Герман Греф в Казані: «Асоціація стала елементом постійного піару Гарегін Тосунян!»

18.07.2017

«Велика вісімка» помстилася АРБ, що встала на шляху «катка, закочують в асфальт» регіональні банки?

Раптовий демарш Ощадбанку і Ко, які наїжачилися на асоціацію російських банків, напередодні ввечері підірвав стрічки новин. Великі банкіри звинуватили особисто Гарегін Тосунян в нехтуванні їх інтересами і «необгрунтованої критики» ЦБ. «БІЗНЕС Online» розбирався в підгрунтя конфлікту, який нам прокоментували і глава Ощад Герман Греф, і сам Тосунян, і можливий «могильник» його організації Анатолій Аксаков.

Тосунян без вагань оголошений диктатором, але цим справа не обмежилася Тосунян без вагань оголошений диктатором, але цим справа не обмежилася. Судячи з усього, Гарегін Ашотовіч ще й страшенний шкідник Фото: «БІЗНЕС Online»

БУНТ Патриція

Скандал у благородному сімействі фінансистів грянув несподівано. Вчорашній розрив «великої вісімки» з асоціацією російських банків (589 учасників, в тому числі 386 кредитних організацій) можна розцінювати як оголошення гігантами війни одному з найбільших - поряд з асоціацією регіональних банків «Росія», або АСРОС (більше 300 членів), - галузевих об'єднань в країні. До слова, в нього входять всі провідні татарстанські гравці: «АК БАРС» Банк, Банк Казані, Татсоцбанк, АКІБАНК і т. Д., За винятком таіфовского Аверса, який пристав до АСРОС. Тепер, схоже, і їм належить визначитися, чи слідувати сигналу старших «братів».

Оголошенням війни стало оприлюднену заяву про вихід з АРБ, яке підписали Сбербанк, ВТБ, ВТБ 24, Россельхозбанк, Газпромбанк, Альфа-Банк, банк «ФК Відкриття» і Бінбанк. Документ витриманий в відверто конфронтаційному тоні: дипломатичні розшаркування про користь організації зайняли лише три перші рядки. Далі йдуть суцільні звинувачення, і в виразах автори не надто себе обмежували. «Ми змушені констатувати, що в останні роки ефективність діяльності асоціації неухильно знижується. Багато в чому це пов'язано з незадовільною роботою її керівництва, яке, на нашу думку, при прийнятті рішень не тільки перестало враховувати інтереси членів асоціації - кредитних організацій, але і замінює конструктивний діалог всередині банківського співтовариства багатогодинними промовами », - звичної для банкірів стриманістю тут і не пахло.

У чому ж звинувачують керівництво АРБ? Її президенту Гарегіну Тосуняну, до слова, дісталося окремо: «Відповідальність за ситуацію, що склалася несе президент асоціації, який у своїй діяльності став багато в чому керуватися особистими інтересами. Найчастіше рішення приймаються ... одноосібно і носять популістський характер, а відсутність спокійного і зваженого діалогу між ним і кредитними організаціями перешкоджає подальшому розвитку асоціації ... Найчастіше кредитні організації не залучаються до участі в підготовці найважливіших документів, що визначають напрямки діяльності асоціації ». Тобто Тосунян без вагань оголошений диктатором, але цим справа не обмежилася. Судячи з усього, Гарегін Ашотовіч ще й страшенний шкідник. «Стилістика ... документів іноді містить неприпустимі, на наш погляд, формулювання і звинувачення, які підривають довірчі відносини, що склалися в банківському співтоваристві», - стверджують укладачі листа.

Крім того, патриціїв обурило наявність жалюгідного плебсу в їх оточенні. Точніше, наявність серед членів АРБ великого числа організацій, які не є банками і відрізняються різнорідними інтересами, часто несумісними з інтересами кредитних організацій.

Президент асоціації де-факто звинуватив Ельвіру Набіулліну в грі на боці крупняка, яка виливається в несправедливости зачистку середніх і дрібних банків Фото: «БІЗНЕС Online» Президент асоціації де-факто звинуватив Ельвіру Набіулліну в грі на боці крупняка, яка виливається в несправедливости зачистку середніх і дрібних банків Фото: «БІЗНЕС Online»

ПОЖЕЖА спалахнула В БЕРЕЗНІ

Можна припустити, що Тосуняну міг би зійти з рук такий волюнтаризм, але він спокусився на святе - хороші відносини з Центробанком. Тліюче вугілля спалахнуло 28 березня на з'їзді АРБ, про який «БІЗНЕС Online» докладно розповідав . Напередодні його Альфа-Банк настільки обурився підготовленим підсумковою доповіддю, що навіть призупинив членство в організації. А президент асоціації де-факто звинуватив Ельвіру Набіулліну в грі на боці крупняка, яка виливається в несправедливости зачистку середніх і дрібних банків. На його думку, висловлювання з серії «забагато в країні банків» не витримують критики. «Виникає питання: в порівнянні з ким багато? - питав він. - Банків вже сьогодні втричі менше, ніж у Німеччині ».

Звернув увагу президент АРБ і на нерівномірний розподіл прибутку в секторі - 91% отримали банки з першої десятки (7 вчорашніх «підписантів» очолюють її, а Бінбанк йде на 11-му місці). Але ж їх частка в активах сектора не перевищує 65%. «Чи можна з цього зробити висновок, що Топ-10 працюють краще за всіх? Або ж умови роботи інших учасників ринку дещо відрізняються від Топ-10? »- відкрито натякав Тосунян.

Подальше нагадувало публічну прочуханку за свавілля, яку чолі АРБ спільними зусиллями влаштували Набіулліна, міністр фінансів РФ Антон Силуанов і президент-голова правління ВТБ Андрій Костін. Глава ЦБ виступила першою і зробила це в дусі знаменитого «Хто не з нами, той проти нас». «Тут в повний зріст постає питання, які завдання здатна вирішувати асоціація і яка її мета. Все-таки задавати стандарти, в тому числі етичні, для банківського сектора, виступати в ролі голосу спільноти, об'єднуючи його з регулятором, або виступати адвокатом поганих банків », - натякнула Набіулліна.

Не менш загрозливим був виступ Костіна. Мова в доповіді АРБ в якийсь момент зайшла про те, що «багато рішень в ЦБ приймаються кулуарно, за підказкою вузької групи осіб з доступом до кабінетів». І цей гурток наближених найчастіше керується власними, а не суспільними інтересами. «Ви мене мали на увазі, Гарегін Ашотовіч, або кого в цій фразі? - Костін відверто наїхав на Тосунян. - Мені здається, тут проблеми немає. Якщо я заходжу в кабінет, то завжди намагаюся ... Та й ЦБ іншого не дозволить, вони завжди мають рівний підхід до банків і завжди цю лінію проводять у взаєминах з великими банками. Тому мені здається, що не повинна асоціація протиставляти банки великі і дрібні, державні і недержавні ». І наостанок порадив: «Керівництву АРБ потрібно серйозно задуматися, яким чином готувати матеріали, як викладати».

Андрій Костін: «Керівництву АРБ потрібно серйозно задуматися, яким чином готувати матеріали, як викладати» Фото: © Сергій гуні, РІА «Новости» Андрій Костін: «Керівництву АРБ потрібно серйозно задуматися, яким чином готувати матеріали, як викладати» Фото: © Сергій гуні, РІА «Новости»

Уже в кулуарах Костін спробував пом'якшити сказане - мовляв, Тосунян цілком влаштовує групу ВТБ як лобіст. «Будемо доглядати за ним, щоб від рук не відбився зовсім», - незграбно і відверто панібратськи пожартував банкір. Мабуть, нагляд восьми няньок не допоміг - Тосунян від рук таки відбився. Хоча напруження його висловлювань помітно знизився, це вже не допомогло.

«Ми вважаємо, що формуються в асоціації в даний час позиції, висновки і оцінки не відображають реального думки всіх учасників ринку, підривають довіру і ділове партнерство між кредитними організаціями, заважають їх конструктивної взаємодії і співпраці з Банком Росії і державними органами. На нашу думку, необгрунтована критика асоціацією ряду законодавчих ініціатив (наприклад, про пропорційне регулювання діяльності кредитних організацій), а також діяльності Банку Росії по очищенню банківського ринку від недобросовісних учасників перешкоджає зростанню престижу банківської системи, довіри клієнтів, розвитку конкуренції на фінансовому ринку і призводить до погіршення якості надаваних банківських послуг », - заявили« відщепенці »і додали фразу в дусі висловлювання Гліба Жеглова - мовляв, рівень конкуренції н а фінансовому ринку визначається не кількістю кредитних організацій, а їх якістю.

Погляди Тосуняна розгорнуто викладені в інтерв'ю «БІЗНЕС Online», яке він дав задовго до скандалу на з'їзді. У ньому президент АРБ виступив проти «патологоанатомічних методів» ЦБ і прямо заявив про наявність «катка, закочують в асфальт» регіональні банки. Проти нього-то і виступає асоціація, що виражає інтереси більшості кредитних організацій, незалежно від їх розмірів.

Чому розкол стався тільки зараз? Можливо, все відбулося відповідно до висловом Секста Емпірика: «Повільно млини мелють богів, але старанно мелють». Можливо, накопичилася критична маса роздратування незручною людиною. У будь-якому випадку «велика вісімка» зіграла all-in, вирішивши, що їй потрібен хтось більш слухняний її волі. Зрештою, щось подібне вже було. Сам Гарегін Ашотовіч 15 років тому теж зайняв пост президента АРБ в результаті аналогічного демаршу. Колишнім керівником асоціації був Сергій Єгоров, якого в 2002-му пред'явили «Чорну мітку» все ті ж Ощад з Газпромбанком плюс до них примкнув Внешторгбанк. «13 років я щоранку йду в атаку. Це без перебільшення і гіпербол. Я зрозумів, що мій ресурс вичерпаний », - сказав Єгоров в прощальній промові.

Тосунян до свого вознесіння на вершину АРБ займався оперативною банківською діяльністю лише в невеликому Технобанк ( «який помер» вже після його відходу). Там він послідовно обіймав посади голови правління, голови ради директорів і президента. А ось роль лобіста вдалася йому набагато більше. У резюме Тосуняна увійшли такі епізоди трудової біографії, як робота в якості радника з фінансових питань мера Москви Юрія Лужкова, а потім - прем'єр-міністра Євгенія Примакова і першого віце-прем'єра Віктора Христенка. Талант апаратника проявився і в тому, що на цей раз великі банки не зуміли його зняти - піти довелося їм самим.


«ДАВАЙТЕ Я ПОТІМ вам відповім, ЩОБ НЕ псувати СВЯТО»

Напередодні пізно ввечері голова правління Ощадбанку Герман Греф, перебуваючи в Казані, де проходить XII річна Сбербанкіада-2017, прокоментував ситуацію. На прес-підході кореспондент «БІЗНЕС Online» поцікавився, чим той незадоволений в роботі АРБ і чи пов'язаний був вихід Ощадбанку з асоціації з позицією Тосуняна щодо долі регіональних малих банків. Питання високих гостей збентежив, що можна було прочитати по змінилося виразу обличчя Грефа, а його прес-секретар недовірливим поглядом дивився на журналіста, нашіптуючи: «Це не відноситься до сьогоднішньої теми». «Давайте я потім вам відповім, щоб не псувати свято», - вирішив ухилитися глава Ощадбанку від відповіді, а модератор зустрічі запропонував відразу ж поставити інше питання - вже по темі. Однак інших питань у журналістів не знайшлося.

«Це ніяк не пов'язано з позицією асоціації російських банків. Це спільна позиція найбільших банків, пов'язана з тим, що АРБ, на жаль, перестала відповідати інтересам банківської спільноти і перетворилася в незмінної влади однієї людини, стала елементом його постійного піару », - дав обіцяний коментар Греф вже після прес-підходу. За його словами, АРБ ​​під керівництвом персонально Тосунян не відповідає тим інтересам і запитам, які до неї пред'являє банківське співтовариство. Глава Ощадбанку вважає, що нинішня асоціація не має «ваги в об'єднанні інтересів всього банківського співтовариства» і не здатна захищати банки від регулятора в особі Центробанку і в цілому від влади.

«Ми попросили змінити статут, тому що він сьогодні побудований таким чином, що керівника асоціації змінити неможливо. Він (Тосунян - прим. Ред.) Нам відповів відмовою », - сказав Греф, роблячи паузи, ніби намагаючись підібрати правильні слова, позбавлені зайвої емоційності, проступає на обличчі. Він підкреслив, що Ощадбанк не був ініціатором рішення про вихід з АРБ, але таку ідею з радістю підтримав з думками про майбутню нової асоціації, «де б принципи змінюваності, відображення інтересів членів спільноти превалювали над якимись бюрократичними інтересами окремих людей».

Установчі збори нової асоціації або з'їзд, пов'язаний з реорганізацією діючої, може відбутися вже восени, повідомив Володимир Сенін Фото: © Володимир Астапкович, РІА «Новости» Установчі збори нової асоціації або з'їзд, пов'язаний з реорганізацією діючої, може відбутися вже восени, повідомив Володимир Сенін Фото: © Володимир Астапкович, РІА «Новости»

ПЕРЕЖИВЕ ЧИ АРБ ДОГЛЯД ГИГАНТОВ?

Отже, Греф підтвердив сказане в «заяві вісьмох»: банкіри не готові йти на компроміс з главою АРБ. Але, на відміну від свого попередника Єгорова, який написав заяву «за власним бажанням», Тосунян тиску поки не піддається: він відразу ж заявив, що у відставку йти не має наміру. Після цього його опоненти підняли ставки. Установчі збори нової асоціації або з'їзд, пов'язаний з реорганізацією діючої, може відбутися вже восени, повідомив ТАСС заступник голови правління Альфа-Банку Володимир Сенін. «Мені видається, що це протягом 2,5-4 місяців. Починаючи з вересня можна стежити за темою », - сказав він, розвинувши думку, розпочату ще в листі, з якого і загорівся сир-бор. Там говорилося, що з метою «розвитку банківського сектора, уявлення наших інтересів перед Банком Росії і державними органами» і т. Д. «Розкольники» мають намір вибрати «інший формат взаємодії», який не виключає в тому числі створення нового професійного об'єднання кредитних організацій або перетворення діючих.

Джерело РБК в одному з банків-підписантів тим часом повідомив, що розглядаються два варіанти - або створення нової структури, або укрупнення асоціації «Росія» (за умови її «кардинального переформатування»). За відомостями агентства, очолити її може один з двох діючих співробітників Банку Росії. Основні кандидати - перший заступник голови ЦБ Георгій Лунтовський і колишній перший заступник голови ЦБ по нагляду, а нині радник Набіулліної Олексій Симановський. Таке рішення нібито можуть прийняти найближчим часом. При цьому нинішньому президенту АСРОС Анатолію Аксакову, який за сумісництвом є головою комітету Держдуми з фінансового ринку, віддадуть крісло голови ради асоціації. Також будуть скорочені членські внески. Втім, і в АРБ вони складають, за даними ЗМІ, всього 65 тис. Рублів на рік: навряд чи банкірів напружує такий «оброк». Але деякі експерти вважають, що сам догляд лідерів ринку може підкосити асоціацію Тосуняна - її вага помітно знижується. Підсумком може стати злиття з «Росією».

Глава «конкуруючої» організації вчора пізно ввечері висловився в своєму дусі - гранично дипломатично. «Я знаю рівно стільки ж, скільки і ви. Зі мною це не обговорювалося, тому мені важко коментувати те, що відбувається. Це інша, хоча і споріднена, асоціація, я не в курсі їх кухні - що у них сталося, як ухвалювалося це рішення. Я з повагою ставлюся і до АРБ, і до Тосуняну і вважаю, що він доклав зусиль для спільноти. А суперечності, які там виникли, я думаю, не працюють ринку на користь. Нам зараз головне - консолідувати позиції, оскільки, по-перше, йде консолідація самого ринку, по-друге, мегарегулятора (ЦБ РФ - прим. Ред.) У нас регулює всі ринки. Тому нам потрібна консолідована позиція не тільки банківського, а й фінансового співтовариства на ті виклики, які зараз існують в світі. І я за об'єднання зусиль на ринку », - сказав Аксаков газеті« БІЗНЕС Online ».

Сам регулятор, подібно відомому прокуратору, умиває руки. Він з хвилюванням спостерігає за розвитком конфлікту і переживає за результат переговорів, але не вважає себе вправі встрявати. Про це в ефірі телеканалу «Росія-24» заявив заступник голови ЦБ Василь Поздишев.

«Регулятор, Центробанк, не будучи членом жодної з банківських асоціацій, не повинен втручатися в такі палкі дискусії між банками і банком-асоціацією. Більш того, давати якісь коментарі було б, на мій погляд, некоректно. У нас в країні є дві банківські асоціації - АРБ і «Росія»: з обома ми регулярно обговорюємо всі питання, пов'язані зі змінами нормативної бази Банку Росії, зі змінами законодавства, всі консультативні доповіді проходять обговорення на круглих столах. Асоціація - це агрегатор думки банківського співтовариства, всі питання нагляду за краще обговорювати з банками безпосередньо, без посередників », - сказав Поздишев, закриваючи можливість подальшого обговорення.

«Тосунян ОБРАВ ЗАХИЩАТИ слабких, СИЛЬНІ ХОЧУТЬ ЙОГО ЗА ЦЕ ПОКАРАТИ»

Не можна сказати, що Тосунян залишився на самоті. Підзаголовок рядком вище - цитата з сайту АРБ, яка опублікувала думки топ-менеджерів невеликих банків. Наведемо декілька цитат звідти.

«Гарегін Вибравши захіщаті Слабкий. Тепер Сильні хотят его за це покараті. Це сумно. У будь-якому випадку від цього програє все банківське співтовариство, так як відомо, що чим більше думок враховується при обговоренні питання та прийнятті рішення, тим більш зваженим і продуманим воно в підсумку виявляється », - говорить голова правління Фора-Банку Сергій Балакін.

«Причина такого демаршу кредитних організацій, мені здається, однозначно в тому, що Гарегін Ашотовіч зайняв активну, принципову позицію щодо захисту інтересів банків з базовою ліцензією. Якщо згадати проект закону про пропорційне регулювання, представлений влітку 2016 року, і подивитися його остаточний варіант, очевидно, що багато чого змінилося. Таких прикладів можна навести безліч. Це не всім подобається », - вважає голова правління Південь-Інвестбанку Сергій Облогін.

Ще більш конкретний у виразах був голова федеральної ради Партії справи, президент асоціації «Росспецмаш» Костянтин Бабкін. Запис в своєму ЖЖ він назвав «Бунт проти банківського голокосту?».

«Гарегін Тосунян покритикував керівництво Центробанку за непрозору політику, за підтримку в першу чергу великих банків, за спорадичний відкликання ліцензій у банків середніх і малих, у відповідь зіткнувся з виходом з його асоціації банків, найбільш наближених до керівництва ЦБ. На перший погляд, АРБ ​​програла, насправді ж швидше підвищила свою силу і вагу. Тосунян делікатно озвучив те, про що вже кілька років говорить весь банківський сектор і взагалі весь російський бізнес. Побачивши невдоволення цим з боку найбільших банків, ми отримали ще одну ілюстрацію того, що Тосунян прав: ЦБ діє не в інтересах промисловості або кого-то ще, а в інтересах великих банкірів і світових спекулянтів, веде справу до монополізації банківської справи », - написав Бабкін.

На його думку, АРБ ​​треба пережити цей напружений момент розмежування. «Потрібно залишитися асоціацією, яка відстоює ясні і чесні правила гри на ринку банківських послуг, виступає за грошово-кредитну політику, націлену на промисловий розвиток і на створення робочих місць в Росії. Якщо це вийде, асоціація, може, і стане менше, але підвищить свою виразність, авторитет і вплив. Бажаю асоціації здоров'я », - напучував співвласник« Ростсільмашу ».

«АСОЦІАЦІЯ ПОБУДОВАНА ЗА ПРИНЦИПОМ« ОДИН БАНК, ОДИН ГОЛОС », І ВИКЛЮЧЕНЬ БУТИ НЕ МОЖЕ»

Глава асоціації російських банків Тосунян виклав «БІЗНЕС Online» свою точку зору на те, чому організацію покинули найбільші банки, які перспективи розвитку АРБ і ким можуть бути її нові члени.

- Гарегін Ашотовіч, як ви думаєте, чому ці 8 банків прийняли таке, досить жорстке для АРБ рішення?

- Я вважаю, що це їх право. У нас в асоціації кожен банк має один голос, і, мабуть, комусь із учасників не подобається такий принцип. Прямо про це вони не можуть заявити і тому говорять, що в АРБ узурпована влада, що банкам, бідним, нещасним, не дають можливості висловити свою думку.

Але все засідання ради АРБ проходять публічно, робота всіх комітетів відкрита, але виявляється, що у них не було можливості відкрито висловити свою думку. Хоча жодного разу зауважень на адресу асоціації не було висловлено, за одним лише винятком, коли Альфа-Банк висловив незадоволення доповіддю асоціації на з'їзді. В результаті 44 банки проголосували за, один - проти.

Тому можна по-різному ставитися до цієї заяви, але оскільки АРБ - відкрита публічна організація, то покинули асоціацію банки могли просто прийти, обговорити свою точку зору, поставити питання про те, що потрібно скорегувати повноваження керівництва. Можливо, було необхідно створити в асоціації комітет великих банків, щоб вони через нього доводили свою окрему думку, комітет малих банків, щоб вони видавали свою окрему думку.

Загалом, в рамках АРБ можна робити все, що прописано в її статуті, все, що можливо в організації, яка працює в рамках громадянського суспільства. Її принципи - публічність, відкритість, аргументованість позицій, незаангажованість і вміння працювати в діалозі з регуляторами, в чем-то погоджуючись, в чимось не погоджуючись з ним. Цьому ніхто не перешкоджав і ніхто перешкоджати ніколи не буде в принципі.

Можна, звичайно, зробити на основі АРБ кишенькову асоціацію для одного, трьох або десяти банків. Хоча я не знаю, кому вона буде цікавою. По крайней мере, про такі ініціативи з боку великих банків я не чув.

- Я вас правильно зрозумів: у відмовників головна претензія в тому, що у всіх банків, що входять в АРБ, однакова вагова частка, що дорівнює одиниці? Великий банк, маленький - все одно ...

- Безпосередньо це не висловлювалося, але це все одно мається на увазі. Ми ж такі великі, у нас половина ринку, і наша думка має бути домінуючим! Але це неможливо! Асоціація побудована за принципом «один банк, один голос», і винятків бути не може, інакше вона перетвориться в профспілка радянського типу, ширму для реалізації своїх інтересів.

Асоціація - це не акціонерне товариство, в якому голоси учасників пропорційні частці акцій в статутному капіталі. Це некомерційна організація, в якій у кожного учасника один голос. Це принципово різні моделі.

- Для вас ця заява була несподіванкою?

- Ні. Я, звичайно, знав, що щось готується і що є якесь невдоволення і воно якимось чином виплеснеться. Інша справа, що деякі з підписантів мене здивували, але що поробиш? Всі ми живі люди, все від кого-то залежимо, бог їм суддя.

- Як це вплине на подальший розвиток АРБ?

- Я думаю, що це повинно вплинути в бік розвитку АРБ. Щоб ми ще чіткіше формулювали свою позицію, ще активніше приваблювали учасників, в тому числі зі сфери Фінтех, який так активно вторгається в наше життя. Щоб були нові члени, які мислять ринковими категоріями і розуміють, що таке асоціація, що це не акціонерне товариство. Ті, хто це розуміє і для кого це є головною перевагою АРБ, будуть активніше розвивати асоціацію і брати участь в її роботі.

- Ви згадали Фінтех. Чи припускаєте ви, що в асоціації з'являться якісь суперсучасні організації, які займаються біткоіни, іншими криптовалюта, блокчейном і т. Д.?

- Особисто я вважав би це позитивним моментом, але те, як це може статися, треба обговорювати на раді асоціації, оскільки прийом в неї нових членів, так само як і виключення з неї, виключно в компетенції ради АРБ. Думаю, що мої колеги не заперечуватимуть проти того, що представники сучасних фінансових технологій вступили б до асоціації і в її рамках обговорювали б свої нові ідеї.

«ЙДЕ НЕ ТІЛЬКИ укрупнення, А Й НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ В РОСІЇ»

Експерти татарстанського банківського ринку теж поділилися з «БІЗНЕС Online» своїми думками в зв'язку з скандалом, що вибухнув.

Венера Іванова - голова комітету з фінансів Торгово-промислової палати Набережних Човнів і регіону «Закамье»:

- Я Тосуняна знаю дуже давно, ми постійно зустрічаємося з ним на з'їздах. Він дуже емоційна людина, керівник. На з'їздах раніше нам здавалося, що він навіть більше підтримував великі банки, а на регіональні банки звертає мало уваги. А зараз те, що великі банки вирішили покинути асоціацію через конфлікт на з'їзді ... це, напевно, більше політичне питання, ніж банківський, економічний.

Я вважаю, що зараз ситуація йде в бік укрупнення банків. Це зрозуміло, ясно і видно. Зауважте, що з асоціації виходять тільки великі банки, в цій компанії немає жодного регіонального банку. Ця політика, з моєї точки зору, невірна, малому бізнесу зручніше і комфортніше обслуговуватися в невеликих регіональних банках. Коли не стало у нас таких банків, як Татфондбанк і ІнтехБанк, клієнти пішли в великі федеральні банки - зрозуміли відмінність у обслуговуванні, причому на користь наших, регіональних банків. У федеральних складніше і рахунок відкрити, і в обслуговуванні менш зручно. У великих банках повинні обслуговуватися великі підприємства і корпорації, а невеликі - в регіональних банках.

Але це реально політика. Виходом із ситуації могло б стати об'єднання двох асоціацій: асоціації регіональних банків «Росія» і асоціації російських банків. Про це йдеться давно - років п'ять-сім. Повинна бути єдина організація, яка лобіювала б інтереси не тільки великих банків, а й регіональних. Зазвичай на з'їздах частіше виступали великі банки, регіональні банки - у другій половині з'їзду, коли керівництво йшло. Але останнім часом представники Центрального банку сиділи до кінця ... Звичайно, регіональні банки хочуть через асоціацію висловлювати свою думку.

Як таких наслідків для банківського сектора РТ не буде, але роз'єднання банків на великі і невеликі - це неправильно.

Тосунян - молодець, він реально збирав пропозиції банківських асоціацій з місць, з усіх банків, великих і дрібних, об'єднував їх і враховував при підготовці нормативних документів. Він доводив інформацію і до Центрального банку, і до Ради Федерацій. А без емоцій донести свою позицію теж дуже складно, люди тебе не почують.

Рінат Абдуллін - голова правління банку «Кара Алтин»:

- Йде не тільки укрупнення, а й націоналізація банківської системи в Росії. Частка державних банків зростає. І суперечності між великими банками, як правило, з державною участю і дрібними та середніми банками реально існують. Йде монополізація ринку. Великим банкам це вигідно, можна встановлювати монопольні тарифи і отримувати додатковий прибуток. Деякі підприємства адже зараз перейшли на обслуговування в великі федеральні банки, хоча тарифи там дуже високі. Міркують так: шлях краще я заплачу тарифи, але збережу капітал. По суті це плата за страх - від відкликання ліцензії.

Це посилюється тим, що в пресі дуже часто йдуть негативні публікації про малих і середніх банках як про ненадійних, причому не завжди кваліфіковано ці відомості подаються, йдуть ажіотажні СМС-розсилки. І ось така нестабільна ситуація вилилася і в асоціацію російських банків, в якій були представлені практично всі банки. Інтереси великих і середніх банків зараз різні, тому йде такий поділ. Тосунян не те щоб захищав регіональні банки, але він стояв на принципах ринкової економіки, від якої зараз йде відкат. Немає рівності умов для суб'єктів підприємницької діяльності, йдуть преференції державним банкам. У довгостроковій перспективі все це негативно позначиться на банківській і фінансовій системах.

Я як прихильник ринкової економіки не поділяю такої націоналізації галузі і укрупнення гравців, які могли б внести стабільність на ринок фінансових послуг, підтримувати їх якість і зберегти вартість.

А вийшли банки не обов'язково будуть створювати свою асоціацію, може бути і неофіційна картельну угоду. Так, власне, цього і не потрібно. ЦБ і так все робить для великих державних банків.

«Велика вісімка» помстилася АРБ, що встала на шляху «катка, закочують в асфальт» регіональні банки?
У чому ж звинувачують керівництво АРБ?
«Виникає питання: в порівнянні з ким багато?
«Чи можна з цього зробити висновок, що Топ-10 працюють краще за всіх?
Або ж умови роботи інших учасників ринку дещо відрізняються від Топ-10?
«Ви мене мали на увазі, Гарегін Ашотовіч, або кого в цій фразі?
Чому розкол стався тільки зараз?
Гарегін Ашотовіч, як ви думаєте, чому ці 8 банків прийняли таке, досить жорстке для АРБ рішення?
Я вас правильно зрозумів: у відмовників головна претензія в тому, що у всіх банків, що входять в АРБ, однакова вагова частка, що дорівнює одиниці?
Для вас ця заява була несподіванкою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация