Головній військовій прокуратурі загрожує ліквідація

Минулого тижня з'явилися повідомлення, що в Росії ліквідується Головна військова прокуратура. Військові прокурори спробували спростувати цю інформацію, але вийшло це якось непереконливо. «Наша Версія» розібралася, як буде ліквідовано армійське наглядове відомство і чому це треба було зробити вже давно.

Незважаючи на суперечливу інформацію, очевидно, в наступному році Головну військову прокуратуру (ГВП) в будь-якому випадку чекають великі зміни. Наявна інформація дає підстави стверджувати, що ГВП припинить своє існування як окрема структура, яка перебуває на балансі Міноборони, і перетвориться в спецуправління в складі цивільного наглядового відомства. Таким чином, передбачається, що статус Головної військової прокуратури буде знижений до управління, що входить до складу Генеральної прокуратури РФ. Крім того, ГВП буде піддана серйозним штатним змін. При цьому її співробітники змінять армійські погони на прокурорські.

Глава ГВП втратив довіру

Чутки про розформування прокуратури ходять вже більше 10 років. За цей час сама армія, над якою наглядають військові прокуратури, була неодноразово і нещадно реформована і скорочена. Однак чисельність військових прокурорів до останнього моменту залишалася незмінною. Експерти кажуть, що на боці військових прокурорів грають сильні лобісти, за допомогою яких ГВП неодноразово вдавалося відстоювати свої інтереси і в зародку придушувати будь-яку потенційну загрозу. Це в повній мірі проявилося під час створення військової поліції, яка, як планувалося, повинна була забрати частину функцій у військових прокурорів. В результаті затяжної підкилимної війни рішення про створення військової поліції встояло, але нова правоохоронна структура отримала вельми обмежені повноваження.

За оцінками експертів, ахіллесовою п'ятою Головної військової прокуратури в ситуації, що склалася став нинішній головний військовий прокурор Сергій Фридинський (на фото). Всю його діяльність на посту головного військового прокурора супроводжували численні скандали, пов'язані з квартирними і земельними махінаціями, «прикривання» близьких йому людей і, навпаки, надмірно жорстким ставленням до офіцерів, які мають великий авторитет у військах.

Андрій Кошкін, доктор політичних наук, завідувач кафедри політології та соціології РЕУ ім. Г.В. Плеханова:

- Уже тривалий час очікуються реформи, які мали на увазі перехід військової прокуратури в цивільну структуру. Скільки її відкладали, але життя показало, що від оптимізації не втекти. Тут свою роль зіграли і геополітична обстановка, і ситуація всередині країни, спрямована на демілітаризацію основних сфер, і навіть фінансова ситуація в країні. Зараз військові прокурори кажуть, і це завжди було основним аргументом, що, втративши погони і втративши зв'язків з армією, вони стануть менш ефективно працювати. Почасти це так - у військову прокуратуру приходили люди з військ, які розуміли, що відбувається у військових колективах. Але, з іншого боку, є й контраргумент: військові прокурори в основному розбирають однотипні справи, де більшу частину займає дідівщина. З ними впораються і цивільні фахівці.

По темі

По темі

5040

Юлія Тимошенко отримала секретні матеріали з головної військової прокуратури

Зокрема, мова може йти про жорстку позицію військових прокурорів під час суду над колишнім головнокомандувачем Сухопутних військ генералом Володимир Чиркін, якого звинувачували в шахрайстві. Тому через похитнулося авторитету Фридинський сьогодні не може в повній мірі задіяти всі важелі, щоб відстояти статус військових прокурорів. Більш того, більшість експертів схильні вважати, що за результатами перетворень генерал сам швидше за все буде змушений покинути відомство.

Чи зможе ГВП вистояти в цей раз, дізнаємося до кінця року. Але є підстави вважати, що на цей раз серйозних реформ не уникнути. Можливо, система військового нагляду повернеться до стану, в якому вона перебувала до 1997 року, - до створення ГВП в нинішньому вигляді її функції виконувало Головне управління з нагляду за виконанням законів в Збройних силах РФ. Співробітникам відомства вже повідомили про майбутню реформу і запропонували зробити нелегкий вибір - хто готовий перейти в Генпрокуратуру, а хто вийде на пенсію в статусі військовослужбовця.

Прокурорам заглянули в кишеню

Слід зазначити, що парадоксальна ситуація, коли за дотриманням законності в армії наглядає відомство, саме стоїть на постачанні у Міноборони, з самого початку викликала багато запитань. Так, прямої залежності військових прокурорів від міністра оборони ніколи не було, особливо це стосується посади головного військового прокурора, який має статус заступника генпрокурора РФ і призначається на посаду Радою Федерації. Але інші прокурори нехай і побічно, все ж мали відношення до військового відомства - отримували військові звання, грошове забезпечення, квартири, а також матеріально-технічне забезпечення, включаючи службові приміщення, транспорт і засоби зв'язку. Як розповів «Нашої Версії» офіцер військової прокуратури Південного військового округу, певні важелі впливу у військових були - наприклад, при виникненні конфліктних ситуацій з надуманих причин прокурорам могли затримати виплату грошового забезпечення. У перший раз показово яскраво конфлікт інтересів проявився в 2005 році, коли публічні пікіровки між міністром оборони Сергієм Івановим і головним військовим прокурором Олександром Савенкова коштували посади останньому. Все почалося з того, що головний військовий прокурор жорстко виступив з приводу розгулу злочинності у військах, у відповідь міністр в жорстких і навіть десь образливих висловах відреагував на критику. Це наочно показало, що військові прокурори не так вже незалежні від військових.

Крім того, ліквідацію військової прокуратури безпосередньо пов'язують з економічними причинами і скороченням бюджетних коштів. З'ясувалося, що військові прокурори перебувають у привілейованому становищі. Так, Міноборони доплачує співробітникам ГВП додатково за посади і звання. І тепер, в умовах необхідної економії, вирішено, що такий поділ прокуратур є несправедливим. Відзначається також, що це рішення було прийнято ще кілька років тому, але відкладалося до кращих часів.

Олександр Перенджіев, експерт Асоціації військових політологів:

- Військові прокурори довше інших пручалися зміні свого статусу. Наприклад, з військових суддів погони зняли вже декілька років назад без всяких церемоній. Це говорить про потужний прокурорському лобі, що має великий політичний ресурс. Військові прокурори завжди знаходилися в кращому становищі, ніж їхні громадянські колеги: вони користуються перевагами і пільгами звичайних прокурорів, в той же час отримуючи пільги військовослужбовців. Таким чином, вони обходяться державі дорожче, ніж цивільні, причому особливої ​​необхідності для таких витрат немає. Зараз з ними вирішено діяти м'яко: тим, хто є військовослужбовцем, дадуть можливість дослужитися, щоб вони могли заробити військово-прокурорську пенсію. Але вже нові співробітники не будуть ставати військовослужбовцями, таким чином через певний час клас військових прокурорів поступово зникне. Це потрібно було зробити давно, прокурорський нагляд не повинен бути пов'язаний з армією, щоб виключити корпоративний момент, прокурорам необхідно бути максимально незалежними, тільки тоді вийде здійснювати повний державний і громадський контроль.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация