ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861-1865 рр

  1. 2. Боротьба проти рабства.
  2. 3. Війна Півночі і Півдня США

ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА В США 1861-1865 рр

Домігшись незалежності, Сполучені Штати Америки стали розширювати свою територію в західному і південному напрямках. Корінні жителі країни - індіанці відсував в гори або поголовно винищувалися. Для роботи на плантаціях в Америку ввозилися з Африки звернені в рабство Домігшись незалежності, Сполучені Штати Америки стали розширювати свою територію в західному і південному напрямках негри.

Широкі простори цілинних земель і м'який клімат сприяли землеробству. Багаті запаси вугілля, нафти, сірки, залізної і мідної руди сприяли розвитку промисловості, а приплив переселенців з Європи забезпечував її робочою силою. Приплив європейських капіталів і відкриття родовищ золота в Каліфорнії також мали неабияке значення. В результаті США розвивалися в економічному відношенні набагато швидше, ніж старі капіталістичні країни Західної Європи. До того ж молоде американське держава не знало зовнішньої небезпеки. Навпаки, американська буржуазія не проти була сама поживитися за рахунок слабких сусідів. Не кажучи вже про винищення індіанців, вона вела загарбницькі війни проти Мексики, отторгнув від неї цілі області.

До середини XIX в. населення США досягло 30 мільйонів чоловік. Швидше за все воно росло на півночі країни, де було багато великих промислових міст, пов'язаних залізницями. На заході країни населення було тоді ще рідкісним. Тут переважало сільське господарство. Переселенці розорювали невеликі клаптики землі, влаштовували свої ферми. На півдні країни панувало велике господарство плантаторів-рабовласників. Плантації бавовнику і цукрового очерету обробляли раби-негри.

Капіталісти індустріальних північних штатів були зацікавлені в розширенні ринків збуту для продукції своїх фабрик. Тим часом, плантатори Півдня продавали бавовна і цукор за океан, переважно англійською фабрикантам, купуючи натомість у них англійські промислові вироби. Крім того, застосовуючи дешеву працю рабів, плантатори не потребували машинах і вдосконалених знаряддях.

Нарешті, розширюючи плантації, рабовласники витісняли і розоряли дрібних фермерів ніж ще більше звужували внутрішній ринок. Адже збіднілий фермер у всьому економив і намагався менше купувати промислові товари.

Тому існування рабства заважало розвитку промислового капіталізму. Буржуазія північних штатів і американське фермерство виступали в цьому питанні разом проти рабовласників-плантаторів Півдня. Це була боротьба двох систем - рабського і найманої праці.

2. Боротьба проти рабства.

Число людей, які виступали за скасування рабства, збільшувалася в Америці з кожним роком. Їх рабства. називали «аболиционистами» (від латинського слова «Амністія» - скасування, знищення).

Одні з них прагнули пробудити співчуття до негрів-рабів і присоромити рабовласників. Цього хотіла досягти, наприклад, письменниця Бічер-Стоу, яка розповіла про важку долю негрів в повісті «Хатина дядька Тома». Але інші противники рабства діяли інакше. Вони намагалися підняти рабів на повстання.

Одного разу непогожим ввечері в жовтні 1859 р невеличкий загін з 23 сміливців захопив арсенал в маленькому містечку Харперс Феррі в штаті Віргінія. На чолі їх був фермер Джон Браун. Він сподівався, що негри з навколишніх плантацій негайно долучаться до нього. Але поки він намагався зв'язатися з ними, урядові війська оточили його маленький загін. Нерівна сутичка була короткою. Повстанці були частиною перебиті, частиною роззброєні.

Джона Брауна захопили важко пораненим. На ношах Хего притягли до суду. Він був засуджений до повішення. Перед стратою цей мужній син американського народу заявив, що раніше ще сподівався на можливість скасування рабства без кровопролиття, але тепер переконався у зворотному. «Тільки кров змиє великий злочин цієї гріховної країни!» - ці слова Браун кинув в обличчя своїм катам.

Подвиг Брауна надихнув аболиционистов. Фермери та робітники склали пісню, в якій були такі слова:

  • Тіло Брауна тліє в могилі,
  • Але дух його веде нас вперед.

У 1860 р президентом США був обраний один з вождів аболиционистов - Авраам Лінкольн У 1860 р президентом США був обраний один з вождів аболиционистов - Авраам Лінкольн . Син бідного фермера, він прожив нелегке життя,

об'їздив багато штатів в пошуках роботи, не гребував ніяким працею. Йому доводилося бути підмайстром у столяра, прикажчиком у крамниці, сплавником плотів на Міссісіпі, залізничним робітником. Завзято займаючись самоосвітою, Лінкольн здав іспит на звання адвоката, але присвятив себе суспільно-політичної діяльності, ставши видатним борцем проти рабства.

3. Війна Півночі і Півдня США

Як тільки рабовласники дізналися про обрання Лінкольна президентом, вони вирішили утворити свою окрему державу. У 1861 р шість південних штатів відкололися від інших і створили свою конфедерацію (союз) з центром в місті Річмонд. Незабаром між мешканцями півночі і жителями півдня почалися військові дії.

Спочатку сіверяни зазнавали поразок. Війська жителів півдня двічі підходили до Вашингтону. Англія допомагала жителям півдня зброєю і грошима. Тільки рішучий протест європейського пролетаріату завадив відправці англійських військ в Америку в допомогу жителям півдня. Звичайно, робочі всіх країн співчували жителям півночі.

У розпал війни дві російські ескадри прибули до берегів Америки з дружнім візитом: одна - в Нью-Йорк, інша - в Сан-Франциско. Зрозуміло, цар послав ці ескадри, щоб насолити англійцям, адже англо-російські відносини після Кримської війни були дуже напруженими. Але російські моряки, які прибули в Америку, з захопленням вітали сіверян, які боролися за звільнення негрів.

Американські робочі активно брали участь у війні. Полки і батальйони з робочих були кращими частинами армії сіверян.

Коли Лінкольн оголосив, що кожному громадянину надається право на отримання земельного наділу з державного фонду, в армію вступили тисячі фермерів. А коли він проголосив знищення рабства, до лав армії влилися десятки тисяч негрів.

Підтримка народу посилила і надихнула армію жителів півночі. Перейшовши в наступ, вона навесні 1865 р опанувала Ричмондом і змусила залишки військ жителів півдня скласти зброю.

Але радість перемоги була затьмарена загибеллю президента Лінкольна. Через п'ять днів після закінчення війни він був присутній в театрі на урочистому представленні. Там його застрелив підкуплений ворогами народу вбивця.

Громадянська війна 1861-1865 рр. відновила і зміцнила державну єдність США. Вона забезпечила розширення внутрішнього ринку і перемогу системи найманої праці, розчистивши шлях для подальшого розвитку капіталізму. Фермер став центральною фігурою американського землеробства.

Рабство було скасовано. Але негри не отримали справжньої свободи. Їх не наділили землею. Вони змушені були працювати батраками або орендувати клаптики землі у багатьох плантаторів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация