Готівкові розрахунки в особливий період - чого вимагає НБУ

  1. Національний банк посилив правила грошових розрахунків в цей час
  2. В "особливий період" гроші будуть берегти і економити
  3. АВТОР:
  4. Орфографічна помилка в тексті:

27 травня 2018, 7:52 Переглядів:

Національний банк посилив правила грошових розрахунків в цей час

27 травня 2018, 7:52 Переглядів:   Національний банк посилив правила грошових розрахунків в цей час   Фото: pixabay

Фото: pixabay.com.

Трохи менше місяця тому, 5 травня вийшла постанова Національного банку України №51 "Про затвердження Положення про організацію готівкового обігу і ведення емісійно-касових операцій у банківській системі в особливий період".

Як повідомили сайту "Сегодня" в Нацбанку, термін "особливий період" вживається в значенні, яке наведено в Законі України "Про оборону України". Там, зокрема, йдеться:

"Особливий період - період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цивільної) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях". Особливий період "охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій".

Незважаючи на страхітливу назву постанови, ніяких принципово нових правил поводження з грошима "в особливий період" Нацбанк не винайшов. Нинішня постанова прийшло на зміну попередньому, яке було прийнято ще в 2004 році. І текст нової постанови, в принципі, не дуже сильно відрізняється від попереднього.

Однак є і серйозна відмінність. Норми постанови стали обов'язковими для виконання, тоді як раніше в документі говорилося, що ці норми "можуть використовуватися" в діяльності НБУ, інших банків та суб'єктів господарювання ".

Особливий період діяв в Україні з березня по вересень 2014 року і з січня по серпень 2015 го, але тоді положення постанови не були обов'язковими.

Необхідність змін продиктована в тому числі тим, що НБУ проводить централізацію, виключаючи зі своєї структури регіональних управлінь, які згодом можуть бути повністю ліквідовані. У зв'язку з цим відбувся перерозподіл обов'язків між різними структурами при роботі в особливий період.

У НБУ запевняють, що прийняття нового положення про грошовий обіг в особливий період не слід розглядати як підготовку до неприємних подій. Сформована соціально-політична ситуація, звичайно, стала одним з підстав для поновлення документа, однак це планова робота, зазначають в Нацбанку. Підготовка нової версії "Положення про організацію готівкового обігу ..." була передбачена Планом підготовки проектів регуляторних актів НБУ на 2018 рік, який був затверджений ще 8 грудня, повідомили в прес-службі Нацбанку за запитом "Сегодня".

В "особливий період" гроші будуть берегти і економити

Багато пунктів Положення стосуються збереження та економії готівки в особливий період. У документі говориться, що основні завдання уповноважених банків в цей період (якщо він все-таки настане) - максимальна акумуляція готівки з усіх можливих джерел, суворий режим економії готівки, скорочення розрахунків "живими" грошима

Звичайно, в цей час йдуть в хід резервні фонди готівки, стратегічний запас банкнот, які в звичайний час заховані в центральному сховищі. Але їх пустять в обіг тільки за особливим розпорядженням. В основному ж в регіонах будуть проводитися "організаційні заходи щодо залучення в каси банків банкнот і монет". Магазини та фінансові установи зобов'яжуть здавати зібрані гроші в Нацбанк, а регулятор візьме на себе їх розподіл між регіонами.

Крім того, всі банки, які в зв'язку з якимись подіями не зможуть продовжити роботу, зобов'язані вивезти гроші зі своїх сховищ - у повному обсязі - в місця, визначені Нацбанком.

Департамент грошового обігу в особливий період може прийняти рішення про припинення друкування нових грошей. А може змінити критерії зношеності грошей і, відповідно, вилучати з обігу менше купюр.

Після оголошення "особливого періоду" Нацбанк припиняє випуск пам'ятних та інвестиційних монет, а випущені раніше банки зобов'язані повернути, йдеться в Положенні. До речі, це один з пунктів, який демонструє, що норми попередньої версії Положення не були обов'язковими. У 2014 і 2015 році, під час особливих періодів, НБУ випустив щонайменше 30 нових колекційних монет.

Також в Положенні є норма про те, що НБУ може прийняти рішення про припинення офіційного обігу готівкових грошей в тому чи іншому регіоні в особливий період та про евакуацію наявної готівки, в тому числі під охороною правоохоронних органів або збройних формувань.

Зате, якщо є загроза захоплення сховищ "сторонніми особами", співробітники НБУ зобов'язані опечатати приміщення і "забезпечити пошкодження і / або знищення ключів і кодів сховищ і ґратчастих дверей механічним або хімічним способом", йдеться в Положенні про звернення готівки в особливий період.

Як уже зазначалося, в особливий період вводиться режим економії готівки. Нацбанк може рекомендувати або вимагати від торгуючих організацій по мінімуму використовувати готівку і максимально розширити безготівкові операції. В кінці дня вони зобов'язані будуть здавати всю готівкову виручку в банк.

Обмеження на розрахунки "живими" грошима можуть виражатися і у встановленні жорстких лімітів на зняття грошей з банківських карт.

"Нацбанк може вводити обмеження на зняття готівки підприємствами, організаціями, фізичними особами - підприємцями та населенням з поточних і депозитних рахунків", - підтвердили сайту "Сегодня" в НБУ.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, як банки в Україні хитрують із споживчими кредитами .

Також ми писали про те, який інфляції очікує НБУ в другій половині 2018 року .

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Нова постанова НБУ: що буде з грошима в Україні, якщо оголосять" особливий період "". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександра Романюк

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация