Гурзуф. Цитадель і парк з фонтаном

Гурзуф - курортне селище міського типу, розташований на південному березі Кримського півострова і територіально входить до так звану Велику Ялту. Населення Гурзуфа становить близько 15 тисяч чоловік. Розташоване селище в невеликій затишній долині на Південному березі Криму (ПБК) приблизно посередині між Ялтою і Алуштою. Від Гурзуфа до Ялти по шосе 11 км, до Алушти - 19 км, до Сімферополя - 67 км, до Севастополя - 92 км.
Я туди поїхав заради залишків середньовічної фортеці і фонтану "Ніч".

Гурзуф - курортне селище міського типу, розташований на південному березі Кримського півострова і територіально входить до так звану Велику Ялту Гурзуф - дуже симпатичний маленьке містечко. Збереглися вулиці з типово татарськими будинками, чудово виглядає бруківка на вулицях. Навіть каналізаційні люки і ті виглядають дуже стильно - з написом "Гуруф".
Спочатку я спробував проникнути в парк, але виявилося, що туди пускають два рази в день і то з екскурсією. Вхід 15грн.
Поки чекав відкриття парку, вирішив оглянути залишки фортеці. Фортеця знаходиться на території дитячого табору "Скельний". Мені пощастило, що охоронець відвернувся -в парк я пройшов без проблем. Далі, оглянувши руїни зовні, вирішив зайти і в усередину. Обійшовши навколо, і не побачивши лазівки, пішов на ресепшн табору. Адміністратор сказала: багато вас таких ходить, буду я ще відкривати все і йти через весь корпус. В результаті махнула рукою і сказала, що є стежка і попросила бути уважнішими і не звалитися зі скелі. Довелося лізти напролом по скелях, а потім через паркан. Особливо багато нового я там не побачив - хіба що майданчик для шашликів, обгороджена залишками кріпосної стіни. Особливо бридко виглядала цистерна з водою, встановлена ​​прямо на древньої кладці. Збереження фортеці ніяка. Дуже мало що залишилося.
Основною частиною фортеці була цитадель, обнесена могутніми, товщиною до 4 м, стінами з каменю на цементно-вапняному розчині. Тут, в цитаделі, знаходився основний вузол оборонного комплексу. Північно-східну частину цитаделі прикривала висока скеля, на якій збереглися сліди висячої сходи. Від заснування цитаделі відходили стіни зовнішнього оборонного кільця фортеці. Біля воріт, що відокремлюють цитадель від зовнішнього оборонного пояса, перебував донжон - головна вежа фортеці з приміщеннями для житла і запасів продовольства. Поруч з донжоном розташовувалося двоповерхове приміщення кордегардії - військової варти.
В останній період свого існування гурзуфська фортеця мала одну повноцінну вежу і дев'ять куртин стін загальною довжиною близько 100 метрів, що перегороджують шлях на скелю.

Панорама Гурзуфа з фортеці Панорама Гурзуфа з фортеці


Цитадель
Фортеця, побудована візантійцями в Гурзуфі, перебувала на скелі Дженевез-Кая. Місце для фортеці було обрано дуже вдало. Зі скелі повністю проглядається Гурзуфська долина, головна гряда Кримських гір в районі Гурзуфа, перевал Гурзуфські сідло. Фортеця контролювала Гурзуфський бухту, куди могли пришвартовуватися морські судна. Сама фортеця знаходилася у важкодоступному місці, з трьох сторін оточена прямовисними скелями. Зараз на скелі Дженевез-Кая розташована артеківська готель "Скельна" - біле каскадне будівля. Готель "Скельна" дуже добре видно з усією гурзуфській набережній. Якраз на тому місці, де зараз знаходиться готель, і перебувала побудована візантійцями фортецю. З трьох сторін кріпосну скелю оточує море, з півночі ж вона примикає до схилу гори Балгатура, забудованого будинками Гурзуфа. Планування Гурзуфа в старовинній, центральній частині повторює розташування вулиць і споруд середньовічного поселення. У 1965-1967 рр. в зв'язку з початком будівництва готелю "Скельна", на скелі Дженевез-Кая були проведені археологічні розкопки. В результаті археологічних досліджень було встановлено, що фортеця в Гурзуфі проіснувала більше дев'яти століть - з VI ст. по XV в. Причому в історії фортеці можна виділити 4 періоди. Перший (VI-VIII ст.) - візантійський період. Це час спорудження фортеці і час володіння нею Візантією. У VIII ст., Після захоплення Таврики хозарами, починається другий, хозарський період. Цей період можна назвати самим похмурим в історії фортеці, оскільки хазари повністю зруйнували її та фортеця пролежала в руїнах до X ст. - того часу, коли хазари пішли з Криму. Третій період (Х-ХІІІ ст.) Можна назвати проміжним між хазарами і генуезцями. Як показали розкопки, фортеця в X ст. була відновлена ​​і до середини XIV століття вона представляла собою резиденцію місцевих феодалів, під владою яких перебувало населення Гурзуфської долини. У XIII в. Гурзуф, як і всі южнобережье, увійшов до складу Князівства Феодоро. Гурзуфська фортеця, спільно з іншими поселеннями ПБК утворили в складі князівства Феодоро т.зв. "Капітанство Готія", яке в другій половині XIV ст., Було захоплено у Феодоро генуезцями. З цього періоду починається четвертий, генуезький, етап історії фортеці в Гурзуфі. Він тривав до кінця XV ст., Точніше до літа 1475 року, коли Крим був захоплений турками-османами і Гурзуфська фортеця була повністю зруйнована. Після 1475 р фортеця вже ніколи не відновлювалася.

Табір Скельний Табір "Скельний"

Видно кріпосна кладка на скелі Видно кріпосна кладка на скелі

Стіни Гурзуфської цитаделі Стіни Гурзуфської цитаделі

Скелі в фортеці Скелі в фортеці

Стародавня кладка і вирубані в скелі ступені Стародавня кладка і вирубані в скелі ступені

Охоронний знак і цистерна для води прямо на території цитаделі Охоронний знак і цистерна для води прямо на території цитаделі. Охороняють, блін.

Вид на Аю-Даг з-під фортеці Вид на Аю-Даг з-під фортеці

Пробитий в скелі тунель Пробитий в скелі тунель


парк
Гурзуфський парк був створений на кілька років раніше Нікітського ботанічного саду, в 1803. Парк закладений на площі 12 гектарів. В даний час тут живе понад 150 видів екзотичних декоративних рослин. З місцевих видів в парку ростуть суничник дрібноплідний, сосна кримська, ялівець високий, фісташка туполиста, иглица понтийская, чист кримський. З рідкісних порід в парку є плакуча форма ліванського кедра, кипарисовик Лавсона, кедр річковий, магнолія великоквіткова.
Парк знаходиться на березі моря, в гирлі гірської річки Авунда. У південно-східній частині парку знаходиться особняк в якому в 1820 році в сім'ї генерала Н.Н. Раєвського гостював О. С. Пушкін.
Парк прикрашають численні скульптури та фонтани. Найвідоміший - фонтан "Ніч", виконаний за мотивами античної міфології.

Пам'ятник Пушкіну і той сами Дуб, який у Лукомор'я (закрут річки біля моря - все сходиться) Пам'ятник Пушкіну і той сами Дуб, який у Лукомор'я (закрут річки біля моря - все сходиться)

Фонтан Рахіль (кінець XIX століття) і пам'ятник В Фонтан "Рахіль" (кінець XIX століття) і пам'ятник В.І.Леніну


ФОНТАН "НІЧ"


За одними даними, виконаний німецьким художником Бергером фонтан "Ніч" був придбаний в 1898 році власником гурзуфського курорту Губоніним на Віденській ярмарку, за іншими - це копія, виконана невідомими російськими майстрами. Є характерним прикладом пластики кінця XIX століття, коли широко застосовувалися алегоричні образи і барокові форми для їх втілення. Фонтан знаходиться в центрі круглого басейну, біля основи поміщені кам'яні раковини для стікала вода. Богиня ночі Нюкта зображена у вигляді оголеної жінки з факелом над головою; її супроводжують бог сну Гіпнос і бог кохання Ерос. У центрі скульптурної групи - куля, оперезаний знаками Зодіаку і символізує Всесвіт. Нижче розташовані титани, на плечах яких покоїться сфера. Риби, з пащ яких б'ють струмені фонтану, символізують мовчання.


1) http://krym.sarov.info/gurzuf_putevod/gurzuf_putevod.html Гурзуф.Путеводітель.А. Максимовський
2) Фортеці і замки Південного берега Криму. Світ кримського середньовіччя. А.В.Іванов Севастополь: Біблекс, 2008.
3) Крим.Самое цікаве. Севастополь: видавництво Біблекс, 2008
Ярослав Кузнецов © 2009 yarokuznetsov

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация