Головні події: 2018 у чеській політиці

  1. Вибори президента, стали перевиборами
  2. Як буде novichok по-чеськи?
  3. Довга дорога Андрія Бабіша до кабінету
  4. Новий глава МЗС підтримує Україну і збереження антиросійських санкцій
  5. Що заховано в «Гніздо лелеки», або кримські канікули Бабіша-молодшого

Фото: Pixabay / Pexels   У США з Праги був екстрадований росіянин, якого американці звинувачують у хакерстві Фото: Pixabay / Pexels У США з Праги був екстрадований росіянин, якого американці звинувачують у хакерстві. Чехія виявилася залучена в історію з отруйною речовиною «новачок», яким у Великобританії був отруєний Сергій Скрипаль. З країни було вислано три російські дипломати, на що Москва відповіла дзеркальними заходами.

При несенні служби в місії НАТО в Афганістані загинуло четверо чеських військовослужбовців. У конфлікті в Керченській протоці новий міністр закордонних справ Чехії підтримав Україну. Триває обговорення питань кібербезпеки в реаліях гібридних воєн сучасного світу. Чехію продовжують критикувати за відсутність євросолідарності в рішенні міграційного кризи.

Вибори президента, стали перевиборами

Дебати кандидатів на пост президента М Дебати кандидатів на пост президента М. Земана і І. Драгоша, Фото: TV Prima Другі в історії прямі вибори президента країни відбулися в січні. З 12 кандидатів, серед яких не виявилося жодної жінки, до другого туру вийшли двоє: чинний президент - 74-річний Мілош Земан та 69-річний Іржі Драгош, який очолював раніше Академію наук. 26 і 27 січня громадяни країни вдруге прийшли на виборчі дільниці. З перевагою в 2,74% перемогу здобув Мілош Земан.

У протистоянні Мілоша Земана і Іржі Драгоша спостерігачі вказували на відмінності в зовнішньополітичному векторі суперників - на тісні зв'язки, які Земан підтримує з Китаєм і Росією, і прозахідну і пронатовську орієнтацію Іржі Драгоша. При цьому програш Драгоша пов'язують аж ніяк не з цим порядком, а з недосвідченістю, «зайвої академичностью» і недостатньою популярністю кандидата, який програв.

«П'ять років тому свою довіру мені проявили 2 700 000 громадян. Тепер я отримав голоси 2 800 000 виборців. У мене попереду наступні п'ять років, і я рухаюся вперед, заряджений енергією громадян, які мені надали підтримку. Я впевнений, що не підведу їх », - заявив Мілош Земан, коли його перемога стала очевидна.

«Це, мої дорогі, моя остання політична перемога. За нею вже не буде ніякого політичного поразки. Ви добре знаєте, що президентство в Конституції обмежена лише двома п'ятирічними термінами, а не має наміру ініціювати змін головного закону », - нагадав переобраний президент. 8 березня 2018 р під дзвін дзвонів собору св. Віта і гарматний салют відбулася інавгурація - Мілош Земан приніс президентську присягу.

Як буде novichok по-чеськи?

колишній співробітник ГРУ Сергій Скрипаль, фото: відкритий джерело   На березень припав новий виток розслідування отруєння в Солсбері колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки колишній співробітник ГРУ Сергій Скрипаль, фото: відкритий джерело На березень припав новий виток розслідування отруєння в Солсбері колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки. «Абсолютно брехливим висловлюванням» назвав прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш заяву російської сторони про те, що місцем походження отрути «Новачок» може бути, в тому числі, Чеська Республіка.

«Я вважаю, що ми маємо справу з класичним прикладом спроби відвернути увагу від інформації, якою володіють британські слідчі. Я хочу підкреслити, що з моменту закінчення Другої світової війни йдеться про безпрецедентне використання бойового газу, що має знищують наслідки, на території Європи. Чеська Республіка дотримується всіх міжнародних домовленостей, що стосуються даної проблеми. Я можу гарантувати, що на території Чеської Республіки немає зброї подібного роду - ні сучасного, ні виробленого колись раніше. Природно, що у нас є дуже здібні хіміки, але мова йде про аналітиків », - заявив глава чеського МЗС, яким на той момент був Мартін Стропніцкій.

Російський посол в Чехії Олександр Зміївський був викликаний в МЗС для надання пояснень. Незабаром Чехія вислала трьох дипломатичних співробітників Росії. У коментарі було зазначено, що «країна зробила ці кроки в координації з іншими державами Євросоюзу».

При цьому президент Мілош Земан стверджував, що речовина з групи «Новачок» на території Чехії проводилося. Пізніше військова розвідка Чехії розсекретила частину висновку, складеного спеціально для президента Земана. На думку депутатів, що ознайомилися з документом, доповідь підтверджує думку парламентських комітетів і комісій, - проведення мікросінтеза отруйної речовини не можна розцінювати як його виробництва і складування.

журналіст «Чеського Радіо» Янек Кроупа, фото: Прокоп Гавел, ЧРО   Тим часом, за Сергія Скрипаля, колишнім агентом російського ГРУ, а пізніше - спецслужби Великобританії, який став жертвою отруйників в британському Солсбері, велося стеження ще задовго до замаху журналіст «Чеського Радіо» Янек Кроупа, фото: Прокоп Гавел, ЧРО Тим часом, за Сергія Скрипаля, колишнім агентом російського ГРУ, а пізніше - спецслужби Великобританії, який став жертвою отруйників в британському Солсбері, велося стеження ще задовго до замаху. У цьому впевнений неназваний представник чеських розвідслужб, до якого звернувся репортер «Чеського Радіо» Янек Кроупа, який проводив журналістське розслідування. Спостерігачі перебували поблизу від Сергія Скрипаля також в Чеській Республіці в 2014 році. Колишній співробітник російського ГРУ відвідав країну чотири роки тому, у другій половині жовтня. Мета поїздки - зустріч з офіцерами чеських спецслужб.

«Одним з підозрюваних є Олександр Мишкін, про який сайт Bellingcat написав, що це лікар, який служить в російському ГРУ. Саме його знають як Олександра Петрова. Під тим же ім'ям він приїхав в жовтні 2014 року в Чеську Республіку та жив в одному з готелів моравського міста Острава з 13 по 16 число, а потім відправився в Прагу. Другий росіянин, який використовує ім'я Руслан Бошіров, про який британські ЗМІ також написали, що це полковник Головного управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації Анатолій Чепіга, приїхав до Праги 11 жовтня 2014 року », - розповів Янек Кроупа, який вважає, що стеження за Сергієм Скрипаль, за збігом обставин в той же час допомагали чеським контррозвідників ідентифікувати російських шпигунів, здійснювалася в Чехії вже тоді.

Довга дорога Андрія Бабіша до кабінету

Мілош Земан та Андрій Бабіш, фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо   У жовтні 2017 р перше місце на парламентських виборах зайняло рух ANO, набравши 29,64% голосів і отримавши 78 крісел в нижній палаті, що, однак, виявилося недостатнім для забезпечення однопартійного кабінету вотуму довіри парламенту Мілош Земан та Андрій Бабіш, фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо У жовтні 2017 р перше місце на парламентських виборах зайняло рух ANO, набравши 29,64% голосів і отримавши 78 крісел в нижній палаті, що, однак, виявилося недостатнім для забезпечення однопартійного кабінету вотуму довіри парламенту. У січні 2018 року уряд, як і очікувалося, не набрала достатньої кількості голосів депутатів і майже півроку працювало з позначкою «у відставці». Повну підтримку Андрію Бабішу послідовно надавав президент Мілош Земан, який неодноразово заявляв, що саме йому і нікому іншому доручить формування нового кабінету.

При цьому основним пунктом неприйняття уряду парламентом стала саме фігура його голови - лідера ANO Андрія Бабіша, який прийшов в політику з великого бізнесу, в бездоганності ведення якого висловлюють сумнів як політики, так і громадяни. Крім того, в Словаччині, звідки родом Андрій Бабіш, чеського прем'єра викрили у співпраці з StB - держбезпеки ЧССР, що політик досі не визнає. Як раніше, так і зараз Андрій Бабіш заявляє: «Я ніколи з StB не співпрацював, будь-яких документів не підписував. Жертвами вердикту Конституційного суду, який викликав плутанину, стали сотні людей. Я, природно, буду судитися і далі. Я буду судитися зі словацьким МВС або ж службою інформації і безпеки. Обговорюється також можливість подачі скарги в Європейський суд з прав людини ».

Протести проти Андрія Бабіша на Вацлавській площі, Фото: Мартіна Шнайбергова   Чеські опозиціонери звістці зі Словаччини не здивувалися Протести проти Андрія Бабіша на Вацлавській площі, Фото: Мартіна Шнайбергова Чеські опозиціонери звістці зі Словаччини не здивувалися. «Ми вже давно сказали, що не приймемо участі в роботі уряду, в якому засідають люди з кримінальним минулим (Андрій Бабіш переслідується поліцією в зв'язку з причетністю до дотаційних махінацій), або ж в разі домінування партії ANO. Нова інформація, отримана зі Словаччини, нічого не змінює », - вказує голова« піратів »Іван Бартош. Весь рік, що минає в країні проходили демонстрації з вимогами відставки прем'єра - на Вацлавській площі не раз звучало зрозуміле слово «Ганьба!», Тобто «Ганьба!». Так зване «Другий уряд Андрія Бабіша» народжувалося як коаліція ANO з соціал-демократами. Домогтися від парламенту вотуму довіри кабінету вдавалося, тільки заручившись підтримкою фракції комуністів. Вперше після «оксамитової» революції компартія, хоч і не отримавши жодного міністерського портфеля, придбала певні політичні преференції, і це - незважаючи на зниження вдвічі набраних відсотків на парламентських виборах 2017 р

На одній з протестних демонстрацій неспокійну політичну весни 2018 року депутат від громадянських демократів Мирослава Нємцова провела ряд історичних паралелей. «Ми живемо в рік, що закінчується на вісімку. Згадаймо 1918 року, 1948 1968 - в основному вони були поганими для нашої країни, і лише перший був вдалим, котрі принесли великі надії на життя в демократичному і вільному суспільстві. Це тривало 20 років, потім прийшов перший тоталітарний режим - німецький, а потім чеський комуністичний, який управлявся з Москви. Тоді політичними процесами диригували московські «консультанти», які давали чіткі інструкції, що робити, щоб промити чеському народу мізки, щоб поставити нас на коліна. Сьогодні - схожа ситуація. Ми бачимо, як президент Земан працює на благо Кремля, а не на благо Чеської Республіки. На початку року ми протестували тут, не бажаючи, щоб Зденек Ондрачек, бив студентів в 1989-му, входив в число членів парламентської комісії з контролю Генеральної інспекції сил правопорядку. І що ми маємо сьогодні? Той же Зденек Ондрачек з усім керівництвом компартії керуватиме урядом, яке становить Мілош Земан та Андрій Бабіш! »

Обкладинка журналу Reflex як плаката, Фото: Мартіна Шнайбергова   12 червня, за новий кабінет проголосувало 105 депутатів, 91 виступив проти Обкладинка журналу Reflex як плаката, Фото: Мартіна Шнайбергова 12 червня, за новий кабінет проголосувало 105 депутатів, 91 виступив проти. Правляча коаліція і компартія вітали «завершення періоду невизначеності», коли перший кабінет тривалий час працював без вотуму довіри, перебуваючи у відставці. Опозиція висловлювала крайню тривогу. «Республіка, створена в 1993 році, припинила своє існування, їй на зміну приходить особлива вождистська демократія Бабіша», - заявив депутат від ТОР-09, колишній міністр закордонних справ Карл Шварценберг.

Своїм баченням ситуації з «Радіо Прага» поділився тоді коментатор «Чеського Радіо» Петро Гартман. «Це - не кінець демократії, а те, з чим загравали багато політиків, у тому числі в свій час і Мирослав Калоусек, що був тоді одним з лідерів християнських демократів. А саме - включення до влади комуністів вже після «оксамитової» революції 1989 року. Хоча вони і не ввійшли до складу кабінету, раз вони підняли руки при голосуванні про довіру уряду, їх можна вважати складовою частиною системи влади, і це дійсно екстраординарна ситуація. Однак, гадаю, вона не повинна затьмарювати куди більш принципову обставину - той факт, що в Чеській Республіці вдруге - оскільки це вже другий кабінет - уряд очолює людина, щодо якої порушено кримінальну справу, для якого проблематично отримати чисте люстраційну свідоцтво ».

Демонстрація протесту, Фото: Міхаела Данелова, Чеське радіо   При цьому соціал-демократи, виправдовуючи свою згоду увійти до кабінету Бабіша, вказують на принцип презумпції невинуватості, оскільки справа щодо нього ще не завершено, і обвинувальний вирок суд не виніс Демонстрація протесту, Фото: Міхаела Данелова, Чеське радіо При цьому соціал-демократи, виправдовуючи свою згоду увійти до кабінету Бабіша, вказують на принцип презумпції невинуватості, оскільки справа щодо нього ще не завершено, і обвинувальний вирок суд не виніс.

«Обіцяю вам, а в першу чергу всім громадянам, що наш уряд буде відстоювати безпеку наших людей, причому не тільки всередині країни. Ми будемо боротися з нелегальною міграцією, відстоювати наші інтереси в Європі. Наш уряд буде боротися з корупцією, марнотратством і бюрократією. Наша мета - ефективна держава. Наш кабінет зробить все можливе, щоб поліпшити життя наших людей. Потенціал нашої країни і народу величезний. У нас є сила, щоб повернутися на вершину в рамках Європи. Повернутися туди, де ми були за часів Т. Г. Масарика », - з такими словами звернувся прем'єр Андрій Бабіш до президента на церемонії призначення нового кабінету.

Новий глава МЗС підтримує Україну і збереження антиросійських санкцій

голова соціал-демократичної партії Ян Гамачек, фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо   Аж до вересня крісло міністра закордонних справ в коаліційному уряді залишалося вакантним - його тимчасово займав глава МВС, голова соціал-демократів Ян Гамачек голова соціал-демократичної партії Ян Гамачек, фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо Аж до вересня крісло міністра закордонних справ в коаліційному уряді залишалося вакантним - його тимчасово займав глава МВС, голова соціал-демократів Ян Гамачек. Кандидатура євродепутата Мирослава Похе, висунута соціал-демократами, була категорично відхилена президентом Мілошем Земаном. ЧСДП представила нового кандидата - 36-річного Томаша Петршічека, чиє ім'я до недавнього часу було мало комуізвестно. Раніше Томаш Петршічек займав посаду асистента Мирослава Похе і з 2014 р з перервами працював в Європейському парламенті, Міністерстві праці та празької мерії.

«Це - людина, що має необхідне для цього поста освіту, знання іноземних мов. Я переконаний, що він впорається з посадою міністра закордонних справ і внесе свій вклад в реалізацію зовнішньої політики Чехії, виходячи з прийнятої концепції », - пояснив свій вибір Ян Гамачек.

Хоча опозиція висловлювала сумніви в самостійності фігури нового міністра, за час перебування на посаді Томаш Петршічек зробив ряд рішучих кроків. Так, після затримання Росією українських кораблів в Азово-Керченській акваторії він встав на сторону України. «В ході переговорів з міністром Павлом Клімкіним я висловив йому нашу цілковиту підтримку. Чеська Республіка не визнає анексію Криму Росією, відкидає мілітаризацію цього півострова і Азовського моря. Ми на боці України в це лихоліття. Найкращу відповідь на російський тиск - це сильна, демократична і процвітаюча Україна », - підкреслив він в ході міністерського саміту глав МЗС країн НАТО, що проходив в Брюсселі на початку грудня. Зі своїм колегою Павлом Клімкіним Томаш Петршічек домовився про візит в Україну, який може відбутися вже в лютому 2019 р

міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршічек, фото: Архів МЗС ЧР   19 грудня в інтерв'ю «Чеському Радіо» Томаш Петршічек висловив задоволеність тим, що антиросійські санкції будуть діяти в прийнятому раніше форматі міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршічек, фото: Архів МЗС ЧР 19 грудня в інтерв'ю «Чеському Радіо» Томаш Петршічек висловив задоволеність тим, що антиросійські санкції будуть діяти в прийнятому раніше форматі. «На мою думку, з Росією важливо вести діалог, щоб знайти спосіб виконання Мінських угод», - підкреслив міністр.

В контексті висилки дипломатичного співробітника Росії із сусідньої Словаччини Томаш Петршічек повідомив, що видворення російських дипломатів з Чехії не стоїть на порядку денному. Цей крок не планується, незважаючи на звіт Інформаційної служби безпеки за 2017 рік, в якому звертається увага на надмірно великий штат співробітників російського посольства, «через яке Російська Федерація надає найчастіше неприпустимий тиск на чеських політиків». «Разом з тим ми серйозно ставимося до повідомлень і застережень наших спецслужб», - підкреслив глава чеського зовнішньополітичного відомства.

Що заховано в «Гніздо лелеки», або кримські канікули Бабіша-молодшого

Комплекс «Гніздо лелеки», фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо   З 2015 р в Чехії триває слідство про отримання евросубсідій фірмою «Гніздо лелеки», який побудував однойменний комплекс у вигляді пташиного гнізда, - це будова з каркасом із прутів давно стало символом критики на адресу прем'єра Комплекс «Гніздо лелеки», фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо З 2015 р в Чехії триває слідство про отримання евросубсідій фірмою «Гніздо лелеки», який побудував однойменний комплекс у вигляді пташиного гнізда, - це будова з каркасом із прутів давно стало символом критики на адресу прем'єра. В кінці 2007 - початку 2008 р компанія «Ферма Гніздо лелеки», в той момент носила назву ZZN AGRO Pelhřimov, входила в холдинг Agrofert, власником якого був Андрій Бабіш. У грудні 2007 р вона була перетворена в акціонерне товариство ZZN Pelhřimov, що дозволило приховати справжнього власника фірми, а самому підприємству отримати гроші з фондів ЄС у розмірі 50 мільйонів крон, або близько двох мільйонів євро. Через кілька років, достатніх для виконання умов виділення дотації, компанія повернулася «під крило» холдингу Agrofert.

Обвинуваченими у справі, крім самого прем'єр-міністра Андрія Бабіша, проходять його дорослі син і дочка, які володіли часткою в компанії. Обидва, за словами батька, страждають психічними захворюваннями і не в змозі давати свідчення. Дочка Адріана, повідомив прем'єр, вже 20 років лікується від біполярного розладу. При цьому і Андрій, і Адріана були співвласниками компанії «Гніздо лелеки» і підписували документи, зміст яких Андрій Бабіш-молодший зараз, за ​​його заявою, не може згадати.

Андрій Бабіш-молодший в Криму, фото: Архів Андрія Бабіша-молодшого   На початку листопада вибухом інформаційної бомби стали кадри відеоканалу Seznam, на яких син прем'єр-міністра на порозі своєї женевської квартири розповідає журналістам, як в 2017 році його нібито насильно відвіз до Криму співробітник батька росіянин Петро Протопопов, щоб він «зник з Чехії» і не давав свідчень у справі батька Андрій Бабіш-молодший в Криму, фото: Архів Андрія Бабіша-молодшого На початку листопада вибухом інформаційної бомби стали кадри відеоканалу Seznam, на яких син прем'єр-міністра на порозі своєї женевської квартири розповідає журналістам, як в 2017 році його нібито насильно відвіз до Криму співробітник батька росіянин Петро Протопопов, щоб він «зник з Чехії» і не давав свідчень у справі батька. Дружина Протопопова Діта є лікарем-психіатром, і Андрій повідомив, що боявся в разі відмови від «кримських канікул» знову опинитися в психіатричній клініці. Зйомка в Швейцарії велася прихованою камерою, захованої в окулярах.

Парламентська опозиція відразу ж зажадала відставки прем'єра і спробувала пред'явити уряду вотум недовіри, що, однак, не отримало достатньої підтримки в парламенті.

«Мого сина Андрія журналісти атакували в його квартирі в Швейцарії, де він живе з мамою, знімали його на камеру, задавали навідні запитання, щоб отримати потрібну відповідь. Це - цинічне використання чужого нещастя. Таємно знімати психічно хворої людини подібним способом - огидно і мерзенно! », - таку заяву зробив Андрій Бабіш, озвучивши також діагноз свого сина - шизофренія.

Прем'єр підкреслив, що його сина ніхто не викрадав, а журналістське розслідування було зроблено з єдиною метою - прибрати його з політики. Журналісти, однак, продовжували ставити запитання - чи мав право прем'єр залучати до свого бізнесу сина, якщо він такий хворий? Наскільки добровільної була поїздка Бабіша-молодшого в Крим? Сам Андрій Бабіш-молодший назвав у розмові з журналістами півострів «окупованою територією».

Петро Протопопов, фото: Чеське телебачення   18 листопада в інтерв'ю телеканалу Nova прем'єр-міністр підтвердив, що його син здійснював поїздки в Росію і Україну, побував і в Калінінграді, і в Москві, і в Криму, і в Кривому Розі, проте з власної волі Петро Протопопов, фото: Чеське телебачення 18 листопада в інтерв'ю телеканалу Nova прем'єр-міністр підтвердив, що його син здійснював поїздки в Росію і Україну, побував і в Калінінграді, і в Москві, і в Криму, і в Кривому Розі, проте з власної волі. Такий маршрут для відпочинку сина мільярдера був, за словами батька, пов'язаний з походженням супроводжуючої особи, тобто Петра Протопопова. Українська влада, зі свого боку, повідомили, що в'їзд на територію Криму з Росії є незаконним і може обернутися забороною на перебування в Україні строком на п'ять років.

У Криму Петро Протопопов познайомив Андрія з громадянкою України з Кривого Рогу - як повідомив сам прем'єр-міністр, сьогодні молоді люди заручені. За твердженням прем'єра, його син не ховається і не ховався від слідства по «Гніздо лелеки», хоча і не є чеським громадянином. На даний момент чеська сторона надіслала запит до Швейцарії на проведення психіатричної експертизи обвинуваченого на місці.

У грудні, після висунутих звинувачень в конфлікті інтересів і доказів, зібраних Transparency International, виплати евросубсідій холдингу Agrofert були зупинені.

Як буде novichok по-чеськи?
І що ми маємо сьогодні?
Журналісти, однак, продовжували ставити запитання - чи мав право прем'єр залучати до свого бізнесу сина, якщо він такий хворий?
Наскільки добровільної була поїздка Бабіша-молодшого в Крим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация