Гостинність казахів: традиції і звичаї

Гостинність казахів - одна з тих культурних особливостей, які демонструють характер народу, його менталітет. Будинок казаха завжди відкритий для дорогих гостей. Вважається гріхом відмовити в даху, їжі подорожньому, який потрапив в твій будинок. У казахів є спеціальні ритуали гостинності. Давайте перевіримо, чи все гаразд їх знають. Гостинність казахів - одна з тих культурних особливостей, які демонструють характер народу, його менталітет

Фото: lenta.inform.kz

Традиції казахського народу багаті і різноманітні. Серед них на особливому місці знаходяться обряди і ритуали, які супроводжують прийом гостей, - конакаси. Коли б не з'явився конак на порозі казахського будинку, буде накритий дастархан, виявлено повагу і шану. Сама процедура приготування і подачі їжі має особливі правила і закони, яким слід кожна казахська сім'я.

За старих часів той, хто не зумів чинити гідного поваги гостю, піддавався осуду суспільства. Його гріх падав на весь рід. Тому казахський народ не просто шанобливо ставиться до законів гостинності, а строго шанує їх.

Традиції та звичаї казахського народу, пов'язані з прийомом гостей, передаються з покоління в покоління. Ось основні з них:

  • Салем беру. З давніх часів казахи приділяли особливу увагу етикету. В першу чергу це стосується вітання гостей. Ось основні правила зустрічі:
  1. Господарі допомагають гостям зняти верхній одяг, проводжають їх в кращу кімнату квартири або будинку, саджають на почесне місце в юрті.
  2. При зустрічі обов'язково висловлюють вітання і люб'язності: «Сəлем бердік!», «Сəлеметсізбе!», «Қайирли күн», «Қайирли кеш!». Слова супроводжують потиском обох рук. Господар потиск руки супроводжує поклоном. З родичами і близькими друзями господарі обіймаються і обмінюються поцілунками.

Фото: total.kz

  • Розсаджування гостей за дастарханом також має свої правила. Казахські традиції вимагають, щоб за святковим столом господарі розміщували запрошених, з огляду на ступінь споріднення, вік, соціальний статус і суспільне становище. Дотримуються такі звичаї:
  1. Першими до столу підходять гості поважного віку. Для них підготовлено почесне місце - төр.
  2. Інші гості розсідаються в залежності від значимості і ролі в родині. У Південному та деяких регіонах Західного Казахстану жінки сідають недалеко від дверей. Старша з них знаходиться ближче до чоловіків.
  3. Після розсаджування все обмінюються рукостисканнями з тими, хто сидить поруч з ними.
  4. Господарі за стіл сідають останніми.
  5. Якщо гість пріпоздал, то він проходить на місце з поклоном. Решта підводяться. Якщо приходить поважна людина, то всі встають і частування призупиняється, поки його не проведуть на почесне місце.

Примітка. У деяких регіонах РК прийнятий також роздільний принцип прийому гостей: за окремі столи саджають жінок, дітей і чоловіків.

У деяких регіонах РК прийнятий також роздільний принцип прийому гостей: за окремі столи саджають жінок, дітей і чоловіків

Фото: ic24.kz

Читайте також: Культура стародавнього Казахстану: звичаї, вірування

  • Белкотерер - звичай, який стосується специфіки частувань, які подавали літнім людям. Оскільки не вся їжа, яка є на дастарханом, підходить людям старшого віку, то родичі, діти або сусіди приносили для них спеціальні страви: сир, накази, мед, масло, Жент, кумис. Таким чином виявлялася турбота про батьків, бабусь і дідусів.
  • Ат мінгізіп, шапан жабу - особливий ритуал, згідно з яким самому шановному гостю (батира, акину, поважному людині) дарували скакуна або чапан.
  • Біс Жакси - традиція обдаровувати п'ятьма цінними речами шанованих людей, які вшанували своєю присутністю будинок. Такі дари включали: верблюда, скакуна, перський килим, шаблю і соболью шубу.

Фото: e-history.kz

  • Сүйінші передбачає вручення подарунка того, хто приніс в будинок добру звістку.
  • Корімдік і байғази - звичай обдаровувати господарів, син яких привів в будинок невістку, або в їхньому будинку з'явилися обновки, були зроблені важливі і значущі покупки.
  • Конаккаде - знак взаємної поваги, яке виявляють гості. Господар має право попросити майже його конаку заспівати пісню, прочитати поезію або станцювати. Це своєрідний подарунок, який гість робить приймаючої його стороні.

Фото: joyday.me

  • Бата - це слово у-благословення, яке вимовляли аксакали, висловлюючи подяку господарям за прийом. Це могли бути красиві слова чи пісня.

Є звичаї і традиції казахського народу, які мають суспільне значення. До них відносяться такі ритуали:

  • Ерулик - частування для новоселів. Сім'ї, які оселилися поруч, запрошують в гості, щоб налагодити відносини, краще пізнати, хто живе поруч. Ця традиція має психологічне значення. Вона дозволяє об'єднатися, швидше адаптуватися до нового місця проживання.
  • Жилу - традиція обдаровування тих, хто постраждав від різних лих (пожежі, повені і т. Д.). Таким чином казахи демонстрували співчуття і проявляли взаємодопомога в складних життєвих ситуаціях. Дарували, як правило, худобу, одяг, гроші - то, що могло б компенсувати втрати, дозволило швидше відновити житло, забезпечило б на перший час найнеобхіднішим.

Негласний закон, якого дотримуються всі казахи, звучить так: «Кожен гість - посланник Бога». Тому подорожнім надають особливу повагу і пошану. У давнину ті, хто не виконував правила гостинності, карався штрафом.

Гостинність - основна традиція казахів, що трансформувалася в особливу рису національного характеру. Ці звичаї дійшли і до наших днів. Казахські сім'ї слідують давнім національним традиціям.

Читайте також: Як роблять 40 днів дитині у казахів

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация