Горбачов міг врятувати СРСР ринковими реформами, арештами, розстрілами або виборами

Горбачов. Деякі вважають, що у нього був шанс зберегти Союз і пустити його по китайському шляху. фото АFP

Горбачов міг врятувати СРСР ринковими реформами, арештами, розстрілами або виборами Ірина Ковальчук https://cdn.segodnya.ua/img/article/2391/39_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/2391/39_tn .jpg 2011-03-02T06: 45: 57 + 02: 00 Світ Ми запитали у експертів - міг би Союз зберегтися з Михайлом Сергійовичем або без

Сьогодні перший і єдиний президент СРСР Михайло Горбачов відзначає 80-річний ювілей. До колишньому радянському лідеру вже 20 років залишається головне питання: "А чи міг він допустити розвалу СРСР?". І друге питання - якби в 1985 році генсеком КПРС обрали іншу людину, то як би розвивалися події і розвалився б СРСР в такому випадку або б пішов по китайському шляху (відмова від соціалізму при збереженні єдності країни)? На ці два питання ми попросили відповісти російських, українських і західних політологів.

Депутат Держдуми Росії, політолог Сергій Марков:

1. Без сумніву, Горбачов міг зробити так, щоб не розвалився СРСР. Для цього потрібно було проводити економічну модернізацію та ринкові реформи раніше демократизації. В якійсь мірі за прикладом Китаю. І тоді до демократії народ прийшов би вже більш підготовленим і не таким розрізненим. Потрібно було також ліквідувати право на виділення окремих республік і ніхто б тоді не відокремився. Звичайно, були б проблеми з прибалтійськими республіками. Але потрібно було б вирішити їх питання по-іншому. Можна було б взяти і відокремити їх, як Малайзія відокремила Сінгапур.

2. Якби до влади прийшов не Горбачов, СРСР міг би проіснувати довше. По-перше, відомо, що коли якось Єльцина запитали, якби він тоді очолив СРСР, віддав би він влада, він відповів: "Ні за що!". Якби на місці Горбачова виявився більш жорстка людина, були б арешти, були б розстріли, він би не дозволив не те що Союзу розвалитися, він би не дозволив путчу статися. По-друге, хто б не прийшов, необхідно було проводити реформи з модернізації. У цей час уже сформувався потужний радянський середній клас, який вимагав більше свободи і це було необоротно. Якби всі ці моменти керівництво СРСР враховувало, то і Союз б зберігся як єдине, але вже не соціалістичне, держава з усіма його величезними плюсами. І життя, наприклад, в Україні, була б на більш високому рівні, ніж зараз.

Директор Київського Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський:

1. Не міг Горбачов зробити так, щоб не розвалився СРСР. Як говорив сам Михайло Сергійович, процес занадто далеко зайшов. Кажуть, а якби не було ніякої гласності та перебудови, а був би реформаторський курс в китайському стилі? Я думаю, це нереалістичний план. Ми - не китайці, а роки застою і абсолютного безвір'я не дозволяли навіть уявити собі, що можна якось ще вижити в цій системі. Китайський варіант: не можна скасовувати керівну роль партії і не можна швидко вводити вільне підприємництво - це плавний шлях керованого виходу на ринок при керівної ролі партії. Але мені здається, для СРСР це було вже неможливо.

2. Без Горбачова, можливо, розвал стався б не так швидко. Агонія системи трохи б затягнулася, але СРСР все одно б розвалився.

Член Ради із зовнішньої політики Німеччини Олександр Рар:

1. Якби Горбачов пішов на проведення всенародних виборів президента СРСР в 1990 році (тоді, нагадаємо, президента обрав з'їзд народних депутатів), то тоді б був шанс зберегти СРСР. Сам би Горбачов з тріском провалився б на тих виборах, але пост президента СРСР міг би зайняти інша людина, з абсолютно іншою легітимністю - адже він був би всенародно обраним. І ось він уже зміг би утримати Союз. Швидше за все, цією людиною став би Єльцин, за якого б проголосувала Росія.

2. Варіанти, при яких до влади в 1985 році прийшов б не Горбачов, були. Сам Горбачов про це розповідав, але в останній момент його врятував Громико, який від імені авторитетних членів Політбюро виступив з несподіваною промовою і висунув Горбачова. Не виключено, що якби замість Михайла Сергійовича прийшов секретар ЦК КПРС Григорій Романов, який мав неабиякий вплив, то він би, я думаю, не допустив розхитування підвалин держави. СРСР не розвалився б в 1991 році. Але і до XXI століття не дотягнув би - Радянський Союз уже не міг більше економічно так існувати. Щоб розвиватися за китайським варіантом, потрібні були розумні економісти, а їх в СРСР просто не було.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

1. Щоб не розвалився СРСР, Горбачову потрібно було просто нічого не робити. Більше тут і сказати нічого.

2. Агонія могла б затягтися, якби не прийшов Горбачов. А результат був би швидше таким же, тому що китайський шлях реформування нам не підходив. Був єдиний шлях - це демократизація, реформи через демократію. А це б призвело до включення в політичні процеси національних сил ряду республік, що також призвело б до розвалу. Сценарій був би більш жорсткий. Але доля СРСР була вирішена - занадто великий простір, занадто багато націй і народів потрібно було повести через реформи. Адже щоб зберігся "капіталістичний" СРСР, потрібно було сформувати нову, буржуазну, націю. Щоб на зміну ідентичності радянської нації на ідеології комунізму повинна була б прийти нова загальнонаціональна ідентичність, як американська, або на російській основі. Але для цього потрібні роки. В умовах економічної кризи, кінця холодної війни, для СРСР це було нереально ".

Директор російського Інституту національної стратегії Станіслав Бєлковський:

1. "До 1989 року Горбачов міг зробити так, щоб не розвалився СРСР, але пізніше вже процеси взяли незворотний характер, які Горбачов уже не міг контролювати. Але до цього він міг здійснити революцію згори, запропонувавши нову концепцію єдиної держави, але вже не пов'язаного з комунізмом, оскільки до цього моменту жителі СРСР зневірилися в досягненні комунізму, а в зв'язку з цим СРСР перестав ним бути потрібним. Але Горбачов плив за течією, і в цьому випадку дуже сильно нагадував нинішніх арабських правителів Тунісу, Єгипту та Лівії, які схва тились за реформи, коли вже було пізно ".

2. "Навіть якби Горбачов не прийшов до влади, то Союз проіснував би найдовше на 2-3 роки. Комуністична ідеологія в середині 1980-х увійшла в стадію виродження, почалася криза, як неминучий спадкоємець застою. І в цих умовах я не бачу нікого іншого, хто б міг тоді керувати краще, ніж Горбачов. При інших було б жорсткіше, але консервація процесів розпаду привела б тільки до відстрочення до 93-94 років, але не запобігла б сам розвал ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

До колишньому радянському лідеру вже 20 років залишається головне питання: "А чи міг він допустити розвалу СРСР?
Кажуть, а якби не було ніякої гласності та перебудови, а був би реформаторський курс в китайському стилі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация