Георгіївська стрічка - білогвардійський, Власовський або радянський гвардійський нагородний знак? - Інститут білоруський гісториі и культури

Починаючи з 2005 року в Росії, а потім і інших пострадянських країнах, в дні празнования дня Перемоги у Другій світовій війні учасники парадів, чиновники і прості громадяни носять георгіївські стрічки, особливо не замислюючись про значення та історію даного нагородного знака Починаючи з 2005 року в Росії, а потім і інших пострадянських країнах, в дні празнования дня Перемоги у Другій світовій війні учасники парадів, чиновники і прості громадяни носять георгіївські стрічки, особливо не замислюючись про значення та історію даного нагородного знака. Тому важливо розібратися чий же це знак, ким і коли він використовувався.

Георгіївська стрічка не має ніякого відношення до нагород СРСР і солдатам РСЧА, так як вона кріпилася до Ордену Св. Георгія, яким офіційно нагороджували в Російській імперії (відродили цю нагороду лише в РФ).

Георгіївська стрічка має пряме відношення до нагород КОНР і солдатам РОА (армії Власова) Георгіївська стрічка має пряме відношення до нагород КОНР і солдатам РОА (армії Власова). Багато офіцерів РОА були кавалерами Ордена Св. Георгія і отримали його ще в Російській імперії.

Кавалерами Ордена Св. Георгія є такі одіозні особистості:

генерал Петро Краснов, начальник главку козачих військ 3-го Рейху Комітет Визволення Народів Росії генерал Петро Краснов, начальник главку козачих військ 3-го Рейху Комітет Визволення Народів Росії

маршал Фінляндії Маннергейм (Георгіївський хрест видно на фото під Лицарським хрестом) маршал Фінляндії Маннергейм (Георгіївський хрест видно на фото під Лицарським хрестом)

групенфюрер СС Рудольф Бангерскій групенфюрер СС Рудольф Бангерскій

генерал-майор Антон Туркул, командир II корпусу Збройних Сил КОНР генерал-майор Антон Туркул, командир II корпусу Збройних Сил КОНР

майор Олександр Альбов, начальник відділу пропаганди штабу ВПС КОНР майор Олександр Альбов, начальник відділу пропаганди штабу ВПС КОНР

кавалером Золотого Георгіївського зброї є групенфюрер СС Андрій Шкуро кавалером Золотого Георгіївського зброї є групенфюрер СС Андрій Шкуро

Повний список солдат РОА, нагороджених в роки Першої світової війни Орденом Св. Георгія, Георгіївською зброєю і Георгіївською медаллю:

1. начальник відділу пропаганди штабу ВПС КОНР майор альбом Олександр Павлович. Помер в еміграції в 1989 р
2. командир 1-го батальйону 5-го полку Російського Корпусу полковник Галушкіно Микола Васильович. За подвиг, здійснений в складі партизанського загону в роки Першої світової війни, нагороджений Георгіївською зброєю. Помер в Лос-Анджелесі 6.07.1964 р
3. боєць 6-й сотні 1-го козачого полку Російського Корпусу генерал-майор Голощапов Микола Іванович. У 1917 р за бойові заслуги нагороджений Георгіївською зброєю і орденом Св. Георгія 4-й ст. Помер 4.01.1963 р в Сан-Пауло (Бразилія).
4. лікар 1-го полку Російського Корпусу ГОЛУБЕЕВ Н.А. У листопаді 1941 р поранений в бою з червоними бандитами в Сербії, незважаючи на це продовжував під вогнем перев'язувати поранених. Ще не був поранений вдруге, на цей раз важко. За цей подвиг нагороджений Георгіївським хрестом 4-го ступеня.
5. командир 3-го полку Російського Корпусу Генерального штабу генерал-майор Гонтар Борис Вікторович. Орден Св. Георгія 4-й ст. Помер 27.10.1977 р в Зальцбурзі (Австрія).
6. командир XV кавалерійського козачого корпусу, Похідний Отаман генерал-майор домашнього Тимофій Іванович - повішений комуністами в Москві в 1947 р
7. командир 1-го козачого полку Російського Корпусу генерал-майор ЗБОРІВСЬКИЙ Віктор Ерастовіч. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер у військовому госпіталі 9.10.1944 р в Граці (Австрія) від ран, отриманих в бою з червоними бандами.
8. командир 3-го батальйону 5-го полку Російського Корпусу генерал-майор ІВАНОВ Євген Васильович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 11.05.1972 р в Каракасі (Венесуела).
9. Похідний Отаман Терського козачого війська полковник КУЛАКОВ Микола Лазарович - замучений чекістами в Австрії в 1945 р
10. начальник особистої канцелярії генерал-лейтенанта А.А. Власова полковник Кроміаді Костянтин Григорович - помер в еміграції в 1990 р
11. обер-фельдфебель 2-ї роти 3-го полку Російського Корпусу полковник Любомир Микола Іванович. Нагороджений орденом Св. Георгія 4-й ст. за те, що командуючи ротою 13.02.1915 р в ході бою взяв в полон 5 офіцерів, 416 солдатів і 2 кулемети. Помер 9.09.1972 р в Каннах (Франція).
12. боєць 3-го полку Російського Корпусу корнет МИХАЙЛОВСКИЙ Олександр Олександрович. У роки 1-ї Громадянської війни нагороджений двома Георгіївськими хрестами. Помер 17.05.1964 р в США.
13. командир артилерійського взводу 3-го полку Російського Корпусу полковник Мурзін Микола Миколайович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 16.12.1978 р в Нью-Йорку.
14. командир роти 4-го полку Російського Корпусу підполковник Невзоров Андрій Геннадійович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 30.04.1978 р в Австралії.
15. командир 9-ї роти 2-го полку Російського Корпусу полковник НЕСТЕРЕНКО Олександр Михайлович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Загинув під час роботи на руднику в Аргентині 28.02.1952 р
16. полковий священик 4-го полку Російського Корпусу о. НІКОДІМ (в миру - Нагано Микола Васильович). Генерал-майор. Нагороджений Георгіївською зброєю і орденом Св. Георгія 4-й ст. за участь в Брусилівському прориві. Помер 17.10.1976 р в Англії.
17. начальник відділу матеріально-технічного забезпечення штабу Збройних Сил КОНР генерал-майор СЕВАСТЬЯНОВ Андрій Микитович - розстріляний комуністами в Москві в 1947 р
18. генерал-лейтенант СЕМЕНОВ Григорій Михайлович. Георгіївське зброю (1914). Орден Св. Георгія 4-й ст. (Представлений 11.11.1914, за справу під Сахотіном). У 1945 р оголосив про своє підпорядкування ВС КОНР генерала Власова. 30.08.1946 р повішений більшовиками в Москві.
19. командир 2-го батальйону 2-го полку Російського Корпусу генерал-майор ШПАКІВ Михайло Олексійович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 19.04.1967 р в Лос-Анджелесі.
20. командир Російського Корпусу генерал-майор Ськородумов Михайло Федорович. Нагороджений Орденом Св. Георгія 4-й ст. Помер 15.11.1963 р в Лос-Анджелесі.
21. молодший офіцер 6-й сотні 1-го козачого полку Російського Корпусу генерал-майор СТАРИЦЬКИЙ Володимир Іванович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 16.05.1975 р в м Дорчестер (США).
22. командир II корпусу Збройних Сил КОНР генерал-майор ТУРКУЛ Антон Васильович. Помер в 1957 р в Мюнхені.
23. командир 3-го батальйону 1-го полку Російського Корпусу генерал-майор черепа Олександр Миколайович. Нагороджений орденом Св. Георгія 4-й ст. (За взяття Ужоцького перевалу в Карпатах) і Георгіївською зброєю. Помер 15.02.1964 р в Нью-Йорку.
24. командир роти ПАК (протитанкових гармат) Російського Корпусу полковник Шатілов Борис Миколайович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 20.03.1972 р в Нью-Йорку.
25. юнкер 4-го кулеметного взводу 1-ї юнкерської роти 1-го полку Російського Корпусу Шауб Сергій Володимирович. У грудні 1941 р важко поранений у легеню при обороні рудника Столиці в Сербії. Нагороджений Георгіївською Хрестом 4-го ступеня. Проживає в Швейцарії.
26. начальник штабу 1-го авіаційного полку ВПС КОНР майор Шебалін Сергій Костянтинович - помер в еміграції в 1964 р
27. командир 1-го батальйону 1-го полку Російського Корпусу Генерального штабу капітан Шелл Євген Адольфович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 9.10.1963 р в Західній Німеччині.
28. командир Російського Корпусу Генерального штабу генерал-майор Штейфона Борис Олександрович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 30.04.1945 р в Загребі.
29. командир 10-ї роти 2-го полку Російського Корпусу полковник ЯКУБОВСЬКИЙ Микола Михайлович. Нагороджений Георгіївською зброєю. Помер 23.01.1974 р в США.

Гвардійська стрічка. За часів війни в СРСР нагороджували Орденом Слави (з 1943 р) у якого на орденської колодці використовувалася ГВАРДІЙСЬКА СТРІЧКА, дуже схожа на георгіївську стрічку, але з відмінностями за кольором і розташуванням смуг. Гвардійська стрічка була испльзовать і в 1945 році на колодці медалі «За Перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні».

Гвардійська стрічка була испльзовать і в 1945 році на колодці медалі «За Перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні»

А зараз давайте проведемо невеликий порівняльний аналіз іспользовашіхся георгіївських стрічок:

Як бачимо офіційний стандарт георгіївської стрічки за колірною гамою і розташуванню смуг, прийнятий зараз в Росії, грунтується саме на варіанті стрічки часів царизму і армії РОА Власова, а не видозмінилися варіанті стрічки радянських нагород Як бачимо офіційний стандарт георгіївської стрічки за колірною гамою і розташуванню смуг, прийнятий зараз в Росії, грунтується саме на варіанті стрічки часів царизму і армії РОА Власова, а не видозмінилися варіанті стрічки радянських нагород.

Безумовно історія використання георгіївської стрічки заплутана. Спочатку використовували в царській Росії, потім її використовували у першу чергу офіцери військ РОА Власова, багато з яких були колишніми офіцерами царської армії, а в 1943 році більшовики трохи видозмінили цю стрічку і почали її використовувати в своїх нагородах. Варто визнати, що в умінні заміщати і надавати інші смисли знакам, явища, подій більшовикам не було рівних, про що і свідчить випадок з георгіївською стрічкою. Тобто ми бачимо, що дана стрічка за своєю суттю є не комуністичним символом, а знаком тих, хто відчайдушно боровся з радянською владою - царські війська і солдати пронаціской РОА Власова. Чи не тому даний знак за часів СРСР ніколи не використовувався в офіційних церемоніях і святкуваннях річниць перемоги у Другій світовій війні.

Хоча змушений визнати що дані стрічки на німецьких автомобілях виглядають досить гармонійно, адже якщо б у Другій світовій війні перемогли нацисти та їхні союзники з РОА Власова, то це знак швидше за все став би знаком перемоги над комунізмом.

А як же білоруси повинні відноситься до георгіївським стрічкам? Однозначно слід зрозуміти і визнати, що це чужий для нас знак. Це знак тих, хто не визнавав незалежності Білорусі і права білоруського народу на самовизначення. Адже не секрет, що царизм і його вірні слуги - офіцери царської армії - були категорично проти навіть автономії Білорусі. І прийшовши до влади в разі перемоги над більшовиками, вони б не визнали нашу незалежність і продовжували б вважати Білорусь своїми володіннями, тобто продовжили колоніальну політику. Хоча і більшовики за часів СРСР ставилися і проводили до Білорусі колоніальну політику, яка звичайно була завуальована і одягнена в високі слова «братської дружби і вічної любові». Тому коли вам наступного разу запропонують прикріпити на машину георгіївську стрічку, то задумайтеся і вирішіть на чиїй ви стороні.

Автор: Віктор Евмененко.

А як же білоруси повинні відноситься до георгіївським стрічкам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация