Головна загадка Магрітта - він просто дурив всім голову?

Біда всіх столиць - приїжджі гості бачать в сто разів більше, ніж ті, хто тут живе. Зате в Європі народ легко мотається з країни в країну на прем'єри, виступи улюблених груп, цікаві експозиції. Рене Магрітт - той випадок, коли дійсно варто рвонути до Відня навіть з Росії - надто рідко збирається разом стільки різних його картин.

Не скажу, щоб я була якимось особливим знавцем або любителем цього бельгійця-сюрреаліста Не скажу, щоб я була якимось особливим знавцем або любителем цього бельгійця-сюрреаліста. Зовсім нічого не знати про нього неможливо: його «Син людський» - знаменитий мужик в казанку з нахлобученной на обличчя яблуком - сьогодні змагається за впізнаваності з Джокондой. Його ліплять на футболки, наклейки, ревно фотожаби, в знаменитому фільмі «Афера Томаса Крауна» симпатичний герой Пірса Броснана організовує крадіжку в музеї, переодягнувшись разом з помічниками в цього знакового персонажа. Навіть в «Сімпсонах» «Син» миготить. Чим він потряс нашу уяву?

Не знаю. Можливо, так художник жартував на модну тему: навіть найбільш солідні пани змушені зіткнутися і осліпнути, коли їм заступає світло спокуса Євін яблука - скільки б століть не минуло. На виставці ви побачите кілька трансформацій цього нетлінного образу.

Наталія Барабаш

Професійний журналіст, останні 16 років працювала в газеті "Комсомольская правда", була шеф-редактором тижневика "КП" і заступником головного редактора газети. Зараз живе у Відні, дуже любить це місто і готова розповідати про нього нескінченно.

Втім, серйозні критики підводять під картини Магрітта серйозні наукові обгрунтування. Є таке і для «Сина» - про первородство гріха, вічної друку гріхопадіння, загадки людського світосприйняття.

Мистецтвознавці взагалі називають Магрітта родоначальником особливого напряму - магічного реалізму. Тобто всі предмети у нього намальовані правильно і схожі самі на себе - не те, що у його друга Сальвадора Далі. А ось відносини між цими предметами переплутані і зміщені, так що гребінець може бути більше дивана, ніжка від столу раптом стане жіночою фігурою або спорудиться замість дерева, з каміна на всіх парах вилетить паровоз.

Особисто мені здалося, що цей паровоз цілком міг бути навіяний простим димком підмоклий дров з каміна. Але це так банально.

Сам художник говорив, що не варто шукати в його картинах прихований сенс. Не знайдете. Тому що він намагається донести до публіки знання: все не так, як нам здається. Знайомі предмети просто замилили нам очей. А насправді світ непередбачуваний, дивний і чудовий. І якщо ви візьмете на виставці в Альбертіні аудіо-гід, то десь картині на п'ятій можете сміливо його зняти. Пояснення будуть дуже схожі. Ця робота написана в такому-то році, в такому-то місці, а що мав на увазі художник загадка.

Мистецтвознавці пояснюють цю тягу Магрітта до магії його біографією. Мати втопилася у річці, коли хлопчику виповнилося всього 14 років, - і це була далеко не перша її спроба суїциду. Надалі вразливий підліток полюбив грати на кладовищі з черепами, і це нібито сформувало його характер: таку суміш екзистенціальної філософії Гамлета з чорним гумором веселого могильника.

Ну не знаю. Сам Магрітт в жаху махав руками на цих незрозумілих критиків (він ненавидів психоаналіз, особливо в творчості), і втомився запевняти всіх фрейдіствующіх тлумачів, що його дитинство тут ні при чому. Ну просто він так бачить.

Особисто я йому вірю. Виставка в Альбертіні зайняла величезний поверх. І вже в першому залі я почала тихенько підсміювалися, а потім у деяких картин - сміятися в голос.

Тому що бачення Магрітта - дотепно до блиску. Судячи з усього йому дістався дар жонглювання предметами і формами, як деяким дається талант грати словами: переставити склад або букву, поставити поруч два знайомих слова - і вже зі звичного з'являється щось зовсім нове, незвичайне і часто смішне. Особливий вид зору: здирати з будь-якого способу повсякденну одяг і милуватися на те, що під нею ховалося.

Я вже навіть подумала: а чи не дурив він публіку своїми міркуваннями про магію? Принаймні пояснення до однієї його картині здалося мені цілком земним і буденним.

Він намалював парасольку Він намалював парасольку. на якому стоїть стакан води. І назвав це «Канікули Гегеля». Магрітт взагалі любив давати своїм картинам незрозумілі і поетичні назви: не дай Бог, вони щось прояснять! Ні, тільки не це!

Але тут в листі він опустився до пояснень. Мовляв, хотів намалювати звичайний стакан так, щоб він не був безособовий, а був геніальний. Довго робив начерки, малюючи всередині склянки штрих, потім штрих перетворився в ручку парасольки, потім - в сам парасольку, потім парасольку був вийнятий, і стакан урочисто піднятий на нього зверху. Тут автор подумав, що цей малюнок міг би на дозвіллі сподобатися Гегелем, адже тут теж - боротьба протилежностей: парасоля хоче води, підхоплює її і тут же відштовхує. Ну і назвав все це - «Канікули Гегеля».

Так що ніякої таємниці і магії.

До речі, саме найзнаменитіші і дорогі картини Магрітта - найпростіші. У Відні виставлені кілька варіантів прославленої трубки. Звичайна трубка, могла б бути на рекламі тютюну (Магрітт свого часу працював в рекламному агентстві), без всяких викрутасів. Викрутаси починаються в підпису. «Це не трубка» - написав автор внизу і, задоволений, умив руки.

Що там почалося навколо цієї простенької написи! Можна тільки заздрити людям, яким здавалося дуже важливим роз'яснити цю прокляту загадку, і вони ділилися на прихильників такого нахабно-епатажного поведінки художника і опозиціонерів.

Навіть сам автор не очікував подібної полеміки і змушений був порозумітися.

-По-о-ось! - вигукував він. - Я про це й кажу! Ви дивіться на шматок полотна і говорите, що це трубка. Ну так набийте її тютюном! Закурите її! Не можете? Значить, не трубка! Коротше, сміявся він над нами, ось що.

Найвідоміша його робота «Імперія світла» взагалі на перший погляд вразить уяву міщанської банальністю Найвідоміша його робота «Імперія світла» взагалі на перший погляд вразить уяву міщанської банальністю. Стоїть собі особнячок у красивого озера. Мало ми бачили таких особнячків?

Відчуваєш: щось трохи не те. Але розумієш не відразу - через хвилину - дві. Я перевіряла на людях, до цього не затьмарена зустріччю з прекрасним - ну тобто Магріттом. Якщо не бачили цю картину - перевірте себе. Ну, швидко - що на ній не так? Правильно. Будинок і пейзаж знаходяться в ночі, а блакитне небо з пухнастими хмарами - явно з полудня.

- Навіщо? Навіщо ви так намалювали? - побоявшись, допитувалися у нього фанати. Вони не втрачали надії, що він розкриє-таки якусь зловісну таємницю.

- А по-моєму, поєднання дня і ночі дивує і зачаровує! Я це називаю поезією! - лукаво відповідав автор. І не помилився. Цей пейзаж настільки зачарував колекціонерів, що вони готові були платити величезні гроші навіть за авторські копії - і все художник зробив аж 16 варіантів знаменитої картини. У 2002 році вона побила всі рекорди, коли була продана за 11, 5 мільйонів доларів на аукціоні Christie`s в Лондоні. У Відні цілий зал відданий під різноманітні варіанти Магріттовского поєднання дня і ночі.

Він і помер в 1967 році від раку, дописуючи один з нескінченних варіантів цієї «Імперії світла».

До речі, найзагадковіший і містичний сюрреаліст в житті був зразковим сім'янином До речі, найзагадковіший і містичний сюрреаліст в житті був зразковим сім'янином. Зі своєю майбутньою дружиною Жоржеттою він познайомився в 15 років, а розписався в 1922 році. І вона стала його єдиною жіночої моделлю, все життя присвятивши чоловікові і його творчості. Правда, їм було не нудно - кінокадри і фотогалерея в одному із залів покажуть нам їх дурощі і милі сімейні жарти. Здається, ніякої загадковості в їх затишному світом не проглядалось.

Втім, одна містична таємниця в житті художника точно залишилася. Сюрреаліст Марсель Марієн в своїй автобіографії «На плоту пам'яті» написав, що в 1950-х роках він і Магрітт були пов'язані з ... фальшивомонетниками. У деяких джерелах пишуть, що вдова художника подала на нього до суду. І програла. Чому? Інформація убога і каламутна. Невже Магрітт все ж вів таємне життя? Загадка, містика ...

Корисна інформація:

Виставка Рене Магрітта «Принцип задоволення» проходить в музеї Альбертіна (Albertpinaplatz, 1, 1010) до 26 лютого. Крім відомих полотен тут представлені його ранні роботи в галузі реклами, малюнки, колажі і еротичні начерки (вони демонструються за окремою чорної ширмочкой в ​​одному із залів. Якщо чесно - смішно, але малоеротічно, хоча за ширмою були помічені суворі цінителі, по-чесному вдивляються в намальовані частини тіла і намагаються знайти там якусь розгадку).

Розпорядок роботи:

Щодня з 10 до 18, в середу - до 21 години.

Вартість квитків:

Дорослі - 11 євро, пенсіонери - 9 євро, студенти - 8 євро, школярі та діти до 6 років - безкоштовно.

Увага! Якщо ви вже прийшли сюди на Магрітта, обов'язково зійдіть на поверх нижче подивитися прекрасну виставку імпресіоністів: «Від Моне до Пікассо». Після холодного дотепності бельгійця, сприймає світ як ігри розуму, їх роботи зігріють вам серце тонкими нюансами почуттів, піршестовом соковитого кольору і чимось справді загадковим, невловимо-мерехтливим, що, напевно, і називається душею ... Квитки дійсні.

І останнє. Цей рік Відень буде просто потопати в виставках, так як в 2012 святкується 150-річчя найвідомішого художника Відня, забезпечив місту половину сувенірної продукції: Густаву Клімту. Більшість з них стартує з середини лютого, і я розповім про них окремо.

Зараз і до 4 березня можна подивитися в « Бельведері »Експозицію« Піонери модернізму », де представлені Клімт і його сподвижник Йозеф Хоффман.

В музеї Леопольда йде виставка Егона Шиле «Меланхолія і провокація» - в ній багато і того, і іншого. Зокрема, на місці батьків я б не наважилася вести сюди молодших школярів: буйство плоті тут має абсолютно конкретний первородний сенс: жінки розташовуються, ніби на кріслі гінеколога, щоб можна було розглянути всі анатомічні особливості, чоловіки також гордо демонструють свої переваги, все це є сусідами з повними тваринної туги пейзажами з суицидально налаштованими будинками, і лютими автопортретами.

З 24 лютого цю експозицію в музеї Леопольда змінить виставка «Густав Клімт. Подорож у часі », вона триватиме до 11 червня.

Ще більше цікавого в нашому каналі Яндекс.Дзен. Підпишіться!

Читайте також

Чим він потряс нашу уяву?
Я вже навіть подумала: а чи не дурив він публіку своїми міркуваннями про магію?
Не можете?
Мало ми бачили таких особнячків?
Ну, швидко - що на ній не так?
Навіщо?
Навіщо ви так намалювали?
Чому?
Невже Магрітт все ж вів таємне життя?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация