Глобальне потепління: апокаліпсис відміняється

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

12 сiчня 2009, 17:30 Переглядів: 12 сiчня 2009, 17:30 Переглядів:   Зоряне мінливість

Зоряне мінливість. Багато вчених вважають, що клімат планети змінюється під впливом циклів сонячної активності, а діяльність людини тут ні при чому.

XXI століття - це час перестати спалювати нафту, вугілля і газ. Час міняти звичні лампочки розжарювання на нові енергозберігаючі та купувати нові холодильники і кондиціонери з нешкідливими для навколишнього середовища фреонами. Тільки остання процедура приносить великим хімічним компаніям десятки мільярдів доларів щорічного прибутку. Виробники лампочок, наприклад Philips і General Electric, теж задоволені - лампи нового зразка стоять в середньому на $ 3 дорожче звичайних. А з 2012 року у європейських споживачів не буде вибору - використання ламп розжарювання буде заборонено законодавчо.

Екологія - це великий бізнес з багатомільярдним оборотом. І тримається він здебільшого на загальноприйнятій теорії глобального потепління, згідно з якою відбуваються сьогодні на планеті кліматичні зміни безпосередньо викликані діяльністю людини. Саме людини, а не людства в цілому - так зазвичай кажуть прихильники теорії, щоб підкреслити, що відповідальність за танення льодовиків несуть не тільки великі промисловці, чиї підприємства посилено коптять небо, але і прості люди, які в спеку охолоджуються за допомогою неекологічних кондиціонерів.

Але на чому грунтується впевненість в тому, що саме ми самі сприяємо зміни клімату? Чи можливо інше пояснення? Якщо так, то наскільки воно буде аргументовано?

СЦЕНАРІЙ КАТАСТРОФИ: ПЛАНЕТУ ЧЕКАЄ ВЕЛИКА ДЕПРЕСІЯ

Теорія глобального потепління народилася ще в XIX столітті. Шведський вчений Сванте Арреніус припустив, що скупчуються в атмосфері парникові гази вільно пропускають сонячні промені до поверхні планети, проте затримують випромінювання земного тепла назад в космос. Наукове співтовариство перетравлюється цю концепцію близько 100 років і нарешті в 1995 році на Мадридській конференції ООН глобальне потепління було остаточно прийнято в якості догми що не підлягає сумніву.

2005-й рік: потихеньку таем
2005-й рік: потихеньку таем. 2006-й - прогрес є

Згідно з офіційною позицією прихильників теорії глобального потепління, тільки в XX столітті середня температура на Землі зросла на 0,6 градуса, а при збереженні нинішніх темпів зростання шкідливих промислових викидів в атмосферу через 100 років збільшиться ще на 2-3 градуси Цельсія. Якщо темпи зростання забруднення виростуть, вона підвищиться ще більше. В результаті, до кінця поточного сторіччя полярні шапки розтануть, рівень світового океану підвищиться, скоротяться придатні до сільськогосподарського використання землі і запаси питної води, почнеться переселення народів і супутні йому збройні конфлікти ...

Економіст Світового банку Ніколас Стерн, автор виданого в 2005 році 700-сторінкової доповіді про глобальне потепління - на сьогоднішній день це наріжний камінь теорії - стверджує, що якщо пустити зміни клімату на самоплив, то світова економіка втрачатиме 1% ВВП щорічно. А в подальшому ці втрати будуть порівнянні з тими, які світ переживав під час світових воєн XX століття, констатує Стерн.

Екологічний гасло
Екологічний гасло. Потепління - особиста відповідальність кожного

Врятувати світ від катастрофи можуть тільки рішучі заходи, стверджують прихильники теорії глобального потепління. Наприклад, Кіотський протокол підписаний поруч розвинених і країн, що розвиваються в японському місті Кіото в 1997 році. Згідно з цим документом, за період з 2008 по 2012 рік необхідно скоротити промислові викиди парникових газів на 5,2% в порівнянні з показниками 1990 року. На сьогоднішній день Кіотський протокол ратифікували 168 країн світу.

Основні інструменти Кіотського протоколу - повсюдне впровадження енергозберігаючих технологій і торгівля квотами на викид парникових газів. Згідно з документом Євросоюз повинен скоротити викиди на 8%, Японія і Канада - на 6%, країни Прибалтики та Східної Європи - на 6%, Росія і Україна повинні зберегти викиди на рівні 1990 року. У тому випадку, якщо країна перевиконує свої зобов'язання, вона може продати невикористані квоти іншим країнам, які не справляються із завданням щодо необхідного скорочення викидів.

Ця красива схема насправді аж ніяк не є ефективною, що визнають навіть прихильники протоколу. В першу чергу, тому, що свої підписи під ним не поставили головні забруднювачі навколишнього середовища - США, Китай і Індія. Однак, є й інші підстави сумніватися в ефективності Кіотського протоколу. Все більшої сили набирає рух вчених, які сумніваються в тому, що глобальне потепління насправді відбувається з вини людини і його промислової діяльності.

Розумне пояснення: НАШ КЛІМАТ ЗМІНЮЄТЬСЯ по циклах

Нерозумно намагатися пояснити кліматичні процеси, користуючись лише спостереженнями за температурними змінами, які відбувалися за останні 30 або навіть 50 років, стверджують вчені, які виступають проти загальноприйнятої теорії. А що якщо проаналізувати наявні дані за більш тривалі періоди? Благо досягнення в геології і археології дозволяють вченим з досить великою часткою впевненості говорити про те, що такі дані є за періоди, які вимірюються десятками тисяч років.

Труби ні при чому
Труби ні при чому. Внесок промисловості в приріст СО 2 нікчемний

Роздуми в цьому напрямку ставлять під сумніви самі основи теорії про глобальне потепління. Перший крок в цьому напрямку зробив російський вчений, професор МГУ Андрій Капіца. У 1998 році він виступав на конференції в Британському географічному співтоваристві і викликав справжню сенсацію, назвавши глобальне потепління грандіозної наукової містифікацією, заснованої на підміні причини наслідком.

Капіца, а слідом за ним і його послідовники, яких не так вже й мало в науковому світі, стверджував, що до потепління зовсім не викликано підвищенням рівня СО 2 в атмосфері. Якраз навпаки - в результаті потепління відбувається викид в атмосферу колосальних обсягів вуглекислого газу. І людина тут ні до чого. Викиди парникових газів в наслідок промислової активності навряд чи становлять кілька відсотків від загального приросту СО 2.

Чим же в такому разі викликано потепління? Глобальними, навіть космічними причинами, відповідають прихильники Капіци. Ось тут і знадобилися скептикам відомості про давні зміни в атмосфері планети. За останні 400 тисяч років потепління відбувалися не раз. В середньому, вони трапляються раз в 100 тисяч років. Але це випадки, коли температура коливається дуже різко. Менш значні зміни відбуваються набагато частіше. Тільки за останнє тисячоліття істотні температурні коливання були зафіксовані в XI, XIV і XVII століттях. Природно, говорити про вплив діяльності людини на клімат в доіндустріальну епоху - щонайменше, безглуздо.

В якості можливих факторів, які впливають на клімат, як правило, називають зміни сонячної активності, нахилу земної осі, періоду обертання планети, сплеск вулканічної діяльності і безліч інших причин.

Ще один великий критик теорії глобального потепління - колишній президент Американської академії наук Фредерік Зейтц незабаром після підписання Кіотського протоколу створив текст петиції, під якою підписалося більше 16 тис вчених з різних країн. У петиції був приведений простий і красномовний факт - потепління на планеті почалося більше 300 років тому - після похолодання XVII століття - і діяльність людини тут ні до чого.

І все ж голоси критиків здебільшого залишаються непочутими. Самі вони схильні пояснювати це політичну складову дискусій про клімат. "Теорія глобального потепління в результаті парникового ефекту, яка зараз поширюється в масовій свідомості, все більше відходить від науки і перетворюється в свого роду містичну догму, - стверджує британський кліматолог Пірс Корбан. - Ця теорія не має наукової цінності і відповідає інтересам лобістських груп".

ГЛОБАЛЬНЕ ПОХОЛОДАННЯ: До СЕРЕДИНІ XXI СТОЛІТТЯ СВІТ замерзне

Існує і більш радикальна теорія про кліматичні зміни. Вона також заперечує вплив на клімат людського фактора, однак при цьому зводиться до того, що потепління не буде. Замість нього планету чекає ... похолодання. Причому, не менше глобальне, ніж то потепління, про яке невтомно говорять західні вчені.

Грінпіс боїться
"Грінпіс" боїться. А російські вчені вважають, що снігу вистачить на всіх

Видатним прихильником цієї теорії є Хабібулло Абдусаматов, завідувач сектором космічних досліджень Головної астрономічної обсерваторії РАН. В ході своїх досліджень він виявив, що протягом XX століття яскравість Сонця постійно росла, внаслідок цього середня температура на планеті дійсно підвищилася на 0,6 градуса. Однак, вже в 1990-х, за даними російського вченого, яскравість Сонця знову стала знижуватися. "Ми продовжуємо грітися на залишках тепла, яке накопичила планета, - пояснює Абдусаматов. - Але вже через кілька років температура почне падати".

За його словами, тепло накопичує в першу чергу океан, він же визначає клімат на планеті. Ця теорія підтверджується дослідженнями американських вчених, які зафіксували охолодження верхніх шарів Світового океану в 2003-2005 роках. Підсумком робіт в цій області стала математична теорія, створена академіком Олегом Сорохтін з Інституту океанології РАН. Використавши вимірювання, проведені безпілотними апаратами в атмосфері Марса і Венери, він довів, що техногенні викиди вуглекислого газу в атмосферу планети занадто незначні, щоб зробити навіть найменший ефект на клімат і вже тим більше не можуть створити горезвісний парниковий ефект.

Чому горезвісний? Та тому, що саме поняття - нонсенс, вважає Абдусаматов. За його словами, схема відома кожному дачникові. Скло в парнику пропускає сонячне світло, але не відпускає від землі інфрачервоне випромінювання і вуглекислий газ. Таким чином температура в приміщенні підвищується. Однак в земній атмосфері немає ніякого скла, вуглекислий газ зовсім не накопичується під небесами, а вільно переміщається по повітряним верствам. Результати буріння полярних льодів, за словами Абдусаматова, підтверджують це. Проби порід, які датуються кількома сотнями тисяч років, показують, що клімат на планеті неодноразово змінювався, але викиди вуглекислого газу зовсім не передували цим змінам, а були їх наслідком.

Причини, за якими Сонце світить нерівномірно, поки достеменно невідомі. У надрах світила відбуваються термоядерні реакції, про які сучасна фізика може тільки здогадуватися. Як би там не було, на думку Абдусаматова, процеси всередині зірки підкоряються чітким циклам, один з них 11-річний, інший - 100-річний. Вчений стверджує, що наступний вікової цикл низької активності Сонця почнеться в 2012 році. Свого мінімуму температура на планеті досягне до 2050 року. Абдусаматов переконаний, що вона буде на 1,2 градуса нижче, ніж сьогодні. Це дуже багато, якщо врахувати, що прихильників глобального потепління лякає підвищення температури всього на 0,6 градусів.

Описуючи картини майбутнього похолодання, Абдусаматов наводить як приклад добре описані в історії і літературі морози другої половини XVII століття. Тоді в зимовий час Сена в Парижі, Темза в Лондоні, всі канали в Амстердамі покривалися льодом, європейцям довелося відмовитися від колонізації Гренландії - раніше вона була зеленим островом, але потім перетворилася на суцільний льодовик.

Кіотський протокол: ЦЕ ПРОСТО ЕКОНОМІЧНИЙ ГУЛАГ І ОСВЕНЦІМ

Чи допоможе Кіотський протокол в боротьбі з глобальним потеплінням? Навіть якщо припустити, що критики помиляються і зміни клімату все ж пов'язані з діяльністю людини, відповідь на це питання буде негативним. Цей факт визнають самі прихильники протоколу. Вони стверджують, що якщо взагалі не контролювати викиди парникових газів, то до 2100 року їх обсяги в атмосфері виростуть на 50-150% щодо сьогоднішнього рівня, що призведе до зростання середньої температури на Землі на 1,5-3,5 градуса. Але в разі успішного виконання протоколу ця цифра знизиться лише на 0,1-0,2 градуса.

Хоча свої підписи під найзеленішим документом в сучасній історії поставили 168 країн, відмова від участі в протоколі США, Китаю і Індії ставить хрест на самій ідеї. Протокол підписала Росія, адже це було однією з умов вступу країни до СОТ, яке втім досі так і не відбулося. І багато російських експертів вважають підписання протоколу помилкою.

"Кіотський протокол - це економічний Гулаг і Освенцим, - переконаний радник президента Росії з економіки Андрій Ілларіонов. - Це сектантська ідеологія, яка нав'язується світу тоталітарними методами". Ілларіонов називає більшість досліджень, які свідчать на користь техногенних причин змін клімату, фальсифікацією.

Альберт Гор
Альберт Гор. кліматичний борець

Подібною логікою керуються і в США. Адміністрація Джорджа Буша відмовилася від участі в протоколі. "Його виконання не допоможе в боротьбі з парниковим ефектом, але поставить економіку США в скрутне становище", - аргументував свою позицію Буш. Він також послався на відсутність однозначних доказів залежності глобального потепління від викиду парникових газів. Втім, ситуація ще може змінитися лобістів глобального потепління в США вистачає. Навіть серед республіканців - чого вартий губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер, який проводить в своєму штаті агресивну "зелену" політику. А у демократів є колишній віце-президент Альберт Гор, який отримав Нобелівську премію за свої зусилля в боротьбі зі змінами клімату.

ВЕЛИКИЙ "ЗЕЛЕНИЙ" БІЗНЕС

Багато незалежні експерти називають відмову підписати Кіотський протокол чи не найбільш розумним кроком Буша за всі роки його правління. Адже Європа агітує за протокол лише потім, щоб знизити економічну конкуренцію з боку США і особливо країн, що розвиваються Азії. Європейці споживають 16% світових енергоресурсів. Через брак енергії вони змушені активно впроваджувати енергозберігаючі технології, це підвищує витрати на виробництво продукції і знижує її конкурентоспроможність на світових ринку. А Кіотський протокол - простий спосіб нав'язати ті ж самі жорсткі норми енергоспоживання економічним конкурентам - Індії і Китаю, які не брали ніяких екологічних зобов'язань. Ну і звичайно, це можливість створити ринок збуту для своїх "зелених" технологій - тих же лампочок і фреонів.

Дія Кіотського протоколу закінчується в 2012 році, після цього настане час для наступного аналогічного документа. Боротьба зі зміною клімату може остаточно стати одним з ключових інструментів впливу на світову економіку. "Проблема зміни клімату перетворилася на великий бізнес з багатомільярдними бюджетами та гігантськими інвестиціями", - підводить підсумок англійський учений Майкл Хенлон.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Глобальне потепління: апокаліпсис відміняється". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Бондарєв Олексій

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Але на чому грунтується впевненість в тому, що саме ми самі сприяємо зміни клімату?
Чи можливо інше пояснення?
Якщо так, то наскільки воно буде аргументовано?
А що якщо проаналізувати наявні дані за більш тривалі періоди?
Чому горезвісний?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация