ГОЛУБИ ВІЙНИ ТА СВІТУ. Про голубі, якому присвоїли звання полковника британської армії, а також про інші голубиних подвиги і історіях. Інтерв'ю «ХРОНИКИ і КОМЕНТАРІ

Володимир Домаскіним

Квітневе сонячний ранок. Субота. Вихідний. Місто ще по-справжньому не прокинувся, відпочиває після трудового тижня. Чути лише дзвінкі переклички синиць, укритих зеленим листям дерев, веселе цвірінькання горобців і воркування вуличних голубів. Тихо. Спокійно. Тепло. День обіцяє бути хорошим. Я поспішаю до голубника Володимира Домаскіна, щоб не пропустити момент, коли він почне випускати своїх вихованців, відправляючи їх в блакитне піднебесся. Це він робить завжди по вихідних. Вже багато років.

Володимир Васильович - інженер, працює в одній із запорізьких фірм. У цьому році він зазначив відразу два ювілеї: 55 років з дня свого народження і 50 років своєї голубиної пристрасті. У Осипенківського мікрорайоні Запоріжжя, де він живе, є й інші любителі голубів. Але жоден з них не «ганяє голубів», тобто, не запускає їх в небо. Та й голуби у нього не аби які, а бійні. Ті самі, які в повітрі перевертаються через голову, роблять перекид, свого роду сальто. Красиве це, скажу я вам, видовище, очей не відвести.

І ось ми з Володимиром Васильовичем стоїмо біля його голуб'ятні, милуємося польотом його бойних І ось ми з Володимиром Васильовичем стоїмо біля його голуб'ятні, милуємося польотом його бойних. І розмовляємо. Звичайно, про голубів, про які він знає безліч історій.

- Володимире Васильовичу, в п'ять років ви захопилися голубами. Як це було? З чого почалося?

- Батько в мене великий любитель голубів. Він і заразив мене цією пристрастю, за що я йому безмежно вдячний. З дитинства у мене були миколаївські голуби. А взагалі за 50 років я перепробував всі породи. Були у мене і спортивні, і високольотні, і тучерези, і турмани. Зараз спеціалізуюся на бійню птиці. Але всерівно від миколаївських я і зараз не пішов. Я до сих пір займаюся ними. Але бійні користуються сьогодні все більшою популярністю. Справа в тому, що сьогодні з'явилося дуже багато хижого птаха, і не кожен голуб в стані піти від хижака. А бійні не просто спритні, вони ще й показують високий клас гри - перекиди, перевороти.

-Як вчені пояснюють цю унікальну здатність бойних голубів робити повітряне сальто? Є цьому наукове пояснення?

- Я не зустрічав висновків вчених з цього приводу. Швидше за все, їх взагалі не існує. Я називаю ці перекиди танцями. Голуби в повітрі, на висоті, грають, танцюють. І ніяких інших пояснень, по-моєму, не потрібно.

- Є лебедина вірність, про яку складаються легенди. Голубів теж прийнято вважати символом подружньої вірності. Але чи так це? Я чув, що у голубів трапляються і зради. Ви півстоліття займаєтеся голубами. Що ви можете сказати з цього приводу?

- Бувають різні ситуації. Наприклад, коли голуб або голубка десь загубляться або загинуть. У таких випадках залишилася птах може бути вдруге спарувати. А так, щоб змінити при живому партнері, такого серед голубів практично не буває. У всякому разі, я в своїй практиці такого не спостерігав. А ось те, що при втраті голубки голуб сам виховує залишилися пташенят, можу підтвердити. Як і те, що подружня прихильність голубів часто зберігається всю їх двадцятирічну пташину життя. У них закони спілкування, закони природи набагато чистіше. У їхніх стосунках немає ось того бруду, який, на жаль, зустрічається у людей - крівленія душею, обману, зрад, зради. У них чисті стосунки.

-А скільки взагалі голуби живуть?

- При гарному догляді до 30 років можуть жити. Залежить це і від породи голубів. Наскільки мені відомо, на земній щаре існує приблизно 300 видів голубів. Ці птахи живуть у всіх частинах земної кулі, але більшість різновидів мешкають в тропічному кліматі.

- Вид і порода птиці - це ж різні категорії? Напевно, порід голубів є більше, ніж їх видів?

- Безумовно. Людина приручила дикого сизого голуба більше 5 тисяч років тому. З тих пір голубівники світу вивели, якщо я не помиляюся, понад 800 порід домашніх голубів, різних за кольором, формою тіла і призначенням. У Россі, зокрема, є близько 200 порід голубів.

- Ну, якщо ми торкнулися Росії, не можна обійти і Україну. У нас теж, мабуть, чимало голубиних порід, виведених вітчизняними селекціонерами?

- Різноманітність вітчизняних порід голубів настільки велике, що важко назвати їх точну кількість. У всякому разі, в списку українських порід понад сто назв. Це точно. Причому породи голубів України мають свої характерні особливості, виведені вони в основному 100 - 150 років тому. Наймолодша порода - миколаївські білохвості.

- Миколаївські голуби, по-моєму, славляться на всю Україну.

- Вони добре відомі не тільки в Україні. Високо їх цінують і в інших країнах. А миколаївського тучереза, взагалі, розводять у всьому світі. Справа в тому, що це єдиний голуб, який піднімається і спускається, не роблячи кіл. Єдиний на земній кулі.

- Здорово - Здорово! Ну, а чим запорізькі голубівники-селекціонери відзначилися в цьому плані? Є в Україні якась порода голубів, де б зазначалося, що вона саме запорізька.

-Так, є у нас така порода - Запорізькі чубаті. В Україні вони добре відомі і користуються доброю славою серед любителів голубів.

- Голуби - птахи цікаві і багато в чому загадкові. Наприклад, для вчених залишається загадкою те, як вони знаходять дорогу додому, коли їм доводиться долати великі відстані.

- Із цього приводу вченими висуваються кілька версій. Одні вважають, що голуби в далеких перельотах орієнтуються по сонцю і зіркам, інші стверджують, що тут весь секрет в магнітному полі Землі, яке птиці відчувають. Є і ще одна версія, згідно з якою голуби визначають напрямок свого польоту по залізницях і автомобільних трасах. Мабуть, при цьому враховується той фактор, що у голубів відмінний зір, вони можуть бачити з висоти на відстані 40 кілометрів. Але все це лише версії нічим не підтверджені.

- Нещодавно мені на очі потрапив цікавий факт. Виявляється, голуби можуть розвивати швидкість при польоті до 70 кілометрів на годину і пролітати до 1000 кілометрів на день. Невже це правда?

- В даному випадку мова йде про спортивні голубів. Я колись ними займався і багато читав про них. І названі вами цифри далеко не граничні. Сучасні породи спортивних голубів розвивають швидкість до 140 кілометрів на годину, а відстань, яку долає ними, перевищує 3000 кілометрів. І в польоті без перерви вони можуть перебувати до 16 годин.

- Спортивні голуби, я так розумію, це та категорія голубів, яких раніше називали поштовими?

- Абсолютно вірно. Одомашнення голубів люди займалися ще з незапам'ятних часів і використовували їх перш за все для доставки повідомлень на великі відстані. Зрозуміло, і в військових цілях теж. Це робили такі відомі історичні особистості як Юлій Цезар, Чингісхан та й багато інших. Перша голубина державна пошта з'явилася в Єгипті в 1146 році. В ті часи поштовий голуб коштував стільки ж, скільки коштував чистокровний арабський жеребець. А древній Вавилон був містом голубів.

- Про це бажано б докладніше ...

- Існує багато легенд, історій і повістей, пов'язаних так чи інакше з цими дивовижними птахами. Найдавніша з них, що дійшла до нашого часу, - «Повість временних літ». У цій повісті розповідається про те, як княгиня Ольга вирішила помститися за жорстоке вбивство древлянами під час збору їм данини її чоловіка, князя Ігоря, Вона зажадала від мешканців обложеного міста замість данини надіслати їй з кожного двору по три горобці і три голуби. Городяни не побачили в цьому ніякого підступу і вимога княгині охоче виконали. Та ж наказала прив'язати до кожної птиці підпалений труть (вату). Коли ж птахів відпустили, ті понесли вогонь до своїх гнізд. Спочатку загорілися голубники, потім двори. Таким чином, Ольга позбулася відразу від усіх своїх ворогів.

- Жорстока помста. Та до того ж з використанням голубів, яких прийнято вважати символом миру. Правда, це далеко не єдиний такий випадок. Загальновідомо, що голуби брали активну участь у військових операціях не тільки в давні часи, але і в роки не так вже й віддалені від нас. Я маю на увазі Першу і Другу світові війни. Можете пригадати в зв'язку з цим якийсь конкретний приклад.

- Звичайно. З часів Першої світової відомий голуб № 888, яким було присвоєно звання полковника британської армії за великі військові заслуги. Після його смерті легендарного голуба поховали з усіма військовими почестями.

- Друга світова теж не обійшлася без голубів ...

-Так це так. Минали роки, з'явилося радіо, телефон, але голубів ніколи не забували. У 1942 році німці бомбами пошкодили англійську підводний човен, і та не змогла відірватися від грунту. Човен б загинула, якби не перната парочка голубів, яких підводники з невеликими капсулами випустили через торпедний апарат. Самця захлеснуло водою, але самка дісталася до призначеного місця. Екіпаж врятували, а в честь голубки був поставлений пам'ятник.

Під час Другої світової прославився також голуб з поштової служби США - солдат Джо, який врятував близько 1000 життів солдатів і італійських мирних жителів з міста Кальві-Ризорт Під час Другої світової прославився також голуб з поштової служби США - солдат Джо, який врятував близько 1000 життів солдатів і італійських мирних жителів з міста Кальві-Ризорт. Цей голуб зумів попередити заплановану бомбардування італійського міста, залишеного німцями без бою, буквально за кілька хвилин до зльоту американських бомбардувальників. У 1946 році Солдат Джо отримав медаль з рук лорда - мера міста.

- Мені знайомий старий голубівник говорив, що в роки Великої Вітчизняної війни поштові голуби Запоріжжя перебували на військовому обліку. Значить, і Радянський Союз використав цих птахів для отримання і передачі потрібної військової інформації?

- У цьому можна не сумніватися. В одному джерелі я прочитав, що під час ВВВ голуби доставили понад 15 тисяч повідомлень.

- Голубці, яка принесла порятунок екіпажу англійського підводного човна, поставлений пам'ятник. І це, як я чув, не єдиний пам'ятник голубам.

- У 2004 році у Владивостоці відкрився пам'ятник голубу як символу миру. А взагалі подібні пам'ятники встановлені в 33 містах по всьому світу. Практично у всіх європейських країнах є пам'ятники поштовим голубам, присвячені пернатим героям, які служили в армії в роки Другої світової війни.

-Сьогодні, при нинішніх засобах зв'язку, особливо з появою мобільного телефону, в поштових послугах голубів вже ніхто не потребує. Тому з поштових вони і перетворилися в спортивних. Цікаво, крім спортивного і любительського інтересів, вони ще якісь функції виконують?

- Дійсно, сьогодні поштові голуби вже рідко використовуються для доставки листів, однак вони успішно справляються з іншими завданнями. Наприклад, у віддалених районах Англії і Франції голуби доставляють в лікарню проби крові. А наркоділки запускають цілі зграї голубів для доставки героїну з Афганістану в Пакистан. А в США не так давно приступили до навчання голубів-рятувальників. Проведені експерименти підтвердили, що поштові голуби мають дуже гострим зором і здатні з висоти розглянути на поверхні моря пливе об'єкт. Після був проведений експеримент на практиці. Голубів навчили натискати дзьобом на прикріплену до їхнього тіла педаль при вигляді об'єкта яскраво-оранжевого кольору (колір рятувального жилета). Експеримент пройшов вдало.

- Виходить, списувати з рахунків голубів-поштовиків ще рано - Виходить, списувати з рахунків голубів-поштовиків ще рано. Застосування їх таким здібностям знаходиться і сьогодні.

- Виходить, так. За допомогою поштових голубів до сих пір крадуть дорогоцінні камені з заводів-виготовлювачів. Випадки таких розкрадань раз у раз відзначаються у всіх країнах світу. Першість утримує ПАР.

- У давнину, як ви сказали, ціна голуба прирівнювалася до ціни арабського рисака. А за скільки сьогодні можна купити голуба?

-Це звичайні не елітні голуби сьогодні стоять в общем-то не дорого. Але ж і покупці бувають різні. Любителі, у яких товстий гаманець, за хорошого голуба можуть викласти не менше, ніж ціна арабського рисака. Найдорожчим голубом в світі вважається дуже породистий гоночний голуб, проданий на аукціоні в Бельгії багатому китайському покупцеві, який виклав за нього 200 тисяч доларів.

- Про м'ясних голубів ми ще з вами не поговорили. Така категорія адже теж є?

-Домашні голуби діляться на чотири групи - спортивні, декоративні, льотні і м'ясні.

- Ну, яке там м'ясо та голубка може бути. Інша справа курка, качка, гусак.

-Не скажіть. М'ясні породи голубів курям не поступаються ні за кількістю, ні за якістю. За місяць м'ясної голуб набирає 1,5 кілограма. Кури дають такий приріст тільки за півроку. При цьому м'ясної голуб в 6 разів жирніше і корисніші курки.

- Володимире Васильовичу, ваше голубине господарство виглядає, в чому я переконався, цілком благополучним - Володимире Васильовичу, ваше голубине господарство виглядає, в чому я переконався, цілком благополучним. А що ви можете сказати про голуба господарстві Запоріжжя? Є у нього шанс на перспективу? Кількість голубівників в місті скорочується чи ні?

- голубівників дійсно в місті залишилося дуже мало. Але в даний час, на щастя, можна говорити про початок відродження запорізького голубівництва. Любителів голубів стає більше. І що особливо радує, так це те, що в наших рядах з'являються молоді люди.

-Приємна новина. Будемо сподіватися, що голуби принесуть нам в Україну мир і порозуміння, яких сьогодні дуже і дуже не вистачає нашому суспільству. А вам спасибі за цікаву бесіду.

Микола Зубашенко

Як це було?
З чого почалося?
Як вчені пояснюють цю унікальну здатність бойних голубів робити повітряне сальто?
Є цьому наукове пояснення?
Але чи так це?
Що ви можете сказати з цього приводу?
А скільки взагалі голуби живуть?
Вид і порода птиці - це ж різні категорії?
Напевно, порід голубів є більше, ніж їх видів?
У нас теж, мабуть, чимало голубиних порід, виведених вітчизняними селекціонерами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация