ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ - Гіпермаркет знань

  1. ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ - Гіпермаркет знань Гіпермаркет знань >>...
  2. ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ - Гіпермаркет знань

ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 9 клас >> Історія: Геополітичне становище і зовнішня політика Росії

Геополітичне становище і зовнішня політика Росії

1.Положеніе Росії в світі.

2.Россія і Захід.

3.Россія і Схід.

4.Россія - СНД.

5.Результати зовнішньої політики країни в 90-і рр.


Положення Росії в світі.

З розпадом СРСР становище і роль Росії в світі змінилися. Перш за все змінився світ: закінчилася «холодна війна», пішла в минуле світова система соціалізму, надбанням історії стало протиборство двох наддержав - СРСР і США.

Росія успадкувала місце СРСР в міжнародних організаціях. Наша країна залишилася другою за розмірами ракетно-ядерного потенціалу світовою державою. Однак її військові можливості скоротилися. Розпалася єдина система протиракетної оборони, перестав існувати єдиний військово-промисловий комплекс, Військово-морський флот позбувся баз в Естонії, Латвії, Литві, на Україні, в Грузії, Азербайджані. Росія залишилася без традиційних союзників як у Східній Європі, так і в Азії, Африці, Латинській Америці. Брак коштів змусила скоротити чисельність Збройних сил, в першу чергу на західному напрямку. Наведемо приклад. До середини 80-х рр. співвідношення звичайних видів озброєнь між СРСР і НАТО в Європі було 3: 1 на користь СРСР, до середини 90-х рр. - 1: 3, а після вступу в НАТО Полину, Угорщини та Чехії - 1: 4 на користь НАТО. До кінця 90-х рр. тільки європейські країни НАТО перевершували Росію за кількістю військових витрат в 20 разів.

Ситуацію ускладнювало й розростання військових конфліктів поблизу кордонів з країнами СНД, які в 90-і рр. були фактично відкритими.

Росії потрібно було знайти зовнішньополітичну концепцію, що відповідала її національним інтересам.


Росія і Захід.

У російського керівництва на початку 90-х рр. ще не було чіткого уявлення про сутність національних інтересів країни.

Спочатку цілі зовнішньої політики визначалися уявленнями про те, що в першу чергу необхідно забезпечити міжнародну фінансово-політичну допомогу реформам в Росії з боку Заходу. Було взято курс на встановлення союзницьких відносин з США і розвиненими європейськими країнами. Президент Єльцин на початку 1992 р оголосив, що ядерні ракети Росії більше не націлені на об'єкти в США та інших країнах НАТО. У Декларації про припинення стану « холодної війни »Говорилося:« Росія і Сполучені Штати не розглядають один одного як потенційних супротивників », їх відносини« відтепер дружбою і партнерством, заснованими на взаємній довірі, повазі і загальної прихильності до демократії та економічної свободи ».

У січні 1993 був укладений Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2). Станом на 2003 рік ракетно-ядерні потенціали двох країн повинні були скоротитися на 66%. Росія приєдналася до Конвенції про заборону хімічної зброї. Достроково були виведені російські війська з Німеччині . Влітку 1994 Росія приєдналася до програми НАТО «Партнерство заради миру», яка передбачала можливість військового співробітництва.

Велика сімка », що об'єднує провідні західні країни, в другій половині 90-х рр. розширилася до «вісімки» - в неї була прийнята Росія. Серія неформальних зустрічей «без краваток» Президента Росії з лідерами провідних світових країн також сприяла нормалізації міжнародної обстановки.
Однак політика, побудована на поступливості ,, готовності до компромісів, часом сприймалася на Заході, так і в самій Росії, як ознака слабкості. Лідери західних країн не збиралися поступатися своїми інтересами заради дружби з новою Росією. У Росії це зрозуміли далеко не відразу.

ДО 1996 р зовнішньополітична лінія країни зазнала помітних змін. Російське керівництво заявило про прихильність ідеї мпогополярного світу - світу, в якому безпеку будується не на силі, а па праві і жодна країна не може претендувати на роль одноосібного лідера.

Переломною подією в розвитку відносин Росії і Заходу став Балканський криза . Звинувативши югославський уряд в утисках албанського населення в провінції Косово, 19 країн НАТО у глині ​​з США 24 мирта 1999 р почали бомбардування Сербії.

Керівництво Росії засудило ці дії як агресію і зажадало скликання Ради Безпеки ООН . Були перервані відносини Росії з НАТО.

Відчуження між Росією і країнами Заходу посилилося, коли деякі міжнародні організації спробували виступити посередниками у врегулюванні «чеченської проблеми». Їх дії нагадували про Балканському кризі і ролі, яку відіграли США і НАТО в Косові.

Знову виникла потреба в уточненні зовнішньополітичного курсу Росії.


Росія і Схід.

У першій половині 90-х рр. відносини з країнами Сходу були другорядним напрямком зовнішньої політики Росії.

Події наступних ліг показали, що такий підхід є помилковим.

З 1996 р (міністри закордонних справ Е. М. Примаков та І. С .. Іванов) відносини Росії з країнами Азії, Африки, Латинської Америки активізувалися. Відбулися переговори на рівні глав держав і урядів з керівниками Японії, Китаю, Індії, Південної Кореї, країн Південно-Східної Азії і Перської затоки.

Одним з найбільших торгових партнерів Росії став динамічно розвивається Китай. Активно розвивалося співробітництво з В'єтнамом у видобутку нафти, з Іраном в спорудженні ряду великих об'єктів, в тому числі атомної електростанції.

Роль Росії помітно посилилася після її прийняття в 1998 р до Міжнародної організації країн Азіатсько-Тихоокеанського басейну. Членство в цій впливовій організації не тільки дало нашій країні значні переваги в торгівлі, але і підсилило її політичні позиції.

У дні Балканської кризи керівники Росії і Китаю виступили із заявою про необхідність налагодити стратегічне партнерство, забезпечити багатополярність сучасного світу.


Росія - СНД.

Перед лідерами і народами нових незалежних держав, що виникли після розпаду СРСР, стояло завдання історичної ваги - не допустити, щоб територіальні і політичні протиріччя переросли в збройні конфлікти.

Керівництво Росії зуміло уникнути двох небезпечних крайнощів - спроб силою відновити союзну державу і повної відмови від участі у вирішенні проблем, що виникли на пострадянському просторі (так називають країни Співдружності Незалежних Держав, СНД).

чалу керівники колишніх союзних республік прагнули підкреслити свою незалежність від Росії. Але тривало це недовго. Проблеми країн СНД без традиційної російської допомоги вирішити виявилося неможливо.

За допомогою російських військ були погашені осередки напування конфліктів в Таджикистані, Грузії, Нагірному Карабасі, Молдові.

Тільки за перші п'ять років існування СНД його учасники прийняли більше 800 спільних рішень, серед яких Договір про економічний союз (1993), Угоди про міждержавний економічному комітеті (1993), Договір про колективну безпеку (1992 - 1994).

Однак Співдружності в тому вигляді, як це передбачалося в грудні 1991 р, створити не вдалося. більшість програм і планів залишилося нереалізованим. Обсяги торгівлі всередині СНД неухильно скорочувалися. Наростали нові протиріччя, і вони охопили всі галузі співробітництва - економічну, політичну, юридичну, інформаційну. Свою роль зіграв і зовнішній фактор: не всі країни світового співтовариства були готові змиритися з відтворенням на новій основі єдиного потужного державного утворення або союзу держав.

Проблеми, які не вдавалося вирішити всім разом, окремі країни СНД намагалися вирішити на двосторонній і регіональній основі. У 1999 р остаточно оформився економіко-політичний союз України, Грузії, Азербайджану, Узбекистану, Молдови (ГУУАМ), який взяв курс на зближення з Заходом. Склалися тісні політичні та економічні відносини країн Середньої Азії. Оформився Митний союз Росії, Білорусії, Казахстану і Киргизії. Був підписаний договір Росії і Білорусії про формування єдиної союзної держави.

Результати зовнішньої політики країни в 90-і рр.

Зовнішня політика Росії в 90-і рр. мала суперечливий характер. З одного боку, знизився рівень військового протистояння з країнами Заходу. Стала менш гострою загроза світової ракетно-ядерної війни. Росія, подолавши колишню ізольованість від західних країн, включилася в діяльність провідних міжнародних організацій. У другій половині 90-х рр. активізувалося східний напрямок російської зовнішньої політики. Наша країна зайняла центральне місце в Співдружності Незалежних Держав.

З іншого боку, було виявлено нові небезпеки і проблеми. Провідні країни Заходу, заявляючи про союзницькі відносини з Росією, в меншій, ніж у попередні роки, ступеня враховували її позицію і інтереси.

Так, зокрема, було при прийнятті рішень про розширення НАТО на Схід і включення до порядку денного питання про прийом в цю військову організацію деяких колишніх радянських республік.

Посилився відставання Росії від країн Заходу і Японії в науково-технічному відношенні.

Все це вимагало постійного коректування зовнішньополітичного курсу, вироблення ноной концепції, яка визначає місце Росії у світі, що відбиває її національні інтереси.


'' Питання і завдання:

1. Які пріоритети у зовнішній політиці країни ви можете виділити на початку 90-х рр.? Чим пояснюється такий вибір керівництва Росії?

2. Дайте характеристику основних напрямків зовнішньої політики країни в 90-і рр. Які з них ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

3. Перерахуйте невирішені проблеми у відносинах з країнами СНД, що існували у Росії в кінці 90-х рр.

4. У чому ви бачите найбільш значущі результати російської зовнішньої політики в 90-і рр.?

5. Які проблеми не вдалося вирішити Росії на міжнародній арені в 90-і рр XX ст.? Чому?


Розширюємо словниковий запас:

Концепція зовнішньої політики - система поглядів на місце і роль країни в світі і що випливають з цього завдання на міжнародній арені


Історія Росії, XX - початок XXI століття: Учеб. для 9 кл. загальноосвіт. установ / А. А. Данилов, Л. Г. Косулина, А. В. Пижик. - 10-е изд. - М.: Просвещение, 2003

Планування уроків з історії онлайн , Завдання і відповіді по класам, домашнє завдання з історії 9 класу завантажити

зміст уроку зміст уроку  конспект уроку конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 9 клас >> Історія: Геополітичне становище і зовнішня політика Росії

Геополітичне становище і зовнішня політика Росії

1.Положеніе Росії в світі.

2.Россія і Захід.

3.Россія і Схід.

4.Россія - СНД.

5.Результати зовнішньої політики країни в 90-і рр.


Положення Росії в світі.

З розпадом СРСР становище і роль Росії в світі змінилися. Перш за все змінився світ: закінчилася «холодна війна», пішла в минуле світова система соціалізму, надбанням історії стало протиборство двох наддержав - СРСР і США.

Росія успадкувала місце СРСР в міжнародних організаціях. Наша країна залишилася другою за розмірами ракетно-ядерного потенціалу світовою державою. Однак її військові можливості скоротилися. Розпалася єдина система протиракетної оборони, перестав існувати єдиний військово-промисловий комплекс, Військово-морський флот позбувся баз в Естонії, Латвії, Литві, на Україні, в Грузії, Азербайджані. Росія залишилася без традиційних союзників як у Східній Європі, так і в Азії, Африці, Латинській Америці. Брак коштів змусила скоротити чисельність Збройних сил, в першу чергу на західному напрямку. Наведемо приклад. До середини 80-х рр. співвідношення звичайних видів озброєнь між СРСР і НАТО в Європі було 3: 1 на користь СРСР, до середини 90-х рр. - 1: 3, а після вступу в НАТО Полину, Угорщини та Чехії - 1: 4 на користь НАТО. До кінця 90-х рр. тільки європейські країни НАТО перевершували Росію за кількістю військових витрат в 20 разів.

Ситуацію ускладнювало й розростання військових конфліктів поблизу кордонів з країнами СНД, які в 90-і рр. були фактично відкритими.

Росії потрібно було знайти зовнішньополітичну концепцію, що відповідала її національним інтересам.


Росія і Захід.

У російського керівництва на початку 90-х рр. ще не було чіткого уявлення про сутність національних інтересів країни.

Спочатку цілі зовнішньої політики визначалися уявленнями про те, що в першу чергу необхідно забезпечити міжнародну фінансово-політичну допомогу реформам в Росії з боку Заходу. Було взято курс на встановлення союзницьких відносин з США і розвиненими європейськими країнами. Президент Єльцин на початку 1992 р оголосив, що ядерні ракети Росії більше не націлені на об'єкти в США та інших країнах НАТО. У Декларації про припинення стану « холодної війни »Говорилося:« Росія і Сполучені Штати не розглядають один одного як потенційних супротивників », їх відносини« відтепер дружбою і партнерством, заснованими на взаємній довірі, повазі і загальної прихильності до демократії та економічної свободи ».

У січні 1993 був укладений Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2). Станом на 2003 рік ракетно-ядерні потенціали двох країн повинні були скоротитися на 66%. Росія приєдналася до Конвенції про заборону хімічної зброї. Достроково були виведені російські війська з Німеччині . Влітку 1994 Росія приєдналася до програми НАТО «Партнерство заради миру», яка передбачала можливість військового співробітництва.

Велика сімка », що об'єднує провідні західні країни, в другій половині 90-х рр. розширилася до «вісімки» - в неї була прийнята Росія. Серія неформальних зустрічей «без краваток» Президента Росії з лідерами провідних світових країн також сприяла нормалізації міжнародної обстановки.
Однак політика, побудована на поступливості ,, готовності до компромісів, часом сприймалася на Заході, так і в самій Росії, як ознака слабкості. Лідери західних країн не збиралися поступатися своїми інтересами заради дружби з новою Росією. У Росії це зрозуміли далеко не відразу.

ДО 1996 р зовнішньополітична лінія країни зазнала помітних змін. Російське керівництво заявило про прихильність ідеї мпогополярного світу - світу, в якому безпеку будується не на силі, а па праві і жодна країна не може претендувати на роль одноосібного лідера.

Переломною подією в розвитку відносин Росії і Заходу став Балканський криза . Звинувативши югославський уряд в утисках албанського населення в провінції Косово, 19 країн НАТО у глині ​​з США 24 мирта 1999 р почали бомбардування Сербії.

Керівництво Росії засудило ці дії як агресію і зажадало скликання Ради Безпеки ООН . Були перервані відносини Росії з НАТО.

Відчуження між Росією і країнами Заходу посилилося, коли деякі міжнародні організації спробували виступити посередниками у врегулюванні «чеченської проблеми». Їх дії нагадували про Балканському кризі і ролі, яку відіграли США і НАТО в Косові.

Знову виникла потреба в уточненні зовнішньополітичного курсу Росії.


Росія і Схід.

У першій половині 90-х рр. відносини з країнами Сходу були другорядним напрямком зовнішньої політики Росії.

Події наступних ліг показали, що такий підхід є помилковим.

З 1996 р (міністри закордонних справ Е. М. Примаков та І. С .. Іванов) відносини Росії з країнами Азії, Африки, Латинської Америки активізувалися. Відбулися переговори на рівні глав держав і урядів з керівниками Японії, Китаю, Індії, Південної Кореї, країн Південно-Східної Азії і Перської затоки.

Одним з найбільших торгових партнерів Росії став динамічно розвивається Китай. Активно розвивалося співробітництво з В'єтнамом у видобутку нафти, з Іраном в спорудженні ряду великих об'єктів, в тому числі атомної електростанції.

Роль Росії помітно посилилася після її прийняття в 1998 р до Міжнародної організації країн Азіатсько-Тихоокеанського басейну. Членство в цій впливовій організації не тільки дало нашій країні значні переваги в торгівлі, але і підсилило її політичні позиції.

У дні Балканської кризи керівники Росії і Китаю виступили із заявою про необхідність налагодити стратегічне партнерство, забезпечити багатополярність сучасного світу.


Росія - СНД.

Перед лідерами і народами нових незалежних держав, що виникли після розпаду СРСР, стояло завдання історичної ваги - не допустити, щоб територіальні і політичні протиріччя переросли в збройні конфлікти.

Керівництво Росії зуміло уникнути двох небезпечних крайнощів - спроб силою відновити союзну державу і повної відмови від участі у вирішенні проблем, що виникли на пострадянському просторі (так називають країни Співдружності Незалежних Держав, СНД).

чалу керівники колишніх союзних республік прагнули підкреслити свою незалежність від Росії. Але тривало це недовго. Проблеми країн СНД без традиційної російської допомоги вирішити виявилося неможливо.

За допомогою російських військ були погашені осередки напування конфліктів в Таджикистані, Грузії, Нагірному Карабасі, Молдові.

Тільки за перші п'ять років існування СНД його учасники прийняли більше 800 спільних рішень, серед яких Договір про економічний союз (1993), Угоди про міждержавний економічному комітеті (1993), Договір про колективну безпеку (1992 - 1994).

Однак Співдружності в тому вигляді, як це передбачалося в грудні 1991 р, створити не вдалося. більшість програм і планів залишилося нереалізованим. Обсяги торгівлі всередині СНД неухильно скорочувалися. Наростали нові протиріччя, і вони охопили всі галузі співробітництва - економічну, політичну, юридичну, інформаційну. Свою роль зіграв і зовнішній фактор: не всі країни світового співтовариства були готові змиритися з відтворенням на новій основі єдиного потужного державного утворення або союзу держав.

Проблеми, які не вдавалося вирішити всім разом, окремі країни СНД намагалися вирішити на двосторонній і регіональній основі. У 1999 р остаточно оформився економіко-політичний союз України, Грузії, Азербайджану, Узбекистану, Молдови (ГУУАМ), який взяв курс на зближення з Заходом. Склалися тісні політичні та економічні відносини країн Середньої Азії. Оформився Митний союз Росії, Білорусії, Казахстану і Киргизії. Був підписаний договір Росії і Білорусії про формування єдиної союзної держави.

Результати зовнішньої політики країни в 90-і рр.

Зовнішня політика Росії в 90-і рр. мала суперечливий характер. З одного боку, знизився рівень військового протистояння з країнами Заходу. Стала менш гострою загроза світової ракетно-ядерної війни. Росія, подолавши колишню ізольованість від західних країн, включилася в діяльність провідних міжнародних організацій. У другій половині 90-х рр. активізувалося східний напрямок російської зовнішньої політики. Наша країна зайняла центральне місце в Співдружності Незалежних Держав.

З іншого боку, було виявлено нові небезпеки і проблеми. Провідні країни Заходу, заявляючи про союзницькі відносини з Росією, в меншій, ніж у попередні роки, ступеня враховували її позицію і інтереси.

Так, зокрема, було при прийнятті рішень про розширення НАТО на Схід і включення до порядку денного питання про прийом в цю військову організацію деяких колишніх радянських республік.

Посилився відставання Росії від країн Заходу і Японії в науково-технічному відношенні.

Все це вимагало постійного коректування зовнішньополітичного курсу, вироблення ноной концепції, яка визначає місце Росії у світі, що відбиває її національні інтереси.


'' Питання і завдання:

1. Які пріоритети у зовнішній політиці країни ви можете виділити на початку 90-х рр.? Чим пояснюється такий вибір керівництва Росії?

2. Дайте характеристику основних напрямків зовнішньої політики країни в 90-і рр. Які з них ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

3. Перерахуйте невирішені проблеми у відносинах з країнами СНД, що існували у Росії в кінці 90-х рр.

4. У чому ви бачите найбільш значущі результати російської зовнішньої політики в 90-і рр.?

5. Які проблеми не вдалося вирішити Росії на міжнародній арені в 90-і рр XX ст.? Чому?


Розширюємо словниковий запас:

Концепція зовнішньої політики - система поглядів на місце і роль країни в світі і що випливають з цього завдання на міжнародній арені


Історія Росії, XX - початок XXI століття: Учеб. для 9 кл. загальноосвіт. установ / А. А. Данилов, Л. Г. Косулина, А. В. Пижик. - 10-е изд. - М.: Просвещение, 2003

Планування уроків з історії онлайн , Завдання і відповіді по класам, домашнє завдання з історії 9 класу завантажити

зміст уроку зміст уроку  конспект уроку конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

ГЕОПОЛІТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 9 клас >> Історія: Геополітичне становище і зовнішня політика Росії

Геополітичне становище і зовнішня політика Росії

1.Положеніе Росії в світі.

2.Россія і Захід.

3.Россія і Схід.

4.Россія - СНД.

5.Результати зовнішньої політики країни в 90-і рр.


Положення Росії в світі.

З розпадом СРСР становище і роль Росії в світі змінилися. Перш за все змінився світ: закінчилася «холодна війна», пішла в минуле світова система соціалізму, надбанням історії стало протиборство двох наддержав - СРСР і США.

Росія успадкувала місце СРСР в міжнародних організаціях. Наша країна залишилася другою за розмірами ракетно-ядерного потенціалу світовою державою. Однак її військові можливості скоротилися. Розпалася єдина система протиракетної оборони, перестав існувати єдиний військово-промисловий комплекс, Військово-морський флот позбувся баз в Естонії, Латвії, Литві, на Україні, в Грузії, Азербайджані. Росія залишилася без традиційних союзників як у Східній Європі, так і в Азії, Африці, Латинській Америці. Брак коштів змусила скоротити чисельність Збройних сил, в першу чергу на західному напрямку. Наведемо приклад. До середини 80-х рр. співвідношення звичайних видів озброєнь між СРСР і НАТО в Європі було 3: 1 на користь СРСР, до середини 90-х рр. - 1: 3, а після вступу в НАТО Полину, Угорщини та Чехії - 1: 4 на користь НАТО. До кінця 90-х рр. тільки європейські країни НАТО перевершували Росію за кількістю військових витрат в 20 разів.

Ситуацію ускладнювало й розростання військових конфліктів поблизу кордонів з країнами СНД, які в 90-і рр. були фактично відкритими.

Росії потрібно було знайти зовнішньополітичну концепцію, що відповідала її національним інтересам.


Росія і Захід.

У російського керівництва на початку 90-х рр. ще не було чіткого уявлення про сутність національних інтересів країни.

Спочатку цілі зовнішньої політики визначалися уявленнями про те, що в першу чергу необхідно забезпечити міжнародну фінансово-політичну допомогу реформам в Росії з боку Заходу. Було взято курс на встановлення союзницьких відносин з США і розвиненими європейськими країнами. Президент Єльцин на початку 1992 р оголосив, що ядерні ракети Росії більше не націлені на об'єкти в США та інших країнах НАТО. У Декларації про припинення стану « холодної війни »Говорилося:« Росія і Сполучені Штати не розглядають один одного як потенційних супротивників », їх відносини« відтепер дружбою і партнерством, заснованими на взаємній довірі, повазі і загальної прихильності до демократії та економічної свободи ».

У січні 1993 був укладений Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2). Станом на 2003 рік ракетно-ядерні потенціали двох країн повинні були скоротитися на 66%. Росія приєдналася до Конвенції про заборону хімічної зброї. Достроково були виведені російські війська з Німеччині . Влітку 1994 Росія приєдналася до програми НАТО «Партнерство заради миру», яка передбачала можливість військового співробітництва.

Велика сімка », що об'єднує провідні західні країни, в другій половині 90-х рр. розширилася до «вісімки» - в неї була прийнята Росія. Серія неформальних зустрічей «без краваток» Президента Росії з лідерами провідних світових країн також сприяла нормалізації міжнародної обстановки.
Однак політика, побудована на поступливості ,, готовності до компромісів, часом сприймалася на Заході, так і в самій Росії, як ознака слабкості. Лідери західних країн не збиралися поступатися своїми інтересами заради дружби з новою Росією. У Росії це зрозуміли далеко не відразу.

ДО 1996 р зовнішньополітична лінія країни зазнала помітних змін. Російське керівництво заявило про прихильність ідеї мпогополярного світу - світу, в якому безпеку будується не на силі, а па праві і жодна країна не може претендувати на роль одноосібного лідера.

Переломною подією в розвитку відносин Росії і Заходу став Балканський криза . Звинувативши югославський уряд в утисках албанського населення в провінції Косово, 19 країн НАТО у глині ​​з США 24 мирта 1999 р почали бомбардування Сербії.

Керівництво Росії засудило ці дії як агресію і зажадало скликання Ради Безпеки ООН . Були перервані відносини Росії з НАТО.

Відчуження між Росією і країнами Заходу посилилося, коли деякі міжнародні організації спробували виступити посередниками у врегулюванні «чеченської проблеми». Їх дії нагадували про Балканському кризі і ролі, яку відіграли США і НАТО в Косові.

Знову виникла потреба в уточненні зовнішньополітичного курсу Росії.


Росія і Схід.

У першій половині 90-х рр. відносини з країнами Сходу були другорядним напрямком зовнішньої політики Росії.

Події наступних ліг показали, що такий підхід є помилковим.

З 1996 р (міністри закордонних справ Е. М. Примаков та І. С .. Іванов) відносини Росії з країнами Азії, Африки, Латинської Америки активізувалися. Відбулися переговори на рівні глав держав і урядів з керівниками Японії, Китаю, Індії, Південної Кореї, країн Південно-Східної Азії і Перської затоки.

Одним з найбільших торгових партнерів Росії став динамічно розвивається Китай. Активно розвивалося співробітництво з В'єтнамом у видобутку нафти, з Іраном в спорудженні ряду великих об'єктів, в тому числі атомної електростанції.

Роль Росії помітно посилилася після її прийняття в 1998 р до Міжнародної організації країн Азіатсько-Тихоокеанського басейну. Членство в цій впливовій організації не тільки дало нашій країні значні переваги в торгівлі, але і підсилило її політичні позиції.

У дні Балканської кризи керівники Росії і Китаю виступили із заявою про необхідність налагодити стратегічне партнерство, забезпечити багатополярність сучасного світу.


Росія - СНД.

Перед лідерами і народами нових незалежних держав, що виникли після розпаду СРСР, стояло завдання історичної ваги - не допустити, щоб територіальні і політичні протиріччя переросли в збройні конфлікти.

Керівництво Росії зуміло уникнути двох небезпечних крайнощів - спроб силою відновити союзну державу і повної відмови від участі у вирішенні проблем, що виникли на пострадянському просторі (так називають країни Співдружності Незалежних Держав, СНД).

чалу керівники колишніх союзних республік прагнули підкреслити свою незалежність від Росії. Але тривало це недовго. Проблеми країн СНД без традиційної російської допомоги вирішити виявилося неможливо.

За допомогою російських військ були погашені осередки напування конфліктів в Таджикистані, Грузії, Нагірному Карабасі, Молдові.

Тільки за перші п'ять років існування СНД його учасники прийняли більше 800 спільних рішень, серед яких Договір про економічний союз (1993), Угоди про міждержавний економічному комітеті (1993), Договір про колективну безпеку (1992 - 1994).

Однак Співдружності в тому вигляді, як це передбачалося в грудні 1991 р, створити не вдалося. більшість програм і планів залишилося нереалізованим. Обсяги торгівлі всередині СНД неухильно скорочувалися. Наростали нові протиріччя, і вони охопили всі галузі співробітництва - економічну, політичну, юридичну, інформаційну. Свою роль зіграв і зовнішній фактор: не всі країни світового співтовариства були готові змиритися з відтворенням на новій основі єдиного потужного державного утворення або союзу держав.

Проблеми, які не вдавалося вирішити всім разом, окремі країни СНД намагалися вирішити на двосторонній і регіональній основі. У 1999 р остаточно оформився економіко-політичний союз України, Грузії, Азербайджану, Узбекистану, Молдови (ГУУАМ), який взяв курс на зближення з Заходом. Склалися тісні політичні та економічні відносини країн Середньої Азії. Оформився Митний союз Росії, Білорусії, Казахстану і Киргизії. Був підписаний договір Росії і Білорусії про формування єдиної союзної держави.

Результати зовнішньої політики країни в 90-і рр.

Зовнішня політика Росії в 90-і рр. мала суперечливий характер. З одного боку, знизився рівень військового протистояння з країнами Заходу. Стала менш гострою загроза світової ракетно-ядерної війни. Росія, подолавши колишню ізольованість від західних країн, включилася в діяльність провідних міжнародних організацій. У другій половині 90-х рр. активізувалося східний напрямок російської зовнішньої політики. Наша країна зайняла центральне місце в Співдружності Незалежних Держав.

З іншого боку, було виявлено нові небезпеки і проблеми. Провідні країни Заходу, заявляючи про союзницькі відносини з Росією, в меншій, ніж у попередні роки, ступеня враховували її позицію і інтереси.

Так, зокрема, було при прийнятті рішень про розширення НАТО на Схід і включення до порядку денного питання про прийом в цю військову організацію деяких колишніх радянських республік.

Посилився відставання Росії від країн Заходу і Японії в науково-технічному відношенні.

Все це вимагало постійного коректування зовнішньополітичного курсу, вироблення ноной концепції, яка визначає місце Росії у світі, що відбиває її національні інтереси.


'' Питання і завдання:

1. Які пріоритети у зовнішній політиці країни ви можете виділити на початку 90-х рр.? Чим пояснюється такий вибір керівництва Росії?

2. Дайте характеристику основних напрямків зовнішньої політики країни в 90-і рр. Які з них ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

3. Перерахуйте невирішені проблеми у відносинах з країнами СНД, що існували у Росії в кінці 90-х рр.

4. У чому ви бачите найбільш значущі результати російської зовнішньої політики в 90-і рр.?

5. Які проблеми не вдалося вирішити Росії на міжнародній арені в 90-і рр XX ст.? Чому?


Розширюємо словниковий запас:

Концепція зовнішньої політики - система поглядів на місце і роль країни в світі і що випливають з цього завдання на міжнародній арені


Історія Росії, XX - початок XXI століття: Учеб. для 9 кл. загальноосвіт. установ / А. А. Данилов, Л. Г. Косулина, А. В. Пижик. - 10-е изд. - М.: Просвещение, 2003

Планування уроків з історії онлайн , Завдання і відповіді по класам, домашнє завдання з історії 9 класу завантажити

зміст уроку зміст уроку  конспект уроку конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

Чим пояснюється такий вибір керівництва Росії?
Які з них ви вважаєте найбільш важливими?
Чому?
Чому?
Чим пояснюється такий вибір керівництва Росії?
Які з них ви вважаєте найбільш важливими?
Чому?
Чому?
Чим пояснюється такий вибір керівництва Росії?
Які з них ви вважаєте найбільш важливими?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация