Глава Укргазбанку: заразитися будь-який олігарх 350 разів подумає, чи потрібен Йому банк

  1. "Держбанків ЗМУШЕНІ наздоганяти КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ У ВСЬОМУ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ТЕХНОЛОГІЙ"
  2. "МЕХАНІЗМ АДМІНІСТРУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО ЗБОРУ ПОТРІБНО МІНЯТИ"
  3. "НА РИНОК АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ ПОЧАЛИ ПРИХОДИТИ СПРАВЖНІ ІНВЕСТОРИ"
  4. "ДЕЯКІ ДОСІ ВВАЖАЮТЬ, ЩО БОРГИ БАНКАМ МОЖНА НЕ ПЛАТИТИ"
  5. "ЗАХИСТ ПРАВ КРЕДИТОРА У НАС НА печерних РІВНІ"

Коли буде приватизований Укргазбанк, навіщо установі "зелена" енергетика, і чому олігархам НЕ Варто купуваті банки. Про це ЕП поговорила з головою правления Укргазбанку Кирилом Шевченком. (Рос)

Державні банки за останні роки стали одними з найбільших реципієнтів держбюджету. Ще минулий фінансова криза показала, що держава - поганий власник банків.

Під управлінням чиновників банки приносять держфінансам більше шкоди, ніж користі. Отже, найкращим способом позбутися від постійної потреби в докапіталізації держбанків є їх приватизація.

Керівнику Укргазбанку Кирилу Шевченко варто віддати належне: він підготував банк до приватизації. Частково в капітал установи іноземний інвестор може увійти вже до кінця 2018 року.

Шевченко змінив на посаді голови Укргазбанку близького до Сергію Арбузову банкіра Сергія Мамедова. Шевченко був призначений Кабміном Арсенія Яценюка, що може говорити про політичну залежність банкіра.

Однак пізніше він був обраний на посаду Номінаційної комітетом, в який входили представники іноземних кредиторів.

Укргазбанк нахвалюють в банківських колах. На відміну від колег по ринку він просив докапіталізацію лише раз. Зараз банк прибутковий. Чи буде він приватизований? Коли почне поповнювати держбюджет? Навіщо йому "зелена" енергетика? Ці та інші питання ЕП задала чолі правління банку.

- Приватизація Укргазбанку декларується не один рік. Чи відбудеться до кінця 2018 року операція про входження IFC в капітал банку?

- Такий наш стратегічний план. Саме таку мету ми переслідували, підписавши в кінці 2017 годас Мінфіном і IFC меморандум про взаєморозуміння щодо підтримки приватизації Укргазбанку. Меморандум складається з двох частин.

Перша - зобов'язання банку. Вони виконані. Ми встановили обмеження на обсяг боргу держпідприємств, диверсифікували кредитний портфель, збільшивши частку приватного бізнесу, поліпшили систему контролю за виконанням кредитних договорів, скоротили час на розгляд кредитних заявок.

Друга частина - зобов'язання держави. В основному вона стосується прийняття ряду законів. Це не політичні речі. Це законопроекти, що стосуються роботи банківської системи. Ми з нетерпінням чекаємо виконання цієї частини.

- Ви говорите про законопроект про особливості управління державними банками , Який Верховна Рада не підтримала?

- Так, в тому числі. Наші міжнародні партнери дивляться не тільки на те, виконаний або не виконано конкретний пункт меморандуму. Вони хочуть бачити прогрес в цілому, вони хочуть бачити курс на якісні зміни.

- Значить, угоду по приватизації блокує парламент?

- Я не впевнений, що парламент сприймає те, що відбувається саме в тому ключі, що він "блокує угоду по приватизації Укргазбанку". Парламент просто бачить певні закони, які йому спрямовує уряд ...

- І не приймає їх.

- Не думаю, що корінь зла в тому, щоб не пустити IFC в Укргазбанк.

- Справа не в тому, що парламент не хоче пустити IFC. Він не зацікавлений у зміні правил формування наглядових рад в держбанках.

- Укргазбанку цей проект не стосується. Сьома стаття закону про банки і банківську діяльність (визначає, які банки відносяться до державних і принципи формування їх наглядових рад. - ЕП) не поширюється на Укргазбанк. У нас по-іншому сформований наглядова рада.

Незалежні директора в нашому наглядовій раді з'явилися ще в 2015 році. Корпоративне управління Укргазбанку працює за міжнародними стандартами. Ще три роки тому ми розуміли, що це цивілізований шлях і пішли за ним. Більш того, коли ми почали активно працювати з IFC з 2016 року, ми подолали величезний шлях зі зміни корпоративного управління.

Більш того, коли ми почали активно працювати з IFC з 2016 року, ми подолали величезний шлях зі зміни корпоративного управління

фото прес-служби Укргазбанку

- Не хотілося б, щоб приватизація знову відкладалася. Як IFC оцінює ризик зриву приватизації?

- Ми з вами тут абсолютно на одній стороні - нам би теж не хотілося, але не ми ж продаємо. Ми - менеджери. Менеджмент вже зробив все можливе. Я вже не знаю, чого ми не зробили для того, щоб це сталося.

Що це означає для банку? Чому я принципово за? Тому що як тільки банк отримує навіть маленьку частку IFC - 5% або 10%, - він відразу ж отримує інші котирування по залученню грошей на міжнародному ринку.

Це буде перша унікальна операція в Україні, коли партнерами стануть держава і міжнародна фінансова організація. Для банку це доступ до нових грошей і ринків. Для банку це просто космічний зліт.

Розмову перериває телефонний дзвінок. Дзвонить Степан Іванович.

- Ви тільки що розмовляли з Кубівим ? Укргазбанк співпрацює з держкомпаніями, кредитує їх. Чи можна назвати банк незалежним? Незважаючи на наявність сформованого наглядової ради, зв'язок з урядом все одно тісний.

- Те, що я розмовляв зі Степаном Івановичем Кубівим, не означає якого-небудь впливу з боку уряду на Укргазбанк. Спілкуватися потрібно з усіма. Держава в більшості країн - один з кращих клієнтів.

- Чи не в Україні.

- В Укргазбанку рівень NPL по держкомпаніям - нуль! Питання в іншому. Всі механізми прийняття рішень - створення незалежної наглядової ради, лімітування повноважень - робляться для того, щоб уникнути політичного впливу на прийняття бізнес-рішень. Цей шлях ми пройшли.

- У нас є десять хороших державних компаній, з якими банкам подобається працювати. Решта понад три тисячі складно назвати хорошими клієнтами. Вони збиткові, мають непрозорі фінансові потоки. Як ви плануєте працювати з держсектором?

- Якщо підходити до оцінки позичальника-держкомпанії з ринкових позицій, то нічого страшного в держсекторі немає. Повірте: Deutsche Bank з задоволенням буде кредитувати уряд Німеччини, адже рівень ризику - нуль.

З Україною точно так же. Звичайно, якщо ми говоримо про кредитування вже ліквідованої компанії "Вугілля України", то можна отримати величезну кількість проблем. Якщо ми говоримо про компаніях, які мають прозору звітність, зрозумілу бізнес-модель, то ми за роботу з такими клієнтами.

- Який у вас обсяг кредитного портфеля по держсектору?

- Останнім часом він скорочується. Зараз - 40%. Наша основна задача - не позбуватися від хороших клієнтів з державного сектора. Наше завдання - наростити здоровий портфель в приватному секторі.

- Ви конкуруєте в цьому сегменті з іншими державними банками, наприклад, з Ощадбанком. Його глава Андрій Пишний також говорив , Що готовий працювати з хорошими державними компаніями.

-У нас немає конкуренції з Ощадбанком. У нас є профільний бізнес, яким ми займаємося з 2016 року. У нас є перелік галузей, які ми не фінансуємо. Це виробництво зброї, тютюну, алкоголю, а також всі види виробництв, які завдають шкоди навколишньому середовищу.

Ми працюємо як "зелений" банк. В Україні лише у нас є складна система оцінки соціальних ризиків і впливу на природу. Кожен проект, який приходить в банк, оцінюється з точки зору впливу на природу і соціум.

- Ви говорите, що ні конкуруєте з Ощадбанком, але це не так. Все держбанки хочуть працювати з успішними держкомпаніями, всім подобається малий і середній бізнес. Наскільки важливо з точки зору державної політики закріпити за кожним держбанком свою нішу?

- З точки зору управління державними банками тут потрібно допрацьовувати. Більше розмежовувати сфери, в яких працюють держбанки.

- Як? Заборонити одному держбанку кредитувати сегменти іншого?

- Ні, не потрібно нічого забороняти! Це реалізується природним шляхом через системну імплементацію в щоденну практику банків усіх пунктів стратегічних напрямків розвитку держбанків, прийнятих Кабміном в 2018 році.

"Держбанків ЗМУШЕНІ наздоганяти КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ У ВСЬОМУ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ТЕХНОЛОГІЙ"

- Які перспективи "зеленого" банкінгу в Україні?

- Величезні. У 2015 році, коли на зміну Кіотському протоколу було прийнято Паризьке кліматичну угоду, була створена мережа Green Bank Network. Ці банки все державні, крім декількох муніципальних банків США.

Передбачається що за допомогою цієї мережі будуть фінансуватися програми в рамках Паризького угоди. Йдеться про утримання зростання світової температура в межах 2 ° С. Для цього на рівні світу до 2040 року потрібно інвестувати в "зелені" проекти понад 50 трлн дол.

У всьому світі "зелені" банки роблять три речі: фінансують проекти відновлюваної енергетики, проекти енергозберігаючих технологій та проекти, пов'язані із захистом навколишнього середовища. Так ось: у світі відставання у фінансуванні цих проектів становить 20,7 трлн дол.

Україна, за оцінками IFC, для досягнення поставлених цілей до 2030 року треба інвестувати 70 млрд дол. Нам все не треба. Ми претендуємо на третину ринку.

- З чого складається ваш портфель проектів?

- У квітні 2016 роки ми підписали з IFC договір про створення на основі Укргазбанку Еко-банку. З тих пір ми видали понад 12,4 млрд грн "зелених" кредитів. На розгляді у нас проекти ще на 17,1 млрд грн.

У 2017 році кожен третій мегават, підключений по "зеленому" тарифу в країні, профінансував Укргазбанк. У 2018 року ми профінансували 40% підключень. Наша частка нових проектів на цьому ринку наближається до 90%.

У нас в кредитному портфелі - фінансування 60 сонячних станцій, чотирьох вітряних, 18 малих ГЕС. Загальна потужність, яку Укргазбанк профінансував лише в сегменті відновлювальної енергетики, - 475 МВт. Це майже половина гигаватта! Ми продовжуємо працювати в цьому напрямку.

У нас тільки на 2018 року є перспективних проектів на 400 МВт.Ми відчуваємо, що на ринок альтернативної енергетики приходять інвестори - поки обережно. В Україні "зелений" тариф найвищий в Європі. Це їм цікаво.

У напрямку енергоефективності ми не сконцентровані лише на кредитуванні фізосіб. У 2018 році приріст кредитного еко-портфеля запланований на понад 4,5 млрд грн. Робота буде зосереджена в вітряних регіонах: Одесі, Миколаєві, Херсоні, Чернівцях, Запоріжжі, Закарпатті.

Пріоритет - ринок міні-ГЕС, спільно з IFC - ринок біогазу.

Укргазбанк - лідер з кредитування ОСББ. За час дії програми з кредитування цього сегмента ми видали 631 кредит на 136 млн грн. Це половина виданих їм позик по всій Україні і 60% - за обсягом фінансування.

- Які у вас індикатори за обсягом нарощування кредитного портфеля?

- Якщо говорити про структуру кредитного портфеля, то на 1 січня 2018 року найбільша частка - 34,4% - це електроенергетика. На другому і третьому

місцях - аграрії і торгівля. Також ми бачимо себе в кредитуванні і лізинг комунальних підприємств. Потрібно виходити і на ринок мікрокредитування.

В останні кілька років ми сильно росли екстенсивно. Якщо порівняти 1 січня 2015 року та 1 січня 2018 року, то в 2015 році ми були 17-е за обсягом активів, а зараз - четверті. У 2018 року не плануємо таких темпів.

На 2018 рік у нас зовсім інші цілі. Вони стосуються поліпшення показників по рентабельності активів, капіталу, підвищення ефективності роботи.

З 2015 року ми жодного разу не брали капітал з бюджету. Ми весь час докапіталізувати виключно за рахунок власного прибутку. Максимізація всіх показників ефективності - це наша основна мета.

Максимізація всіх показників ефективності - це наша основна мета

фото прес-служби Укргазбанку

- Як плануєте закінчити 2018 рік?

- У мене в плані на рік закладено понад 500 млн прибутку. За останні три роки ми заплатили до бюджетів усіх рівнів 1,5 млрд грн податків - НЕ дивідендів. Я вважаю, що це дуже пристойно, м'яко кажучи.

- Для четвертого банку в країні 500 млн грн прибутку - це небагато.

- Ми змушені наздоганяти комерційні банки, особливо в тому, що стосується технологій. Держбанки ніколи не були передовими з цієї точки зору. У нас є шанс наздогнати і перегнати Америку, але для цього потрібно збільшити витрати. Розвиток технологій - це те, на що ми витрачали прибуток в 2016-2017 роках.

- У квітні 2018 роки ви підписали у Вашингтоні угоду з IFC з розвитку малого та середнього бізнесу. Як плануєте працювати з МСБ?

- IFC проаналізувала нашу роботу по "зеленим" проектам і запропонувала нам кредитувати малий і середній бізнес. У світі у IFC є дуже успішні програми в сегменті МСБ. Ми ж почали розвивати цей напрямок з нуля.

Зараз у нас частка на ринку малого та середнього бізнесу 5%. Це не багато. Щоб її підвищити, потрібно робити певні процедурні та технологічні речі.

- Які у вас плани щодо збільшення частки в цьому сегменті?

- Ми з IFC порахували загальну прибутковість ринку. У рік оцінюємо її на рівні 5,6 млрд грн. Відповідно, ми хочемо трохи - 20% до 2020 року.

- Це не "трохи". Це досить багато за досить короткий термін. Як плануєте досягти цього показника?

- Потрібно виконати дуже великий обсяг роботи. Я ніколи не був прихильником того, щоб винаходити жовто-блакитний велосипед в фінансах. Якщо в світі щось вже винайдено, то потрібно імплементувати це у нас. Так, з урахуванням національних особливостей. Це проста, але дуже трудомістка бізнес-модель.

Багато що залежить від навчання співробітників. Ми це проходили, коли починали займатися "зеленими" кредитами. Тоді ми багато їздили, проводили семінари, щоб зрозуміти, чим відрізняється "зелене" кредитування від звичайного. Ось ви знаєте, чим відрізняється кредитування енергоефективного проекту від звичайного?

- Розкажіть.

- Як працює звичайний кредит? Людина приходить, бере у банку гроші, щось заробляє, з заробітку платить відсотки і повертає банку кредит.

Як працює енергоефективне кредитування? Людина бере у нас гроші, вкладає їх в енергоефективне обладнання, яке дозволяє йому витрачати менше. Він економить і повертає банку кредит з зекономленого.

"МЕХАНІЗМ АДМІНІСТРУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО ЗБОРУ ПОТРІБНО МІНЯТИ"

- Як ви оцінюєте перспективи кредитування проектів по захисту навколишнього середовища? Який у них потенціал?

- У світі це дуже великий бізнес. У нас є над чим працювати. Ставка податку на тонну викидів СО2 в повітря в Україні становить 41 коп за тонну - 1,4 євроцента. Це те, що платять українські підприємства за забруднення природи.

Польща платить за тонну викидів майже в п'ять разів більше, причому платять тільки ті підприємства, які не беруть участі в системі торгівлі викидами. У Швейцарії тонна викидів коштує 118 дол, в Фінляндії - 54-68 дол. Швеція оголосила, що до 2030 року стане країною з нульовим балансом викидів.

Швеція не споживає газ і вугілля. Вона імпортує сміття для переробки, тому що там не вистачає свого. Ви уявляєте, що таке нульовий баланс? Навіть якщо всі машини стануть електричними, викиди все одно будуть.

Щоб досягти нульового балансу, СО2 потрібно відкачувати з повітря. Зараз Швеція будує технологію, яка дозволить їм вилучати СО2, а потім перевозити його в спеціальні сховища.

Ми обговорюємо з Міністерством екології механізм цільового використання зборів від цього податку на бюджетні програми, що полегшують доступ до кредитних ресурсів по позиках підприємств на енергоефективні заходи.

- Передбачається підвищення податку?

- Проблема навіть не в розмірі податку, а в механізмі його адміністрування. Ми хочемо запропонувати інший принцип використання цих зборів. За підсумками 2017 року надходження цього податку до бюджетів всіх рівнів склали 4,7 млрд грн.

- Левова частка цих доходів має цільове призначення. Кошти надходять до спеціального фонду і витрачаються на екологічні програми.

- Давайте уточнимо. До держбюджету надходить менша їх частина - в 2017 році надійшло 1,7 млрд грн. Решта розподілилося по місцевим бюджетам. 1,7 млрд грн - це 65 млн дол. Ви багато побудуєте в країні очисних споруд і фільтрів за 65 млн дол? Ні. Тому взяли приклади інших країн.

У США є "зелені" банки, створені на рівні штатів. У США є "зелений" банк Нью-Йорка, "зелений" банк Коннектикуту. Екологічний податок у них акумулюється в спеціальному фонді і потім направляється на компенсацію відсотків або тіла "зеленого" кредіта.Так з'являється мультиплікатор.

Направлення на компенсацію 10% 1,7 млрд грн означає, що на проекти піде 17 млрд грн. Однак щоб це було економічно вигідно підприємствам, ставка податку на СО2 не повинна бути 1,4 євроцента.

delo.ua

- А якою вона має бути?

- Є різні точки зору. Я зараз говорю про те, що ми хочемо запропонувати інший механізм використання надходжень від податку на СО2. Навіть якщо залишити його ставку на поточному рівні, але направити ці кошти на компенсацію відсотків за кредитами, це дасть дуже великий ефект.

У цьому сегменті ми бачимо себе як банк, який кредитує. На цьому ринку можемо працювати не тільки ми. Я не вважаю, що у нас повинна бути монополія.

"НА РИНОК АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ ПОЧАЛИ ПРИХОДИТИ СПРАВЖНІ ІНВЕСТОРИ"

- В Україні найвищий в Європі "зелений" тариф. Це нормально?

- Так. Поки у нас частка вироблення у відновлюваній енергетиці становить 1,5%, це нормально.

- "Зелений" тариф виглядає корупційно і збільшує витрати споживачів.

- Не погоджуся, він вже точно не корупційний. Навіть навпаки - це прозорий спосіб стимулювання вкрай важливого для держави ринку на етапі його становлення. "Зелений" тариф не збільшує витрати споживачів.

Частка електроенергії, яка виробляється з поновлюваних джерел, становить 1,5% плюс ще близько 5,5% великої гідроенергетики. Угода про асоціацію з ЄС свідчить, що до 2020 року частка відновлюваної генерації повинна становити 11%. Розумієте, у нас до 2020 року залишилося не так багато часу.

Разом з тим, темпи приросту потужностей дуже високі. У 2016 році до "зеленого" тарифу підключено 126 МВт, у 2017 році - 257 МВт, в першому кварталі 2018 року - 159 МВт. Це більше, ніж за весь 2016 год! Ринок дуже швидко розвивається. Повторюся: на нього почали приходити справжні інвестори.

Читайте також

- Які інвестори приходять? З чим пов'язані їхні побоювання?

- Інвестори бачать привабливий тариф. Вони вирішують зайти в Україну. При цьому вони не розуміють, як тут взагалі оперувати.

Їм потрібен локальний партнер, який готовий розділити з ними ризики. Цей локальний партнер - ми.

Ми розуміємо, як цей ринок працює. У нас часто буває ситуація: приходить інвестор, він боїться. Його участь в проекті і наше кредитне плече - 30:70.

Потім потужності починають працювати і інвестор "по годинах" отримує "зелений" тариф. Він приходить до нас і каже, що хоче, щоб все було навпаки. Інвестор хоче фінансувати 70% проекту, а нашу частку знизити до 30%.

Хоча у нас ставки по "зеленим" кредитах більш привабливі, ніж по інших, але все одно вартість грошей в світі нижче, ніж в Україні.

- Як вплине потенційне зниження "зеленого" тарифу на поведінку інвесторів? Якщо він виявиться на рівні ЄС, інвестори підуть?

- Я не бачу таких ризиків. Якщо тариф буде знижуватися паралельно зі зниженням вартості грошей, то на що це може вплинути? Хіба що на терміни окупності. Чим нижче виявиться тариф, тим більше збільшиться термін окупності. Якщо навіть він збільшиться з п'яти років до десяти, це не смертельно.

"ДЕЯКІ ДОСІ ВВАЖАЮТЬ, ЩО БОРГИ БАНКАМ МОЖНА НЕ ПЛАТИТИ"

- Укргазбанк активно нарощує кредитний портфель. Чи не побоюєтеся разом з кількістю нових клієнтів наростити і проблемний портфель?

- Давайте не ідеалізувати ситуацію. Бізнес, в тому числі банківський, несе ризики, що якісь кредити можуть виявитися проблемними. Однак якщо якісно підходити до процесу, то я ризиків не бачу.

- Який у вас обсяг проблемних активів?

- Рівень NPL - 18%. Це при тому, що загальна цифра NPL по банківській системі - 59%. У нашому випадку 43% проблемного портфеля - це корпоративні кредити, 55% - роздрібні, на сектор МСБ припадає лише 2%.

Роздрібний портфель досить великий, тому що в ньому пристойну кількість виданої до кризи 2008-2009 років валютної іпотеки - близько 60% від загальної кількості заставної іпотеки, а також значна цифра кредитів, виданих на тимчасово окупованих територіях - майже 40% від усього роздрібного NPL.

У першому випадку кейси потрапляють під "валютний мораторій", а в другому ми фізично не можемо ефективно з ними працювати. За решті обсягом "проблемки": більше 80% - вже на завершальній стадії, у виконавчому провадженні. Далі - примусова реалізація через сетах.

- У Ощадбанку до 2014 року теж був невеликий офіційний NPL, але в 2014-2015 роках банку не вдалося стягнути понад 140 млн доллдолгов з фірм братів Клюєвих. Провал з одним великим клієнтом, зміна політичної ситуації і рівень проблемних кредитів різко збільшився.

- Чому сталася ситуація з цим проектом в сонячній енергетиці? Тому що весь ринок був збудований під одну групу компаній. Одна зміна в законі призвело до того, що ця група залишилася не при справах. Плюс Крим і інші фактори.

Так, в таких випадках зміна політичної обстановки або законодавства впливає на проблемний портфель, але в нашому випадку якихось катастрофічних наслідків і істотних ризиків ми не передбачаємо.

Давайте візьмемо всіма улюблений малий і середній бізнес. Якщо компанія продає туалетний папір в мерію, а завтра змінився мер, у неї можуть бути проблеми? Вибачте за такий приклад, але в цьому суть питання. Якщо це "біла" і зрозуміла компанія з хорошими контрагентами, то зміна мера жодним чином не вплине.

- В кінці 2017 року Укргазбанк видав кредит на 1 млрд грн готельному підрозділу VS Energy - компанії, підконтрольній російським бізнесменам з "лужниківської групи". На тлі її проблемної історії з ВТБ політичні ризики були аналогічні.

- В історії з VS Energyбил синдикат. Там брав участь не тільки Укргазбанк, а кілька банків, які перекредитовуються групу. ВТБ дав їм прекрасний дисконт. У зв'язку з цим загальна боргове навантаження сильно зменшилася. У VS Energyбило досить бізнесу, щоб обслужити такий обсяг позик.

Так, з їх боку була спроба не платити ... Так чому була? До сих пір деякі живуть в ілюзії, що борги банкам можна не платити. Банківська система природним шляхом викристалізувала умовно 20 імен таких клієнтів. Всі розуміють, хто з ким працює, хто і як поводився під час кризи.

З VS Energyето був типовий випадок. На ринку було багато кейсів, коли компанії не обслуговували борги перед банками з російським капіталом з метою отримання від них дисконту по боргу. Це швидше правило, ніж виняток.

"ЗАХИСТ ПРАВ КРЕДИТОРА У НАС НА печерних РІВНІ"

- Згідно зі стратегією держбанків, в 2020 році Укргазбанк чекає продаж стратегічному інвесторові. Хто, на вашу думку, це може бути? Як ви оцінюєте банківський ринок? Чи буде він хоча б наполовину цікавий західним інвесторам так, як був цікавий до 2008 року?

- Єдиним інвестором держбанків можуть бути тільки міжнародні фінансові організації. Зараз це єдині інтересанти.

Уінших інвесторів немає апетиту до покупки банківських активів в країні. Його немає серед міжнародних банківських груп. Всі великі банківські групи, які працюють в регіоні Європи, тут присутні. Кого тут немає?

Кого тут немає

фото прес-служби Укргазбанку

- За словами екс-глави НБУ Валерія Гонтаревої, банківська система України після очищення 2015-2016 років - "одна з кращих в світі". Чому тоді у інвесторів немає апетиту?

- Нескладна провокація. Звичайно, я впевнений, що працюю не просто в одній з кращих, а в кращій банківській системі світу. (Посміхається).

Апетиту немає з кількох причин. Як і перше, і я зараз не жартую, - через недосконалість законодавства. Захист прав кредитора у нас все ще на печерному рівні. По-друге - через велику кількість банків, які протягом останніх років були виведені з ринку.

Цей процес не сприймається інвесторами як хороший сигнал. Інвестор, який хоче прийти в країну, думає про покупку маленького активу. Він не купить відразу перший банк в країні. Такі великі стратеги зустрічаються вкрай рідко. Є ще третій питання - питання ціни. Все має свою ціну.

- Укргазбанк скільки коштує?

- Укргазбанк коштує стільки, скільки коштує його капітал.

- Є ж коефіцієнти.

- Якщо ми згадаємо коефіцієнти до 2007 року, то спочатку вони були в одну сторону, потім помінялися в іншу. Я вважаю, що об'єктивна вартість Укргазбанку дорівнює його регуляторному капіталу.

- У 2020 році стратегічним інвестором Укргазбанку може бути тільки МФО? На приватну структуру розраховувати не варто?

- Як міноритарного інвестора ми розглядаємо IFC. У жодній країні світу ні IFC, ні ЄБРР не є стратегічними інвесторами.

Вважаю, що 2020 рік - хороший вікно для продажу банку стратегічному інвесторові. 2019 рік - це рік виборів, політичної турбулентності, а в 2020 році сформуються всі інститути влади: президент, парламент, уряд.

Я не можу зараз гарантувати, що хтось прийде і обов'язково купить Укргазбанк, але рік для продажу безумовно обраний правильно.

- Як би ви оцінили шанси повернення на ринок великих фінансово-промислових корпорацій України? Вони можуть купити держбанк?

- Модель олігархічного банкінгу виражалася в тому, що ми збираємо гроші з пенсіонерів, фізосіб, юросіб, малого і середнього бізнесу, а кредитуємо себе. У чинному регуляторному полі НБУ повернення до такої моделі неможливий. Зараз будь-який олігарх 350 раз подумає, чи потрібен йому банк для такої моделі.

Чи буде він приватизований?
Коли почне поповнювати держбюджет?
Навіщо йому "зелена" енергетика?
Чи відбудеться до кінця 2018 року операція про входження IFC в капітал банку?
Значить, угоду по приватизації блокує парламент?
Як IFC оцінює ризик зриву приватизації?
Що це означає для банку?
Чому я принципово за?
Чи можна назвати банк незалежним?
Як ви плануєте працювати з держсектором?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация