GRAFPOLIT - Кривий Ріг

  1. Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії
  2. Історія
  3. [ правити ] Легенди про походження назви міста Кривий Ріг
  4. [ правити ] Адміністративний поділ
  5. [ правити ] Промисловість
  6. [ правити ] Цікаві факти

[ правити ]

Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії

місто Кривий Ріг укр. Кривий Ріг Герб
місто Кривий Ріг   укр Гімн: "Кривий Ріг - моє місто" Статус: місто обласного значення, районний центр Країна: Україна область: Дніпропетровська область район: Криворізький район Вона складається з: райони:
Інгулецький,
Центрально-Міський,
Дзержинський,
Довгинцівський,
Саксаганський,
Жовтневий,
Тернівської. Дата заснування: XVIII століття Перша згадка: 1775 Місто з: 1919 День звільнення: 22 лютого 1944 Площа: 430 км² Клімат: степовий, континентальний Геогр. координати: 47 ° 55 'пн. ш. 33 ° 15 'східної довготи. д. / 47.916667 ° с. ш. 33.25 ° сх. д. (G) 47.916667, 33.25 Назва жителів : Кріворожанін,
кріворожанка,
криворіжці населення не більше 684 693 чол. ( 2007 ) • Місце по населенню 1-е в районі, 2-е в області,
8-е в країні • Щільність тисячу п'ятсот дев'яносто дві чол. / км² • Нац. склад Українці, росіяни Час: UTC +2 поясн. / +3 літн. Телефонний код: +380 564 (+380 56 - для 7-ми значних номерів починаються з 4) Поштові індекси: 50000 - 50479 Міста-побратими : Нижній Тагіл Міський голова: Любоненко Юрій Вікторович

Кривий Ріг ( укр. Кривий Ріг) - Місто в Дніпропетровської області України , адміністративний центр Криворізького району .

Населення - 684 693 чол. ( 2007 м).

Місто Кривий Ріг дуже протяжний (протяжність з півночі на південь 126 км в довжину і в деяких місцях всього 20 км в ширину). На даний момент Кривий Ріг є другим за значимістю містом Дніпропетровської області і є центром розробки Криворізького залізорудного басейну.

Місто є культурним центром області - ряд вищих навчальних закладів ( Криворізький технічний університет , Криворізький економічний інститут Київського Національного економічного університету , Криворізький державний педагогічний університет , Криворізький факультет Національної металургійної академії України , Криворізький центр навчання Одеської Національної Юридичної Академії), театр і музеї .

ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (під час перебування у державній власності - КГГМК «Криворіжсталь» ) Є одним з найбільшим заводів на території колишнього Радянського Союзу , Розташована в Кривому Розі.

Історія

Заснован у XVII столітті запорізькими козаками [ джерело? ]. Стверджується, що перша офіційна письмова згадка про Кривий Ріг в «Описи заснованих поштових станцій по річці Інгулець від Кременчука до Херсона »Датовано 27 квітня ( 8 травня ) 1775 року . Насправді ж, в 1761 році в Кривому Розі була відкрита церква Святого Миколая, що ставить під сумнів офіційну дату. Крім того, в згаданій «Описи ...» йдеться «станція в Кривому Розі», але не «станція Кривий Ріг», що прямо вказує на існування поселення на момент створення документа. Однак, деякі дослідники спростовують цей факт. Основна маса документів з історії Кривого Рогу (всього близько півтори тонни вагою), що датуються 1734-1761 роком згоріли в 1941 році: автомобіль, який їх віз, потрапив під бомбардування під Нікополем.

Академік Василь Зуєв в 1781 році припустив, що назва міста означає «кривий мис» звивистим руслом річки Саксагань в місці її впадіння в річку Інгулець [1] .

В 1860 році Кривий Ріг, набув статусу містечка у складі Херсонської губернії . Основним населенням міста були євреї.

З початку видобутку залізної руди в 1881 році місто пережило економічний підйом, а його населення стрімко збільшувалася. Початок видобутку залізної руди поклав Олександр Миколайович Поль . Саме з цього періоду етнічний склад міста змінюється. У місті з'являється багато росіян з Київської, Курської, Орловської губерній.

З 1919 року Кривий Ріг - повітове місто в складі Катеринославської губернії .

Під час громадянської війни був одним з центрів анархістського руху під керівництвом легендарного Нестора Махно .

Під час Великої Вітчизняної війни місто було окуповане німецькими військами ( 15 серпня 1941 - 1944 ) І в значній мірі зруйнований.

Після закінчення війни Кривий Ріг був відбудований, в тому числі полоненими німцями, і перетворений в промисловий і транспортний центр області.

Вважається, що Кривий Ріг дуже протяжний (протяжність з півночі на південь 126 км в довжину і в деяких місцях всього 20 км в ширину « http://www.kryvyirih.dp.ua/russian/main/geograp/geograp.htm » ). Однак, насправді, як легко переконатися на будь-якій карті, прояженность міста не перевищує 70-80 кілометрів. До початку XXI століття центром міста вважалася його старовинна частина (Центрально-Міський район) з вулицями Поштова (зараз Карла Маркса) і Леніна. Останнім часом фактичний центр міста, на увазі бурхливого розвитку торговельної інфраструктури, розташовується в районі так званого "Соцгорода", де знаходиться найбільша транспортна розв'язка (район «95 квартал»), будівля міської ради, велике число офісів, торгових комплексів, нічних клубів, кафе і ресторанів.

[ правити ] Легенди про походження назви міста Кривий Ріг

• ... Давно це було, коли гриміла по Україні слава про Січ Запорозьку ... На схилі літ хоробрий козак Ріг побудував для себе оселю якраз на тому місці, де Інгулець і Саксагань зливаються. Став потихеньку господарювати. І хто не їхав мимо, завертав до старого Рогу. А оскільки в боях позбувся козак правого ока, прозвали його в народі Кривим ... Шанували чумаки Рога за гостинність, чуйність, відвертість, а ще за цікаві розповіді. Йшли роки, навколо хати козака почали з'являтися інші оселі. Згодом тут виросло село. Вже і козака Рога не стало, а назва так і лишилася - Кривий Ріг ...

• ... За царювання Петра І на уральських заводах працювали майстри по залізу Рогови. Молодший з них - Іван - з якоїсь причини потрапив в немилість до заводовласника. Забрали його в солдати. У той час йшла війна зі Швецією. Сміливо бився з чужинцями уралець, але в одній із сутичок наздогнала його ворожа куля. Важко пораненого солдата підібрали місцеві хуторяни. Іван одужав, зміцнів, тільки перебита нога погано зрослася - так він і залишився кривим. Від своїх рятівників багато наслухався колишній солдат про запорозьких козаків. Захотілося і йому подивитись на вільну козаччину. Відправився він в дорогу, але не надовго вистачило сил. А тут ще й осінні дощі почалися. Вирішив Іван зазимувати в одній з балок, де текла річка. Побудував будинок і став жити, полюючи дичину та збираючи різні ягоди. Одного разу натрапив Іван Рогов на залізну руду, яка виходила на поверхню з прибережних скель, і згадав про уральські заводи, про свою родину і своє ремесло. Невідомо, скільки минуло часу і як це йому вдалося, але закурів біля оселі димок - це залізних справ майстер почав плавити залізну руду ... Недалеко проходив чумацький шлях. Осі на чумацьких возах були дерев'яні, і Іван Рогов почав кувати та пропонувати чумакам залізні. Незабаром слава про ці осі рознеслася далеко, і коли чумаки питали один одного, де той ставив залізні осі на віз, то чулося у відповідь: "Та в Кривого Рогу". Згодом біля хатинки майстра почали селитися запорожці. Поселення стало селом. Ну, а назва так і лишилася - Кривий Ріг ...

• ... Було це ще за часів чумаків . Возили чумаки сіль з Криму. Їхній шлях пролягав повз маленьке мальовниче село, що стояло у балочці при злитті двох річок. Ніхто і назви його не знав. Село і село. Рідко коли завертали сюди. Але знайшовся один кмітливий господар і поставив при дорозі на в'їзді до села корчму ... Якось заїхала до нього велика чумацька валка підкріпитися, відпочити, віз відремонтувати. Зайшли в трактир. Господар зустрів їх гостинно. Звичайно, і без горілки не обійшлося. Але оскільки господар склянками ще не розжився, то частував чумаків з великого кривого баранячого рога. Обходив з рогом всіх, а сам на одну ногу накульгував. Кривий, значить, був. Так сподобалось у нього чумакам, що кожен раз, проїжджаючи повз, старший питав: "А що, брати, заглянемо до Кривого?" А хтось з чумаків додавав: "Та й вип'ємо з рога". З того часу й повелося, що хто б не проїжджав повз село, той говорив: "Не завадило б заїхати до Кривого Рога". Так і залишилася за селом назва - Кривий Ріг ...

• ... Нічого не було на цьому місці. Навколо простягалася дикий степ. Шуміли на злитті двох річок дерева, захищаючи запорожців від татар. Дуже красиве місце було. ... Якось перед заходом сонця навідався сюди козацький роз'їзд. Піднялися козаки на пагорб і зупинились зачаровані ... Стоять запорожці, очей відвести не можуть, поки один не звернув увагу на річки, які пробили собі шлях по балках: "Ви тільки подивіться, який ріг здоровий вийшов. Та й кривої же який!" - "Кривий не кривий, а мені цей ріг до душі припав, давно вже, - каже інший, - я на це місце оком накинув. Оселитися тут думаю". І, ніби не звертаючи уваги на здивовані погляди товаришів, додав: "Не ті вже роки, щоб бусурманів рубати. Чи не ті роки, щоб місяцями з коня не злазити". Так, бувало, як ідуть запорожці мимо, згадують тих, хто в тому Кривому Розі козакує. Так назва й закріпилася за козацьким зимовником ...

[ правити ] Адміністративний поділ

Райони міста: Інгулецький, Центрально-Міський, Дзержинський, Довгинцівський, Саксаганський , Жовтневий, Тернівської.

[ правити ] Промисловість

Місто є великим промисловим центром, центром розробки Криворізького залізорудного басейну ( Кривбас ). галузі:

  • машинобудування;
  • харчова промисловість;
  • хімічна промисловість
  • гірничо-збагачувальна промисловість ( південний ГЗК , Інгулецький ГЗК , Новокриворізький ГЗК , центральний ГЗК , північний ГЗК ), Діючі шахти з видобутку залізної руди: Артем-1 , Вітчизна , Більшовик , Жовтень , гвардійська , ім. Леніна , Ювілейна ( рудник "Суха балка" ), Орджонікідзе , Фрунзе ;
  • чорна металургія (ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» - колишній Криворізький державний гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь» ).

В окрузі видобувається Залізна руда .

В 2006 році підприємствами міста вироблено промислової продукції на суму 23,4 млрд грн . (В порівняльних цінах).

  • ТРК "Рудана"
  • "Домашня газета"
  • "Зірка 4"
  • "Червоний гірник"

У місті з 1986 року діє метротрамвай [2] [3] . По суті, ця транспортна система є метрополітеном полегшеного типу. Протяжність - 18 кілометрів, в тому числі 7 кілометрів - підземні ділянки. На ділянці метротрамвая 11 діючих станцій і три бездіяльних, в тому числі 4 підземних.

З 1986 року міський аеропорт має статус міжнародного

[ правити ] Цікаві факти

В місті Москві є вулиця Криворізька.

В тисяча дев'ятсот сімдесят один місто нагороджений орденом Леніна , в 1975 Орденом Трудового Червоного Прапора .

У Кривому Розі народилися танцюристи Ніна Семізорова і Володимир Малахов , Співачка Людмила Сенчина, "співачка" Ольга Горбачова (Арктика), а також вся команда екс-квн-щиків "95 квартал".

В місті Києві є вулиця Криворізька. В місті Дніпропетровську є вулиця Криворізька.

Так сподобалось у нього чумакам, що кожен раз, проїжджаючи повз, старший питав: "А що, брати, заглянемо до Кривого?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация