Головні свята християнства: які вони і скільки їх?

  1. Православний календар: що це?
  2. Які свята бувають в християнстві
  3. Головні свята в православному християнстві
  4. Різдво Пресвятої Богородиці
  5. Воздвиження Хреста Господнього
  6. Введення в храм Пресвятої Богородиці
  7. Різдво Христове
  8. Хрещення Господнє
  9. Стрітення Господнє
  10. Благовіщення Пресвятої Богородиці
  11. Вхід Господній в Єрусалим, Вербна неділя
  12. Вознесіння Господнє
  13. День Святої Трійці
  14. Преображення Господнє
  15. Успіння Богородиці

Православна Церква має свій календар. Він відрізняється від нашого - наприклад, рік починається у вересні, а не січні. В Церковному календарі свої - Церковні - свята. Які є головні свята в православ'ї? Скільки взагалі свят у християнстві? Що таке двунадесяті свята? Розповідаємо найголовніше, що потрібно знати.

Православний календар: що це?

Церква живе за так званим Юліанським календарем: річного циклу, в якому стільки ж днів, скільки в нашому «звичайному» календарі, і взагалі все точно так же, з тією лише різницею, що початок року (і Церковне початок року) - 1 вересня, а не в січні.

Кожен день в Церкві - це пам'ять про якусь подію або святому. Наприклад, 7 січня згадується (правильніше сказати - святкується) Різдво Христове. І таким чином Церква за рік «проживає» всі основні події своєї історії, земного життя Христа, Богородиці, апостолів, а також згадує всіх своїх святих - не тільки найбільш шанованих (наприклад, Амвросія Оптинського ), Але взагалі всіх. У кожного святого є свій день пам'яті і кожен день в році є пам'яттю - святом - того чи іншого святого і найчастіше, за день згадуються не один, а кілька святих.

(Наприклад, взяти 13 березня - це день пам'яті десяти святих: преподобного Іоанна Касіяна Римлянина, преподобного Василя сповідника, священномученика Арсенія митр. Ростовського, священномученика Нестора єпископа Магіддійского, преподобних дружин Марини і Кіри, священномученика протер патріарха Олександрійського, преподобного Іоанна-якого нарекли Варсонофієм єп . Дамаського відлюдника Нітрійській, преподобномученика Феоктіріста ігумена Пелікітского, блаженного Миколи Саллоса Христа ради юродивого Псковського)

Виходить, якщо світський календар ділиться на святкові та несвяткові дні (і святкових в ньому зовсім мало), то Церковний календар складається суцільно зі свят, оскільки кожен день згадується ту чи іншу подію і святкується пам'ять того чи іншого святого.

В цьому є відображенням всієї суті християнського буття, коли радість у Господі і святих Його відбувається не в якісь окремі дні тижня або року, а постійно. Жартома чи ні, але в народі навіть народилася приказка: «У православних - кожен день свято». Взагалі-то, це саме так. Хоча, є винятки: деякі дні Великого Посту, що вимагає особливого зосередження.

Хоча, є винятки: деякі дні Великого Посту, що вимагає особливого зосередження

Ікона «на кожен день року» - зображення по можливості всіх святих і головні Свята Церковні

Які свята бувають в християнстві

Якщо говорити зовсім загальними словами, то Свята в православної Церкви можна розділити на такі «категорії»:

  • Великдень (Воскресіння Христове) - головне свято.
  • Дванадесяті свята - 12 свят, які нагадують про основні події в житті Пресвятої Богородиці та Ісуса Христа. Частина з них відображені в текстах Нового Завіту (Євангеліє або Діяннях Апостолів), а частина (Різдво Божої Матері, Введення в Храм Пресвятої Богородиці, Воздвиження Хреста Господнього) взяті з Церковної Традиції. Більшість з них мають певну дату святкування, але деякі залежать від дати святкування Великодня. Детальніше про кожен двунадесятих свят ми розповідаємо нижче.
  • П'ять великих недвунадесятих свят. Обрізання Господнє і пам'ять святителя Василія Великого; Різдво св. Іоанна Предтечі; Пам'ять апостолів Петра і Павла, Усікновення глави Іоанна Предтечі і Покров Пресвятої Богородиці.
  • Будь-недільний день в році - як пряме нагадування про Воскресіння Христове.
  • Середні Свята: Дні пам'яті кожного з Дванадцяти апостолів; Набуття чесної глави Іоанна Предтечі; Дні пам'яті святителів Іоанна Златоуста та Миколи Чудотворця, а також - 40 Севастійських мучеників. Пам'ять Володимирській і Казанської ікон Божої Матері. Крім того, середнім святом для кожного храму є його Престольні свята. Тобто, пам'ять святих, на честь яких освячено вівтар або вівтарі, якщо їх в храмі кілька.
  • Малі Свята: всі інші дні.

Головні свята в православному християнстві

Великдень, Воскресіння Христове

Коли святкується Великдень: в першу неділю після повного місяця, не раніше дня весняного рівнодення 21 березня

Головне свято - Свято свят. Пам'ять про Воскресіння Христове, яке є центром всього християнського віровчення.

У всіх православних храмах свято Великодня відзначається нічними богослужіннями і урочистим хресним ходом.

Детальніше про свято Великдень на Вікіпедії

Дати святкування Великодня 2018-2027 рр.

  • У 2018 році: 8 квітня
  • У 2019: 28 апреля
  • У 2020 році: 19 апреля
  • У 2021 році: 2 травня
  • У 2022 році: 24 апреля
  • У 2023 році: 16 апреля
  • У 2024 році: 5 травня
  • В 2025 році: 20 апреля
  • В 2026 році: 12 апреля
  • У 2027 році: 2 травня

Ікона Воскресіння Христового

Різдво Пресвятої Богородиці

Коли святкується: 21 вересня

Річне коло в Православ'ї починається ні 1 січня, як в «світському» світі, а 1 вересня, так що Різдво Богородиці - це перший дванадесятих празників у Церковному році. Під час нього, як і в усі Богородичні свята, священнослужителі одягаються в блакитне.

см: Кольори шат: які бувають і що позначають

Воздвиження Хреста Господнього

Коли святкується: 27 вересня;

Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього - єдиний двунадесятих свято, який не пов'язаний безпосередньо з роками життя Спасителя або Богородиці. Вірніше, теж пов'язаний, але не безпосередньо: в цей день Церква згадує і святкує набуття Хреста Господнього, яке відбулося в 326 році біля Голгофи - гори, де був розіп'ятий Ісус Христос.

Введення в храм Пресвятої Богородиці

Коли святкується: 4 грудень

Ще один Богородичний свято з числа дванадесятих в православ'ї. Встановлене на згадку про дні, коли батьки Пресвятої Богородиці - святі праведні Іоаким і Анна - привели її до Єрусалимського храму, у Святая Святих якого вона жила аж до свого заручення з Йосипом. Всі ці роки вона була пітаема їжею з неба, яку приносив їй архангел Гавриїл.

Ікона Введення в храм Пресвятої Богородиці

Різдво Христове

Коли святкується Різдво в православ'ї: 7 cічня

Різдво у плоті Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа - другий, поряд з Великоднем, - Свято, яке передує багатоденним (40 днів) постом. Як і Великдень, Церква відзначає Різдво урочистим нічним богослужінням.

Це найголовніший після Воскресіння Христового свято в православ'ї.

Хрещення Господнє

Коли святкується: 19 cічня

У цей день Церква згадує і святкує хрещення Господа нашого Ісуса Христа у водах ріки Йордан Предтечею Іоанном Хрестителем.

Ікона Водохреща

Стрітення Господнє

Коли святкується: 15 февраля

Цей Свято встановлене на згадку про день, коли Богородиця і Йосип принесли в перший раз в храм немовляти Ісуса - на 40-й день після Його народження. (Це було виконання закону Мойсея, згідно з яким батьки приносили в храм своїх перших синів - для посвячення Богу).

Слово «Стрітення» означає «зустріч». Це був день не тільки принесення Ісуса у храм, а й зустрічі - там, в храмі, - старця Симеона з Господом. Благочестивий старець дожив до того моменту майже до 300 років. За 200 з гаком років до цього до цього він працював над перекладом Біблії і засумнівався в правильності тексту в книзі пророка Ісаї - в тому місці, де говорилося, що Спаситель буде народжений від Діви. Симеон подумав тоді, що це описка і насправді на увазі малося слово «молода жінка», і в своєму перекладі хотів врахувати це, але ангел Господній зупинив старця і запевнив, що той не вмре, поки на власні очі не побачить збулася пророцтво пророка Ісаї .

Так воно і стало.

Ікона Стрітення Господнього

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Коли святкується 7 квітня

У цей день Церква згадує і святкує день, коли архангел Гавриїл приніс Діві Марії звістку про те, що вона стане матір'ю по плоті Спасителя нашого Ісуса Христа.

Вхід Господній в Єрусалим, Вербна неділя

Коли святкується: найближчої неділі перед Великоднем

Свято встановлене в пам'ять про урочисте вхід Ісуса Христа в Єрусалим на осля. Народ захоплено зустрічав Його. Багато хто вважав, що Спаситель позбавить їх від ярма Римської імперії і в першу чергу чекали від Нього саме цього. Він прийшов не для цього і через кілька днів Христос був засуджений і розп'ятий ...

Вознесіння Господнє

Коли святкується: 40-й день після Великодня

У цей день Церква згадує і святкує Вознесіння Спасителя на небо. Це сталося на 40-й день після Його воскресіння - і після того, як Він упродовж цих сорока днів являвся Своїм апостолам.

День Святої Трійці

Коли святкується: 50-й день після Великодня

Це пам'ять про день, коли на апостолів зійшов Дух Святий у вигляді вогненних язиків і «Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти» .З моменту зішестя Святого Духа апостоли могли говорити будь-якою мовою з будь-якими народами - щоб нести Слово Боже в усі кінці світу.

І зовсім скоро - і всупереч всім гонінням - християнство стало найпоширенішою релігією в світі.

І зовсім скоро - і всупереч всім гонінням - християнство стало найпоширенішою релігією в світі

Храм Живоначальної Трійці на Московському Подвір'я Свято-Троїцької Сергієвої Лаври в Москві. День Святої Трійці - престольне для цього храму свято.

Преображення Господнє

Коли святкується: 19 серпня

Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. У цей день Церква святкує момент, який, як і більшість інших двунадесятих свят, описаний в Євангелії. Явище Божественної величі Спасителя перед трьома найближчими учнями під час молитви на горі. «Переобразився: обличчя Його, як сонце, а одежа Його стала біла, як світло».

Ікона Преображення Господнього

Успіння Богородиці

Коли святкується: 28 серпня

Для християн смерть земна - не трагедія, але врата в життя вічне. А у випадку зі святими - свято. А Успіння Пресвятої Богородиці - двонадесяте Свято - один з найбільш шанованих Церквою. Це останній двонадесяте свято в річному циклі православної Церкви.

Ікона Успіння Пресвятої Богородиці

Цей та інші пости читайте в нашій групі у ВКонтакте

І ще в Фейсбуці !

Приєднуйтесь!

Приєднуйтесь

Православний календар: що це?
Які є головні свята в православ'ї?
Скільки взагалі свят у християнстві?
Що таке двунадесяті свята?
Православний календар: що це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация