Граф Франтішек Антонін Шпорк - людина, що бореться з двоголовим драконом

Лиса на Лабі невеличке мальовниче містечко, що знаходиться недалеко від Праги в східному напрямку. У ньому можна знайти прекрасний замок з розлогим палацовим парком, повним статуй. Незважаючи на те, що в замку вже кілька десятків років перебуває державний будинок для людей похилого віку, він ніяк не позбувся свого історичного престижу і значення, які оспівав, наприклад, відомий чеський письменник Богуміл Грабал в своєму романі "Мільйони Арлекіна". Легендарним власником названого замку, а також східно-чеського замку Кукс і декількох виставкових палаців в Празі був знаменитий граф Франтішек Антонін Шпорк, меценат, масон і волелюбний вельможа, найцікавіша особистість чеської культури епохи бароко.

Цікавий факт, що найвідоміший чеський дворянин епохи бароко, з ім'ям якого пов'язаний підйом чеського барочного будівництва та ліплення, вельможа, постійно боровся різними шляхами з німецькими єзуїтами, був за походженням сам німець. Він народився в 1662-му році в родині генерала Яна Шпорка. Його батько був простий німецький кріпак, хоробрістю і військовою кмітливістю завоював в баварській армії звання генерала і графський титул. Він вирішив купувати маєтки виключно в Чехії, і таким чином вийшло, що його син Франтішек Антонін народився в чеському місті Лиса на Лабі, і все життя вважав себе чехом.

Молодий граф спершу вчився в Празі у відомому єзуїтському семінарі "Клементінум", потім відправився, як було покладено всім молодим дворянам, в так зване "Кавалерском" подорож. Франтішека Антоніна найбільше зацікавив Париж і двір французького короля Людовика Чотирнадцятого, у якого він провів найтриваліший термін своєї подорожі. У 1684-му році, після смерті батька, він успадкував від нього маєтку Лиса на Лабі і східно-чеське маєток Хоустніково Градіште, і почав жити громадським життям. Часто з'являлися чутки, що граф Шпорк був пристрасним гравцем, і що в своєму празькому палаці на Малій країні він завів на горищі таємний гральний зал. Однак Шпорк цікавився також образотворчим мистецтвом і театром, у нього була власна театральна трупа, і в своїх палацах і замках він також не забував відводити місце для театральних залів.

Кукс (Фото: CzechTourism)   Перелом в життя графа Шпорка настав, коли в 1694-му році празький лікар Лове виявив на території маєтку Хоустніково Градіште, в місці, званому Кукс, надзвичайно корисний лікувальний джерело Кукс (Фото: CzechTourism) Перелом в життя графа Шпорка настав, коли в 1694-му році празький лікар Лове виявив на території маєтку Хоустніково Градіште, в місці, званому Кукс, надзвичайно корисний лікувальний джерело. Граф Шпорк вирішив заснувати на цьому місці курорти, і одночасно перетворити його в центр мистецтва і культури. На здійснення цієї чудової ідеї Шпорк зосередив усі свої сили, і дійсно домігся великих успіхів. У найвідомішого архітектора епохи бароко, Джованні Баттіста Алліпранді він замовив проект масштабного курортного будинку і замку, а на протилежному, правому березі річки Ельби, повинен був знаходитися госпіталь і церква для військових ветеранів.

У 1710-му році було закінчено будівництво госпіталю і церкви, також як і курортного будинку, і граф Шпорк почав думати про те, як би прикрасити скульптурами весь ареал замку. Він прийняв на роботу геніального скульптора епохи бароко, Матіяша Бернарда Брауна, статуї якого прикрашають празький Карлів міст і багато інших значні місця Чехії. Браун в Куксі створив справжній шедевр - кілька десятків прекрасних фігур і рельєфів, що входять в число кращих барокових творів світу. Коли в кінці 19-го століття Чехію відвідав відомий французький скульптор Огюст Роден, то той дивився на статуї Брауна, заявив: "Чехам не треба їздити до Італії дивитися на твори Мікеланджело. У них є свій власний".

Крім того граф Шпорк в своєму маєтку видав більш ніж 150 книг, в більшості філософського і релігійного змісту. У його Гравірувальною майстерні працювали кращі гравери Ренц і Монталегре, в Куксі Шпорк брав найвидатніших літераторів своєї епохи. Шпорк з Брауном стали справжніми друзями на все життя і в 1717-му році вони разом втілили в життя ідею створити в недалекому "Новому лісі" скульптурну галерею під відкритим небом. Так виникло найцікавіше твір Матяша Бернарда Брауна в Куксі - "Віфлеєм", цикл рельєфів і скульптурних груп, створений прямо в лісі, з каменів, які там знаходилися. Більшість теоретиків вважають його шедевром серед усіх творів Матяша Брауна.

Граф Шпорк також дуже цікавився музикою. У число його особистих друзів входило багато знаменитих музикантів, серед них також відомий італійський композитор Антоніо Вівальді. У графа Шпорка багато років був власний оперний ансамбль, з яким він ставив опери в Куксі і в своєму палаці в Празі. Іноді у нього відбулося відразу кілька прем'єр опер Антоніо Вівальді. Однак найбільшу частину енергії граф Шпорк віддав своїм судовим спорам. Судові суперечки він вів з самої молодості, і, на жаль, більшу частину з них програв.

Кукс (Фото: CzechTourism)   Він боровся головним чином з єзуїтами Кукс (Фото: CzechTourism) Він боровся головним чином з єзуїтами. На пам'ятній монеті, яку він велів викарбувати в 1730-му році, зображений чоловік ніс з гербом графа Шпорка замість голови, бореться з двоголовим драконом. На зворотному боці монети зображено могутнє дерево, оточене бар'єром з книг. Граф Шпорк тут зобразив не тільки своїх ворогів, але і основний предмет всіх своїх суперечок: книги. Єзуїти з сусіднього міста Жіреч постійно звинувачували графа Шпорка в єресі, так як він видавав свої книги цілком вільно, не сприймаючи цензуру. У 1729-му році Кукс навіть окупували військові загони, які графу пред'явили імператорський декрет про конфіскацію всіх його книг, що зберігаються в особливому "філософському будинку", і звинувачення в єресі.

Граф Шпорк опинився під загрозою конфіскації майна, спалення всіх книг, штрафу розміром в 100 000 золотих і суворого довічного ув'язнення. Саме судова справа почалося лише в 1733-му році і через кілька тижнів суд виніс вирок. Графа Шпорка засудили лише до штрафу розміром в 25 000 золотих і до оплати судових витрат. Шпорк зрештою налагодив відносини і з сусідніми єзуїтами. Помер він в своєму замку в Ґміна Лисе на Лабі в 1738-му році. У спадок він залишив чеському народу унікальні пам'ятки мистецтва, безліч книг, і, перш за все, легенду, яка жива до наших днів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация