Головний редактор найстарішого в Україні журналу для літераторів: "Ситуація з письменниками нині нагадує ХІХ століття"

  1. Про 90-річчя "Райдуги", умінні розпізнавати талант з поведінки, "третє око" письменника, який треба...
  2. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:

25 листопада 2017, 11:00 Переглядів:

Про 90-річчя "Райдуги", умінні розпізнавати талант з поведінки, "третє око" письменника, який треба тренувати, про відмови і графоманів

25 листопада 2017, 11:00 Переглядів:   Про 90-річчя Райдуги, умінні розпізнавати талант з поведінки, третє око письменника, який треба тренувати, про відмови і графоманів   Юрій Ковальський: Література - більш серйозне мистецтво, до нього потрібно привчати

Юрій Ковальський: "Література - більш серйозне мистецтво, до нього потрібно привчати".

Юрій Владиславович - Дон Кіхот нашої літератури. Як йому вдається досі видавати літературний журнал, та ще й платити нехай скромні, але все ж гонорари, - загадка. У минулі часи в "Веселці" друкувалися всі радянські "титуловані" письменники України: це було вкрай престижно. Тепер журнал - останній з могікан в старовинному будинку "Книги пам'яті України" на вулиці Богдана Хмельницького, де більше нікого і не залишилося.

Приміщення майже не опалюються, а при включенні кондиціонера горить стара проводка. Проте тут з радістю зустрічають письменників і скажуть правду про ваш літературний талант. Тут же і планують провести в грудні 90-річчя єдиного професійного літжурнала російською мовою.

- Юрій Владиславович, якими були перші випуски журналу далекого 1927 року?

- З найбільш ранніми виникла складність. У 1937 році постановою ЦК ВКПБ України його закрили, архіви були вилучені і знищені. Ми насилу знайшли деякі журнали 50-х років. Взагалі, журнал був відкритий в 1927 році в тодішній столиці УРСР - Харкові. У 1934-му, коли столицею став Київ, туди переїхав і журнал. За радянських часів ми іноді публікували не найкращі твори, але найбільш активних членів Спілки письменників. Однак є і ким пишатися. Наприклад, друкували Віктора Некрасова (знаменитого автора повісті "В окопах Сталінграда"). У 90-ті ми взяли приклад Літжурнали "Новий Світ", "Іноземна література" - вийшли зі Спілки письменників, але залишилися письменницьким журналом. Зараз шукаємо цікаві твори, відкриваємо нові імена. У нас публікували свої перші твори Марина і Сергій Дяченко, Андрій Курков ...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

- Як зазвичай приходять письменники?

- Уже з поведінки розумієш, хто прийшов. Коли він ледь не ногою відкриває двері зі словами: "Я закінчив геніальну повість. Терміново її друкуйте!" - сумно стає. Інша справа, коли людина каже: "Ось написав нову книгу, не впевнений, чи він добрий, подивіться". Тоді я і думаю: "Боже мій, можливо, прийшов той автор, якого ми чекали". Графомани завжди впевнені в собі, а талановиті люди - самокритичні і дуже часто невпевнені.

- Чому талановитий не може бути самовпевненим?

- Талановита людина - хто має сумнів. Були випадки, коли автори говорили: "Ви не перший журнал, куди я прийшов, і всі вони мені повертали цей рукопис. Але її навіть не читали! Я спеціально сплутав сторінку 6 зі сторінкою 15, а мені рукопис повернули в такому ж вигляді. Якщо ви скажете "ні", я не буду більше писати ". А я починаю читати - і розумію, що вранці ж скажу: "Ми будемо вас друкувати". Приємно, коли автори, від яких відмовилися, з часом ставали успішними і пишуть по сей день: Сергій Черепанов, Максим Матковський, Олександр Володарський, Олексій Курилко та багато інших.

- Як вам вдається зрозуміти, що перед вами хороший письменник?

- Редактор - професіонал, який вміє читати очима дуже багатьох людей. А письменник - людина з третім оком: він бачить те, що не бачать інші, і вміє це втілити в слова. Є багато "людей з трьома очима", але не кожному вдається це донести до інших за допомогою слів. Письменник - це і талант, і дуже складне професія: потрібно "набивати руку", розвивати і тренувати свій мозок. Але лише в тому випадку, якщо писати - це потреба, без якої ви жити не можете. Я знаю безліч талановитих письменників, які добре дебютували, але пішли в іншу сферу, пояснюючи: "Ось зароблю грошей і почну писати знову". На жаль, вже не поверталися.

- Відчуття, що зараз багато письменників і мало читачів ...

- У нас готується до друку цікавий розповідь про те, як людина побудувала бізнес на тому, що став професійним читачем. Він став розсилати листи письменникам, що готовий прочитати їх твори за гроші. Незабаром найняв собі помічників: не справлявся! Єдине - кожен співробітник підписував договір, що ніколи не буде писати. Але успішна фірма читачів руйнується, тому що головний герой в результаті не витримує ... і починає сам писати.

Це я до чого. У 80-х ми в рік отримували 2500-3000 рукописів. Але тоді це було вигідно. Зараз писати невигідно, але кількість рукописів залишилося таким же. Вражаюча ситуація! Вона нагадує ХІХ століття. Тоді мало хто з кріпаків, незаможних, як Тарас Шевченко, починали писати. Письменниками ставали люди із забезпечених сімей. Ось і тепер багато заможних людей активно пишуть і видають книги. Більшість пише погано, але є й досить цікаві твори. Хоча вийде з них новий Франко чи Толстой з Чеховим - ще питання.

- Зараз з'явилося багато блогерів, яких лайкають і вважають письменниками. Як розібратися, хто з них справжній письменник?

- Потрібно почути думку професіоналів: літераторів, редакторів, письменників. В інтернеті все можна надрукувати. Багато лайкають один одного з ввічливості. У тому, що стало менше читачів, винен не ТВ. Література - більш серйозне мистецтво, до нього треба привчати. У Франції, Великобританії чи Італії зараз читають дуже багато, на відміну від нас! У нашій же країні доводиться тепер куди більше працювати, щоб заробити на життя. Повертається втомлена людина пізно ввечері додому, і сил на читання вже не вистачає. Хіба що може подивитися телевізор під час вечері. А читання, до речі, це ж теж їжа - тільки духовна. І сам часто не помічаєш, що її відсутність теж тебе виснажує. Виснажує твій розум, інтелект. Від цього, звичайно, не вмирають ... Ось тільки ти вже більш примітивна особистість. Коли з'явилося ТБ, теж говорили, що не буде ні театру, але є і те і інше. Так і з літературою. Призначення Літжурнали - відкривати нові імена, професійно відбирати найкращі твори. А то, що це - вчорашній день, кажуть ті, хто не хоче читати.

- Тоді логічне запитання: а професійний читач Юрій Владиславович стане писати?

- В образі професійного читача мені дуже комфортно. Кожен робить те, що вміє, причому вміє добре. Іноді з'являється думка, ідея. Але думка - це не консерви, вона псується, і якщо відразу не сів писати. А через два місяці про це вже не пишеться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Скільки імен було у "Райдуги"

Перша назва журналу було "Червоне слово", потім "Літстрой", "Радянська література" (її і закрили в 1937-му). Відкрили вже після війни як "Радянську Україну", а в 1963 року перейменували в "Веселку". Але змінювалося тільки назва: колектив залишався незмінним.
Юрій Ковальський закінчив факультет журналістики Київського державного університету ім. Шевченко, працював в газеті "Вечірній Київ" (тоді ще чотирьохсмуговій!). "Статут" від ежедневки, в 1980 влаштувався в "Веселку" літпрацівник і відчув себе "немов в раю". І вже більше 20 років є її беззмінним лідером. "Веселка" розповсюджується за передплатою.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Головний редактор найстарішого в Україні журналу для літераторів:" Ситуація з письменниками нині нагадує ХІХ століття "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Анастасія Білоусова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Юрій Владиславович, якими були перші випуски журналу далекого 1927 року?
Чому талановитий не може бути самовпевненим?
Як вам вдається зрозуміти, що перед вами хороший письменник?
Як розібратися, хто з них справжній письменник?
Тоді логічне запитання: а професійний читач Юрій Владиславович стане писати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация