Грибоєдов Олександр Сергійович

Гриби е дов Олександр Сергійович [4 (15) .1.1795, Москва, - 30.1 (11.2). 1829 році, Тегеран], російський письменник і дипломат. Народився в старовинній дворянській родині. Отримав різносторонню освіту. Займався музикою (відомі два вальсу Г.). У 1806 вступив до Московського університету, в 1810 закінчив словесний і юридичний факультети, потім навчався на фізико-математичному факультеті. У 1812 вступив добровольцем до армії, але у військових діях участі не брав. У 1817 зарахований до Колегії закордонних справ. У Петербурзі познайомився з А. С. Пушкіним, В. К. Кюхельбекер, П. Я. Чаадаєв. Ранні літературні досліди Г. - комедії «Молоде подружжя» (1815), «Своя сім'я» (1817, у співавторстві з А. А. Шаховським і М. І. Хмельницьким). У комедії «Студент» (1817, спільно з П. А. Катенін) вже видно майбутній реаліст-сатирик. У 1818 призначений секретарем російської місії в Тегерані. З 1822 був в Тбілісі секретарем по дипломатичній частині при командуючому російськими військами на Кавказі А. П. Єрмолова . Тут Г. почав писати комедію «Горе від розуму», задум якої виник, мабуть, ще в 1816. Завершено роботу над п'єсою в Петербурзі (1824), де Г. потрапив в атмосферу дозрівають змови декабристів . Близькими друзями Г. були К. Ф. Рилєєв, А. А. Бестужев, Кюхельбекер, А. І. Одоєвський. Як і декабристи, Г. ненавидів самодержавно-кріпосницький лад, але скептично ставився до можливості успіху чисто військової змови.

«Лихо з розуму» - головний твір Г. В ньому відбилася ціла історична епоха. Вітчизняна війна 1812 і викликаний нею національно-патріотичний підйом загострили і посилили антикрепостнические настрою в народних масах і серед передової частини дворянського суспільства. Невипадково Г., мабуть незабаром після закінчення комедії, задумав народну трагедію «1812» (уривки опубліковані в 1859), героєм якої повинен був стати кріпак - ополченець, який обрав після закінчення війни смерть замість рабства.

Задум «Лиха з розуму», зміст комедії пов'язані з ідеями декабристів. Драматичний конфлікт комедії був виразом боротьби двох суспільних таборів: феодально-кріпосницької реакції і передової молоді, з середовища якої вийшли декабристи. У комедії дана також, кажучи словами Пушкіна, «... різка картина вдач» панської Москви (див. Повна. Зібр. Соч., Т. 10, 1958, с. 121). «Століття минулий» фамусових ворожий культурі, освіті, соціальному і духовному прогресу. В образі Скалозуба втілені риси аракчеевской реакції: саме Скалозуб розстрілювали потім декабристів на Сенатській площі Петербурга. Молчалін став загальним позначенням лакейського підлабузництва і лицемірства, символом моральної рабства.

Кріпосницького дворянства, як і поверхневому дворянського лібералізму (образ Репетилова), протиставлений Чацький, якого А. И. Герцен назвав декабристом. В його образі Г. відбив революційний патріотизм декабристів, протест проти деспотизму, боротьбу за національну самобутність російської культури проти рабського схиляння перед іноземним. Царська цензура не дозволила друкування комедії; в 1825 були опубліковані лише уривки з неї в альманасі «Російська Талія»; перше видання, урізане цензурою, з'явилося в 1833 (повний текст опублікований в 1862). Комедія стала розходитися в списках. Декабристи поширювали її в цілях пропаганди своїх ідей. В очах наступних поколінь Чацкий став символом протесту проти всього віджилого і реакційного, боротьби за нове, передове.

Поява комедії «Горе від розуму» віщувало близьку перемогу реалізму в російській літературі. Життя, людські характери Г. розкрив конкретно-історично. Сила грибоедовского реалізму позначилася в зображенні людей і звичаїв у залежності від суспільного середовища, в умінні відобразити істотні сторони дійсності, створювати типові характери, узагальнювати соціальні явища в живих індивідуалізованих образах. Майстер драматургічної композиції, Г. з наростаючим напругою веде дію комедії, переплітаючи драму любові Чацького з його громадською драмою. Г. виступає як новатор, замінюючи звичайне Классіцістское пятиактная членування п'єси четирёхактним і натомість канонічного олександрійського вірша застосовуючи вільний і живий, різностопний ямбічний вірш, висхідний до віршу байок І. А. Крилова. «Про вірші я не говорю: половина - повинна увійти в прислів'я», - зазначив Пушкін (там же, с. 122). Поряд з Криловим і Пушкіним Г. створював російська літературна мова.

Поставлена ​​вперше в Москві в 1831 комедія Г. аж до нашого часу була реалістичною школою для багатьох поколінь російських акторів.

Повернувшись в 1825 на Кавказ, Г. отримав звістку про розгром повстання 14 грудня. У січні 1826 фортеці Грозний Г. був заарештований і перебував у Петербурзі під слідством у справі декабристів до 2 червня 1826. Довести його участь у змові не вдалося, але за Г. був встановлений секретний поліцейський нагляд. Повернувшись у вересні 1826 Тбілісі, Г. продовжував дипломатичну діяльність; з 1827 йому доручено відати стосунками з Туреччиною і Іраном. Після закінчення російсько-іранської війни 1826-28 брав участь у виробленні вигідного для Росії Туркманчайського мирного договору, текст якого доставив в березні тисячу вісімсот двадцять вісім в Петербург. Г. привіз план і уривки розпочатої ним романтичної трагедії «Грузинська ніч» (опублікована 1859), в якій в дусі декабристських ідей викривав феодально-кріпосницький лад.

Спрямований в 1828 повноважним міністром-резидентом (послом) в Іран, Г. поставився до цього призначення як до політичної посиланням. По дорозі до Ірану Г. знову провів кілька місяців в Грузії; в Тбілісі одружився з Ніною Чавчавадзе, дочки свого друга, грузинського поета А. Чавчавадзе. Як посол Г. проводив тверду політику. «... Повага до Росії і до її вимог, ось мені що потрібно», - говорив він (Соч., 1945, с. 550). Побоюючись посилення російського впливу в Ірані, агенти англійської дипломатії і реакційні тегеранські кола, незадоволені світом з Росією, нацькували фанатично налаштований натовп на російську місію. Під час розгрому місії Г. був убитий. Похований в Тбілісі на горі Давида.

Соч .: Повна. зібр. соч .. т. 1-3, П., 1911-17: Соч., М., 1956; Горе від розуму. Вид. підготує. Н. К. Пиксанов, М., 1969.

Літ .: Бєлінський В. Г., «Лихо з розуму», Полн. зібр. соч., т. 3, М., 1953; Гончаров І. А., «Мільйон мук». Собр. соч., т. 8, М., 1952; А. С. Грибоєдов у спогадах сучасників, М., 1929; Пиксанов Н. К., Творча історія «Лиха з розуму», М. - Л., 1928; Літературна спадщина, т. 47-48 [Грибоєдов], М., 1946; Нечкина М. В., А. С. Грибоєдов і декабристи, 2 вид., М., 1951: Орлов В. Н., Грибоєдов, 2 вид., М., 1954; Петров С., А. С. Грибоєдов, 2 вид., М., 1954; А. С. Грибоєдов в російській критиці, М., 1958; Попова О. І., Грибоєдов - дипломат, М., 1964; Історія російської літератури XIX ст. Бібліографіч. покажчик, М. - Л., 1962.

С. М. Петров.

Петров

А. С. Грибоєдов.

Грибоєдов

Пам'ятник А. С. Грибоєдова в Москві. Скульптор А. А. Мануйлов. 1959.

1959

" Горе від розуму " . Гості на балу у Фамусова. Ілюстрації Л. Н. Кардовского. 1912.

1912

" Горе від розуму " . Сцена з вистави. (П. А. Каратигіна в ролі Загорецкого і І. І. Сосницький в ролі Репетилова). Петербург. 1831.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация