Григорій Сковорода і його педагогічні погляди - Історія педагогіки та освіти - Сидоров Сергій Володимирович

15.06.2019

= "Left">

Григорій Сковорода і його педагогічні погляди

Нікуліна Анастасія Сергіївна
студентка 1 курсу факультету Історії і права
Сидоров Сергій Володимирович
к.п.н., доц.


Розвиток педагогіки усеохоплююче вплинуло на історію людства, вона має свою систему, пов'язану з розвитком індивіда. Однак аж до початку XX ст. освіту в Росії не можна було назвати масовим. Здобути освіту вдавалося не всім, так як зародилося споконвіку поділ людей на соціальні стани не дозволяло багатьом отримати навіть простого освіти. Багато знаменитих педагогічні діячі нашої історії виступали проти такої системи освіти. Одним з них був видатний педагог і філософ Григорій Савич Сковорода.
Розвиток педагогіки усеохоплююче вплинуло на історію людства, вона має свою систему, пов'язану з розвитком індивіда Народився Г.С. Сковорода в 1722 році в сім'ї козака на Україні, був учнем Києво-Могилянської академії. У шкільні роки проявив себе творчою натурою, відрізнявся високою начитаністю. Більш того, Григорій Савич був видатною і унікальною особистістю і залишив "свій слід" в просвіта Росії. Він був широко освіченою людиною, ще в дитинстві Григорій виявив в собі високий інтерес до знань і хорошу пам'ять. В юності він мріяв продовжити освіту за кордоном, тому охоче прийняв пропозицію про подорож по Європі від генерала Вишневського. З величезним інтересом вивчав все побачене, хоча його знання не перевищували середнього рівня. Тоді ж він познайомився з філософськими навчаннями Б. Спінози і Р. Декарта, їх ідеї оволоділи його душею. Саме в ті роки він став активно захоплюватися філософією. З точки зору Сковороди, немає непізнаваних речовин і явищ, все в світі підлягає пізнавання і думки. Також він вважав, що людина повинна знайти в собі сили для самопізнання . Вища здатність людини - це логічне мислення [2; 3].
У його житті значне місце займали питання моралі, саме тому іноді його називають переважно моралістом. Спілкування з простими людьми (з козаками, селянами) допомагало Сковороді опановувати великим життєвим досвідом, який він пізніше відображав в творах. Основна мета педагогіки Сковороди полягала в ідеї трудового виховання і всебічного розвитку особистості дітей, незалежно від досягнення і положення батьків. Він вказав, що основними дидактичними вимогами є самостійне вивчення навчального матеріалу і його продумування.
Педагогічні погляди Григорія Савича засновані на традиціях народної педагогіки. На основі народної мудрості він пропонує формувати у дітей вивчати природу, поважати і любити батьків, враховувати їх нахили та інтереси. Велике значення він приділяв сімейному вихованню, на його думку, батьки - це ті, хто не тільки народили дитину, а й приділяли своєму чаду весь свій вільний час, отже, вони виконали свою місію дану богом. Фундаментом виховання є природні нахили дитини. Для цього треба створити ті умови, які допомагатимуть розвитку його здібностей [1].
Творчі твори Сковороди: філософські трактати, байки, притчі, афоризми - відображають ціннісне ставлення автора до великодушності, справедливості, щирості, скромності, працездатності. Ці якості особистості необхідно виховувати, а їх наявність у педагога сприяє успіху у вихованні. А такі якості як заздрість, самодурство, лінь, жорстокість, чиношанування, кар'єризм, на думку Сковороди, є наслідком неправильного виховання.
Погляди Сковороди на виховання дітей спрямовані за трьома основними гілкам [1].
Перша - вдалі пологи. Ще до фізичного народження дитини, батьки повинні зайнятися його вихованням. Це полягає в тому, що майбутня мати повинна мати дитини, дивлячись лише на добрі речі і бути релігійно розвиненою.
Друга гілка - уберегти дитину від смертельних хвороб, так як XVIII століття славився високою смертністю немовлят внаслідок відсутності елементарних медичних знань і гігієни.
Третя гілка - розвинути моральні якісні особистості. На його думку, дитина народжується вже з закладеним розумом, а його серце потрібно розвивати, тому що з нього виростає душевна життя.
Найцінніше в людині для Сковороди - це розум - невід'ємна частина всього цілого. На рівних ступенях стоять чоловік його серце і невичерпні думки. Для процвітання цього розуму необхідно всеціле здоров'я не тільки фізичного, а й духовного стану.
Людина в його розумінні народжується для будь-якої діяльності, вже з певними нахилами і з релігійної внутрішньою сутністю. Якщо його розвинути і виховати, то це і буде шлях до щастя.
Створюючи модель досконалого суспільства і відносин між людьми на основі свого розуміння Біблії, Сковорода стверджує, що в сучасному суспільстві люди стосуються не тільки соціальних відносин, а й внутрішніх переконанні, які можуть не піддаватися пристрастям, а саме бути ідеалом щастя істини і добра.
Ці ознаки малюють нам Г.С. Сковороду істинним народолюбцем XVIII століття, видатним історичним діячем своєї епохи. Він показав себе як вільний мислитель, реформатор і філософ, який поєднував своє життя з вченням. Його філософські, педагогічні, етичні погляди отримали високе поширення при житті, але свого піку досягли після смерті.
Сковорода зробив істотний внесок у скарбницю вітчизняної цивілізації. Він створював пісні, захоплювався малюванням, грав на багатьох музичних інструментах, а найважливіше створював незліченні літературні, філософські твори. Ім'я його займає місце серед видатних вчених діячів свого часу. Хоча Григорій Савич був глибоко віруючим, релігійність не заважала його внутрішню свободу. А його вчення про пізнання і природних схильностях актуальні і в наші дні.
література
1. Алісейко Е.Н. Педагогічні погляди Г.С. Сковороди [Електронний ресурс] // Російсько-український лінгвістичний центр. - Режим доступу: http://lingvocenter.com/ru/articles/pedagogicheskie-vozzreniya-gs-skovorodyi.html
2. Григорій Сковорода. Життєпис / за виданням: Багалій Дм. Український мандрівний філософ Г.С. Пательня. Харків, 1923. [Електронний ресурс] // Бібліотека Якова Кротова. - Режим доступу http://krotov.info/libr_min/18_s/ko/voroda_01.htm#31 (дата звернення 28.02.2013).
3. Сковорода Григорій Савич [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.slovarik.kiev.ua/biography/s/25605.html (дата звернення 02.03.2013).

Підказка робота: до статті «Григорій Сковорода і його педагогічні погляди» тематично пов'язані: Не цікавить те, що порекомендував робот? Тоді загляньте на випадково обрані сторінки:

  • Історія педагогіки та освіти
  • Теорія цілісного педагогічного процесу

___________________

Для посилання:

Нікуліна А.С., Сидоров С.В. Григорій Сковорода і його педагогічні погляди [Електронний ресурс] // Сидоров С.В. Сайт педагога-дослідника. - URL: http://si-sv.com/publ/16-1-0-177 (дата звернення: 15.06.2019).
Категорія: Історія педагогіки та освіти | Додано 11.03.2013 | Автор: Никулина А.С., Сидоров С.В. Переглядів: 13125 | Теги:
Нікуліна А

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация