Гутного промисел: ручне виготовлення скла і кришталю

Гутного промисел - ручне виготовлення скла, стеклоделие - відомий здавна. Вважається, що рукотворне скло було відкрито випадково, як побічний продукт інших ремесел, зокрема, гончарної справи. У давнину випалення глиняних виробів відбувалося в звичайних ямах, виритих в піску, а паливом служила солома або очерет. Утвориться зола (луг) при високотемпературному контакті з піском давала склоподібну масу. Як відомо, вихідною сировиною для виготовлення скла здавна служили пісок, вапно і луг - органічна (зола рослин) або неорганічна (сода). Як барвники використовувалися з'єднання міді, кобальту і марганцю.

Гутамі (від нім. - Hutte - плавильня) називалися спеціальні печі для скловаріння, а виготовлене в них скло - гутним. Середньовічна плавильна піч була низький, топлення дрова звід, де в глиняних горщиках плавилося скло. Запасу дров надовго не вистачало, тому, коли ліс навколо гути вирубували, її переводили на нове місце, де ліси було ще в достатку. Перехід на топку вугіллям в кінці XVII ст. сприяв збереженню лісів. Але переважним вугільне паливо стало тільки в кінці XVIII - початку XIX ст.

На території Володимирського краю зустрічалися археологічні знахідки зі скла, що відносяться до раннього середньовіччя. Але стеклоделие, як організований промисел, стало розвиватися у Володимирській губернії в XVIII в. У 1756 р орловський купець Яким Мальцов в урочищі Шіворово (поблизу викупленого їм села Нікуліно) на річці Гусь побудував скляну мануфактуру, яка дала початок відомому бренду «Гусевськой кришталевий завод», а в подальшому - і назва самого міста «Гусь-Хрустальний». Це будівництво було пов'язане з необхідністю виведення скляних заводів з Підмосков'я, де вони були заборонені урядом через вирубку лісів.

Природні умови володимирській Мещери були сприятливі для розвитку виробництва скла. Всюди незаймані лісові масиви. У надрах Мещерській землі - поклади дрібного кварцового піску, придатного без переробки для плавки скла, а також багаті поклади вогнетривких глин і вапняків. Привабливим було і географічне положення Мещери: Волго-Оксько межиріччі створювало необхідні транспортні умови по збуту продукції та завезення необхідних для виробництва хімікатів, а близькість Москви і Нижнього Новгорода давала вигідні ринки.

Разом з обладнанням Яким Мальцов перевіз на гусевского землі зі своїх Можайських заводів робочих, які володіли скляним майстерністю, які стали основою виробничого колективу, і члени їхніх сімей. Утворився великий робітниче селище, що дав початок місту Гусь-Хрустальний . Яким Мальцов, а після його смерті - його вдова, М.В. Мальцова, сини, Іван і Сергій, а в подальшому - онук С.І. Мальцов і його племінник Ю.С. Нечаєв-Мальцов - розширювали виробництво і покрили Мещерській землі цілою мережею МАЛЬЦІВСЬКЕ кришталевих заводів, які займали провідні позиції в скляної промисловості країни.

Найбільш відомим та динамічним скляним виробництвом був Гусевськой кришталевий завод, заснований Якимом Мальцова, який в середині XIX в. давав четверту частину продукції зі скла, виробленої в краї. До кінця XIX в. художня гравірування і гранування кришталю досягла на заводі досконалості. У 1900 р продукція заводу експонувалася на Всесвітній виставці в Парижі і була удостоєна Гран-прі. Кришталеві і скляні вироби заводу поставлялися в сорок з гаком великих міст Росії, і перш за все - в Москву і Санкт-Петербург. У списку покупців були знамениті фірми - постачальники імператорського двору: Торговий дім К. Фаберже, фірма «Ф.А. Лорie », Товариство П.І. Оловянишникова, Торговий дім «Мюр і Меріліз» і ін.

Гусевськой кришталевий завод і сьогодні дбайливо зберігає секрети і традиції МАЛЬЦІВСЬКЕ різьблення з поліруванням. Він неодноразово був відзначений найвищими нагородами всеукраїнських та міжнародних виставок. За радянських часів завод був серйозно переобладнаний, виробництво механізоване. У 1960-х роках впроваджені процеси безперервної варіння в ванних печах кришталю і кольорового скла, пофарбованого рідкоземельними елементами. У 1975 р став до ладу новий виробничий комплекс з випуску художніх виробів з кольорового скла.

Завод пережив кілька кризових періодів - кінця 1990-х років, 2008-2011 рр., Коли був різко знижений попит на кришталь не тільки в Росії, але і в світі. У 2012-2013 рр. завод навіть тимчасово припиняв роботу. Але за підтримки адміністрації Володимирській області, яка прагнула зберегти бренд «Гусевськой кришталь», в грудні 2013 р відновилася робота найстарішого в області підприємства скляної галузі - під назвою «Гусевськой кришталевий завод імені Якима Мальцова».

Завод має велику художню лабораторію і музей, що володіє унікальним зібранням старовинного і сучасного гусевского скла. Ряд робіт заводських художників відзначений міжнародними нагородами та преміями. На відродженому заводі велика увага приділяється виготовленню авторського кришталю ручної роботи за індивідуальними замовленнями. Частина продукції з кольорового кришталю експортується більш ніж в сорок країн світу.

Сучасну скляну промисловість Володимирській області представляють понад двадцять підприємств, і майже третина з них працює в колисці місцевого скловаріння - в Гусь-Хрустальний і прилеглих селах.

Зокрема, одним з відомих гутних виробництв ще в XIX в. став Іваніщевскій скляний завод, заснований в 1845 р А.К. Ромейково, а в 1871 р - перейшов у власність купців Панфілова. Завод випускав скляні пляшки, посуд і, звичайно, кришталь. Тут працювали унікальні майстри гутних промислів, які буквально переманює з сусідніх губерній.

На сучасному скляному підприємстві, яке перетворилося на ТОВ «гусевского гутні промисли», працює художня лабораторія, потомствені склодуви створюють шедеври. Результати їх майстерності і унікальною ручної роботи - витончені твори мистецтва зі скла, які широко відомі не тільки в Росії, але і за її межами.

Прекрасні роботи гусевского майстрів представлені в експозиціях Музею кришталю імені Мальцових в Гусь-Хрустальний, Музею «Кришталь. Лакова мініатюра. вишивка » у Володимирі та інших.

Адреса ТОВ «Гусевський кришталевий завод імені Якима Мальцова»: 601550, Володимирська область, м Гусь-Хрустальний, вул. Калініна. Д.28.
Телефон: +7 (49241) 3-02-34

Адреса ТОВ «гусевского гутні промисли»: шістсот одна тисяча чотиреста двадцять-один, Володимирська область, Гусь-Хрустальний р-н, сел. Іванищев, вул. Першотравнева, буд.1.
600000, м Володимир, вул. Студена гора, д.36.
Телефони: +7 (4922) 53-23-78; +7 (4922) 36-67-32

Автор: В. Королькова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация