Громадські організації за круглим столом говорять про Білорусь

У нашій рубриці На шляху до демократії ми вже торкалися теми впливу громадянського суспільства на процеси демократизації У нашій рубриці "На шляху до демократії" ми вже торкалися теми впливу громадянського суспільства на процеси демократизації. Про це говорили за круглим столом і представники громадських організацій, які зацікавлені в демократизації пост-радянських країн Східної Європи, зокрема Білорусі.

Серед учасників круглого столу були такі організації: "Міжнародний Вишеградський фонд", організація "Людина в біді" і її Білоруський центр, "Відділення трансформаційного співпраці" при міністерстві закордонних справ ЧР, білоруське суспільство в Чехії "Скарини" і чеська "Організація з міжнародних питань ",

На початку півторагодинний дискусії кожен з учасників представив свою організацію і розповів про її діяльність, яка безпосередньо пов'язана з допомогою в розвитку демократичних процесів в Білорусі.

"Вишеградський фонд", організований урядами чотирьох європейських країн: Чехії, Словаччини, Польщі та Угорщини, щороку отримує дотації в сумі 3 мільйонів Євро від урядів своїх країн і підтримує діяльність інших громадських організацій, а також проекти, пов'язані з участю всіх чотирьох країн. Звідки з'явився інтерес до Білорусі, розповів представник "Вишеградського фонду" Рене Кубашек:

Мінськ   Ще кілька років тому Білорусь стала однією з пріоритетних країн Вишеградського фонду в плані передачі досвіду, яким володіє Вишеградська четвірка , далі на Схід Мінськ "Ще кілька років тому Білорусь стала однією з пріоритетних країн" Вишеградського фонду "в плані передачі досвіду, яким володіє" Вишеградська четвірка ", далі на Схід. Цільовими країнами для нас є, в першу чергу, Білорусь, потім Молдова, Україна і Балканські країни . Якщо говорити конкретно, то ми надаємо стипендії студентам-аспірантам. Поки - це близько 10 стипендій, проте, зараз проходять дебати про те, як цю програму розширити ".

Ондржей Соукуп з організації "Людина в біді" повідомив про те, що Білоруський центр є найбільшою чеської громадською організацією, яка найдовше займається проблемами в Білорусі.

"Ми інтенсивно співпрацюємо з місцевими білоруськими представниками та активістами, яким даємо можливість спостерігати, як працює чеське місцеве самоврядування, і яким чином воно проходило процесами демократизації. Чехія, на мій погляд, - це оптимальна країна, тому що наш досвід подібний. Білоруси повинні будуть пройти реформою, що відбувається з пост-радянського простору, але у них буде можливість подивитися на те, яким чином у нас ці проблеми вирішувалися ".

Для цієї мети, додав Ондржей Соукуп, Чехія є оптимальною країною і в плані менталітету. Так як Білорусь з Чехією не має спільних кордонів, на відміну від поляків, тому чехів в Білорусі сприймають досить позитивно. Ніколи не було між цими країнами ніяких історичних конфліктів.

Міністерство закордонних справ ЧР, яке безпосередньо зацікавлене в тому, щоб Білорусь стала демократичною країною, виступає як подвійний суб'єкт по відношенню до Білорусі. З одного боку, представляє інтереси Чехії на міжнародній політичній сцені, в тому числі і по відношенню до Білорусі, з іншого боку, фінансує проекти громадських організацій, пов'язані з цільовими країнами, між ними, перш за все, Білорусь.

"Три наших основних акценту білоруської трансформаційної програми, які ми визначили як ключові сфери для сучасної Білорусі: підтримка і захист прав людини за допомогою специфічних організацій, які займаються захистом прав людини, і людей, несправедливо засуджених. Друга область - це підтримка так званих альтернативних еліт , тобто місцевих представників Білорусі, в тому числі і політиків. Третій з акцентів - це поширення інформації. тому міністерство закордонних справ Чехії підтримує незалежні изда ня в Білорусі, а також незалежне радіомовлення на Білорусь ", - говорить завідувачка" Відділення трансформаційного співпраці "Габріела Длоугі.

Владислав Яндюк, білоруський представник товариства "Скарини" говорив на дискусії від імені приймаючої допомогу боку про сьогоднішній стан незалежних громадських організацій в Білорусі, які, на його думку, знаходяться в катастрофічному стані через проведеної Лукашенко поліцейсько-репресивної політики. За останні роки було закрито більшість зареєстрованих громадських організацій. Але в Білорусі існують офіційні громадські організації, які є частиною ідеологічної урядової системи і виконують функцію контролю частини суспільства, де виникають альтернативні погляди. З іншого боку, для молодих білорусів - це один із способів почати реалізацію свого потенціалу і кар'єру в рамках існуючої політики. Але як додає Владислав Яндюк, організації "Скарини" пощастило.

"Нам пощастило в Чеській Республіці, тому що наше партнерство довгострокове і зароджувалося ще в 1997-98 роках, якраз в момент появи в Білорусі подібних організацій. Незважаючи на безліч організацій, легально не зареєстровані як громадські організації, нам вдалося створити відносини з чеськими партнерами , в яких вимога офіційної реєстрації відійшло на другий план. Наш контакт заснований на довірі до конкретних осіб, які працюють 8-10 років в різних культурних, інформаційних, правових та ін. громадських організація Білорусі ".

Лого Радіо Свобода   У дебатах за круглим столом обговорювались і інші проблеми: питання, пов'язані з розвитком незалежних інформаційних мереж, завдяки яким могло б здійснюватися або вже осущетсвляется поширення незалежної інформації з Європи, а також роль російських ЗМІ в Білорусі Лого "Радіо Свобода" У дебатах за круглим столом обговорювались і інші проблеми: питання, пов'язані з розвитком незалежних інформаційних мереж, завдяки яким могло б здійснюватися або вже осущетсвляется поширення незалежної інформації з Європи, а також роль російських ЗМІ в Білорусі. Журналіст російської служби "Радіо Свобода" Юхим Фіштейн вважає, що звичайний білорус не відчуває інформаційного голоду. Але питання полягає в тому, якої якості інформація, ким вона надається і кому призначена. З одного боку, інформація носить пропагандистський характер, а з іншого - зайнята російськими ЗМІ, які привносять точку зору, можливо трохи більше правдиву, але, тим не менш, це погляд іноземної держави, іншого народу, точка зору, яка в значній мірі пристосована стандартним поглядам на Білорусь, що існують в Росії.

До спільного висновку прийшли всі учасники Круглова столу: без широкого поширення альтернативної інформації не можна говорити про демократизаційних процесах в Білорусі. Це показала ситуація до виборів і після виборів президента Білорусі.

Також в дискусії порушувалося питання про стипендії більш 100-м білоруським студентам, які після подій, що розгорнулися під час виборів, були відраховані з ВНЗ. Як будуть використані 20 мільйонів чеських крон, які виділила Чехія на допомогу відрахованим студентам, яким чином це буде здійснюється громадськими організаціями, а також як буде реалізовуватися інша допомога в розширенні демократії в Білорусі? Виходячи з відповідей чеських представників громадських організацій, всі гроші, виділені сьогодні і згодом на підтримку проекту зі стипендіями, а також допомогу у фінансуванні ЗМІ в Білорусі і для Білорусі, тим або іншим способом сприяють демократизації Білорусі та зміни політичної ситуації в ній.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация