Головна річка Санкт-Петербурга

Місто розташоване вздовж берегів Неви і через острова її широкої дельти. Це одна з найбільших річок Європи за обсягом води, і вона ж одна з найкоротших світових річок - всього 74 км протяжністю. Нева з'єднує Ладозьке озеро, найбільше озеро в Європі, з Балтійським морем. Протягом століть це мало велике стратегічне значення для транспорту, тому на її берегах стояли міста росіян, шведів, фінів і балтів.

З VIII-XIII ст. Нева була частиною торгового шляху з Скандинавії до Візантії, ділянку дороги «з варяг в греки». У 1240 році новгородське ополчення на чолі з князем Олександром Ярославичем перемогло наступаючу шведську армію на берегах Неви. Але головну сторінку в історії цієї великої річки почали писати, звичайно ж, в 1703 році, коли був заснований в гирлі Неви місто Санкт-Петербург.

Перші архітектори правильно оцінювали значення Неви. Річка стала головною архітектурною віссю нової російської столиці. Будівництво почалося з великомасштабних проектів набережних, коли її берега були випрямлені і покриті землею. Протягом трьох століть набережні все далі і далі йшли від ріки. Біля Літнього саду, наприклад, пішли на 50 метрів, Зимовий палац - на 90 метрів, на Стрілку Василівського острова близько 120 метрів, а на Пироговській набережній біля 150- 200 метрів.

Перші набережні були зроблені з дерева, але з 1760-х років вони почали замінюватися гранітної облицюванням. Так народилися знамениті гранітні набережні Неви, які швидко перетворилися в невід'ємну частину міського життя Санкт-Петербурга. Петербуржці негайно почали будуватися не тільки на берегах Неви, але також на островах в дельті - Василівському та Петербурзькому (тепер Петроградська сторона).

Петербуржці негайно почали будуватися не тільки на берегах Неви, але також на островах в дельті - Василівському та Петербурзькому (тепер Петроградська сторона)

З перших років свого існування Санкт-Петербург був вразливий до певної небезпеки своєї головної річки - повеней. Восени сильні вітри женуть воду з Фінської затоки, і були випадки, коли затоплення перевищувало три-чотири метри вище нормального рівня води. Найстрашніше повінь в історії Санкт-Петербурга (описане Олександром Пушкіним в оповідної поемі «Мідний вершник») відбулося в листопаді 1824 року, коли вода досягла 421 сантиметри над рівнем моря.

У 1978 році почалося будівництво греблі в Фінській затоці, призначеної для захисту від затоплення. Гребля все ще не повністю завершена, але зараз ризик набагато менше, і вода лише зрідка виливається на деякі насипу.

На початку XX століття по замерзлій Неві проїжджали електричні трамваї, і річка традиційно використовувалася для катання. Сьогодні в деякі особливо теплі зими Нева не замерзає повністю. У таку погоду кораблі і прогулянкові катери все ще можуть плисти по річці і її каналам навіть в грудні. Влітку близько п'ятисот човнів використовуються для перевезення туристів в поодинці. Крім звичайних екскурсій, можна купити квитки на вечері, покататися на джазовому кораблі або зробити нічний тур.

Крім звичайних екскурсій, можна купити квитки на вечері, покататися на джазовому кораблі або зробити нічний тур

Чарівні річкові прогулянки по Неві на яхті в Петербурзі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация