Глиняні кульки з Месопотамії

Вивчення глиняних кульок з Месопотамії за допомогою новітніх технологій може дозволити вченим розшифрувати код, який використовувався для ведення торговельних записів приблизно за 200 років до винаходу писемності. На думку фахівців, можливо, вони є найпершою в світі системою зберігання даних, що виникла ще в дописьменную епоху. Вивчення глиняних кульок з Месопотамії за допомогою новітніх технологій може дозволити вченим розшифрувати код, який використовувався для ведення торговельних записів приблизно за 200 років до винаходу писемності

Комп'ютерний томограф та 3D-моделювання дозволило дослідникам заглянути всередину 20 з гаком артефактів, виявлених в Чога-Міш (Choga Mish) на заході Ірану в кінці 1960-х років. Про хід цього унікального дослідження повідомляє веб-ресурс LiveScience з посиланням на професора Крістофера Вудса (Christopher Woods) з інституту орієнталістики Чиказького університету.

Кульки з глини були створені близько п'яти з половиною тисячі років тому, коли в Межиріччі з'явилися перші міста. У всьому світі непошкоджених кульок з глини, частина з яких розміром в м'яч для гольфу, інші - з бейсбольний м'яч, налічується приблизно 150 штук. Вони являють собою запечатані контейнери (мабуть з цієї причини археологи називають їх "конвертами"), на які нанесені різні геометричні фігури.

Читайте також: Доколумбової Америки не піддається перекладу

Протягом десятиліть вчені-сходознавці вважали, що ці глиняні кульки використовувалися для запису господарських операцій. До такого висновку дослідники прийшли, вивчивши глиняну кульку, знайдений в стародавньому місті Нузі (Nuzi) в північній Месопотамії, через 3300 років після його виготовлення. У ньому виявилося 49 камінців і клинописних текст, який представляв собою договір з пастухом, на якого покладався обов'язок піклуватися про стадо, що складався з 49 овець і кіз. Залишаються питання, на які дослідники відповісти не можуть. Наприклад, як працювали ці "девайси" до винаходу писемності? Яким чином в доісторичні часи позначали кількість і тип товару?

На знімках, зроблених на комп'ютерному томографі, видно, що через деякі кульки йдуть перетинають їх мініатюрні канали шириною 1-2 мм. Безумовно, Крістофер Вудс не може точно сказати, для чого вони призначалися, але висловлює припущення, що в кульки були вправлені нитки, до кінців яких з зовнішнього боку кріпилися етикетки (можливо, зроблені з воску) з символічним зображенням того, що укладено всередині кульки.

Безумовно, Крістофер Вудс не може точно сказати, для чого вони призначалися, але висловлює припущення, що в кульки були вправлені нитки, до кінців яких з зовнішнього боку кріпилися етикетки (можливо, зроблені з воску) з символічним зображенням того, що укладено всередині кульки

На глиняних кульках з Межиріччя виявлено 14 видів найрізноманітніших символів: сфери, піраміди, призми і конуси. На думку Вудса, їх форма була пов'язана не зі словами, а з вимірювальною системою і використовувалися для підрахунку конкретних товарів. Так, символ у формі яйця міг означати якесь певне число, скажімо "десять".

Втім, знімок одного глиняного кульки вельми спантеличив дослідників. У тривимірному зображенні було видно, що всередині нього міститься щось амебоподібними, а навколо бульбашки повітря. Швидше за все, символ був обгорнутий в тканину, яка з часом зотлів. Крім того, туди влили якусь рідину, ймовірно, бітум. З якою метою, можна тільки здогадуватися. За словами вченого, бітум широко застосовувався в Месопотамії в якості речовини, що склеює, а також як водовідштовхувальний матеріал для кошиків, човнів і фундаментів будівель.

На "екваторі" всіх кульок знаходяться друку, а ось на "полюсах" вони зустрічаються лише зрідка. "Екваторіальний" друку, як правило, унікальні і містять більш складні елементи з імовірно міфологічними мотивами. Зокрема, на глиняному кульці з паризького Лувру зображена боротьба людських фігур ймовірно зі зміями. "Полярні" друку, навпаки, дублюють і являють собою прості геометричні мотиви.

Професор Вудс висловив припущення, що друку по центру кульки позначають покупця або того, кому товар призначений, а "полярні" - продавця, дистриб'ютора або, може бути, третіх осіб, які брали участь в угоді небудь виступали в ролі свідків. На перший погляд, усе логічно: покупців більше, ніж продавців, тому "полярні" друку повторюються частіше "екваторіальних". Імовірно, такі глиняні кульки ліпили після завершення угоди, щоб продавець міг вести облік витраченого товару.

Читайте також: Пити пиво в Вавилоні дешевше взимку

Більш складна проблема представляється в той момент, коли необхідно визначити, яку операцію здійснювали тим чи іншим глиняним кулькою. На думку професора Вудса символи представляли собою закодовані числа і одиниці для вимірювання. Цілком можливо, що доісторичні люди використовували різні символи подібно до того, як через 200 років, коли було винайдено писемність, перші писарі стали використовувати більш звичні для нас числа і вимірювальні одиниці.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Наприклад, як працювали ці "девайси" до винаходу писемності?
Яким чином в доісторичні часи позначали кількість і тип товару?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация