Грузія змінила кабінет: реформи заради реформ та шляхи усунення непотрібних

План майбутньої реорганізації уряду Грузії відомий, затверджений і вже переданий на розгляд парламенту. На брифінгу 26 червня, до початку першого засідання нового Кабінету міністрів його оголосив прем'єр тимчасового уряду Грузії Мамука Бахтадзе.

На підставі цього плану в реорганизованном уряді залишаться 10 міністерств і один апарат держміністра. Міністерство культури і спорту увіллється в міністерство освіти і науки та створить з ним єдину урядову структуру. Точно також міністерство виконання покарань об'єднається з міністерством юстиції. Міністерство у справах вимушено переміщених з окупованих територій осіб, біженців та розселення буде ліквідовано, а його функції перерозподілять між собою три суміжних, на думку авторів проекту реорганізації, урядових структур. Зокрема, розселенням біженців займеться міністерство регіонального розвитку та інфраструктури, питання міграції буде вирішувати МВС, а соціальні питання візьме на себе Міністерство праці, охорони здоров'я та соціального захисту Грузії. З ліквідацією цього міністерства в Кабінеті міністрів зникне і введене з ініціативи екс-президента Михайла Саакашвілі згадка терміну «окуповані території», що особливо обурює представників нинішньої опозиції.

В рамках майбутньої реорганізації агентство з питань релігії увіллється в апарат держміністра з питань примирення і громадянської рівноправності, а компонент просторового розвитку, регулюванням якого нині займається міністерство економіки, буде переданий міністерству регіонального розвитку та інфраструктури. Не підтвердилася розповсюджувалась всі попередні дні грузинськими ЗМІ і політиками інформація про можливе об'єднання міністерства економіки з міністерством фінансів.

Головною метою запланованих реформ і змін прем'єр М. Бахтадзе називає створення малого, але ефективного і максимально гнучкого і оперативного уряду, здатного швидко приймати рішення. Висловлена ​​надія, що в результаті реорганізації скоротяться і бюрократичні витрати, які будуть доведені до 3,9% ВВП.

Парламент Грузії висловив довіру Мамука Бахтадзе, який змінив на посту прем'єр-міністра Георгія Квірікашвілі

«Цими змінами ми дамо поштовх здійсненню концепції« малого уряду », так як саме такий уряд входить в наші інтереси. Зрозуміло, слідом за структурною оптимізацією будуть скорочені і урядові витрати, які поетапно будуть доведені до 3,9% ВВП. Ця позначка стане для нас максимальним верхнім стелею, яким ми будемо керуватися. Заощаджені на бюрократії кошти будуть спрямовані на здійснення різних ініціатив на благо нашого суспільства », - повідомив Мамука Бахтадзе і висловив впевненість, що цією реформою уряд Грузії виконає замовлення грузинського народу.

Уже відомо, що в результаті цієї реорганізації уряд Грузії «звільниться» від ряду небажаних для суспільства (а також і для самого уряду) особистостей. У їх числі - нинішній міністр у справах вимушено переміщених з окупованих територій осіб, біженців та розселення Созар Субарі, який після оголошення плану реформ заявив журналістам, що свого місця в реорганизованном уряді Грузії він не бачить. Чутки про намір «неформального правителя» країни позбутися С. Субарі просочувалися з урядових кулуарів давно, але до цих пір реального підтвердження не знаходили. Вихід був знайдений і виразився не у прямій відставку або заміні «небажаного» міністра, а в ліквідації очолюваного ним відомства.

Опозиція очікує, що в результаті структурної реорганізації в новому уряді Грузії не знайдеться місця і для нинішнього міністра юстиції Теї Цулукіані, тим більше що її відставки так наполегливо вимагали учасники проходили в Тбілісі в кінці травня і початку червня акцій протесту . Ці акції були організовані за ініціативою батька одного з убитих в грудні минулого року на вулиці Хорава в Тбілісі підлітків - Зази Саралідзе, який звинувачує МВС, міністерство юстиції і прокуратури в фальсифікації розслідування цієї справи і приховуванні реальних вбивць його сина. Процес урядових змін почався в Грузії по ходу влаштованих Саралідзе акцій і мітингів. Першим пішов у відставку головний прокурор Іраклій Шотадзе. Через кілька тижнів заявив про відставку прем'єр Георгій Квірікашвілі, разом з яким було розпущено всі його уряд.

Через кілька днів правляча партія представила, а грузинський парламент затвердив нового прем'єра - Мамуку Бахтадзе і новий Кабінет міністрів, в якому помінялися тільки три міністри - фінансів, економіки та закордонних справ. Опозиція, представлена ​​в основному соратниками Михайла Саакашвілі, і ініціатор акцій протесту Заза Саралідзе визнали ці зміни образливими для народу, так як народ, на їхню думку, вимагав відставки зовсім інших міністрів. У відповідь протестувальникам і всьому грузинському суспільству повідомили, що нинішній уряд Грузії буде тимчасовим і проправіт всього три тижні, протягом яких буде розроблений проект реформування Кабінету міністрів, а потім парламент країни затвердить новий, вже постійний склад уряду.

У грузинських експертів до планів реорганізації уряду країни є безліч питань, які на даний момент залишаються без відповіді. Незрозуміло рішення скасування міністерства, що займається питаннями біженців, так як в цьому випадку грузинська влада як би дають зрозуміти світовій спільноті, що ця тема для країни з майже півмільйоном вимушених переселенців більш не актуальна.

«Саме існування міністерства у справах біженців було свого роду посилом світовій спільноті про те, що в Грузії є вимушені переселенці та їхні проблеми потребують вирішення. Грузія використовувала цей посил для активізації пов'язаної з біженцями тематики. А якщо дане міністерство більше не фігуруватиме у внутрішніх і міжнародних відносинах, у зарубіжних партнерів створиться враження, що в Грузії біженців більше немає і всі їхні проблеми вирішені », - зазначив у розмові з кореспондентом« Ритму Євразії »незалежний грузинський експерт Зачервона Анджапаридзе.

Незрозуміло експерту і рішення уряду об'єднати під «одним дахом» сфери культури, спорту, освіти, науки, молоді, так як, на його думку, управляти такою величезною конгломератом буде вкрай складно. Не ясно, яким шляхом збирається уряд економити бюджетні кошти, якщо в процесі злиття і об'єднання цілого ряду структур будь-яких кадрових змін, скорочень і звільнень не передбачається. А саме про це напередодні реорганізації Кабінету міністрів впевнено говорять депутати парламентської більшості і лідери правлячої партії «Грузинська мрія».

«Будь-який процес реорганізації, злиття і об'єднання відомств передбачає створення нової структури, для якої як мінімум знадобиться складання і видання нової документації, бланків, штампів та іншої атрибутики, а це пов'язано з грошовими витратами. Крім того, ми так і не почули пояснення, як збирається уряд заощадити на реорганізації Кабінету міністрів 120 мільйонів ларі, якщо одночасно не передбачена і не буде проведена оптимізація кадрів », - зазначив З. Анджапаридзе.

На думку експерта, давати будь-які оцінки майбутнього процесу реорганізації уряду ще рано, і зробити це можна буде через 100 днів після того, як вже реорганізований Кабінет міністрів розпочне роботу.

На сьогоднішній день оголошений прем'єром принцип реформування уряду викликає масу питань і непорозумінь, причому протест проти окремих напрямків цієї реформи висловлюють навіть досі «слухняні й покірні» депутати парламентської більшості. Особливе обурення у парламентарів - представників сфери культури - викликало подальше об'єднання міністерств культури і освіти. Затвердження Мамукі Бахтадзе про те, що злиття культури, спорту і освіти дозволить створити середовище, сприятливе для всебічного розвитку підростаючого покоління, для депутатів від правлячої партії звучить непереконливо.

У своїх коментарях щодо оголошеного плану реформи уряду члени фракції «Грузинська мрія» роблять часом суперечливі і взаємовиключні заяви. Прем'єр М. Бахтадзе говорить про економію бюджетних коштів, яка буде досягнута за рахунок злиття міністерств і відомств, а депутати стверджують, що ніхто із співробітників реорганізованих міністерств звільнений не буде. Питання: за рахунок чого тоді буде досягнута економія і звідки вивільнить уряд 120 мільйонів ларі, щоб направити їх на потреби народу? І на які конкретно потреби збирається витратити майбутній уряд ці невідомо за рахунок чого зекономлені гроші?

Подібна різноголосся в правлячій партії залишає враження якогось розладу, стану, коли «права рука не знає, що робить ліва», поспішності і скороспішності рішень і безуспішних спроб заглушити зростаюче невдоволення населення нинішньою владою, особливо несприятливий для «Грузинської мрії» напередодні запланованих восени президентських виборів.

Опозиція однозначно негативно оцінює оголошені М. Бахтадзе реформи і сумнівається, що після реорганізації Кабінет міністрів стане успішним і ефективним, так як уряд Бідзіна Іванішвілі (а саме його опоненти вважають неформальним і реальним правителем Грузії) не орієнтоване на скорочення податків, подолання бідності, підвищення пенсій - на те, що може реально змінити тяжке становище населення країни. І хоча з такою критикою «Грузинської мрії» активно виступають соратники екс-президента Саакашвілі, довіра до яких в Грузії невисоко, чимала частка істини в їх критичних заявах є.

__________________________

фото https://sputnik-georgia.ru/politics/20180620/240944099/pervoe-zayavlenie-baxtadze-v-kachestve-premer-ministra-georgia.html

Питання: за рахунок чого тоді буде досягнута економія і звідки вивільнить уряд 120 мільйонів ларі, щоб направити їх на потреби народу?
І на які конкретно потреби збирається витратити майбутній уряд ці невідомо за рахунок чого зекономлені гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация