Головні боги майя: бог вогню, вітру, дощу, Кукулькан, Ек-Чуах, боги веселки, чаду, війни і місяця у майя. | Календар Майя, прогнози і гороскоп майя на 2012 рік, Нібіру і 21 грудня 2012 року, гороскоп на сьогодні, майя 2012.

  1. Головні боги майя: істоти, на яких тримався світ.
  2. Бог вогню, води, землі і вітру, і інші втілення чотирьох стихій.
  3. Бог вітру: покровитель ясного неба.
  4. Бог дощу - захисник врожаю і локальні покровителі стихій.

Пантеон стародавніх індійців майянского племені, до якого входили головні боги майя, а також локальні, менш значні божества, яким поклонялися або в окремо взятих регіонах, або певні групи людей, наприклад, ремісники, налічував неймовірну кількість істот. Згідно хроніками іспанських конкістадорів і записів, що належить ацтекам, інкам і майя, загальне число божеств доходило до позначки в 200. Такі божества, як бог вітру, покровителі водної та інших стихій, входили в так званий пантеон класичного періоду, золотого століття майянской цивілізації. Селянин, рядовий житель Мезоамерики, для якого зі зрозумілих причин на чолі релігії стояв бог дощу також вірив у безліч інших ідолів для поклоніння. Обожнювання і одухотворення сил природи - це головна особливість релігії древніх народів і індіанців Америки в тому числі. Олімп майя, яким керував бог вогню, повнився смертними, як і люди, істотами стихійної приналежності, управлявшіімі усіма аспектами життя.

Головні боги майя: істоти, на яких тримався світ.

У міфології майянского народу Бакаб, згадуються, як істоти, на яких тримається небо. Кожен бог неба майя тримав свою сторону небосхилу, що б той не впав на землю. Легенди розповідають про чотирьох братів: Сак-Кімі, Кан-Цик-Наль, Хобніль і Хоеан-Ек. Чотири брати Бакаб символізували собою сторони світу і асоціювалися з певним кольором. Хобніль був пов'язаний зі сходом і червоним кольором, Кан-Цик-Паль був пов'язаний з північчю і білим кольором, Сам-Кімі - захід і чорний колір, Каваку - південь і жовтий колір.

Бакаб, головні боги майя , Зображувалися завжди в людській подобі і по своїй натурі були близькі до людей. У рідкісних випадках на зображеннях Бакаб - майянський бог равлик, Бакаб в образі черепахи, павука або ігуани. У більш пізні періоди, ближче до заходу майянской імперії з Бакаб був пов'язаний бог дощу або ж вони асоціювалися з павахтунамі (втіленнями водної стихії), а відповідно і поставали в образі цих істот.

Згідно майянской світогляду світ поділявся на 13 рівнів, на чолі кожного з яких стояв свій покровитель і підпорядковувалися йому божественні сутності. Бог Уицилопочтли був однією з центральних фігур індіанського пантеону, шанованої у всіх куточках великої країни. Божество-ягуар, бог-звір, керував одним з шарів світу. Крім того, Уїцилопочтлі - одне з найдавніших божеств Мезоамерики.

До числа старійшин майянской міфології відноситься і Чернеет, бог апокаліпсису. Культ цього божественного істоти був популярний серед жерців, які займалися астрономією. Легенди і міфи про це мешканця індіанського олімпу були пов'язані з істотою, що має назву бог Поланакте. Згідно переказами, коли Паланакте і Чернеет спустяться на землю, настане кінець світу, кінець чергового сонця календаря майя.

Однак, головний бог майя це далеко не Бакаб або Уїцилопочтлі, це Іцамна. По крайней мере, культ цього божества шанувався в усій державі, і поклонялися йому все без винятку жителі імперії. У перекладі з індіанської мови Іцамна - "будинок ящірки" або "будинок ігуани". Іцамна - одне з найдавніших божеств майянци. Його історія починається ще в період шанування тотемний звірів, коли згідно з легендами головні боги майя ще не народилися, а ящірки, священні майянское тварини, на своїх головах і хвостах тримали землю і небосхил. Головне божество майя на своїх зображеннях поставало в образі старця з одним зубом у роті. Образи, символи, що зображують культ Іцамна, зустрічаються на атрибутах влади, що належали правителям індіанського держави. У міфології Іцамна, центральний бог древніх майя існував в декількох образах: у вигляді бога дощу, у вигляді бога врожаю, у вигляді бога землі.

У міфології Іцамна, центральний бог древніх майя існував в декількох образах: у вигляді бога дощу, у вигляді бога врожаю, у вигляді бога землі

Супутницею, дружиною Іцамна, була богиня Иш-Чел, "бог веселка", "пані веселка", - в перекладі з ієрогліфічного мови древніх майя, ацтеків та інків. Иш-Чел - богиня місяця у майя, а разом з тим покровителька жінок, повитух, матерів і медицини. Варто відзначити, що всі інші божества, в тому числі і бог смерті Міктлантекутлі, а також понад люди породили життя і саму всесвіт, вважалися нащадками, дітьми, Іцамна і Иш-Чел.

Цей бог індіанців майя, богиня Іш-Чел, шанувався усіма жінками майянского племені. З культом цієї богині був пов'язаний один дуже цікавий обряд. Під час вагітності юні жінки з усіх куточків країни відправлялися до острову Космель, де по закінченню своєї довгої подорожі в повній самоті підносили дари великої богині веселки. Також на цьому острові, де за легендами колись жила богиня індіанців, жіночний місячний бог майя, Иш-Чел, проводилися церемонії жертвоприношень юних дів і немовлят. У більш пізні періоди майянской історії, ближче до заходу цивілізації майя, Иш-Чел - бог вітру і за сумісництвом покровителька ткацького ремесла, шиття, пряжі і всіх швейних виробів.

Коли говорять головні боги майя, мають на увазі і ще одна істота, Кавілья. Культ цього смертного, як і всі майянское божества істоти, шанувався у всіх куточках величезної імперії майянци. Кавілья - бог війни майя, покровитель грози, бурі, шторму і повелитель погоди. Це вище божество ратної справи у майя, бог війни, поставав в образі людини озброєного сокирою. Важливою деталлю його зображень також була нога в формі змії. Кавілья, кривавий бог майя, - захисник і покровитель великих міст, втілення сили воїнів, їх мужності і стійкості.

Бог вогню, води, землі і вітру, і інші втілення чотирьох стихій.

Кукулькан був одним з найважливіших істот, божеств в міфології індіанських цивілізацій. Бог майя Кукулькан перекладається як "пернатий змій" або "крилатий змій". На зображеннях це істота, великий бог вогню, поставав в образі змія з крилами і головою людини. Також зустрічаються гравюри, на яких Кукулькан - бог з особою птиці, тілом людини і зміїним хвостом замість ніг. У різні періоди історії в легендах індіанців Кукулькан згадується як покровитель, бог дощу, вітру, землі та інших іпостасей природи (релігії індіанців були властиві множинні втіленнях божественних істот). Бог вогню майянци виконував функції захисника царських династій і міст, що підпорядковувалися їм.

По суті ж, Кукулькан не був пов'язаний ні з одним конкретним стихією. Він був керівником чотирьох великих дарів, а саме богом вогню, води, повітря і землі. Тобто великий і шанований Кукулькан це одночасно і повелитель води, і бог вогню, і божество повітря. З цією істотою асоціювалися такі тварини як ящірка, риба, орел і черепаха.

Збережені легенди цивілізації майя оповідають про те, як бог вогню, води, землі і повітря разом Хуроканом, божеством відповідальним за буйство стихій, створили світ. За доданнях саме завдяки волі бога вогню індіанці стали такими, якими вони відомі в історії. Племена вірили, що ці надприродні істоти, боги дощу, королі вітру і вогню, навчили їх ловити рибу, полювати, займатися землеробством, проводити наукові розрахунки, зокрема математичні та астрономічні виміри, і обчислення. Цей бог племені майя, точніше його культ був одним з наймогутніших і стародавніх в майянской державі. Жерці, які стоять на чолі культу Кукулькана прирівнювалися до богів, по суті, вони були представниками, втіленням божественної волі. Бог Кукулькан відзначився і ще одним значущим досягненням. У його честь була зведена найбільша на всьому Юкатані піраміда - Великий храм або піраміда Кукулькана. Піраміда бога вогню та інших стихій відома не тільки завдяки своїм епічним розмірами і масштабами будівництва, а й завдяки унікальним архітектурним рішенням. Під час рівнодення тінь відкидається пірамідою формує зображення змії, як ніби сам бог древніх майя є в цей світ. А всередині піраміди спостерігається дивне акустичне явище, можна почути крики птиці кетцаля.

Поряд з Кукулькану, богом вогню та інших стихій, вогнем керував і Кініч Ахау. Ахау в міфології майя був богом сонця. Це одне з найбільш шанованих древніх божеств майянского племені. Він вважався покровителем сонячного світла, богом вогню, уособленням тепла, мудрості і зірки, що захищає індіанців від небезпек ночі.

Ахау - Бог вогню на своїх зображеннях поставав в образі хлопця, пристрасного, веселого і сильного. Бог вогню протегував над сільським господарством і відповідав за благополуччя правлячих династій. У його честь великі царі називали своїх дітей, зводили піраміди і влаштовували масові церемонії жертвоприношень. Згодом бог вогню і сонця, Ахау, став загальним персонажем, його ім'я асоціювалося з образами найбільших царів і полководців майянской цивілізації. Бог вогню, Кініч Ахау, згідно міфології був пов'язаний з покровителем водної стихії Чаака. Не дарма ці істоти, бог кохання майя і тепла, і божество дощу, на думку індіанців, несли відповідальність за сільське господарство і зокрема за урожай.

Бог вітру: покровитель ясного неба.

Природа і погодні умови чинили прямий вплив на спосіб життя майянци. Саме ці аспекти навколишньої реальності стали основою для майянской релігії і індіанської версії олімпу. Бог вітру, божество води, королі вогню та інших іпостасей управляли всіма аспектами релігійної та соціального життя майянци.

У майянской пантеоні головним богом вітру був Хуракана (варто розуміти, що релігія індіанців включала в себе кілька втілень кожної стихії, у кожного явища був свій покровитель і часто не один, це стосується і бога вітру). Хуракана в перекладі з мови індіанців означається "кидає вниз". Стародавні легенди розповідають про те, як бог вітру, пролітаючи над порожньою всесвіту, одним лише словом створив тверду гладь, яка згодом стала землею. Уже після діянь бога вітру на землю були додані рослинний світ і люди, зроблені з кукурудзи.

У міфології Хуракана, бог вітру, також згадується як покровитель небес і землі. Для майянци він був не тільки одним з найважливіших стихійних втілень, але і повелителем земного світу. У підпорядкуванні Хуракана, бога вітру, знаходилося кілька іпостасей пов'язаних з блискавкою, а саме Чіпі-Какулха (спалах), Кахулха-Хуракана (блискавка) і Раша-Кукулха (слід). Тваринам втіленням, з яким асоціювався бог вітру, був птах Вок.

Ще одним значущим для індіанських вірувань божеством був Теель-Кусама, що в перекладі "з ногами ластівки". Теель-Кусама, бог невдачі або ж навпаки удачі - одне з найбільш шанованих істот індіанських віросповідань. Що важливо Кусама був безпосередньо пов'язаний зі стихією повітря і більш того з самим Хураканом. На острові Косумель розташовувався зведений на честь божественного тандему, що складається з глини і кам'яних статуй в людський зріст.

Книга Пополь-Вух каже, що бог Вітру, Хуракана, був одним з тих, хто створив перших людей. Разом з двома іншими божествами майянского олімпу він подарував життя Балам-Куіце (бог ягуар з лагідною посмішкою) і Іки-Балам (ягуар місяця), істотам в усьому подібним богам. Згодом саме від цих понад людей і стався весь людський рід.

Бог дощу - захисник врожаю і локальні покровителі стихій.

Говорячи про розмірене життя, в першу чергу варто згадати бога-мандрівника. Бог Ек-Чуах займав одне з найважливіших місць не тільки в майянской пантеон, а й повсякденного життя індіанського племені. Цей смертний захисник індіанців був покровителем мандрівників і торговців. У легендах Ек-Чаухі згадується як бог торгівлі майя, а на зображеннях постає у вигляді мандрівника, що спирається на ціпок і несе важку ношу за спиною. Невід'ємними елементами образу цього божества були темний, майже чорний, колір шкіри, а також довгий ніс і товсті губи.

Божество релігії індіанців, іменоване не інакше як Чак - бог майя або просто Чаак, займало одне з центральних місць в майянской версії олімпу. Чаак за версією індіанців - бог дощу, що управляє блискавкою, громом і зливами. Від настрою цього мешканця пантеону залежало багато, зокрема наскільки вдалим буде урожай.

Від настрою цього мешканця пантеону залежало багато, зокрема наскільки вдалим буде урожай

Чаака, бога дощу шанували і любили, але разом з тим і боялися, в його честь зводилися храми, влаштовувалися церемонії жертвоприношень і святкування - все для того, щоб приборкати бурхливий характер і задобрити божество, а значить, і отримати хороший урожай. Хроніки іспанських першовідкривачів кажуть, що в найбільш посушливі роки майянци влаштовувалися церемонії, де бог дощу задобрювати сотнями людських життів, а також іншими найціннішими дарами. На зображеннях майя бог Чаак постає в образі людини з сокирою в руці, згідно з міфами за допомогою цієї зброї він викликав грозові і дощові хмари.

У число центральних фігур майянской версії олімпу також входили червона богиня у майя, покровителька ночі і маса інших істот, що відповідали за всі аспекти життя і навколишньої реальності, ніж та примітна майянська релігія. Пантеон майя численний, проте, його вивчення дозволяє отримувати відповіді про спосіб життя і побут індіанців.

За матеріалами: Місячний календар .

Опубліковано 12 Кві 2013 категорії

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация