«Грудінін - найбільша загадка»: сутичка за друге місце після Путіна в розпалі

25.12.2017

Експерти «БІЗНЕС Online» про те, чи зареєструють Навального і Собчак, чому не став висуватися Зюганов і у кого які шанси

У перший тиждень ЦВК РФ прийняв документи доброго десятка кандидатів у президенти, основний потік яких припав на неділю. Приблизний пул заявилися в конкуренти Володимиру Путіну склався з Володимира Жириновського, Григорія Явлінського, Бориса Титова, Олексія Навального і навіть опального бізнесмена Сергія Полонського, з них поки зареєстрований тільки Жириновський. Сформований розклад вивчав «БІЗНЕС Online».

Клопоту ЦВК принесла команда Олексія Навального, яка ледве встигла подати документи, зірвавши тим самим графік роботи комісії Фото:   cikrf Клопоту ЦВК принесла команда Олексія Навального, яка ледве встигла подати документи, зірвавши тим самим графік роботи комісії Фото: cikrf.ru

ПЕРЕДВИБОРНИЙ АЖІОТАЖ

Перший тиждень після старту подачі документів на кандидати в президенти в Центрвиборчкомі Росії виявилася бурхливою. Вчора в неділю, 24 грудня, ЦВК навіть був змушений продовжити робочий день через великий потік бажаючих зареєструватися на вибори-2018. За планом комісія повинна була закрити двері о 15:00, проте вирішила приймати документи до останнього. Нагадаємо, парламентські партії мають право реєструвати своїх кандидатів після висунення на з'їздах, а ось непарламентських партій і самовисуванцям доведеться попітніти. Спочатку для висунення досить ініціативної групи в 500 чоловік. Потім починається збір підписів - «непарламентських» кандидатам потрібно 100 тис., А самовисуванцям - 300 тисяч.

Клопоту ЦВК принесла, зокрема, команда Олексія Навального, яка спочатку заявила про подачу документів 24 грудня, однак не встигала до трьох годин. Прес-секретар політика Кіра Ярмиш вчора повідомила, що юристи не змогли надрукувати необхідні документи через те, що висунення Навального вчора проходило в наметі на московському пляжі Срібний бір і принтери перестали працювати в умовах низької температури. Так що команда Навального поїхала їх додруковувати в офіс ФБК, після чого привезла до ЦВК, завершивши таким чином недільну роботу комісії.

Серед неочевидних бажаючих стати главою країни виявився судимий бізнесмен, девелопер, власник Mirax Group Сергій Полонський (в центрі) Фото:   cikrf Серед неочевидних бажаючих стати главою країни виявився судимий бізнесмен, девелопер, власник Mirax Group Сергій Полонський (в центрі) Фото: cikrf.ru

Крім Навального в цей день документи подали голова партії «Жіночий діалог» Олена Семерикова, лідер «Російського загальнонародного союзу» Сергій Бабурін і голова ЦК партії «Комуністи Росії» Максим Сурайкін, а також уповноважені представники інших партій. Але і це неповний список минулого дня: серед неочевидних бажаючих стати главою країни виявилися судимий бізнесмен, девелопер, власник Mirax Group Сергій Полонський (автор знаменитого афоризму про те, куди можуть піти ті, «у кого немає мільярда») і журналіст Олег Лур'є. Нагадаємо, що в липні цього року Полонський був засуджений на 5 років у справі про шахрайство, але звільнений за закінченням терміну давності. «Майбутнє за людьми, які вміють творити», - пояснив своє висунення девелопер, підтриманий ініціативною групою з 520 осіб. Лур'є ж, за його словами, має намір боротися з «шахраями і злодіями», як і раніше, своїми антикорупційними розслідуваннями, але не так, як Навальний, який «обманює тисячі громадян, знаючи, що не має права балотуватися по закону, але при цьому успішно збирає великі гроші "на вибори" ».

Григорій Явлінський (третій зліва) Фото:   cikrf Григорій Явлінський (третій зліва) Фото: cikrf.ru

Минулого тижня подати документи встигли і ряд партійних кандидатів. «Першим з ложкою» виявився лідер ЛДПР Володимир Жириновський, який, як найраніший, і встиг отримати від ЦВК добро на реєстрацію його самого, представників ЛДПР, а також відкрити спеціальний виборчий рахунок на своє ім'я. Крім того, в ЦВК звернулися лідер партії «Яблуко» Григорій Явлінський і голова «Партії зростання» Борис Титов. Останнього, до речі, в Татарстані активно підтримує союз постраждалих вкладників Татфондбанка і ІнтехБанка Олександри Юмановой, яка була присутня на з'їзді висунення Титова і тепер закликає підтримати його своїх підопічних.

Бориса Титова (другий зліва), до речі, в Татарстані активно підтримує союз постраждалих вкладників Татфондбанка і ІнтехБанка Фото:   cikrf Бориса Титова (другий зліва), до речі, в Татарстані активно підтримує союз постраждалих вкладників Татфондбанка і ІнтехБанка Фото: cikrf.ru

Деякі очікувані кандидати поки до комісії не дійшли. Сьогодні має намір прийти в ЦВК представник «Громадянської ініціативи» Ксенія Собчак. Вона також планувала подати документи в неділю, але потім перенесла важливий візит на день вперед. До речі, новоспечений політик не раз заявляла, що може зняти свою кандидатуру, якщо ЦВК зареєструє Навального.

Від найстаршої російської партії «КПРФ» очікується висунення зовсім не Геннадія Зюганова (праворуч), а директора підмосковного радгоспу, що не має партквитка, Павла Грудінін (зліва) Фото: © Володимир Астапкович, РІА «Новости» Від найстаршої російської партії «КПРФ» очікується висунення зовсім не Геннадія Зюганова (праворуч), а директора підмосковного радгоспу, що не має партквитка, Павла Грудінін (зліва) Фото: © Володимир Астапкович, РІА «Новости»

Від найстаршої російської партії «КПРФ» очікується висунення зовсім не Геннадія Зюганова, а директор підмосковного радгоспу, який не має партквитка, Павла Грудінін. У підприємця своє господарство в Ленінському районі Московської області, постачає столицю полуницею, суницею і яблуками. У радгоспі побудований справжній соціалізм: тут працює один з кращих дитячих садів в області; гуртки, гаряче харчування в школах, ліки в поліклініці - безкоштовні. Грудінін обирався в Московську обласну думу і міськрада райцентру Чільне.

Нарешті, документи як самовисуванець не подав поки фаворит гонки - Володимир Путін. Іноді, втім, досить: самовисуванці повинні подати документи не пізніше 7 січня, кандидати від партій - не пізніше 12 січня. Вибори президента пройдуть 18 березня.

ЧИМ заманюють: БЕЗ АРМІЇ, податкові послаблення, ПІЛЬГОВА ИПОТЕКА

Лише кілька згаданих кандидатів опублікували передвиборні програми. Однією з останніх - два дні тому - це зробила на з'їзді «Громадянської ініціативи» Собчак. Програма, розділена на блоки «Внутрішня політика», «Розвиток економіки», «Соціальна політика» і «Зовнішня політика», включає в себе 123 пункту, які Собчак назвала «123 важких кроку». У програмі зазначено, що Росія повинна піти європейським шляхом розвитку, налагодити відносини з сусідніми країнами, легалізувати одностатеві союзи. Потрібно скоротити витрати на армію і скасувати призов в армію (перехід на контрактну армію пропагує і Навальний), більше витрачати на соціальну сферу. Собчак пропонує віддати більше влади регіонам, зменшивши централізацію в Москві, а в Криму провести новий референдум.

13 грудня свою програму опублікував Навальний. Зокрема, пропонує збільшити витрати на охорону здоров'я і на освіту в два рази, звільнити малий бізнес від податків і перейти до контрактної арміі.Также Навальний пропонує замінити податки на малий бізнес патентним збором в 25-30 тис. Рублів на рік, а податки на фонд оплати праці знизити з 30% до 15%. На думку авторів програми, такі заходи дозволять «звільнити підприємницьку ініціативу». Крім того, політик вважає, що необхідно знизити ставки по іпотеці з 11% до 2%, що, на його думку, дозволить сім'ям з двох працюючих осіб купувати нове житло.

Ще раніше, в листопаді Титов озвучив власні тези: як представник бізнес-спільноти, він ратує за встановлення економічних свобод, розвиток конкурентного ринку, проведення реформ в економіці і встановлення правової держави. На його думку, влада успішно справляється зі стабілізацією економіки, але це працювало в умовах високих нафтових цін, а зараз справа дійшла застою - економіку необхідно розігнати.

У Жириновського - програма аж з 111 пунктів, багато з яких звучать досить докладно і популістськи, наприклад «Возз'єднати росіян!», «Повернути російським общинність», «Захистити країну від мігрантів», «Вдарити по засиллю західної культури», «Створити інститут російського голокосту XX століття ». Явлінський - також, на подив, повністю за скасування призову в армію і за повний перехід на контрактну систему. Серед інших ініціатив - збільшення фінансування охорони здоров'я, освіти, культури, науки, мистецтва і масового спорту, створення доступної системи бюджетного субсидування освітніх кредитів, відмова від цензури в мистецтві, інтернеті, ЗМІ.

Одне з найбільш очікуваних подій в рамках передвиборної кампанії - це публікація програми Путіна, однак коли це станеться, невідомо. Ймовірно, головні тези прозвучать в посланні Федеральним Зборам, яке вперше пересунули на початок 2018 року.

«ЗАГИНУВ висунув Грудінін, ТОМУ ЩО ЙОМУ НЕ ХОЧЕТЬСЯ ганьби»

«БІЗНЕС Online» опитав політологів, про що свідчить бурхливий старт передвиборної кампанії, у кого з кандидатів є шанс хоча б на реєстрацію і хто з них, на їх погляд, має найбільшу вагу на тлі Володимира Володимировича.

Дмитро Орєшкін - незалежний політолог:

- Висока частка символізму в цих акціях, можна було б подати заяву через два тижні. Нічого б не змінилося, але хочуть саме зараз, щоб бути в числі перших. При цьому в функціональному сенсі різниця невелика, будь-якого кандидата від системної партії реєструють за замовчуванням. У нього є на це необхідні ресурси і права. Також за замовчуванням зрозуміло, що деяких, хто подав заявки, не зареєструють, наприклад Навального. Не знаю, чи встигла подати і чи буде подавати заявку Катерина Гордон або пан Якеменко. Однак це якраз той випадок, коли потрібно зібрати 300 тис. Підписів, а у них не виходить.

Впевнено можна сказати, що на виборах переможе Путін, це було зрозуміло вже два роки тому. З нами Жириновський, вже узгоджена угода по виділенню йому приміщення колишнього готелю Академії наук на початку Ленінського проспекту. Зареєструють і представника комуністичної партії, мало сумнівів в тому, що буде зареєстрований пан Явлінський. Швидше за все, зареєструють і Собчак. Потрібну кількість підписів вона збере, головне, в її участі зацікавлена ​​адміністрація президента. За моїми прогнозами, буде зареєстровано більше 5, але менше 10 кандидатів.

Якщо говорити про голосах, які можуть набрати альтернативні кандидати, то приблизно 10-15 відсотків отримають комуністи. Стільки ж ЛДПР. В сумі вони наберуть не більше 25 відсотків, що не становить загрози для Володимира Путіна, який переможе в першому турі. Явлінський не набере більше 7 відсотків, ближче до 5 відсотків навіть. З Ксенією Собчак не все так зрозуміло. За умови, що її зареєструють, вона може набрати 5-10 відсотків голосів, для неї це дуже непоганий результат. У всякому разі, її не чекають обіцяні ВЦИОМ 0,3 відсотка. Багато чого буде залежати від виборчої кампанії. Кремлівські стратеги виходять з того, що максимум, який можуть набрати альтернативні кандидати, - це 30 відсотків. Мінус зіпсовані бюлетені (2-3%).

Отже, Путін отримає 65-70 відсотків. Явка буде менша за очікувану, на рівні 60 відсотків. З тих, хто прийшов велика частина проголосує за Путіна, тому що ті, хто його не підтримують, взагалі не прийдуть на вибори, тобто зросте частка проігнорували президентські вибори. Це цікавий момент, який потрібно врахувати.

Якщо чесно, то Зюганов висунув Грудінін, тому що йому не хочеться ганьбитися. Комуністи зараз займають слабку позицію. Формально це виглядає як заявка на омолодження, але сама по собі комуністична ідея з демографічних причин видихається. Якби Зюганов раніше рушив у бік соціал-демократичного тренда, як зробила більшість комуністичних партій у Східній Європі, то тоді б у партії були непогані шанси. При цьому розкладі можна було б розраховувати на 20-25 відсотків голосів. Але Зюганов залишається комуністом-ленінцем, а пенсіонерський електорат скорочується. Партія не змінюється, тому на виборах голосів все менше і менше. Зюганов це розуміє, тому дає відповідь своїм партійним товаришам. До того ж у нього є таємна надія, що новий кандидат набере голосів менше, ніж він, хоча тенденція до зниження загальна. Тут у наявності «яблучна» стратегія, коли партійний лідер демонстративно йде від управління партійними справами, але на своє місце підбирає інстинктивно не найсильнішого кандидата. Так, Явлінський замість себе поставив на найяскравішу постать в особі Сергія Мітрохіна. Зюганов пішов на цей крок, щоб зберегти свої апаратні позиції для наступного циклу.

«ДЛЯ Полонський ЦЕ ПІАР ДИВНИЙ, ЯК І ВІН САМ»

Михайло Делягін - директор Інституту проблем глобалізації:

- Зараз відбувається подача документів, це найперший етап, для якого достатньо здати 500 підписів. А в реальності від самовисуванців потрібно внести 300 тисяч підписів, а від непарламентської партії - 100 тисяч, причому рівномірно розподілених по всіх регіонах країни. Це дуже складна і важка задача. Думаю, з нею впораються Борис Титов і Явлінський. Все інше - це ні про що, це просто невеликий самопіар. Олег Лур'є, Полонський ... Полонського дуже часто називають Поклонский, плутаючи його з Наталією Поклонский. Це одне дуже яскраво характеризує всіх цих кандидатів. Це просто особистий піар, але якщо для Олега Лур'є - це піар правильний, то для Полонського - піар дивний, як і він сам. Ну, нехай люди розважаються.

Чому Зюганов відправив Грудінін? По-перше, пояснення на рахунок здоров'я дуже правдоподібне. Свічку я не тримав, але те, що говорять люди з КПРФ ... Загалом, там є складнощі. Цілком природна, обумовлена ​​віком причина. А з іншого боку, якщо Зюганов йде і програє, скажімо, Жириновському (що цілком може бути, тому що він дістав усіх), то це буде історія з розряду «Акела промахнувся», і в партії його почнуть рвати на частини. У Зюганова зараз завдання не перемогти на виборах і не зайняти якесь пристойне місце на виборах, а зберегти владу в партії. В цьому випадку якщо Грудінін програє (в битві за друге місце), то «що ж поробиш - ось він такий, йому повірили, а він облажався». А якщо Грудінін показує пристойний результат, то «чудово, подивіться, які люди на нас орієнтуються». Грудінін всередині партії Зюганову - точно не загроза, а саму партію Зюганов кастрував, вигнавши з неї майже всіх людей, які щось могли зробити І, нарешті, це фінансове питання, тому що, наскільки я розумію, Грудінін заради того, щоб стати губернатором Підмосков'я, наприклад, цілком міг би сам фінансувати свою програму.

За Навальному. Якщо ЦВК порушить чинне законодавство і зареєструє Навального, то генпрокуратура повинна буде оскаржити це рішення. Але генпрокуратура веде себе по-різному в різних ситуаціях, тому може і не оскаржити це рішення, але я думаю, що деякі з інших кандидатів звернуться до Конституційного суду, він ухвалить відповідне рішення. Насправді, була колізія, тому що формулювання закону про те, що людям з незакритих судимістю не можна брати участь у виборах, не дослівно повторювалася в Конституції, можна було звертатися в КС РФ, щоб він прийняв рішення на користь Навального. Принадність ситуації в тому, що в КС РФ вже зверталися і що він прийняв спеціальне рішення не на користь Навального. Тому ця тема закрита, і все, що ми бачимо з боку цього пана, - це особистий самопіар і бажання напаскудити Собчак. Але вони себе дискредитували дуже сильно, і Собчак з усієї цієї тусовки - людина з максимальним рейтингом і найвищої репутацією, тому що вона у неї зрозуміла. Місяць тому у Собчак був рейтинг на рівні Жириновського - це 7,5%. Просто тому, що за Жириновського голосували по приколу, а якщо голосувати по приколу, то ясно, що за Собчак голосувати більш прикольно.

З тих, хто Вже подавши документи, я б поставив на Перше місце за популярністю Жириновського и Собчак. На іншому місці Грудінін, а у решті популярності немає. Звичайно, складно уявіті Собі Собчак, яка займається організаційною діяльністю (по крайней мере, у мене НЕ виходе), а збір підписів - це дуже важкий ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ праця. Собчак винна булу привести людей на вибори, но вона в реальності может прізвесті только 2 3 відсотки, ее Популярність, як то кажуть, сильно перебільшена. Виявило, что вона просто відбірає голоси у Жириновського, и не более того. Грудінін может привести людей на вибори, це Залежить від масштабів лівіх настроїв в суспільстві. Тому що це людина, яка может надаті кампании нового значення. Альо є ще одна проблема: Керівники обкомів КПРФ різко проти Грудінін. Смороду боятися конкуренції з его боці, боятися Нових людей в партии, и смороду могут «завалити» Цю виборча кампанію просто так. А Грудінін - даже з грошима - создать реальний ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ Механізм за один місяць дуже Важко. Я з ним був на одному ток-шоу, у нього немає якихось проривних ідей або політтехнологій, які його можуть відразу ж вивести вперед.

«У« двійку »з голоси будуть ВОЛОДИМИР ПУТІН І ВОЛОДИМИР ЖИРИНОВСЬКИЙ, АЛЕ РОЗРИВІ СКЛАДЕ БІЛЬШЕ 50 ВІДСОТКІВ»

Олексій Мухін - гендиректор центру політичної інформації:

- Подадуть заявки близько 30 кандидатів, зареєструють до десятка. Збір підписів, чистота цього збору, законність будуть важливі для ЦВК. Сам ЦВК буде підходити об'єктивно, неупереджено, керуючись російським законодавством. Для кількох зареєстрованих кандидатів проблемою стане концентрація передвиборних коштів. Вони не зможуть вести повноцінну кампанію, але будуть всіляко апелювати до того, що Кремль заважає їм реалізувати себе.

Геннадій Зюганов вирішує власні проблеми всередині партії. Якби він висунувся сам і зайняв третє місце, було б невдоволення, яке вже існує. Якби він висунув когось із соратників, влада миттєво б перейшла до наступника. Тому Геннадій Андрійович пішов на дуже цікавий політтехнологічний хід. Афонін, Левченко, Кличков при цьому виступили різко проти Грудінін. В цьому випадку Зюганов сподівався отримати контроль над партією, а отримав розкол.

Навального не зареєструють, згідно із законом це неможливо. У «двійці» по голосам будуть Володимир Путін і Володимир Жириновський, але розрив складе більше 50 відсотків.

Павло Салін - директор центру політологічних досліджень Фінансового університету при уряді РФ:

- Влада буде приймати рішення про реєстрацію кандидатів в січні, графік виборчої кампанії це дозволяє. У влади зараз основне завдання - підвищити явку до цифри понад 65 відсотків, тому що втома населення від старих облич у наявності, прошу вибачення за тавтологію. Висування Грудінін, по ідеї, повинно завдання таку вирішити, але дивитимуться за соціологічними замірами. Ставлення до реєстрації кандидатів буде лояльним, так як кожен кандидат принесе плюс скільки-то десятих або навіть відсотків - до явки.

Думаю, найбільш одіозні фігури не пройдуть [реєстрацію], а що стосується пані Собчак, то вона цілком може реєстрацію пройти, тому що зараз для неї основне завдання - це підвищення явки і привернення уваги до виборів. Так, у неї великий антирейтинг, але явку-то вона підвищить, а то, що вона набере мало голосів, вже її проблема. Тому, думаю, вона пройде реєстрацію. Але у багатьох з тих, хто вчора заявив про себе (умовно кажучи, Лур'є та інші), природно, немає шансів зібрати підписи, бо на це у них немає грошей.

Основна увага буде зосереджена на кандидатурі Грудінін, це найбільша загадка цієї виборчої кампанії. Чому Грудінін, а не Зюганов? Його «випустили» для підвищення явки, тому що при нинішньому складі кандидатів явка дотягувала навіть до мінімуму в 65 відсотків, тому що навіть Собчак такого плюса до явки не ставити. Але Грудінін цілком може вийти з-під контролю, тоді екшену на виборчій кампанії буде занадто багато. Кандидатура Грудінін Зюганову вигідна, тому що якби висувався він сам, то цілком ймовірно, що він би зайняв третє місце. До нього і так серйозні претензії в партії, особливо на місцях, і йому необхідно забезпечити друге місце кандидата від партії. І при цьому зробити так, щоб цей кандидат після виборів не почав самостійну гру. Якби висунули когось із молодих, того ж Афоніна, і він би набрав пристойний результат. З урахуванням того, що у цих кандидатів у наступники [Зюганова] вже є своя клиентела в партії, то плюс високий рейтинг [на виборах] - і роль Зюганова була б мінімізована. А зараз - з одного боку, є кандидат в наступники лідера партії, а з іншого боку, є Грудінін, який не є членом партії. Зюганову в цій ситуації більше простору для маневру.

У Навального немає шансу бути зареєстрованим в кандидати - позиція влади не змінилася. У нього є судимість, яка не дозволяє йому брати участь у виборах. Спроба Навального організувати паралельну виборчу кампанію і «натиснути» на владу за допомогою масових заходів провалилася, тому немає у нього ніяких шансів.

Що стосується популярності вже заявилися кандидатів, я б розставив їх по групах. У першій категорії Володимир Путін, він там один. У другій категорії - кандидати, які будуть вести серйозні виборчі кампанії і боротися за певний результат: хтось за друге місце, хтось за те, щоб набрати більше 5 відсотків. Це Жириновський, Грудінін, Титов, Явлінський. І третя група - це кандидати, які чи занехають зареєстровані, або будуть вести фейковий кампанію: Собчак, Лур'є, Бабурін та інші.

«ПОЧИНАЄТЬСЯ ТАКИЙ ХАЙПОВИЙ АЖІОТАЖ НАВКОЛО ТЕМИ ВИБОРІВ»

Олександр Шатілов - декан факультету соціології та політології Фінансового університету при уряді РФ:

- Ажіотаж навколо передвиборної кампанії грає на руку керівництву Росії і перш за все Володимиру Путіну, тому що йому важливо не просто виграти вибори (у чому майже ніхто не сумнівається), а виграти вибори при достатньо високій явці і при демонстрації високої конкуренції. Тому зараз Кремль не перешкоджає реєстрації кандидатів. І нагнітається такий хайповий ажіотаж навколо теми виборів. У цьому інтерес нашої верховної влади. Що ж стосується кандидатів, то у них є свої резони і свій інтерес: багато хто з них прагнуть розкрутитися як федеральні політики, заявити про себе широкому загалу. І навіть якщо у тебе немає жодних шансів пройти реєстрацію, тому що для цього потрібно провести дуже копітку і дорогу кампанію, пов'язану зі збором підписів, причому в різних суб'єктах РФ, з фінансуванням виборчого штабу, - то ти отримуєш «пресу», популярність. У цьому їх інтерес.

Якщо говорити про наших традиційних представників - Жириновського і кандидата від КПРФ, то участь у виборах - це їх, що називається, прямий обов'язок, щоб підтримати актуальність своїх політичних партій, свого іміджу. Тут теж все зрозуміло: потрібно, щоб кампанія пройшла з таким певним драйвом. Чому пішов Грудінін? Геннадій Андрійович вирішив не ризикувати своєю репутацією з урахуванням того, що внутрішньопартійна ситуація у нього досить хитка. Він вважав за краще висунути людини майже з боку. Тому що він не корінний комуніст, а швидше долучився до кампанії, і не шкода, якщо він провалиться. Але Грудінін є досить міцним господарником, має досвід політичної діяльності в підмосковному регіоні, так що він може стати досить надійним кандидатом від КПРФ.

Олексій Навальний, як відомо, може отримати реєстрацію, якщо з нього буде знята судимість. Але для перегляду справи потрібні вагомі підстави або політична кон'юнктура - поки вона особливо не спостерігається. Так що, думаю, Олексій Навальний навряд чи зможе вийти на виборчу кампанію як кандидат в президенти РФ.

Не виключаю, що друге місце на виборах може отримати Жириновський, якщо проявить свої кращі політичні та акторські якості, хоча і в жорсткій конкуренції з Грудінін. Може бути, Грудінін збере додатково якісь голоси як якесь нове обличчя, так як є запит суспільства на нові обличчя і нові ідеї. Між Жириновським і Грудінін буде боротьба, але не виключаю, що в кінцевому рахунку переможе досвід, і Жириновський трохи обійде кандидата від КПРФ.

Що стосується інших кандидатів, то тут багато що залежатиме від того, чи зможуть вони зареєструватися, - мова про ту ж Ксенії Собчак. Але там навряд чи можлива якась та серйозна сенсація: думаю, російське суспільство традиційно проголосує за представників провідних політичних сил. У майстерності володіння аудиторією Собчак поступається Жириновському, а якщо ще й Явлінський зареєстрований, то він частково буде на себе перетягувати частина її електорату. Тому Жириновський серед других кандидатів мені здається більш серйозним. В цілому вибори пройдуть рутинно, якщо не відбудеться якихось надзвичайних політичних подій.

Хто, на ваш погляд, має шанс посісти друге місце на виборах президента РФ?

14% Володимир Жириновський

57% Павло Грудінін

4% Григорій Явлінський

3% Борис Титов

5% Ксенія Собчак

13% Олексій Навальний

1% Сергій Полонський

3% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за Опитування закритий

Чому Зюганов відправив Грудінін?
Чому Грудінін, а не Зюганов?
Чому пішов Грудінін?
Хто, на ваш погляд, має шанс посісти друге місце на виборах президента РФ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация