Гонтарева: головний банкір для Порошенка, або Ще один "людина з бізнесу"

  1. Орфографічна помилка в тексті:

18 червня 2014 року, 18:33 Переглядів:

Валерія Гонтарєва може очолити НБУ. & Nbsp; Фото: lifedon.com.ua.

Сьогодні, 18 червня, президент України Петро Порошенко запропонував Парламенту звільнити главу Національного банку України Степана Кубіва і призначити на його місце Валерія Гонтареву.

Цілком очікувано ...

Таке рішення Петра Олексійовича не стало надто вже несподіваним - останні дні в ряді ЗМІ курсували чутки про це.

Та й сама Валерія Олексіївна, по всій видимості, знала про своє призначення заздалегідь - вчора банк "Авангард" (входить в ICU) "на підставі особистої заяви від 3 червня (!)" Звільнив її від обов'язків голови наглядової ради.

Як би там не було, але кандидатура Гонтаревої з учасниками ринку не обговорювалася. "У нас відвикли обговорювати. З одного боку влада відвикла обговорювати, з іншого боку, і самі банкіри бояться говорити", - розповів голова Асоціації українських банків Олександр Сугоняко, додавши, що знає про потенційний чолі Нацбанку не більш, ніж всі інші, хто не полінувався "поритися" в інтернеті.

А інформації, дійсно небагато. Гонтарева - не новачок в банківській справі. Вона має більш ніж 17-річний досвід роботи у фінансовій та банківській сферах. У різний час вона працювала на Українській міжбанківській валютній біржі, займала керівні посади в українських "дочках" західних банків Societe Generale (Франція) і ING (Голландія), а в 2006 році створила власну компанію "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU, займається інвестиційно банківськими послугами та управлінням активами).

Людина "з бізнесу" в крісло регулятора: за і проти

Те, що НБУ може очолити людина "з бізнесу", викликає певне побоювання у експертів. "З Нацбанком і комерційними банкірами ми вже багато наспотикалісь, для цієї посади більше потрібен макроекономіст. Вона ж займалася більше інвестиційним напрямком. Воно ніби й близько, але не зовсім відображає специфіку роботи регулятора", - говорить екс-заступник голови НБУ Олександр Яременко.

У той же час професійні і особисті якості Гонтаревої дають надію на те, що робота регулятора буде не тільки ефективною, а й незалежною.

"Головний позитивний фактор - вона не політик. Вона дійсно трудоголік, який вміє працювати. У неї шикарний досвід банківської роботи, володіє іноземною мовою і має досвід роботи із західними банками. Їй буде простіше спілкуватися і з МВФ, і з іншими інвесторами", - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. - Крім того, Гонтарева - не той, людина, яка буде діяти з чиєї-небудь вказівкою. Вона дійсно буде мати свою думку ".

Що чекати від нового глави НБУ і що чекає нового головного банкіра?

А свою думку щодо того, що відбувається, вже повірте, у Валерії Олексіївни є.

В першу чергу, за її словами, НБУ і уряду необхідно "негайно стабілізувати валютний курс ".

"Коли економіка зможе адаптуватися до нового рівня і інструментарій НБУ запрацює, то необхідно перейти до лібералізації валютного ринку і подальшого вільного курсоутворення", - розповіла вона в квітневому інтерв'ю інтернет-виданню hubs.

В цілому ж, на думку експертів, на порядку денному нового глави НБУ варто три головних питання: валютний курс, депозити і публічність.

"Перше, що потрібно зробити - дати сигнал про те, що буде з курсом. Це не означає, що він повинен бути знову фіксованим. Але повинні бути усунені можливості спекулятивних операцій. Повинна бути усунена непрозорість в питаннях рефінансування. Повинні бути усунуті валютні шоки, які періодично виявляються ", - відзначає директор енергетичних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Також, за його словами, влада повинна дати зрозумілу відповідь на питання: що буде із заощадженнями населення. "Зараз цілий ряд банків вже обмежені в своїй діяльності, і очікується, що така ситуація пошириться ще на ряд фінустанов. Важливо не допустити, щоб люди втратили свої заощадження", - говорить він

І третє - в діяльності НБУ повинна з'явитися публічність. "Це не означає, що глава Центробанку повинен кожен день базікати по телевізору. Але роз'яснення того, що відбувається, має бути", - говорить Юрчишин.

При цьому експерт закликає не поспішати в питанні утримування інфляції на низькому рівні (т.зв. таргетування), до чого закликає МВФ. Про необхідність таких заходів Гонтарева говорила в квітні.

"Таргетування завжди передбачає досить жорстку фінансову дисципліну, а у нас фіскальна політика ніколи не була суворою, ми працювали завжди з великими дефіцитами ", - пояснює Юрчишин.

За НАТО, але не проти російських банків

Потрібно відзначити, що бізнес підходи потенційний глава НБУ застосовує не тільки в професійній сфері. Так, за її словами, Україні вкрай важливо вступити в НАТО.

Чому? Все дуже просто - якщо у нас чогось немає (в нашому випадку гарантії безпеки), "то це треба аутсорсити", самим забезпечити це буде вкрай складно, в тому числі, з економічної точки зору.

Адже Україна не може дозволити собі "змагатися у військовій могутності з таким величезним державою, як Росія. В іншому випадку ми витратимо 20 наступних років на те, що будемо працювати на військово-промисловий комплекс і весь цей час тремтіти, що завтра з нами щось то станеться ".

Досить прагматичний підхід. Чи не вважаєте?

При цьому Валерія Олексіївна без зайвих упереджень дає оцінку діяльності російських банків на території України.

"Українська економіка повинна бути дуже вдячна російським банкам: в кризу вони єдині продовжували кредитувати", - сказала вона в коментарі "Forbes Україна".

Пізніше, вже в інтерв'ю Hubs вона додасть: "Зрозуміло, що два найбільших російських державних банку (Ощадбанк Росії і ВТБ), останнім часом були фаворитами великих клієнтів. Але, на жаль, політична складова, загроза націоналізації і патріотичні мотиви точно не зроблять їх фаворитами на наступні кілька років ".

Як бачимо, прагнути в НАТО і з повагою ставитися до російських банкірам - абсолютно взаємовиключні речі.

***

Гонтарева - це вже другий після Ложкіна (призначений главою Адміністрації президента) "людина з бізнесу", якого Порошенко виводить на керівні пости. "Це краще, ніж якби була спроба пошуку нових людей в старих структурах. Адже зараз дуже важливо змінити структуру управління, а це означає, потрібні нові обличчя і нові відповідальності", - говорить Юрчишин.

Так, дійсно, потреба в перезавантаженні системи назріла. Головне - не допустити серйозних помилок в цій справі. А як показує новітня історія України, зробити це не так просто.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Гонтарєва: головний банкір для Порошенка, або Ще один" людина з бізнесу "". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що чекати від нового глави НБУ і що чекає нового головного банкіра?
Чому?
Чи не вважаєте?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация