Голландія визнала мультикультурний провал

В черговий європейській країні видатний державний діяч визнав провал мультикультурної політики. Цього разу подібна заява зробив віце-прем'єр Нідерландів Максим Ферхаген. "Мультикультурність зазнала невдачі. Голландці більше не відчувають себе вдома у власній країні", - заявив він в ефірі телепрограми Nova College Tour. В черговий європейській країні видатний державний діяч визнав провал мультикультурної політики

Фото: AP

Після цих слів Ферхаген встав в один ряд з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, прем'єром Великобританії Девідом Кемероном і президентом Франції Ніколя Саркозі. Ті, правда, були конкретніше і скаржилися нема на мультикультурність в цілому, а на проблеми з мусульманами. Але, можливо, більш конкретно висловиться прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який ще раніше говорив про існування проблем з іммігрантами.

Проблема відносин між корінним населенням і які сповідують іслам вже кілька років стоїть в Голландії дуже гостро. Турки, марокканці, а також вихідці з колишніх голландських колоній Індонезії та Сурінаму стали в масовому порядку приїжджати в країну з 1960-х років. Спочатку двері Нідерландів були практично відкриті для всіх, і результатом цього стало те, що цілі райони Амстердама і Роттердама стали нагадувати Стамбул або Марракеш.

Читайте також: У Голландії судять "борця з ісламом"

З недавнього часу бажаючим переїхати до Голландії мусульманам стали показувати кіно про панують в країні "вільних вдачі". Однак "червоні ліхтарі", схоже, не дуже-то відлякують правовірних. Як прагнули вони в Нідерланди - так і продовжують прагнути. На сьогоднішній день країна займає друге місце в Західній Європі за часткою мусульман в населенні. У Країні тюльпанів їх шість відсотків - або майже мільйон в абсолютних цифрах.

У сучасній Голландії налічується близько 400 мечетей. Імами більшості з них вимовляють цілком осудні проповіді, проте в інших доносяться і заклики до джихаду. Особливо прославився в цьому сенсі імам Гааги Дженейд Фауаз. Паралельно закриваються християнські храми. Від цього враження про занадто великій кількості мінаретів тільки посилюється. З недавнього часу мусульмани активно проявляють себе і в політиці. Так, мером Роттердама зараз є марокканець Ахмед Абуталеб.

Непорозуміння між ревними мусульманами і абсолютно далекими від релігії місцевими жителями було завжди, але до пори до часу більшість місцевих політиків могли уникати неприємної теми зіткнення цивілізацій. Однак в 2004 році мовчати стало вже неможливо. Виходець з Марокко Мухаммед Буйері вбив режисера Тео ван Гога, який зняв фільм про тяжке становище жінки в мусульманському світі. Той злочин сколихнуло не тільки Голландію, але і всю Європу.

Той злочин сколихнуло не тільки Голландію, але і всю Європу

Фото: AP

Після цього випадку різко зросла популярність скандально відомого політика Герта Вілдерса. Висловлювався він відкрито: "Існують помірні мусульмани, і багато мусульман на Заході - законослухняні громадяни. Але не існує такої речі, як" помірний іслам ". Іслам - тоталітарна ідеологія. Я б вигнав пророка Мухаммеда з країни, якщо б він жив у наш час ".

Одним з головних гасел заснованої ним Партії свободи стала заборона на імміграцію з мусульманських країн. "Я говорю - зупиніть мусульманську імміграцію негайно. Якщо ми не зупинимо імміграцію через політкоректність, ми втратимо Європу", - проголосив Вілдерс. На виборах 2006 року він отримав шість відсотків голосів і дев'ять місць в Генеральних штатах (парламенті) Нідерландів. Минуло кілька років, і про цього політика заговорив весь світ.

У 2008 році Вілдерс зняв короткометражний фільм "Фітна". Демонструючи кадри влаштованих ісламістами терактів, він порівнював іслам із нацизмом, а сури з Корану - з цитатами з "Майн кампф" Адольфа Гітлера. Жоден голландський телеканал це кіно не показав, зате в інтернеті фільм бив усі рекорди за кількістю переглядів. Мусульманські організації подали на Вілдерса в суд, але статті в кримінальному кодексі для нього не знайшлося.

У січні 2010 року суд над ультраправим політиком все-такіначался і триває досі. Його звинуватили в розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. Однак Вілдерс вміло використовував трибуну суду для пропаганди своїх ідей. В ході торішньої передвиборної кампанії він кинув гасло: "Зупиніть ісламізацію Європи". Він також закликав заборонити імміграцію в Голландію жителів Туреччини і Марокко.

Вілдерс розвинув бурхливу діяльність і за межами суду. Він провів Всесвітній антиісламський конгрес, назвав пророка Мухаммеда "варваром", а відомого бажанням ісламізувати Туреччину її прем'єра Реджепа Тайіпа Ердогана - "абсолютно ненормальним". У своїй агітації політик часто перегинав палицю, але відгук у виборців його гасла знайшли. На виборах 2010 року Партія свободи отримала 16 відсотків голосів і 24 депутатських місця - майже втричі більше, ніж в 2006-му.

Перемогу на тих виборах здобула Народна партія за свободу і демократію на чолі з нинішнім прем'єр-міністром країни Марком Рютте. Її ніхто не називав екстремістської або ультраправої, однак і серед її гасел було обмеження імміграції та посилення покарання за незаконне проникнення в країну. Так що Рютте навіть не треба зайвий раз говорити про те, що політика мультикультуралізму провалилася. Він фактично визнав це ще кілька місяців тому.

Він фактично визнав це ще кілька місяців тому

Фото: AP

Тепер трохи про нинішній збурювач спокою - віце-прем'єрі Нідерландів Максима Ферхагене. Ще рік тому він різко критикував Вілдерса за його висловлювання щодо мусульман: "Його метод простий - він зіштовхує людей один з одним. Його підхід протилежний конструктивному: сіючи страх і ненависть, він руйнує. Він завдає шкоди інтересам голландського народу і репутації Нідерландів в світі ". Тепер ця людина говорить про те ж, що і Вілдерс - нехай і в більш м'яких виразах.

Криза відносин між корінними жителями і іммігрантами-мусульманами в Голландії (та й не тільки в ній) назрівав давно. Однак вважаються респектабельними європейські політики намагалися обходити неприємну тему. Чому їх зараз прорвало? Про це в інтерв'ю "Правде.Ру" міркує старший науковий співробітник Інституту Європи РАН, політолог Сергій Федоров:

"Проблема дійсно існувала дуже давно, але говорили про неї переважно на кухні. Публічно висловлювалися про крах мультикультурності тільки ультраправі політики типу того ж Вілдерса в Голландії або Жана-Марі Ле Пена у Франції. Інші уникали цієї теми, тому що вона виходить за рамки звичної для Європи політкоректності. Однак успіх ультраправих на виборах в цілому ряді країн (перш за все в тій же Голландії) показав, що населення вкрай стурбоване поведінкою послідовників ісламу.

Довелося політикам з респектабельних правих партій перехоплювати гасла ультраправих. Їм це зробити простіше, ніж лівим - вони все-таки спираються на християнські цінності, виступають за обмеження міграції. Сьогодні саме праві політики перебувають при владі в більшості країн Західної Європи: Ангела Меркель, Девід Кемерон, Ніколя Саркозі ... Правоцентристський уряд сидить біля керма і в Нідерландах.

Як буде розвиватися ситуація - сказати важко. Те, що політика мультикультуралізму провалилася і в Голландії, і в сусідніх з нею країнах, - очевидно. Багато правовірні не сприйняли місцеві цінності. Потрібно шукати якісь інші форми інтеграції. Зрештою, більшість європейських мусульман - люди зі здоровим глуздом, яким не потрібні війна і конфлікти. Подібного розвитку подій хотіли хіба що люди типу Усами бен Ладена і його послідовників.

Практично виключений силовий варіант - депортації мусульман. В цьому випадку міжрелігійних сутичок не уникнути. Крім того, він суперечить традиційній європейській політичній моралі, нормам демократії і т.п. Так що хочеться сподіватися, що якийсь вихід буде знайдений. Однак що це за вихід - сьогодні не знає ніхто. Ні в Голландії, ні в будь-якій іншій країні Західної Європи ".

Про головні міжнародні події читайте в розділі "Світ"

Чому їх зараз прорвало?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация