Гра на підвищення: Чи є у зміни пенсійного віку позитивна сторона?

У соціальних мережах, блогах і ЗМІ не вщухає резонанс, викликаний заявами про майбутню пенсійну реформу.

Найбільше нарікань, безумовно, викликає ініціатива про підвищення пенсійного віку. Як розповів 14 червня прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, планку виходу на пенсію пропонується поетапно підняти до 65 років для чоловіків і 63-х - для жінок. В даний час при наявності відповідного трудового стажу чоловіки мають право піти на заслужений відпочинок в 60 років, а жінки - в 55.

Конфедерація праці РФ, очолювана Борисом Кравченко, вже зібрала понад мільйон підписів під петицією проти реформи і анонсувала акції протесту , Які в даний час готуються профспілками. За словами керівника організації, в спробах вплинути на рішення влади Конфедерація має намір використовувати «будь-які мирні методи і засоби вираження думки», які тільки можна узгодити в умовах проведення чемпіонату світу з футболу.

Практично безапеляційно проти підвищення пенсійного віку висловилися і прості громадяни: у ході соцопитування лише 8% респондентів підтримали урядову ініціативу, решта 92% висловилися проти.

Проте, на загальному тлі звучать і інші голоси - в основному відомих людей, що висловлюють аргументи «за». І до цих аргументів варто прислухатися уважніше.

Нехай старість почекає

Одним з тих, хто несподівано здивував громадськість своїм поглядом на пенсійний вік, виявився телеведучий Володимир Познер. на своєму сайті «Познер онлайн» він опублікував відповідь на лист жінки, запитав його думку про урядову ініціативу.

Я з 18 років працюю, 26 років сумлінно сплачую податки державі. Чому мене позбавляють на 8 років законної пенсії, безкоштовного проїзду на громадському транспорті та інших пільг? »

- обурилася автор листа Тетяна, додавши, що кабмін ніби навмисне влаштовує так, щоб населення масово не доживала до пенсійного віку: адже тоді і пенсії платити не доведеться.

- обурилася автор листа Тетяна, додавши, що кабмін ніби навмисне влаштовує так, щоб населення масово не доживала до пенсійного віку: адже тоді і пенсії платити не доведеться

В. Познер. Фото: www.globallookpress.com

На це Володимир Познер відповів, що зовсім не вважає урядову ініціативу свавіллям. Навпаки: на його думку, підвищення пенсійного віку - справа давно назріле і необхідне. Через зростаючу тривалості життя частка літніх людей в суспільстві зростає, а відсоток працездатних громадян знижується, підкреслив він.

Крім того, на думку Познера, завершувати кар'єру в 55 і навіть в 60 років - рано, просто «нерозумно»: адже сучасні люди в ці роки ще добре вміють, а багато, що головне, ще й хочуть працювати.

У світі це давно зрозуміли, типовий вихід на пенсію в 65-67 років, причому для жінок і чоловіків однаково », - зазначив ведучий.

Вельми схожі аргументи висловив в розмові з журналістами відомий актор і співак Михайло Боярський. На його думку, нова ініціатива влади «відсуває старість», що, в свою чергу, стимулює людей вести більш активну і повноцінне життя.

Я вважаю, уряд Росії робить правильно. Мені здається, люди хочуть працювати »,

- заявив Боярський, додавши, що статус пенсіонера, як правило, «вже фінальний ривок в житті» середньостатистичного громадянина. «А так - ще є можливість пожити», не чекати терміну виходу на заслужений відпочинок, додав артист.

«А так - ще є можливість пожити», не чекати терміну виходу на заслужений відпочинок, додав артист

М. Боярський. Фото: www.globallookpress.com

Також за підвищення пенсійного віку вже встигли висловитися глава Ощадбанку Герман Греф, голова Центробанку Ельвіра Набіулліна, державний радник і голова Ради директорів РЖД Аркадій Дворкович, член правління Російського союзу промисловців і підприємців Ігор Юргенс. Останній взагалі заявив, що «ми або піднімаємо пенсійний вік, або підвищуємо податки: збалансувати бюджет так, щоб пенсіонерам і працюючому населенню було добре, по-іншому неможливо».

Втім, представникам подібних структур, як то кажуть, робити такі заяви сам Бог велів. По-перше, вони за службовим обов'язком - виразники державного думки, а по-друге - самі по собі люди небідні. Як, втім, і Познер, який має до того ж, крім російського, громадянство ще двох країн - США і Франції.

Заживемо, як у Європі

Проте, в плані аргументації за схемою «а на Заході пенсійний вік ще вище», чиновники і знаменитості дійсно не брешуть. З рекомендацією для країн-членів ЄС розглянути можливість підняти пенсійний вік до 65 років Єврокомісія виступила ще в 2010 році, і з тих пір процес в цьому напрямку йде стабільно і послідовно. Не допомагають навіть масові протести - в тій же Франції, наприклад, хоча активність тамтешніх профспілок російським поки і не снилася.

У П'ятій республіці закон про пенсійну реформу був схвалений Сенатом в жовтні 2010-го. Вік виходу на пенсію підвищився з 60 до 62 років; при цьому трудовий стаж француза повинен становити не менше 42 років. Вік же, з якого жителям Франції покладається повна державна пенсія, зрушився з 65 до 67 років.

Наступний аналогічний крок зробила Данія: в 2011 році було заявлено, що з наступного десятиліття громадяни країни стануть виходити на пенсію не з 65, а з 67 років. До 2035-му пенсійний вік може дорости до 72-х.

До 2035-му пенсійний вік може дорости до 72-х

Фото: www.globallookpress.com

Жителі Німеччини зараз виходять на пенсію в 65 років і 7 місяців. До 2029 року, проте, цей вік збільшиться до 67.

У Норвегії поки утримується гендерна різниця в віці виходу на пенсію для жінок і чоловіків: 64 роки проти 67. Проте до 2030-го права обох статей повинні бути зрівняні, і 67 років стануть єдиним пенсійним віком для всіх.

У Великобританії пенсійний вік для чоловіків і жінок становить 65 років. При цьому представницям прекрасної статі до недавнього часу вистачало 60 років, але в 2016-2017 рр. вікова планка була зрушена. До 2019-2020 рр. її передбачається підняти до 66 років, а до 2026-2028-му - до 67.

В Австралії, яка хоч і не відноситься до числа західних країн, але живе за законами «першого світу», вік виходу на пенсію до 2023 року виросте з нинішніх 65 до 67 років.

Єдиною з передових країн, яка поки не стала реагувати на виклик часу щодо пенсій, стала Швейцарія. Громадяни цієї держави люблять все вирішувати на референдумах, і у вересні 2017 го там якраз пройшов референдум щодо пенсійної реформи. Більшість швейцарців відхилили пропозиції влади про підвищення пенсійних внесків, зборів від ПДВ і зрушуванні пенсійного віку для жінок з 64 до 65 років. А слово народу для швейцарського уряду - закон.

Як же бути Росії?

З питання зміни пенсійного віку в РФ одну з найбільш зважених позицій висловила, мабуть, уповноважений з прав людини Тетяна Москалькова. Виступаючи на брифінгу в Єкатеринбурзі, вона заявила, що відноситься до нововведення досить стримано.

Вважаю, що це створить додаткові перешкоди для молоді по їх просуванню по соціальному ліфта і для їх кар'єрного зростання », - пояснила омбудсмен .

З іншого боку, додала Москалькова, не можна не визнати, що сучасні люди довше перебувають в активному, діяльному віці. «Навіть у мене в апараті уповноваженого є люди, яким виповнилося 65 років, але вони як і раніше хочуть працювати», - розповіла вона.

Т. Москалькова. Фото: www.globallookpress.com

Як же потрібно підходити до питання підвищення пенсійного віку? Максимально диференційовано, впевнена омбудсмен. Вирішувати ситуацію індивідуально, з кожним окремим громадянином. Вибір повинен залежати від багатьох факторів: стану здоров'я людини, його соціального стану, так просто, в кінці кінців, від бажання щодня приїжджати на улюблений завод, в банк, магазин, вуз, лікарню, в театр або офіс.

Кому-то адже реально хочеться працювати і бути затребуваним до глибокої старості! І чому б не дати людям таку можливість? Інша справа, що і ті, хто замість контори або виробництва волів би посидіти на дачі або вдома біля телевізора - теж, в ідеалі, мали б цю можливість мати.

Не можна забувати і про те, що ми з вами живемо в XXI столітті. Технології розвиваються стрімкими темпами, а паралельно з тривалістю життя людей зростає і продуктивність праці. Автоматизация предприятий, яка поки тільки набирає обертів, впровадження промислових роботів, сучасних систем управління в рази скорочують потреби економіки в працівниках. І в цих умовах зсування планки пенсійного віку скоро може почати не покращувати ситуацію, а, навпаки, погіршувати, провокуючи проблеми працевлаштування серед молоді, зниження зарплат і депресію внутрішнього ринку.

Чому мене позбавляють на 8 років законної пенсії, безкоштовного проїзду на громадському транспорті та інших пільг?
Як же бути Росії?
І чому б не дати людям таку можливість?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация