Головні російські слова і вирази цього року: філолог розповідає про слово «хайп», Оксіміроне і хлопчика з Уренгоя

  1. Які слова описують 2017-й
  2. У 2017-му було чимало людей і подій, які прагнули «зловити хайп».
  3. У чому цінність текстів Шнурова і Оксімірона
  4. «Уренгейт» викликаний не етичними, а естетичними розбіжностями
  5. Чи приживуться фемінітіви
  6. Як вибирають слово року
  7. У текстах Шнурова безліч прихованих цитат, алюзій, ремінісценцій, смислів

Центр творчого розвитку російської мови назвав головні слова і вирази 2017 року . Член експертної ради, викладач СПбДУ і науковий керівник порталу gramma.ru Світлана Друговейко-Должанська підвела для порталу sobaka.ru підсумки року: чому розмиваються межі між стилями, ніж цінні тексти Сергія Шнурова, чи приживеться слово «авторка» і чому всіх так обурив виступ хлопчика з Уренгоя.


Які слова описують 2017-й

Мені одним з найважливіших слів цього року здається «хайп». Воно, по точному зауваженню Ксенії Туркова, ще одного з експертів, нагадує російські слова «хай» і «хапати» і дуже добре описує весь рік, тому що хайп - це галас на порожньому місці, незаслужений ажіотаж, в 2017-му було чимало людей і подій, які прагнули «зловити хайп», тобто «хайпожоров». Починаючи від виходу фільму «Матильда» і закінчуючи висуненням Ксенії Собчак в президенти. Слово «хайп» вже увійшло в мову солідних медіа, нещодавно я бачила його в статті політолога в «Відомостях».


Але на першому місці в моєму топі слово «токсичний». Воно існує в нашій мові давно, але поглиблення значення і розширення сполучуваності в цьому році продемонструвало яскраво і несподівано: серед найпопулярніших запитів в Google є і «токсичні відносини», і «токсичні люди», і «токсичні батьки». Друге місце я віддала «хайп», а третє - «баттл». Баттл реперів Оксімірона і гнійних відкрив філологам новий пласт культури, нову мову, заговорили навіть про новий жанр літератури.

Ще, звичайно, цікаво слово «спиннер» - воно стало відомо, як мені здається, всім, адже сама ця іграшка стала дуже популярною. Але тут, можливо, в мені говорить бабуся - інші члени Експертної ради голосували за нього мало.

Що стосується вираження року, то, на мій погляд, у «Він вам не Дімон» конкурентів не було - в тому числі і тому, що популярною стала вже сама ця модель ( «Він вам не Вован», «Він вам не Гундяєв») .

У 2017-му було чимало людей і подій, які прагнули «зловити хайп».

Чому школяр, який виступив в Бундестазі, всіх розлютив

Мені шкода, що в список «слів року» не встиг увійти «Уренгейт» - мені здається дуже симптоматичним, що обговорення промови «хлопчика з Уренгоя» зводиться не до її змісту, гуманістичний пафос якого у більшості не викликає відторгнення, а саме до риторики: чи можна говорити про ворогів, що вони «боролися», хоча про свого прадіда ти говориш, що він «воював». Ми з моїми магістрантами розбирали цей текст. І при уважному його читанні добре видно, що цей школяр і його вчителя (а втручання дорослих явно видно, хоча б по канцеляризмам типу «шукати відповідну інформацію», «відвідав бібліотеку»), зовсім не володіють риторикою, не здатні дотримуватися стилістичних норм. А це важливо, тому що риторика в описі Великої Вітчизняної війни отлілась в абсолютно закінчені форми. Ми цю риторику не можемо не підтримувати, якщо хочемо, щоб нас правильно розуміли. Та й кого завгодно запитайте, що означає «боротися». І вам дадуть відповідь, що це означає «героїчно захищати свою землю від ворогів». Звідси і «боротися до останньої краплі крові», «боротися не шкодуючи живота свого». І все це високий стиль. Тому і можна сказати, що «Уренгейт» викликаний не етичними, а естетичними розбіжностями.

У чому цінність текстів Шнурова і Оксімірона

Розмивання кордонів між стилями - це взагалі важлива тенденція останніх років. Найвища і найнижча легко змішуються в одному тексті. У мовному відношенні цим характеризується і гоп-політика, і гоп-журналістика. Так, до речі, і баттли і реп-культура в цілому. Що таке будь-який текст Оксімірона або Басти? Це художній твір? Безперечно, вони будуються по риторичним законам художніх текстів. Те ж можна говорити і про тексти Сергія Шнурова. Показують ці тексти надзвичайну вправність їх авторів в літературі і світовій культурі в цілому? Звичайно. У них безліч прихованих цитат, алюзій, ремінісценцій, смислів. Шнуров геніальний, найдосвідченіша, найтонший людина. І все це не заважає йому вживати матюки, знижену лексику. При тому, що Шнуров-то якраз робить це дуже тонко, він вміє будь-матюк виставити в такому оголеному вигляді, що воно зберігає всю свою експресію.

«Уренгейт» викликаний не етичними, а естетичними розбіжностями

Чому всі стали говорити складніше

Ще одна важлива мовна тенденція останніх років - посилення рис аналитизма. Там, де ми раніше не вставляли приводи, ми тепер неодмінно це робимо. Наприклад, ніж «контроль якості» відрізняється від «контролю за якістю» або «над якістю»? Та нічим. Але перший варіант сьогодні набагато більш рідкісний. Років 15 тому ніхто не говорив «я зауважу про те, що", а зараз таке чуєш (і читаєш) часто-густо. Мене вражає конструкція «а тобі не все одно на це» - теж вельми популярна. Зрозуміло, що тут «все одно» змішується з «наплювати на». Але ж це означає, що говорить формулювання «а тобі не все одно» недостатньо, йому хочеться її уточнити, доповнити.

Чи приживуться фемінітіви

Фемінітіви? Мене вони швидше бавлять. Широко відомо, що Анна Ахматова і Марина Цвєтаєва люто заперечували проти іменування «поетеса», їм здавалося неправильним підкреслювати статеву приналежність творця. Опозиції (в тому числі і мовні) бувають різних типів. І в даному випадку це пріватівной опозиція - в ній одне слово маркована, пофарбовано, а інше - ні. Слова «автор», «поет» не пофарбовані статевою приналежністю, а «авторка» і «поетеса» - пофарбовані. Поява фемінітіва таку опозицію і створює.

Звичайно, поява таких слів стає лише відбитком тих процесів, які відбуваються в суспільстві. Якщо ці процеси будуть поглиблюватися, то і слова неминуче приживуться. І це не добре і не погано - це просто «по-іншому».

Так і «Слово року» - це не тільки про політику, і не тільки про лінгвістику. Це про світ, про наше спільне життя - і про відображення їх в мові.


Баттл реперів Оксімірона і гнійних відкрив філологам новий пласт культури

Як вибирають слово року

Як завжди, слово року - це слово, яке не просто часто вживалося в цьому році (як висловилася Олена Чернікова, один з членів Експертної ради акції, «висіло весь рік над нами, думаючими і говорять по-російськи, щільно, як дим в накуреній кімнаті »), але в чомусь і визначало собою рік, що минає. Біткоіни, баттли, хайп, Уренгейт - то, що багаторазово обговорювалося, стало вельми значущим в цей проміжок часу.

У нас 4 номінації: слово року, вираз року, антіязик і неологізм. Протягом всього року свої варіанти таких слів і виразів пропонують учасники груп «Слово року» і «Неологізм року» в Фейсбуці, в них близько 2 000 чоловік.

Неологізми (вірніше було б назвати їх протологізмамі - авторські новотвори, які ще не увійшли в мову, але лише отримали на це певний шанс) учасниками групи «Неологізм року» і придумуються - у кожного з таких слів є конкретний автор. Культуролог і філософ Михайло Наумович Епштейн, який почав розвивати в Росії міжнародну акцію «Слово року» і створив чудовий проект «Дар слова» - в упевненості, що кожен творчо налаштований носій може внести свій вклад в словниковий запас мови. Щоб такий протологізм потрапив в список, пропонований експертам для голосування, йому потрібно набрати не менше семи лайків.

Звичайно, тільки через десятиліття можна буде говорити, прижилися такі слова в нашій мові чи ні. У 2014 році, наприклад, переміг неологізм філолога Олексія Міхеєва, який придумав вислів «банний день». Це день, коли користувач Фейсбуку всіх банить, тому що йому набридло вступати у будь-які ідеологічні суперечки з прихильниками інших поглядів. Зараз я періодично бачу, що це слово використовують в соцмережах, тобто в якійсь мірі воно прижилося.

У текстах Шнурова безліч прихованих цитат, алюзій, ремінісценцій, смислів

В цьому році в списку протологізмов слова, прозорі для будь-якого носія мови. Наприклад, «жівоглупіе» - поєднання жвавості і дурості в одній людині. Або «домогант» - той, хто домагається. «Сетячій спосіб життя» - непорушне проведення часу з постійним «сидінням в мережі», «соворность» - принцип колективізму, почуття ліктя у людей, глибоко засунув руки в громадський кишеню, за аналогією зі словом «соборність», але з коренем «злодій». Мені здається найперспективнішим слово «гоп-політика» - проникнення Гопництво в усі сфери державного життя; агресивно-куражістий стиль поведінки, який порушує норми етики і професіоналізму. Досить згадати про те, як з найвищих трибун вимовляється щось на кшталт «мочити в сортирі» і «соплі розмазувати».

Ще я проголосувала за слова «зломенітий» (користується поганою славою, знаменитий своїми лиходійствами), «матільдометр» - це такий прилад, який допомагає виявити ту чи іншу крамолу в будь-якому творі будь-якого мистецтва, «куміроточеніе» - ще одне слово, пов'язане з Наталією Поклонский і її любов'ю до Миколи II.

Розісланий членам Експертної ради лонг-лист за номінаціями «Слово року», «Вираз року» і «Антіязик року» (тобто мова пропаганди, агресії, ненависті) включав в цьому році близько 200 слів, з яких вони вибрали 30. З повним списком можна ознайомитися тут .

з: sobaka.ru

Що таке будь-який текст Оксімірона або Басти?
Це художній твір?
Показують ці тексти надзвичайну вправність їх авторів в літературі і світовій культурі в цілому?
Наприклад, ніж «контроль якості» відрізняється від «контролю за якістю» або «над якістю»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация