київ і його околиці подобаються мені більше, ніж Європа. Люблю возити туристів в Видубицький монастир, де атмосфера і оточення дають людині відчути, яким був Київ 1000 років тому. В Олександрійському парку, що в Білій Церкві, без зайвої метушні можна відпочити і попрацювати з екскурсантами. А ось екскурсій в Лавру не люблю, хоч по-справжньому віруюча людина. Багато хто приходить туди, не розуміючи призначення цього святого місця. Сьогоднішня Лавра нагадує мені Ейфелеву вежу в Парижі, де людина неодмінно повинен побувати, а навіщо, він і сам не знає.

Найулюбленішим місцем для мене залишається церква Покрови Пресвятої Богородиці в Пархомівці. Туди я вожу бажаючих уже 30 років.

Вічний романтик і київський лицар

- Після екскурсій друзі залишаються?

- На одній з них я познайомився зі знаменитим художником Іллею Глазуновим. Ми дружимо вже більше 20 років. Для Олександра Сокурова, одного з кращих сучасних режисерів, я повинен був провести тригодинну екскурсію, а вона розтяглася на два дні. Виявилося, що він до цього не бував в Києві.

- Якими якостями, на ваш погляд, повинен володіти справжній екскурсовод?

- В одній зі своїх книг я написав, що екскурсоводи - справжні романтики і лицарі Києва. Дуже часто люди, які приїжджають з Москви або Петербурга, думають, що ми, українці, хочемо відірватися від братнього народу. У такі моменти намагаюся показати, що ми - діти однієї духовно-історичної культури.

У справжнього екскурсовода до кожної людини індивідуальний підхід. Я вмію зацікавити і першокласника, і професора. Завжди показую туристам те, що вони хочуть побачити і можуть зрозуміти.

- Скоро до ваших численних книг про Україну і відомих київських екскурсоводів додасться нова - «Записки збирача». Як починалося літературна творчість?

- У 80-х роках минулого століття підробляв журналістом в газетах і на телебаченні. У 1987-му мене запросили позаштатним співробітником в журнал «Україна», а з 95-го став видавати книги. Спочатку за власні гроші, потім моєю творчістю зацікавилися державні видавництва. У 2001 р вийшов путівник по Києву українською та англійською мовами. У ньому більшість тексту Михайла Кальницького, якого я вважаю геніальним києвознавцем.

Моя книга «Історії київського гіда» присвячена кращим київським екскурсоводам - ​​Леонора Рахліній, з якої ми були знайомі 30 років, Івану Скуленко - першому директору Софійського заповідника і зачинателю нашого екськурсоведенія. Згадую на сторінках цього видання і Миколи Ушакова, який прекрасно описав Київ. На жаль, з ним я не встиг познайомитися, але подружився з його дружиною.

Крім цього, я написав сценарії до десяти науково-популярних фільмів - «Реріх і Україна», «Зійди на гори Київські», «Таємниці Межигір'я» і іншим, був консультантом художнього фільму «Яма», автором і ведучим численних передач про історію Києва та України.

Крім цього, я написав сценарії до десяти науково-популярних фільмів - «Реріх і Україна», «Зійди на гори Київські», «Таємниці Межигір'я» і іншим, був консультантом художнього фільму «Яма», автором і ведучим численних передач про історію Києва та України

Виставки і бізнес

- Якщо не секрет, чи є бажаючі придбати що-небудь з колекції збирача з 50-річним стажем?

- Нинішнім «поціновувачам» потрібні великі старовинні книги. Багато хто купує такі речі, щоб похвалитися. До слова, у своїй новій книзі обсягом в 240 сторінок я розповідаю, що таке збиральництво, накопичення і колекціонування. Вважаю, що колекція - душа людини. Деякі жінки, наприклад, зберігають враження від зустрічей з чоловіками, а я захоплююся предметами жіночого роду - книгами, листівками, гравюрами. На думку колег-бібліофілів, моє зібрання - одне з кращих в Києві. Збиральництво - це мій бізнес і все моє життя.

- Віктор Геннадійович, виставки в Києві та Одесі у вас проходять постійно. Найближчим часом плануєте відвідати Швецію. Чим будете дивувати європейських поціновувачів історичного минулого?

- На моєму рахунку - більше сотні виставок. Вважаю себе вічним експозиціонера. Багато експонатів, які я коли-то купував, відмовляючи собі у всьому, псували або не повертали організатори виставок. Думаю, так поступали байдужі люди. Уже третій рік поспіль експонується моя добірка в Одесі, присвячена Реріха. У Національному заповіднику «Київська фортеця» проходить виставка, присвячена 300-річчю українсько-шведських відносин, де можна побачити унікальне зібрання портретів Мазепи і Карла ХІІ, а також гравюр початку XVIII-XIX ст. Цю колекцію і планую показати шведам.

- Держава оцінила ваш внесок в розвиток української культури?

- Тодішній міський голова Олександр Омельченко нагородив мене Почесною грамотою. У 2005 р я отримав Найвищу нагороду і Почесний диплом від туристичної галузі. Крім того, я заслужений працівник культури України, член Ради з розвитку туризму при Президенті України та кавалер ордена святого Володимира.

Замовити книги Віктора Киркевича в магазинчику

А на замовлення маршрути доводилося розробляти?
Скільки часу потрібно, щоб представити туристам новий маршрут?
Які європейські країни показуєте нашим землякам?
Якими якостями, на ваш погляд, повинен володіти справжній екскурсовод?
Як починалося літературна творчість?
Чим будете дивувати європейських поціновувачів історичного минулого?
Держава оцінила ваш внесок в розвиток української культури?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация