Грузія обирає президента. В останній раз прямим голосуванням

  1. Чому ці вибори важливі
  2. Хто бореться за президентський пост?
  3. Передвиборна кампанія: активна і негативна
  4. недовіра виборців
  5. Чи будуть вибори справедливими?

Image caption Для перемоги в першому турі кандидатові необхідно набрати більше 50% голосів виборців

У Грузії стартували останні прямі вибори президента країни. Його оберуть на шестирічний термін.

Колишнього міністра закордонних справ Саломе Зурабішвілі, заручившись підтримкою правлячої партії, називають фаворитом президентської гонки.

Головні конкуренти Зурабішвілі - опозиційні кандидати, які також займали міністерські пости в уряді екс-президента Михайла Саакашвілі.

Згідно з новою конституцією, яка почне діяти після інавгурації, повноваження новообраного президента будуть обмежені.

Але як для опозиції, так і для правлячої партії ці вибори - важливий тест, який в значній мірі може зумовити їх результат вже на парламентських виборах в 2020 році.

Чому ці вибори важливі

Новий президент буде обраний на шестирічний термін і змінить Георгія Маргвелашвілі, який займав цю посаду з 2013 року.

Після його інавгурації в силу вступить нова конституція, яка завершить перехід Грузії до парламентської форми правління. Наступного президента в 2024 році вибирати вже виборча колегія, що складається з 300 делегатів.

Згідно з новою конституцією, президент як і раніше є главою держави і представляє країну на міжнародній арені. Але в прийнятті рішень повноваження президента обмежені.

"Політичні сили бачать ці вибори як репетицію перед парламентськими виборами і намагаються таким чином вплинути на політичний клімат, показати громадськості, що у них є реальна сила щось змінити і зміцнити свої позиції до парламентських виборів", - говорить експерт з міжнародних відносин Георгій Гобронідзе .

Деякі опозиційні кандидати в разі перемоги мають намір домагатися позачергових парламентських виборів. Але, за словами Гобронідзе, в умовах нової конституції розпустити парламент, в якому у правлячої партії більшість, президенту буде непросто.

"Функції президента, пов'язані в тому числі з розпуском парламенту, швидше за номінальні. Тому тут питання в тому, наскільки опозиційний президент стане народним лідером і вже разом з народом зможе змусити владу піти на позачергові вибори", - говорить Гобронідзе.

Харизматичних лідерів, які змогли б стати такими народними лідерами, серед сьогоднішніх опозиційних кандидатів у президенти, за його словами, не видно. І хоча у представників колишньої влади, які сьогодні в опозиції, є досвід революції, в самому суспільстві тяги до подібних політичних криз немає, вважає він.

Хто бореться за президентський пост?

Для перемоги в першому турі кандидатові необхідно набрати більше 50% голосів виборців. Якщо жодному з кандидатів не вдасться набрати достатньої кількості голосів, відбудеться другий тур.

Всього на виборах було зареєстровано 25 кандидатів в президенти. Охочих взяти участь у виборчих перегонах було майже в два рази більше, але їм було відмовлено в реєстрації з різних причин.

19 з 25 кандидатів були висунуті політичними партіями, а шість - ініціативними групами.

Image caption Саломе Зурабішвілі, яка обіймала пост в уряді Саакашвілі, сьогодні вважають фаворитом на майбутніх виборах

Серед кандидатів є як досвідчені політики, так і маловідомі широкому загалу кандидати.

Правляча партія "Грузинська мрія - Демократична Грузія" на парламентських виборах 2016 року одержала 115 з 150 місць в законодавчому органі.

Але на президентських виборах висуватиме свого кандидата партія не стала, підтримавши незалежного кандидата, колишнього міністра закордонних справ Зурабішвілі. Вона заручилася підтримкою правлячої партії на попередніх парламентських виборах в якості мажоритарного депутата, і багато хто вважає її незалежним кандидатом тільки формально.

Її головними конкурентами в боротьбі за першість імовірно будуть представник "Єдиного національного руху" (ЕНД) від опозиційного об'єднання "Сила в єдності" Григол Вашадзе і кандидат "Європейської Грузії - Руху за свободу" Давид Бакрадзе.

Вони, як і Зурабішвілі, займали посади міністрів закордонних справ в уряді Саакашвілі.

Передвиборна кампанія: активна і негативна

Передвиборна боротьба в Грузії була напруженою. Напередодні виборів телеканал "Руставі-2" почав публікувати приховані записи, які викликали підозри в можливій участі представників влади в корупції і незаконних оборудках.

Напередодні виборів телеканал Руставі-2 почав публікувати приховані записи, які викликали підозри в можливій участі представників влади в корупції і незаконних оборудках

Ваш пристрій не підтримує відтворення

Війна компромату перед виборами в Грузії

Крім прихованих записів, телеефір заполонили передвиборні кліпи кандидатів, в яких вони критикували, а часом і висміювали опонентів. Обговорень програм кандидатів було набагато менше.

Найбільше дісталося кандидату, який отримав підтримку правлячої партії. Уродженка Франції Зурабішвілі стала об'єктом насмішок в соціальних мережах за помилки, з якими вона говорить грузинською мовою.

Фрагменти її виступів, де вона допускає ляпи, використовували і в передвиборному кліпі її опоненти з опозиційного об'єднання "Сила в єдності".

Набагато серйозніші звинувачення звучали на адресу Зурабішвілі через її заяв про відповідальність колишньої влади за події серпня 2008 року. "Європейська Грузія" пригадала Зурабішвілі опубліковану їй десять років тому книгу, фрагменти якої використовувала російська сторона в Міжнародному суді ООН.

У 2011 році цей суд постановив, що поданий Грузією проти Росії позов не підпадає під його юрисдикцію.

Image caption Передвиборні плакати кандидата Вашадзе були облиті червоною фарбою, на них з'явилися написи "КДБ"

Її конкурента Григола Вашадзе опоненти звинувачують в проросійських настроях. На вулицях навіть з'явилися сатиричні плакати, на яких Вашадзе зображений на ручках у російського президента і з прапорцем ФСБ.

Заява про те, що Росія - частина його життя, були використані в передвиборному кліпі для дискредитації Вашадзе як проросійського політика.

недовіра виборців

Незважаючи на жваву передвиборну кампанію, політологи сумніваються в тому, що активність виборців на майбутніх виборах буде високою.

Зараз інтерес в Грузії до політики невисокий, і передвиборна кампанія, яку проводять кандидати, лише сприяє пасивності виборців, вважає Гобронідзе.

Image caption Зараз інтерес в Грузії до політики невисокий

"Ми бачимо, що вони вдаються до будь-яких методів боротьби один з одним, і це в кінцевому рахунку ще більше дискредитує в очах громадськості не тільки правлячу команду, а й опозиційних кандидатів", - говорить експерт.

Чи будуть вибори справедливими?

Прем'єр-міністр Мамука Бахтадзе закликав виборців до участі у виборах і висловив упевненість в тому, що 28 жовтня стане "черговим днем ​​перемоги демократії в Грузії".

"Ми не дозволимо будь-якої безвідповідальною політичній силі внести дисонанс у виборчий процес", - пообіцяв він.

Прем'єр не уточнював, кого саме він має на увазі під деструктивною силою, але як правило адресатом таких звинувачень стають ЕНД і екс-президент Саакашвілі.

На думку політологів, жорсткого втручання або грубої фальсифікації з боку влади в ході голосування, швидше за все, не буде. Але на тлі низької довіри до політичних сил в країні у правлячої партії, яка має як фінансовими, так і адміністративним ресурсами, вже є перевага в порівнянні з опозиційними партіями.

Слідкуйте за нашими новинами в Twitter і Telegram

Хто бореться за президентський пост?
Чи будуть вибори справедливими?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация