Громадянин. Його права і обов'язки

Тема: Родина

Урок: Громадянин. Його права і обов'язки

Тема нашого уроку - «Громадянин». На питання про те, хто такий громадянин, які у нього є права, і чому він повинен мати якісь обов'язки, ми спробуємо відповісти в ході сьогоднішнього уроку.

Поняття «громадянин» має багато значень. Відповідно до словника Даля «громадянин» - це член якоїсь громади. Саме ж слово походить від терміна «місто», тобто громадянин - це житель міста (городянин). Але не плутайте статус громадянина безпосередньо зі статусом городянина. Наприклад, в дореволюційній Росії жителів міста називали міщанами, а городянами називалися тільки ті люди, які зробили щось корисне для свого міста. Тобто звання почесного громадянина вручали за певні заслуги перед містом. В наші дні звання почесного городянина або громадянина так само існує - його привласнюють відзначилися людям.

Мал. 1. Орден почесного громадянина міста ( джерело )

Але значення самого слова «громадянин» в сучасному світі змінилося. Зараз громадянином ми називаємо жителя нашої країни, який не тільки має свої права, але і зобов'язаний виконувати певні функції в державі. Громадянин, перш за все, несе цивільну відповідальність.

Так якими ж правами володіє громадянин? Якщо ви народилися в Російській Федерації, і ваші батьки також є громадянами цієї країни, ви отримуєте звання громадянина РФ, набуваючи при цьому ряд цивільних прав. Тепер ви можете голосувати на виборах: вибирати законодавчу владу, шляхом віддачі свого голосу одному з кандидатів в Державну Думу. Ви також можете бути висунуті або самостійно висунутися на виборах в Державну Думу або на пост президента Російської Федерації (як ви пам'ятаєте, це виборна посада).

Також необхідно пам'ятати про право участі у референдумах. Референдум (плебісцит) - це всенародне волевиявлення. Тобто це спеціальне голосування, коли всі громадяни Російської Федерації однозначно висловлюють свою згоду або незгоду з певним питанням. Наприклад, шляхом референдуму була прийнята Російська Конституція. На бланку для голосування стояло питання «Чи згодні Ви з запропонованим проектом Конституції Російської Федерації?», І кожен громадянин Російської Федерації (що досяг 18 років) міг вказати «так» або «ні» в графі для відповідей.

», І кожен громадянин Російської Федерації (що досяг 18 років) міг вказати «так» або «ні» в графі для відповідей

Мал. 2. Приклад бюлетеня для референдуму ( джерело )

Всі громадяни Російської Федерації мають право займати

державні посади. У Росії немає особливої ​​еліти або привілейованої частини суспільства, з числа якої ми вибираємо чиновників, як це було, наприклад, в дореволюційній Росії. В ті часи відбувалося поділ народу на стани, тому представники дворянства і духовенства вважалися привілейованими і становили основу державного управління. Вони ставали вищими сановниками, чиновниками, займали вищі керівні пости і т.д. Представники ж інших станів, якщо і могли вирости (згідно «Табелю про ранги» Петра І) до вищих посад, то зробити це їм було набагато складніше. Зараз російським громадянам гарантовані абсолютно рівні умови доступу до будь-яких державних посад.

Кожен з громадян Російської Федерації має право звертатися до суду. Якщо вас щось не влаштовує, якщо якісь життєві факти, на вашу думку, обмежують ваші права, ви має право звертатися до суду, оскільки це гарантоване право громадянина РФ.

Крім перерахованих, існують і інші цивільні права: право на отримання невідкладної медичної допомоги, право на отримання освіти (чим ви зараз і займаєтеся) і т.д.

Крім прав, у громадян РФ існують і обов'язки. Це ті природно необхідні функції, які повинен виконувати кожен член суспільства. Наприклад, мова йде про захист нашої Батьківщини. Яким би громадянином я був, якби не хотів захистити свою країну в момент небезпеки?

Мал. 3. Військова присяга на вірність Батьківщині ( джерело )

Вагомою обов'язком наших громадян є захист навколишнього середовища і, що особливо важливо, захист культурної спадщини, що дістався нам від попередніх поколінь.

Вагомою обов'язком наших громадян є захист навколишнього середовища і, що особливо важливо, захист культурної спадщини, що дістався нам від попередніх поколінь

Мал. 4. Криницький заповідник на Камчатці ( джерело )

Тому що якщо ми зруйнуємо те, що дісталося нам у спадок, ми не залишимо нічого після себе. Ми обірвемо тисячолітню, вікову ланцюг історичного процесу формування нашого суспільства і становлення самої держави.

Мал. 5. Храм Спаса на Крові ( джерело )

Кожен громадянин зобов'язаний дотримуватися Конституції Російської Федерації (основний закон держави) і всі інші закони, що діють на території нашої країни. Адже, якщо ви не знаєте про існування якогось закону, це не звільняє вас від відповідальності. Незнання закону не є пом'якшувальною обставиною. Адже як громадянин своєї країни ви зобов'язані вивчати закони своєї держави, щоб правильно в ньому жити.

Серед інших обов'язків також є необхідність платити податки. З одного боку, віддавати свої гроші неприємно. Ваші батьки спочатку отримують певну суму заробітної плати, потім з неї вираховується податок, і «на руки» вони отримують зовсім іншу суму. Це трохи прикро, адже частина зароблених грошей доводиться віддавати на користь держави. Але в дійсності сплата податків - це наш прямий обов'язок. Адже якщо ми хочемо, щоб вся ця колосальна система з управління величезною країною з багатомільйонним населенням працювала добре і без перебоїв, ми зобов'язані платити податки. Як громадяни цієї країни ми маємо повне право спитати у державного апарату, як витрачаються ці гроші, чи раціонально вони витрачаються, адже, по суті, вони взяті з нашої кишені. Але, все ж, платити податки ми зобов'язані, адже тільки за рахунок цих коштів і може існувати держава.

Перелік прав і обов'язків громадян Російської Федерації не обмежується перерахованим вище, існують і інші. Ми можемо і далі говорити про те, що нам гарантовано Конституцією. Але цього матеріалу цілком достатньо, щоб скласти загальне враження про права та обов'язки громадянина.

Повноправним громадянином Російської Федерації ви стаєте по досягненню 18-ти років. Це, так званий, «вік повноліття». До досягнення 18-ти років ви зважаєте неповнолітнім, тому ви обмежені в деяких цивільних правах і не маєте деяких цивільних обов'язків. Але це не означає, що ви маєте право не дотримуватися всі права і обов'язки громадянина РФ. Ви ростете, дорослішаєте і, одночасно зі зміною вашого вікового статусу, відбувається і зміна вашого соціального статусу. Адже громадянином потрібно стає, це почуття потрібно в собі виховати.

Безумовно, головною функцією громадянина є розуміння того, з ким ти живеш, і в оточенні кого ти живеш. Росія - величезна країна (ми з вами про це вже говорили). Тема нашого наступного заняття - Росія багатонаціональна країна і багатонаціональний народ. Ми поговоримо з вами про склад нашої Батьківщини і зрозуміємо, що тільки будучи відповідальним громадянином, ми зможемо зберегти нашу державу в тому стані, в якому воно є зараз, і зможемо поліпшити його для майбутніх поколінь.

Список рекомендованої літератури

1. Виноградова Н.Ф., Городоцька Н.І., Іванова Л.Ф. та ін. / За ред. Боголюбова Л.Н., Іванової Л.Ф. Суспільствознавство 6 клас. - Просвітництво, 2004.

2. Кравченко А.І., Пєвцова Е.А., Суспільствознавство: Підручник для 6 класу загальноосвітніх установ. - 12-е изд. - М .: ТОВ «ТИД« Русское слово - РС », 2009. - 184 с.

3. Барабанов В.В., Насонова І.П. / Под ред. Бордовская Г.А. Суспільствознавство 6 клас, 2007.

4. Нікітін А.Ф., Нікітіна Т. І. Суспільствознавство. 6 клас. - Дрофа, 2013.

Рекомендовані посилання на ресурси інтернет

1. Права і обов'язки громадянина РФ ( джерело ).

2. Права громадянина Росії ( джерело ).

3. Права і свободи людини і громадянина ( джерело ).

Рекомендоване домашнє завдання

1. Виконай завдання «Перевір себе» на сторінці 179. Підручник: Виноградова Н.Ф., Городоцька Н.І., Іванова Л.Ф. та ін. / За ред. Боголюбова Л.Н., Іванової Л.Ф. Суспільствознавство 6 клас. - Просвітництво, 2004.

2. Подумайте і скажіть, чому виконання цивільних обов'язків так важливо для держави?

3. Які ще цивільні права і обов'язки, крім розглянутих в уроці, ви можете назвати?

Так якими ж правами володіє громадянин?
На бланку для голосування стояло питання «Чи згодні Ви з запропонованим проектом Конституції Російської Федерації?
Яким би громадянином я був, якби не хотів захистити свою країну в момент небезпеки?
3. Які ще цивільні права і обов'язки, крім розглянутих в уроці, ви можете назвати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация