Голубиного ПРИСТРАСТЬ ВІКТОРА ЯНУКОВИЧА І Людмили Зикіної, а також Катерини Другої, Богдана Хмельницького, Микити Хрущова, Леоніда Брежнєва, Майкла Тайсона, Остапа Вишні ... «ХРОНИКИ і КОМЕНТАРІ

Віце-президент Запорізької обласної асоціації голубівників України, історик вітчизняного голубівництва, член редколегії міжнародного журналу «Голубівництво» Ігор Мацак поговорити про голубівництві відгукнувся охоче

Віце-президент Запорізької обласної асоціації голубівників України, історик вітчизняного голубівництва, член редколегії міжнародного журналу «Голубівництво» Ігор Мацак поговорити про голубівництві відгукнувся охоче. Що, втім, і зрозуміло: голуби - його пристрасть, любов і частина життя.

Особлива любов шахтарів Донбасу

- Ігоре Івановичу, ви були недавно учасником Міжнародної виставки голубів в Донецьку. Вражень багато?

- Дуже багато. На мій погляд, виставка вийшла цікавою. Людей була тьма. Напевно, більше ніж голубів, а їх було більше трьох тисяч. Така виставка - подія не часте. У Донецьку, скажімо, вона проходила вдруге за шість років. На цей раз виставка була присвячена 75-річчю міста Донецька. У Києві така виставка же була рази два. В Україні, мабуть, це все. Це досить дороге задоволення.

- У Донецьку особливе ставлення до голубів?

- У Донецьку голубівництво в пошані. На пам'ятній медалі, яку вручали учасникам виставки, зображений шахтар, який випускає голуба. Виставка так і називалася «Голуб - оберіг Шахтарська краю». У цьому краї збереглася гарна традиція, коли на зміну ветеранам-голубівників приходить молодь. Не знаю, чим це пояснити, але в шахтарських селищах багато пацанів, які тримають голубів.

Голуби банкіра з Москви

- Раз виставка міжнародна, значить і іноземці були?

- Зрозуміло. Були голубівники Польщі, Литви, Чехії, Румунії, Угорщини, Молдавії, Росії. Росіяни традиційно були представлені широко. Під керівництвом голови всеросійської асоціації голубівників Олександра Сєдова - банкіра з Москви. Він - фанат голубівництва. Захоплюється «російськими ставним» - порода є така.

ФОТО ФОТО. Русский ставний

- Що ж це за порода голубів, якою захоплюється московський банкір?

- «Русский ставний» - дуже цікава птиця. Її краса - в фігурі, в дива. Вони віслокрилие, широкогруді, витончені. Розпущене хвости. Їх ще називають «лебедями». Таких голубів більше в світі ніде немає. В Україні їх дуже мало.

- У Запоріжжі, у вашій асоціації вони є?

- Ні. У нас взагалі одна порода - запорізькі «чубастие» і то їх майже немає.

- Але ж є ще в Запоріжжі і «миколаївські»?

- Це українська порода, але не запорізька. Я намагався класифікувати породи голубів і нарахував в Україні 20 порід. Наприклад, в Росії їх близько 300. В одному тільки Челябінську виведено 15 порід.

«Монашки» з Києво-Печерської лаври

- Значить, росіяни голубівництвом більше займаються. Чим це пояснити? Менталітетом, рівнем життя?

- Я не знаю, чим це пояснити. Хоча у мене є своя версія. По-перше, Росію не порівняти з Україною за населенням. А, по-друге, я вам скажу, 20 виведених порід - це для України непоганий результат. У Молдавії, скажімо, налічується порід 5-6, не більше. А в Білорусії взагалі немає жодної своєї породи голубів. Вони люблять наших, «миколаївських».

ФОТО ФОТО. Київська монашка

- А в Києві, стольному граді нашому, є своя порода?

- У Києві є - київська світла або як її ще називають - «київська монашка». Ви ж знаєте, що перша згадка про голуба взято з Святого писання - «і настав час, коли Ной випустив в високе небо голуба».

- «монашки» вивели ченці?

- Так, років 200 тому вивів цю породу голубів монах Києво-Печерської лаври. Ці голуби чимось нагадують ченців. Це чисто місцева порода - крім Київської області, вона ніде більше не поширена.

Військо під командою генерала армії

- Знаємо, що в Україні є Всеукраїнська асоціація голубівників. Асоціація велика?

- Ціле військо - 130 тисяч голубівників налічує Асоціація.

- На військовій мові 130 тисяч - це майже 13 дивізій. Дійсно, військо.

- Військо мирне, адже голуб - символ миру. У минулому році нашої громадської організації виповнилося 5 років. Очолює Всеукраїнську асоціацію голубівників Леонід Васильович Деркач.

- Він свого часу керував Службою безпеки України, генерал армії ...

- Так це він. Великий любитель голубів. Високі посади Леоніда Васильовича не зіпсували. Дуже доброзичливий і інтелігентна людина. Він і запропонував назвати нашу організацію ім'ям першого голубівника України Богдана Хмельницького.

- Що, у Богдана Хмельницького був час займатися голубами?

- Є історичний фактаж - Богдан Хмельницький був великим любителем голубів.

- А ваш президент Асоціації розуміє толк в голубах?

- Леоніде Васильовичу? Що ви! Дуже добре розбирається в голубах, він до того ж і хороший організатор. Завдяки нашому президенту в українському голубівництві пішов потихеньку прогрес. Звичайно, ми в регіонах теж не сидимо склавши руки. Хоча є і проблеми. А де їх зараз немає? Крім того, скажу вам: асоціація голубівників країни - це об'єднуюча сила українського суспільства.

ФОТО ФОТО. Леонід Деркач

Голуби світу в стані політиків

- І як ви поєднуєте українське суспільство?

- Я бачу, що без політики не вийде. Давайте згадаємо 2005-й рік. Виборні баталії, прапори, барабани, протистояння. Людей стали розрізняти за кольорами.

І в цей смутний час голубівники України під керівництвом Леоніда Васильовича Деркача проводять в Києві виставку під назвою «Голуб - птах, що сприяє об'єднанню народу України». З усієї України приїхали голубівники в столицю. І донецькі, і львівські. І, уявіть, виставка вийшла незрівнянна.

- І без «півнячих боїв» серед голубівників обійшлося?

- Що ви говорите? Приїхали прості люди - голубівники з усіх регіонів України. Зі Львова, Івано-Франківська, інших міст. Вся Україна була представлена. Були голубівники і з зарубіжних країн. Багато було представлено російських міст. Приїхав навіть губернатор Ямало-Ненецького округу - теж затятий голуб'ятник. Ми спілкувалися один з одним з задоволенням, фотографувалися на пам'ять. Перед об'єктивом фотоапарата стояли поруч голубівники з синьо-білими пов'язками, з помаранчевими стрічками і посміхалися. Це було чудово!

- І про політику не говорили? Мовляв, «мій Янукович краще вашого Ющенко» або «Мій Ющенко краще вашого Януковича» ...

- Колись було говорити про політику. Стільки було голубів, людей! Тоді голубівники Донбасу сказали: наступна виставка буде в Донецьку. Так що, Донецька виставка - це відповідь захід на Київську виставку 2005 року.

Птахи еміра Бухарського в Криму

- Загалом, ви були «голубами миру» ...

- Чому були? Ми ними і є. Одні захоплюються політикою, інші - монетами. Ми захоплюємося голубами, вони нас об'єднують. Це частина нашого життя. Я ось у вересні минулого року, будучи у відпустці, побував на трьох голубиних виставках - в Києві, в Воронежі і в Сімферополі.

Познайомився з президентом Кримської асоціації голубівників Іллімар санів. Чудовий голубівник! Вони ухил зробили на середньоазіатську породу. Їх птах красою вже нашу забиває. Цих голубів свого часу розводив емір Бухарський.

- Якісь особливі птахи?

- Вони в польоті крутяться, перевертаються, йдуть вгору стовпом. Тому їх ще називають «стовповими». Одного «столбового» на виставці продали за 700 доларів. В їх асоціацію входять голубівники і Воронежа, і Тули, і Москви. Асоціації стали створюватися не за регіонами, а по породам голубів. Голуби ж не знають кордонів.

«Тучерезов» України знають в Японії

- В Україні яка основна порода голубів?

- Наша національна гордість: «миколаївські» голуби - «тучерези». Як би хмару ріже. Вони складають 90 відсотків усіх голубів в нашій країні. У світі їм аналога немає. Це єдиний голуб, який піднімається вгору і сідає без єдиного кола. Налічується чотири стилю замаху крила цього голуба - «жайворонок», «метелик», «торцевий» і «серпастий».

ФОТО ФОТО. Миколаївський тучерез

У Росії навіть створюються клуби і асоціації по стилю польоту. Наші «миколаївські» популярні неймовірно! Голуби цієї породи відомі навіть в Японії. До речі, в Росії голубівництвом стали займатися і багаті люди.

- Це добре чи погано?

- З одного боку нам, простим голубівників, стало важкувато. Ми таких голубів ніколи не купимо. З іншого боку мільйонери, маючи гроші, як би створюють голубиний фонд. Там, де є гроші, є селекція, науковий підхід, нові породи голубів. Це добре.

- Багаті і відомі люди в усі часи займалися голубами ...

- Так, це історична правда - голубами захоплювалися і багато відомих людей. Цариця Катерина Велика настільки любила голубів, що навіть указ видала: хто з кріпаків виведе нову породу голубів, тому волю дати. Або ті ж князі Голіцин і Орлов. Вони ж створили породу «орловських турманів».

Любов Януковича, Зикіної, Образцова, Остапа Вишні

- А запорізькі козаки голубами захоплювалися?

- На Запорізькій Січі козаки водили голубів. Козацькі голуби були схожі на своїх господарів: чубаті, немов з оселедцем. Ви знаєте, раніше рідко в якому дворі Запоріжжя не було голубники - голубівництво було особливою пристрастю запорожців. Зараз, звичайно, не те.

- На голубиних виставках політики бувають?

- Ви знаєте, не відвідують вони наші виставки. Але відомі в Україні люди голубами займаються. Скажімо, Віктор Янукович. У нього голуби «миколаївські».

ФОТО ФОТО. Голуби, яких подарував Віктор Янукович Палацу юних натуралістів

- У прем'єра голубник де? В Києві?

- Ні, в Донецьку. Віктор Федорович на донецькій виставці не був присутній - він в цей час був в Швейцарії, але його нагородили Почесним знаком голубівника за активний внесок в розвиток голубівництва. Заслужив.

Дуже захоплювався голубами відомий актор Віктор Павлов - він зіграв разом з Висоцьким в кінофільмі «Місце зустрічі змінити не можна». Він так любив голубів, що навіть тримав їх на горищі театру.

Директор театру, народний артист Сергій Образцов обожнював голубів. Він і помер в голубника. Співак Євген Осін і донині тримає голубів. Співачка Людмила Зикіна і актриса Марина Хлєбнікова - великі шанувальники нашої справи.

Любили голубів і займалися цими птахами письменники Іван Крилов, Остап Вишня, Максим Рильський.

Голубник Щербицького і білий голуб Тайсона

- Партійні чиновники теж голубами захоплювалися?

- Це правда, захоплювалися. Хрущов любив голубів несамовито. Брежнєв теж водив голубів, коли працював в Дніпродзержинську, а потім і в Запоріжжі, коли був секретарем Запорізького обкому партії. Володимир Васильович Щербицький, перший секретар ЦК КПУ, був великим любителем цієї справи. У нього було близько 200 голубів.

При ньому дільничним міліціонерам наказано було не ганяти господарів голуб'ятень При ньому дільничним міліціонерам наказано було не ганяти господарів голуб'ятень. Він дуже багато зробив для голубівництва України. Голубівники Києва пам'ятають його - щороку над його могилою випускають голубів. Це один з наших неписаних законів - коли помирає голубівник, над його могилою друзі випускають білих голубів.

- Кажуть, Майкл Тайсон - теж голуб'ятник ...

- Це теж правда. Майкл Тайсон, не тільки великий американський боксер, але і великий фанат голубів. Він під час приїзду в Україну, побував у асоціації тайського боксу. Тут йому подарували білого голуба середньоазіатської породи. Таких в Америці немає.

- Які у Тайсона голуби?

- Він тримає спортивних голубів, чудових літунів - «гданських соколів».

голубині родоначальники голубині родоначальники

- У тих регіонах, які ближче до Польщі, які породи голубів переважають?

- Там тримають європейську птицю. Вони більше прагнуть до Європи. Там польські породи голубів, іспанські. Дуже багато чеських, французьких, німецьких - «якобіни,« дутиши ». А ось «миколаївських», «крюківським», «харківських» в тих регіонах одиниці. Тамтешні голубівники беруть участь в голубиних виставках в Польщі, Румунії, Угорщини, Німеччини.

- Дорого сьогодні голуби коштують?

- Чи не дорого. На пташиному ринку голуб звичайної породи коштує від 10 до 100 гривень. Найдорожчі - від однієї тисячі доларів і вище.

- Бізнес на голубах можна робити?

- У Запоріжжі - точно немає. Та й взагалі бізнес голубиний ... Складне питання. Взагалі-то голубів продають в двох випадках. Коли є зайві, і коли люди гостро потребують грошей. Напевно, голубиного бізнесу все-таки немає. Ви зрозумійте, голуб - це любов. А справжня любов не продається.

А справжня любов не продається

- А ось ці голуби як називаються? - запитали ми у Ігоря Мацака. Разом з Ігорем Івановичем ми стояли на міській площі Запоріжжя, яку давно облюбували художники для виставки своїх картин, і спостерігали за голубами, яких годували дітлахи.

- Це звичайнісінькі голуби - «міські сизари», - відповів Ігор Іванович. - Дикі голуби. Але вони родоначальники всіх сучасних голубиних порід, в тому числі, і національної нашої гордості - «миколаївських тучерезов». Вони, правда, хмари не ріжуть, але - бачите! - і вони користуються любов'ю у людей.

Валерій Полюшко, Микола Зубашенко, журналісти

ДО РЕЧІ

У Києві на Куренівці продають голубів лідера Партії регіонів Віктора Януковича, пише видання Комсомольська правда в Україні. Як пише видання, у голубів на лапках можна побачити кільця з написом Віктор Федорович Янукович. Часто їх ловлять і продають на Куренівці по 50 гривень. Газета пише, що Янукович є великим шанувальником миколаївської породи голубів, які злітають вертикально. КП в Україні відзначає, що екс-прем'єр має голубником в Києві. За даними видання, крім Януковича, любителями голубів є бізнесмен Ринат Ахметов, а також екс-глава СБУ Леонід Деркач.

ДОСЬЄ.

Тучерези, або миколаївські голуби, користуються великою популярністю у голубівників далеко за межами м.Миколаєва (Україна). Історія цього голуба передається усно з покоління в покоління. Починаючи з XVIII століття голубівництво стало розвиватися на узбережжі Чорного моря в таких містах, як Очаків, Одеса, Миколаїв і Херсон. Центром голубівництва спочатку був Очаків, але з XIX століття він перемістився в м.Миколаїв. Сюди нашими мореплавцями були завезені італійські, іспанські та інші голуби, які в подальшому схрещувалися з місцевою птицею.

У XX столітті в Миколаєві вже сформувалася місцева порода голубів. За масті спочатку переважали білі, скабуни, бокаті (червонобокі), червоні білохвості і червоно-рябі. У 1910-1912 рр. з'явився сизий миколаївський голуб. Спочатку він не знаходив схвалення, але з 1918-1919 рр. завоював визнання. Миколаївські голуби по екстер'єру приблизно однакові, але по фігурного літа діляться на дві групи: серпастим і торцевих.

Серпастим літають горизонтально, плавно, з невеликою покачкой у вигляді кренів вправо і вліво. При посадці качка переходить в грайливість (летять вправо, вліво і назад). Торцеві літають вертикально, причому крила голуб тримає перед собою над головою від підйому до посадки. Миколаївський голуб летить строго в колі, діаметр якого на різній висоті різний, наприклад, на висоті 400-500 м він складає 1-2 м. У міру підйому коло збільшується, але голуб все-таки не сходить в сторону. Миколаївські голубівники ділять стелю підйому своїх голубів на чотири частини: 250 м - чверть кола, 500 м - півкола, 750 м - три чверті кола, і, нарешті, 1000 м - повне коло. А далі голуб ховається з поля зору, повідомляє сайт clest.ru .

Миколаївський голуб не «балується» в повітрі, тобто не крутиться, не "б'є на хвіст», не аплодує вгорі крилами. При цьому кожен голуб летить в поодинці, групового літа немає. При підйомі партії кожен птах самостійно йде вгору, не звертаючи уваги на що летить поруч сусіда; точно так же голуби здійснюють посадку - самостійно і в різний час. Голубів «з пустощами» миколаївські голубівники не тримають, вважаючи їх шлюбом. Миколаївський голуб дуже витривалий, тримається в повітрі при хорошій натренованості до 4-5 годин, а окремі птахи літають по 8-10 годин без посадки. Але для цього потрібно не тільки копітка, вміла тренування, але і певні умови утримання.

Фото авторів, kiev.olx.com.ua

У ЧИСЛІ пристрасно голубівників ....

Народний депутат, член Вищої ради юстиції, доктор юридичних наук Сергій Ківалов Народний депутат, член Вищої ради юстиції, доктор юридичних наук Сергій Ківалов.

Письменник Ернест Хемінгуей Письменник Ернест Хемінгуей.

Голуб миру з рук митрополита Кирила Голуб миру з рук митрополита Кирила.

Вражень багато?
У Донецьку особливе ставлення до голубів?
У Запоріжжі, у вашій асоціації вони є?
Але ж є ще в Запоріжжі і «миколаївські»?
Чим це пояснити?
Менталітетом, рівнем життя?
«монашки» вивели ченці?
Асоціація велика?
Що, у Богдана Хмельницького був час займатися голубами?
А ваш президент Асоціації розуміє толк в голубах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация