Готика - камінь, що вознісся до небес

Фото: CzechTourism   Готичне мистецтво і, перш за все, архітектура становить значну главу в історії чеського мистецтва Фото: CzechTourism Готичне мистецтво і, перш за все, архітектура становить значну главу в історії чеського мистецтва. На територію чеських земель воно приходить в 1230-40 роках з Франції, де готика зародилася в середині 12 століття, поступово зганяючи романський стиль. Основною відмінністю попереднього стилю від готики була масивність стін, маленькі віконця, циліндричні вузькі склепіння. Готика, завдяки застосуванню хрестоподібних склепінь, відкрила величезні можливості, які привели до виникнення абсолютно нового типу конструкцій - підносяться вгору стіни, яким ще більшу динамічність надавали великі вікна. Тиск поширюється на опори, що допомагає піднести спорудження вгору, тим самим виникає, висловлюючись науковою мовою, логічно-тектонічна система, відома по прекрасних зразків каркасної готичної архітектури, наприклад, у Франції.

«Ранній-готичний стиль живе в Чехії практично до часів правління останніх Пршемисловічей, або ж, як вказують деякі автори, до самого періоду приходу Люксембургов в чеські землі в 1310 році. Саме в кінці 13 століття тут з'являються величезні цистерцианские монастирі - Золота корона, Збрацлав. З раннього періоду у нас збереглися в основному архітектурні пам'ятники. Збереглося і кілька рукописів, але їх, справді, не так вже й багато. Період розквіту готики припадає у нас на 1300-10 роки. Цей стиль в Чехії розвивається господарями, такими особистостями як королева Альжбета Рейчка, в чиїх рукописах прекрасно ілюструється готична живопис. Крім того, це ціла група художників, невідомих за іменами, але які увійшли в історію по їх творам. Наприклад, Майстер Міхельской Мадонни або Майстер Вишебродского вівтаря. Найвідоміша особистість чеської історії - король Карел IV, який здобув освіту у Франції, в Сорбонні. Саме він запрошує до Праги Матиаша з Арраса, який в 1344 році почав будівництво Собору Святого Віта, яке згодом продовжив Петро Парлерж », - розповідає завідувач кафедри Історії мистецтва Карлова Університету професор Ян Ройт.

Професор Ян Ройт   Саме за часів Карела IV чеське мистецтво сходить в зеніт європейського розвитку Професор Ян Ройт Саме за часів Карела IV чеське мистецтво сходить в зеніт європейського розвитку. Це відбувається, завдяки майстрам, які приїхали в Прагу на запрошення імператора - Петру Парлержу, Майстру Теодоріка, який в 1365 році прикрашає каплицю Святого Хреста на Карлштейне 130 картинами. Завдяки йому виникає принципово новий стиль живопису на противагу існуючим лінеарному - монументальний, пластичний, де значну роль відіграють фарби. Саме особистість Теодоріка не має паралелей в європейському мистецтві. Хоча їх можна шукати у Франції, в Італії, перш за все, серед учнів Джотто у Флоренції. Наступний період готичного мистецтва, коли Чехія вносить свою лепту в шкатулку європейського мистецтва, це період близько 1380, коли в Європі зароджується так званий «інтернаціональний стиль». У Чехії в цей період творить Майстер Тршебонскго вівтаря, який, у порівнянні з Теодоріка, навпаки позбавляє фігури матеріальності, робить їх «спірітуальним», витягнутими. Тут значну роль відіграють нові духовні течії, наприклад, оновлене августіанства.

«Тричі за період правління Карела IV змінюється стильової модус готичного мистецтва. Ще одним представником готичного стилю є так званий стиль «прекрасних мадонн», де подається ідеальна жіноча краса. Найяскравішим зразком цього напрямку є Крумловський Мадонна або ж Роудніцкая Мадонна у виконанні Майстра Тршебонского вівтаря. Чеське мистецтво досягає таких висот, що навіть вивозиться за кордон. Чеських Мадонн можна виявити як в Кенігсберзі, нинішньому Калінінграді, Гданську, Базелі, по всій Європі, а імператор Карел IV якраз є тією особистістю, яка грає в цьому поширенні значну роль, аналогічну тій, що грає Карл VI у Франції ».

Празькому Граді, Майстри Літомержіцкого вівтаря. У каплиці Святого Вацлава з'являється великий цикл його життєпису, створений, цілком ймовірно, до церемонії коронації сина Владислава Людвіка Ягеллонського. І вже близько 1520 року готичний стиль перероджується в Ренесанс. В історичній паралелі приходить реформація Лютера, чеські землі в цей період є утраквістскімі.

«Ще одна важлива річ періоду з пізньої готики - саме чеські утраквісти створюють особливу іконографію, аналогів якої не існує в Європі, оскільки утраквісти шанували Магістра Яна Гуса і Ієроніма Празького за святих, тому вони створюють особливі вівтарі. Ще одна важлива річ - особливо в Північній Чехії позначається вплив сусідніх земель, наприклад, Саксонії. Тут я б відзначив творчість Лукаса Кранаха старшого, який в значній мірі вплинув на північно-чеську готику ».

Як і в період романського мистецтва, основним замовником архітектурних споруд була церква. Церковні споруди були пов'язані з традиціями романської архітектури, перш за все, в будівництві костелів і базилік, які, проте, в готичний період перетворюються в імпозантні собори.

«Основними замовниками також були численні чернечі ордени, на замовлення яких будувалися монастирі. Однак, головним замовником все ж залишався государ - про це красномовно розповідають споруди на Празькому Граді. Крім того, це було і багате дворянство. Згадаймо Майстри Вишебродского вівтаря, де зображений Петро I з Рожемберга, один з перших дворян королівства. Однак, в Чехії це було скромніше, ніж, наприклад, у Флоренції, де основними замовниками були багаті купці і підприємці ».

Гусістскіе війни перервали розвиток готичного мистецтва і контакт з рештою Європи. Церковна реформа, на чолі якої стояли люди, які прагнули провести її мирним шляхом, таким шляхом не пройшла. Ян Гус і інші підійшли до питання радикально, зокрема, шляхом іконоборства і руйнування монастирів. Лише в 1436 році всі потроху заспокоюється між мирним табором гуситів і імператором Зікмунд. Однак, в цей період Європа пішла вже далеко вперед, а в Чехії все ще відлунює готичного мистецтва.

Рубрика вперше вийшла в ефір 11-го ноявря 2010, сьогодні ви чули її репризу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация