Гусарські знаки відмінності

Питання про знаки розрізнення у гусарів завжди був одиним з найменш освітлених питань з числа тих, які постають перед багатьма шанувальниками і послідовниками славного Pжевского, безжурного Плетньова, незламного Денисова, не кажучи вже про їх прототипах і натхненників цих нестаріючих образів. І якщо з самими званнями ще вдається хоч якось розібратися і з'ясувати, що корнет - це той же молодший лейтенант (прапорщик в піхоті), поручик - старший лейтенант (пам'ятаєте пісню з "Днів Tурбіних": "... Чоботи фасонні, зірочки погонні , по три зірки - як на кращому коньяку ... "), то з тим, як відрізнити поручика від полковника, полковника - від корнета, офіцера - від рядового, розібратися буває досить важко, а часом неможливо.

У ранній період розвитку армій, в тому числі і Pусской, якихось конкретних знаків розрізнення не було. Oфіцеров, в тому числі і гусарських, відрізняли за якістю і обробці мундира, а головне - з того, як вони тримали себе. За часів Петра I офіцери отримали перші офіційні відзнаки - офіцерські шарфи і нагрудні знаки, але між собою офіцер від офіцера все ще ніяк не відрізнялися. Оскільки етикет вимагав формального уявлення навіть в самих екстремальних ситуаціях, проблеми зі званнями виникали рідко, тим більше, що в ті часи офіцери підпорядковувалися тільки старшим за званням свого полку, чи генералам своїх дивізій і армій. Так що полковнику Павлоградського полку не прийшло б в голову віддавати накази навіть корнетові Єлисаветградського полку.

Так що полковнику Павлоградського полку не прийшло б в голову віддавати накази навіть корнетові Єлисаветградського полку

Офіцерський нагрудний знак армійської піхоти, 1808 р

На початку XIX століття з ускладненням армійської структури і підвищенням швидкості і маневреності бойових дій виникла потреба розрізняти чини з одного погляду і на відстані. Для цього в 1807 р у всій армії ввели нові, конкретні знаки відмінності. На додаток до наявних вже у офіцерів нагрудних знаків і шарфах були введені еполети.

Спочатку не існувало чітко встановлених зразків цього нового елемента офіцерського обмундирування, тому види еполетів значно різнилися. Конструктивно еполетів складався з жорсткого поля, обтягнутого сукном полкового кольору (червоного, білого, жовтого і т.д., по старшинству полків в дивізії) і обшитого по краях золотим галуном, і півкруги з скрученого золотого джгута. На поле викладалася з галуну або шнура зашморг для гудзики. Півкруг спочатку складалося з одного товстого валика або з товстого і тонкого валиків, пізніше - з двох тонких і товстого. Обер-офіцери носили еполети без бахроми, штаб-офіцери - з тонкої золотої бахромою, генерали - з товстої, зробленої із золотої веремії.

Майже відразу еполети армійських офіцерів отримали шифровку з позначенням перших букв назви полку. На білих або жовтих еполетах під шифровку підкладали червоне сукно.


Еполети: обер-офіцерський армійський 1812 р штаб-офіцерський гвардійський 1812 р
обер-офіцерський армійський 1837 р

З 1827 року на еполети стали прикріплювати зірочки: одну для найнижчого звання в класі, дві - для наступного і так далі. Найвищий чин класу зірочок не мав. У обер-офіцерів корнети, прапорщики і хорунжі мали одну зірочку, підпоручика - дві, поручика і сотники - три, штабс-капітани, штабс-ротмістра, і подосавул - чотири. Капітани, ротмістра і осавули зведочек не мали. У штаб-офіцерів одну зірочку не носив ніхто. Майор носив дві, підполковник - три. Полковник зірочок не носив. Одна генеральська зірочка носилася відставними бригадирами (бригадирські звання присвоюють з початку XIX століття), дві - генеpал-майорами, три - генерал-лейтенантами, чотири - генералами (від інфантерії, від кавалерії і т.д.). На еполетах генеpал-фельдмаршалів красувалися два схрещених жезла замість зірок. Метал зірочок був зворотним приладовому металу: якщо приладовий метал золотий, то зірочки срібні, і навпаки.

Число зірочокШтаб-офіцериОбер-офіцеригенеpалом

1 Корнет - (Брігадіp) 2 Підпоручик Майор Генеpал-майор 3 Поручик Підполковник Генеpал-лейтенант 4 Штабс-ротмістр - Генеpал (від кавалерії) 0 Ротмістр Полковник Генеpал-фельдмаршал

Нижні чини носили погони, на яких позначалася шіфpовка - батальйонна, полкова або дивизионная, в залежності від pассматpиваться пеpиода і конкpетной частини. Для унтер-офіцерів в 1843 р були введені погонні лички, що дозволяли визначити чин, а іноді і станову приналежність власника: унтер-офіцери з дворян носили особливі нашивки з вузького золотого галуну.

У 1854-му році в армії були введені погони практично сучасного вигляду, із зірочками і "прорізами". Спочатку погони змінили еполети тільки на похідній шинелі, не торкнувшись мундирів і парадних шинелей. У штаб-офіцерів між трьома рядами вузького галуну залишалося два просвіту, у обер-офіцерів між двома рядами широкого галуна - один просвіт, у генералів весь погон був закритий широким "генеральським" (з зигзагом) галуном.

Офіцерські погони на похідну шинель, 1854 р .:
обер-офіцерські; штаб-офіцерські

Що стосується гусар, то еполети вони носили тільки з віцмундира і сюртуками, a нагрудних знаків не мали взагалі. На ментиках, доломані і угорки ніяких погонів, еполетів, а також аксельбантів ніколи не було. Від мандрів нижніх чинів офіцерські відрізнялися, по-перше, якістю сукна, а по-друге, гусарським шиттям і опушкою. У рядових і унтерів шнури були з білого або жовтого вовни з олов'яними або мідними гудзиками і баранячій опушкою. У офіцерів навіть на самому дешевому мундирі шнури були шовкові, гудзики - посріблені або позолочені, галявина - каракулева. На бальних і, тим більше, на парадних мундирах шиття і гудзики бували золоті або срібні, а галявина - боброва, кунья, або з іншого дорогого хутра.

Обер і штаб-офіцери і генерали відрізнялися один від одного шириною галуну і бахроми на ментик, доломані і чакчіри. Галун нашивався на комір, рукава, спинку доломан і ментика, і на чакчіри (у вигляді "гусарських вузлів"). У обер-офіцерів він був вузьким, у штаб-офіцерів - ширше, а у генералів-такий широкий і візерунковий, що за ним майже не було видно кольору коміра і обшлагів. На доломан і ментик навколо шнурків нашивали ще і бахрому. У обер-офіцерів вона була коротка, в полвершка, а у штаб-офіцерів і генералів - в вершок. У генералів, крім усього іншого, на комір нашивався візерунок у вигляді дубового листя.

Коли в 1827 році були введені еполетние зірочки, гусари теж отримали схожі знаки. Замість еполетів гусари стали носити плечові шнури з гомбочкамі (перехопленнями). У нижніх чинів вони були вовняні, як і шнури, а у офіцерів - шовкові або з мішури, і на гомбочках кріпили зірочки (золоті при білому приладі, срібні - при жовтому). Рядові плечових шнурів не мали. Юнкера носили шнури без гомбочек, як у нижніх чинів, юнкер-єфрейтор - з одного гомбочкой. Молодший вахмістр мав одну гомбочку, вахмістр - дві, старший вахмістр - три. На офіцерських плечових шнурах кількість гомбочек відповідала кількості еполетних зірочок у відповідних чинів.

Незважаючи на те, що на віцмундирах і польових формах гусари носили еполети, а потім і погони, як і вся армія, наплічні шнури з гомбочкамі міцно зайняли своє місце на ментиках, доломані і угорки російських гусарів.

література:

  1. Uniforms of the World. Richard Knotel, Herbert Knotel, & Herbert Sieg Charles Scribners's Sons, New York, 1980.
  2. Військова Одяг Російської Армії. М. М. Xренов, Р. Т. Зубов, І. Ф. Коновалов, Г. Н. Нестеров-Комаров, М. А. Теровкін. М .: Військове Видавництво, 1994.
  3. Русский Військовий Мундир XVIII століття. Набір листівок. Художник Володимир Семенов. Автор тексту А. В. Юрасовскій. М .: Образотворче Мистецтво, 1985
  4. Русский Військовий Мундир XIX століття. Набір листівок. Художник Володимир Семенов. Автор тексту В. А. Артамонов. М .: Образотворче Мистецтво, 1986.
  5. І. Ульянов. Регулярна піхота. 1801-1855.М .: Изд-во АСТ, 1996..
  6. Російська армія 1812 року, випуск 4: Зброя та спорядження. Набір листівок. Художник О. К. Пархаев. М .: Образотворче Мистецтво, 1990..
Князь Саша Чівелевіч, 1998.

Історично музей:
[ індекс ] [ Новини ] [ Хто такі гусаpи? ] [ Мундіpи ] [ Галерея слави ] [ Гусари в війнах ] [ Гусари в мистецтві ] [ посилання ] [ Контакти ] Історично музей:   [   індекс   ] [   Новини   ] [   Хто такі гусаpи
Реклама в Інтернет

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация